'Als het goed gaat 'Dan sta je in de gang opeens naast Rafael Nadal' Sjarapova fileert Henin met een set van 6-0 i« 3 6 Woensdag 23 januari 2008 PZC Maria Sjarapova bezorgde Justine Henin haar eerste nederlaag sinds de hal ve finale op Wimbledon, in juli. foto Rick Stevens/AP Russische tennisster zet 's werelds nummer één aan het denken. door Jeroen Mascini MELBOURNE - Tot en met het week end ging het vooral over de man nen op de Australian Open, maar dag negen was ontegenzeggelijk 'Ladies Day'. Nadat Jelena Jankovic titelverdedigster Serena Williams had uitgeschakeld, imponeerde Maria Sjarapova tegen de tennis ster met een bijna Roger Fede- rer-achtige status. Justine Henin ging met niets verhullende cijfers onderuit: 6-4, 6-0. De 25-jarige Belgische leed tegen de vijfjaar jongere Russin haar eer ste nederlaag sinds de halve finale op Wimbledon in juli. Een mooie reeks volgde en met haar toernooi winst in Sydney had Henin haar beste jaar ooit een sterk vervolg ge geven. Maar het verlies tegen de voormalige nummer één met Sibe rische wortels moet Henin aan het denken hebben gezet. Als Sjarapova, die geen last meer heeft van haar schouder, het ni veau vasthoudt dat zij tegen Henin bereikte, lijkt zij haar groot ste concurrente. De 21 centimeter langere tennisdiva speelde bij vla gen fenomenaal. Ze overklaste de kleine Waalse met forehand- en backhandwinners en na een snelle 3-0 mocht Sjarapova bij 5-3 voor de eerste set serveren. In die fase speelde Henin inmiddels ook veel beter en beiden maakten met prachtige rally's reclame voor het vrouwentennis. Het was een fan tastische wedstrijd toen de Russin op 5-3 haar slechtste servicegame speelde, maar in de game daarna ging het alsnog mis met de Fede- rer van het vrouwencircuit. Daarmee was het gedaan met de Belgische. Haar spelpeil zakte weer, terwijl Sjarapova in topvorm bleef. Henin pakte geen game meer op Melbourne Park en ver loor zo voor het eerst sinds augus tus 2002 (tegen Jennifer Capriati in Montreal) een set met 6-0. Sjarapova treft in de halve finale Je lena Jankovic, met wie zij jaren trainde op de academie van Nick Bollettieri. Ondanks allerlei kwaal tjes versloeg de 22-jarige Servische Serena Williams, de kampioen van 2007, met 6-3, 6-4. Jankovic: „Ik ben als een gewond dier, maar geef nooit op. Ik heb overal pijn, maar doe alsof ik klaar ben om te winnen." Gehandicapte Johan Grimon kan veel valide biljarters aan. door Koen de Vries SLUISKIL - Honderdtweeënvijftig biljarters nemen deel aan het we reldbekertoernooi driebanden in Sluiskil. Ze komen uit alle wind streken, zelfs uit Zuid-Amerika en uit Azië. De opvallendste deelne mer die gisteren aan het biljart kwam, kwam echter niet van ver. Het was een Belg, Johan Grimon uit Waregem. Hij biljart vanuit een rolstoel. Grimon stond gistermiddag om een uur of vier volop in de belang stelling. Niet alleen omdat hij zijn sport op bijzondere wijze beoe fent, maar vooral omdat hij een ze nuwslopende strijd uitvocht met de Mexicaan Alan Campos. Nadat beide spelers een set gewonnen hadden, streden ze bij 14-14 om de winst. Op zijn vijfde matchpunt klaarde Grimon ijzig kalm het kar wei: 15-14 en 2-1. Het publiek zat in de slotfase on rustig op de stoel, maar zelf was hij nooit zenuwachtig geweest, ver klaarde Grimon achteraf „Mijn an dere hobby is tele-geleid helikop- tervliegen. Bij sommige shows zijn wel duizend toeschouwers. Als je daar iets fout doet, ligt je helikop ter op de grond en is het over. Als je bij biljarten misstoot, krijg je meestal een nieuwe kans." De zege was slechts een