eelan Zeeland mist het zicht op de harthulp Onnodig Opnieuw werkstraf geëist voor afpersing van topjurist Provincie blijft hoeder van kwaliteit VIJF VRAGEN OVER 30 I Woensdag 23 januari 2008 PZC In Brabant is een hoofdagent ontslagen om dat hij regelmatig in het politiesysteem snuf felde naar informatie die hij niet voor zijn werk nodig had. Dat komt vaker voor. Naam: Clement Remijnse Woonplaats: Middelburg Leeftijd: 35 Beroep: teamchef afdeling Integriteit en Veilig heid DEN HAAG - Een 54-jarige inwoner van Goes en zijn 48-jarige partner uit Nieuwdorp zijn het niet eens met hun veroordeling door de Mid delburgse politierechter wegens af persing van een voormalige advo caat-generaal van de Hoge Raad. Zij tekenden hoger beroep aan om dat zij nooit zouden hebben ge dreigd om gegevens afkomstig van de bij de vuilstort in Goes ingele verde computer openbaar te ma ken. Het hoger beroep is gisteren behandeld door het Haagse ge rechtshof Het stel kreeg de vastgelopen com puter in augustus 2006 in handen via een medewerker van de milieu straat. Het lukte de vrouw de com puter weer aan de gang te krijgen. Op de harde schijf stonden juridi sche verhandelingen, die de voor malige advocaat-generaal voor zijn werk had geschreven. Ook bevatte de computer een aantal persoonlij ke brieven. Het stel deed de voor malige eigenaar het voorstel om de computer terug te kopen. De man bood 500 euro maar dat was in de ogen van de Goesenaar veel te wei nig. „Zet er maar een nul achter", zou de man hebben gereageerd op het aanbod. Deze gang van zaken kwamen de Goesenaar en zijn partner op een veroordeling door de politierech ter te staan. De man kreeg een Elke seconde telt door Ondine van der Vleuten Stel: ik krijg een autootje aangeboden, tegen een leuke prijs. Op een verjaardagsfeestje kom ik toevallig iemand tegen die politieagent is. Dan kan ik hem toch best vragen even na te gaan of die auto ooit schade heeft gereden? Dat kun je best vragen, maar daarmee breng je hem in een lastig parket. Hij mag namelijk niet antwoorden. De politie beschikt over allerlei infor matie, maar een politieagent mag die niet voor privédoeleinden gebrui ken. Wat kan het nu voor kwaad als een politieagent zoiets voor je nagaat? Ten eerste schendt hij de privacy van de burger. De politie wordt geacht vertrouwelijk met informatie om te gaan. Ten tweede heeft een politie agent een voorbeeldfunctie. Als hij het niet zo nauw neemt met de pri vacywetgeving, is dat een slecht signaal. Ten derde kan zo'n los stukje informatie verkeerd uitgelegd worden. Worden agenten regelmatig met dit soort verzoeken geconfronteerd? Als ik naar mijn eigen situatie kijk: wel eens. Meestal indirect. Bijvoor beeld dat iemand vertelt dat hij een nieuwe buurman heeft en zich af vraagt wat voor vlees hij in de kuip heeft. Stel dat die politieagent nu op mijn vraag ingaat en even uitzoekt of de auto ooit bij een botsing betrokken was. Hoe groot is de kans dat hij tegen de lamp loopt? Wij hebben verschillende mogelijkheden om na te gaan wie bepaalde informatie opvraagt. Onze registratiesystemen zijn betrouwbaar, er kun nen geen sporen uitgewist worden. We doen daarnaast actief onderzoek naar dit soort situaties. Ook bij de Politie Zeeland is daar wel eens aanlei ding toe. Verder proberen we door de regels goed onder de aandacht te brengen te voorkomen dat agenten in de fout gaan. En als dat toch gebeurt? Dan is er een heel scala van mogelijkheden, van een berisping tot de maximale disciplinaire straf: ontslag. werkstraf van 80 uur en de vrouw van 40 uur. Volgens