pleister op de wonde voor de 37-jarige West-Vlaming, 's Morgens had hij kansloos verloren van zijn landge noot Ronny Brants en was de kans op kwalificatie voor de derde ronde vrijwel verkeken. Grimon had genoten van het vele publiek. „Als het slecht gaat, zoals vanmor gen, heb ik het gevoel dat mensen die je niet kennen denken wat ik in mijn rolstoel eigenlijk kom doen. Als het goed gaat, zoals van middag, dan dwing je extra res pect af" Grimon raakte op zijn negentien de verlamd bij een auto-ongeluk. De bestuurder probeerde een over stekende hond te ontwijken, maar sloeg bij die manoeuvre acht keer Wereldbeker driebanden Speler van de dag NaamrTherese Klompenhouwer Woonplaats: Nijkerk Leeftijd: 25 Beroep: biljarter Speelt vandaag in de derde kwalificatieronde om 12.00 te gen een speler die zich giste ren in de tweede ronde plaats te voor de derde ronde. Daar na treft ze de sterke Belg Fran cis Forton. Klompenhouwer is tweevoudig Europees kampioen drieban den bij de vrouwen en de num mer twee van de wereld. Dank zij de A-status van NOCNSF kan ze van haar hobby haar be roep maken. „Ik heb geen makkelijke loting. Forton is een van de sterkste spelers die ik kon tegenkomen. Maar ik ben niet kansloos. Met die setjes tot vijftien weet je het nooit. En ik ben in vorm. De laatste drie partijen die ik speelde heb ik alledrie gewon nen met een gemiddelde bo ven de 1,0." „Mijn doel is om het hoofdtoer nooi te halen, maar dat is een zware opdracht. Mijn beste prestatie tot nu toe in een toer nooi voor de wereldbeker is de 35e plaats. In het hoofdtoer nooi is plaats voor maar zes tien spelers. Ik zal mezelf dus moeten overtreffen." over de kop. Hij kroop vrijwel on gehavend uit het wrak, Grimon had een dwarslaesie. Hij is ver lamd tot zijn oksels. Tot voor kort was de Belg werk loos. Want wie neemt er een inva lide in dienst? „Vorig jaar kon ik te recht bij een bouwbedrijf. Ik doe daar alle werkzaamheden die ik aankan. Van trainen komt daar door niet veel meer, maar dat neem ik voor lief Ik ben die baas eeuwig dankbaar. Bijna iedereen kiest voor een gezonde arbeids kracht, hij heeft me een kans gege ven." Grimon biljartte al voor het onge luk. Hij legde zich toe op het libre, maar gaf die spelsoort op toen hij in de rolstoel belandde. „In het li bre moet je de ballen bij elkaar houden en daarvoor moet je soms piqueren. Dat is voor mij fysiek on mogelijk." Nu speelt hij driebanden en doet dat behoorlijk goed. Grimon heeft een poosje geprobeerd om aan toernooien voor invaliden mee te doen, maar is daar mee gestopt. Hij is er eenvoudigweg te sterk voor. Toch is hij zwaar in het nadeel ten opzichte van valide biljarters. „Sommige mensen zeggen dat ik voordeel heb omdat de ballen voor mij precies op ooghoogte lig gen. Misschien is dat waar, maar voor mij is het veel moeilijker om af te stoten. Als de ballen ver van de rand liggen, heb ik een 'wrest', een hulpstuk nodig om de keu op te leggen. Dat kun je toch geen voordeel noemen. En ik kan bij voorbeeld ook niet voorover bui gen." „Toch speel ik het liefst tegen vali de biljarters", zegt hij. „Als dat kan tenminste. In België zijn weinig voorzieningen voor gehandicapte spelers. Ik denk dat ik bij 75 pro cent van de clubs niet terecht kan." „En de bond is ook niet echt be trokken. Vorig jaar kon ik niet aan een nationale finale meedoen, om dat ik de locatie niet binnenkon. Terwijl de bond wist dat ik me ge plaatst had. Dat is een enorme rel geworden." In Sluiskil ontmoet Johan Grimon die problemen niet. Hij kan overal terecht. En de organisatie is per fect, vindt hij. „Volgend jaar kom ik terug." Lesley Kerkhove neemt ervaringen op als spons bij Australian Open. door Sven Bakker MELBOURNE - Schijnbaar moeite loos lijkt het haar af te gaan. Zelf verzekerd en geconcentreerd laat Lesley Kerkhove tot nog toe ieder een kansloos op de Australian Open. Het is nog maar haar eerste Grand Slam-toernooi en de zoveel ste ervaring in haar prille tennis- loopbaan, maar Kerkhove is wel de laatste die eronder lijdt. Zestien jaren jong, afkomstig uit Zierikzee en wellicht op weg net zo goed als haar grote idool Ana Ivanovic te worden. Waar Kerkho ve enkele jaren geleden nog haar jeugdtoernooien op Schouwen- Duiveland afwerkte, is zij nu flink gebruind van al haar internationa le trips naar de Verenigde Staten, Afrika en Australië. Gaat het niet allemaal wat snel? Kerkhove vindt van niet. „Dat lijkt misschien zo voor anderen, maar zo beleef ik het niet", zei Kerkhove gisteren op een stoeltje in scha duw, net opgefrist van haar twee partijen in Melbourne. „In het jeugdtoernooi zijn er meisjes van veertien of vijftien jaar die mee doen en bij de WTA-toernooien spelen er genoeg van zestien, ze ventien jaar. Dus als je het zo be kijkt, is het eigenlijk heel nor maal." Hoewel Lesley Kerkhove het vrij normaal vindt, geniet zij wel dege lijk van het feit dat zij zich in Mel bourne bevindt. „Ik was hier al ruim twee weken in Australië voor training en een voorberei- dingstoernooi. Het is echt een su- permooi land met heel aardige mensen." Ook de Australian Open overtreft haar verwachtingen. Kerkhove vindt het allemaal 'heel erg leuk', maar het zijn vooral de kleine din getjes die haar opvallen. „Voordat elke wedstrijd begint, krijg je te drinken op de baan, zijn er ballen- jongens en scheidsrechters. En we slapen in een luxe hotel." Maar het allerleukste is toch wel 'de pas'. „Met die pas mag je overal door heen en sta je in de gang opeens naast iemand als Rafael Nadal." Kerkhove oogt koel en kalm en lijkt controle te hebben over alles dat er mét haar en om haar heen gebeurt. Het maakt haar op men taal gebied beter dan veel andere 'Wat ik echt graag wil, is ook Wimbledon, Roland Garros en de US Open spelen' jeugdspelers. „Ik ben altijd al men taal sterk geweest, blijkbaar heb ik dat meegekregen." Een voorbeeld van haar mentale kracht speelde zich gisteren af in haar gewonnen enkelpartij tegen Jade Curtis, in de eerste game van de tweede set. Lesley Kerkhove Kerkhove had zojuist de eerste set gewonnen en kwam op 15-40 ach ter op haar eigen service. Ze bleef koel en kalm, maakte gecontro leerd vier punten op rij en liet Cur tis niet meer terugkomen in de partij. Of neem haar eerste partij tegen de toen nog lokale favoriete Isabel la Holland uit Australië. Deze werd gespeeld op het zogenaamde 'show court'. Kerkhove trok zich niets aan van de druk, ze verheug de zich er zelfs op. „De avond voor mijn eerste wedstrijd wist ik dat ik gelijk op een grote baan moest spe len. Ik vond het alleen maar pret tig en ervoer het als een nieuwe er varing." Waar zal dit verhaal eindigen? Ho pelijk voor Kerkhove staat zij aan de vooravond van nog veel meer successen op de Australian Open. Voorlopig wil zij zelf alleen naar dit jaar kijken. „Ik sta nu rond de honderdste plek op de wereldrang lijst van speelsters tot en met acht tien jaar. Ik wil graag aan het ein de van het jaar in de top vijftig staan; en eigenlijk nog wel hoger. Maar wat ik echt graag wil, is ook de Grand Slam-toernooien van Wimbledon, Roland Garros en de US Open spelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66