de politierech ter stond vast dat beiden het slacht offer geld afhandig probeerden te maken door te dreigen met open baarmaking van geheime informa tie. Hofaanklager J. van Krieken deelde dit standpunt. „Zij dreig den de computer naar Peter R. de Vries te brengen. Het aanbod van 500 euro deden zij af als een joden- fooi." Hij eiste tegen de man een werkstraf van 160 uur en drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf De vrouw hoorde 80 uur werkstraf en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen. Advocaat H. Dunsbergen pleitte voor vrijspraak. Volgens de advo caat hebben de Goesenaar en zijn partner zich niet schuldig gemaakt aan afpersing. Zij zouden slechts ci viel hebben onderhandeld over de terugkoop van de computer, die geen geheime of vertrouwelijke in formatie bevatte. De computer was immers niet beschermd door een wachtwoord en de juridische verhandelingen van de advo caat-generaal zouden openbare stukken zijn. Ook zouden de man en vrouw nooit hebben gedreigd met inschakeling van Peter R. de Vries. Uitspraak volgt over twee weken. Hartschokapparaten hangen overal, maar niemand weet waar. door Claudia Sondervan goes - Zeeland is in de afgelopen jaren volgezet met Automatische Externe Defibrillatoren (AED), hartschokapparaten om een hart stilstand mee op te heffen. Een paar honderd van de machines, die tussen de 1300 en 3300 euro kosten, moeten er zeker zijn aange schaft in de laatste vijf jaar. Maar een overzicht van waar ze te vin den zijn, wie de kastjes kan ope nen en ze kan bedienen, mocht er iemand ineenzijgen, is nergens in de provincie te vinden. Ook niet bij de meldkamer voor de ambu lancedienst. Grote kans dat de cen tralist achter spoednummer 112 niet weet of er in de buurt een hartschokapparaat te vinden is en welke burger daarmee toe kan snel len. AED's hebben de reputatie levens- Huisartsen en 112 noch publiek weet waar de dure AED's te bereiken zijn reddend te zijn. Een elektrische schok, toegebracht via elektroden op de borstkas, kan een stilgeval len hart weer kloppend krijgen. Gebeurt dat binnen vier tot zes mi nuten dan is de overlevingskans geen vijf maar wel zeventig pro cent, mits het slachtoffer ook goe de hartmassage en beademing krijgt tot een ambulanceteam de hulp over kan nemen. Gemeten is inmiddels dat elke AED gemiddeld eens per vijf jaar benut wordt bij reanimatie. Batterijen gaan tussen de anderhalf jaar en vijf jaar mee en moeten vervangen worden na een inzet. Een AED dient jaarlijks nagezien te worden op bruikbaar heid. Servicekosten belopen de vijfhonderd euro per jaar. De AED's staan daardoor hoog op het wensenlijstje van lokale be stuurders en EHBO-afdelingen. Zeeuwse gemeenten sponsoren, vaak onder druk van raadsleden en dorpsraden, de aanschaf voor dorpshuizen en lokale EHBO-afde- lingen. Welke campings, super- Een Automatische Externe Defibrillato gebruikt om een hart dat niet meer poi brengen door middel van een stroomsi hangen inmiddels in verschillende ope markten, verpleeghuizen, kanto ren en industrieën, winkelstraten, sporthallen, huisartsen, buurthui zen en hartpatiënten een eigen de fibrillator paraat hebben is nie mand helder. Regionale Ambulan cevoorziening Zeeland en de meld kamer voor de ambulances pogen al jaren de regie te krijgen maar te vergeefs. Het verste lijkt nog een van de commerciële aanbieders van AED's te komen, het Vlissing- se Medisol. De onderneming van twee ambulancewerkers bouwt websites voor de zorg en verkoopt online apparatuur. Met het trai ningsinstituut Bedrijfshulpverle ning Zeeland en Life Support Wal cheren begon het vorig jaar de website www.zeelandhartveilig.nl, in een poging de Zeeuwse AED-da- tabank te worden Er staan er ruim honderd geregistreerd, maar de lijst is incompleet en ontbeert con tactgegevens per apparaat. John Hobé, beheerder van het Mul- ti Functioneel Centrum in Zierik- zee en sinds gisteren ook van een nieuwe AED, stond er evenmin bij stil om de nieuwe voorziening te melden bij Medisol, de meldka mer, de omringende huisartsen of de gemeente. „Ik meld het nu toch bij jullie? Maar het zou inderdaad logisch zijn." De tien werknemers van het MFC kregen bij de leve ring van de defibrillator een halve dag instructie in het gebruik. „We kunnen allemaal reanimeren, we hebben het bedrijfshulpverlenings- diploma." Hobé hoopt dat ook het Welzijns huis, het kantoor van 't Gors, Vluchtelingenwerk en mensen van de kerk de AED-training willen volgen. „Het gebouw is negentig uur per week in gebruik, wij zijn er niet steeds. We hebben hier soms drie- tot vierhonderd men sen binnen. Vanavond zijn er hon derd man voor bridge. De jongste is veel ouder dan ik en ik ben 58 jaar." Het apparaat hangt centraal in het gebouw, in een afgesloten kast maar met de sleutel ernaast achter een ruitje dat bij nood inge tikt mag worden. Hobé wil met borden aangeven waar het appa raat hangt. „Iedereen is vrij om het te pakken. Ook als er iemand uit de buurt hier in de wijk Malta het nodig heeft. Maar voor mijn part wordt 'ie nooit gebruikt." Omstander contstateert hartstilstand. Belt 112 of laat iemand anders 112 bellen. Iemand met toegang tot de AED haalt het apparaat. Omstander begint met reanirr mond-beademing). Oostkapelle beschouwt aanschaf defibrillator als eerste dorpsbelang. door Henk Postma oostkapelle - „Maar als ik nu iets verkeerd doe. En die man overlijdt daaraan?" Mooi, zo'n stroomstoot apparaat. Je kan er iemand met een hartstilstand het leven mee redden. Alleen... Wie durft zo'n ding te gebruiken? In Oostkapelle maken ze zich niet druk om die vraag. Daar hebben ze gewoon zo'n hart-defibrillator aangeschaft. Zaterdag hangen ze 'm op in het pinlokaal van de Ra bobank, zomaar voor het grijpen, Nieuwe wet geeft gemeenten meer speelruimte. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bij de invoering van de nieuwe Wet ruimtelijke orde ning (Wro) krijgen de gemeenten nieuwe bevoegdheden voor het ge bruik van de ruimte. De provincie wil echter een dikke vinger in de pap houden. Dit blijkt uit de zoge noemde kadernota die het dage lijks provinciebestuur opstelde. De nieuwe wet vervangt de be staande uit 1965. Eén van de veran deringen is dat een bestemmings plan van de gemeente niet meer goedgekeurd moet worden door de provincie. Ook is voor ruimtelij ke plannen die afwijken van een bestaand plan, geen 'verklaring van geen bezwaar' van de provin- ciemeer nodig. De nieuwe wet zet de provincie wat meer op afstand en geeft de gemeenten meer moge lijkheden. Althans op papier. Want het dagelijks provinciebe stuur wil voorkomen dat zich op ruimtelijk gebied allerlei ontwikke ling gaan voordoen die in strijd zijn met het provinciale beleid, zo als uitgezet in het Omgevingsplan Zeeland. De kadernota geeft aan hoe de provincie de Wro wil toe passen en wat voor 'Zeeuwse re gels' daaraan toegevoegd worden. Dat moet voorkomen dat het in stad, dorp en buitengebied een rommeltje wordt. De provincie wil zelf, met het om gevingsplan als uitgangspunt, nieu we ruimtelijke ontwikkelingen in gang zetten en daarvoor de spelre-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60