'Tweede kerncentrale nodig' «U AEX veert weer iets op na renteverlaging in Amerika 27 Palestijnen bestormen grensovergang Egypte KRAS.NL Woensdag 23 januari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 19 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 9° HET WEER: Bewolkt Karla Peijs doopt 'eigen' locomotief www.pzc.nl Energieraad adviseert regering kernenergie serieus te overwegen. door Jeffrey Kutterink GOES - Aan het opwekken van duurzame stroom uit wind, kolen en biomassa zitten nog zoveel ha ken en ogen dat het kabinet se rieus moet denken over de bouw van een tweede kerncentrale. Dat schrijft de Energieraad - een adviesorgaan van regering en parle ment - in het rapport brandstof mix in beweging. Dat is gisteren aangeboden aan minister Maria van der Hoeven (CDA, Economi sche Zaken). De minister komt in mei met een nota over energiebe leid. Dan moet duidelijk worden hoe Nederland de doelstellingen rond energiebesparing en duurza me energie denkt te halen. De regering stelt dat kernenergie niet nodig is om de doelstellingen te behalen om het aantal broeikas gassen te verminderen. De Energie raad vindt echter dat de regering niet alleen moet kijken naar kli maatdoelstellingen, maar ook naar de betaalbaarheid en betrouwbaar heid van het energiebeleid. De Raad vindt dat de stroomvoorzie ning in Nederland voorlopig ma ger scoort op betrouwbaarheid, be taalbaarheid en milieu. Hij stelt vast dat Nederland naar verhou ding veel gebruik maakt van kolen en gas om stroom op te wekken. In de periode tot 2020 is het niet mogelijk om grote veranderingen Duurzame energie is nog niet dé oplossing voor het klimaatpro bleem en de stijgende energie vraag. Kernenergie moet niet worden uitgesloten. aan te brengen in deze 'brandstof- mix'. De gasvoorraden in Neder land slinken en dat maakt dat Ne derland slecht scoort in betrouw baarheid. Een hoog aandeel van kolen en gas leidt tot uitstoot van het broeikasgas CO2 en betekent een slechte score als het gaat om milieu. Het geringe percentage kernenergie en waterkracht maakt dat Nederland slecht scoort in be taalbaarheid. De Energieraad denkt dat de 'veiligheidsaspecten van kernenergie beheersbaar' zijn. Daarom adviseert de Energieraad dat 'voortvarend gewerkt moet worden aan de optie kernenergie om een volgend kabinet in staat te stellen op een verantwoorde wijze en tijdig de verschillende opties te gen elkaar af te wegen'. Bovendien zou kernenergie de meest betaalba re oplossing zijn om de concurren tiepositie van energieslurpende be drijven te waarborgen. Gezien de ernst van de klimaatver andering moet energiebesparing voorrang krijgen boven duurzame energie, aldus de Raad. Ook bij maximale inspanning neemt de vraag naar stroom jaarlijks met 1 procent toe, schat de Raad. CAIRO - Tientallen Palestijnen bestormen de grenspost van Rafah. Ze passeerden gisteren in het zuiden van de Gazastrook de grens met Egyp te ondanks pogingen van de Egyptische politie hen tegen te houden. Tv-station Al Jazeera meld de dat bij de schermutselingen is geschoten. Bij de bestorming van de grenspost, de enige die niet direct onder controle van de Israëliërs staat, raakten zestig mensen gewond. Eerder op de dag slaagden Egyptische politieagenten er onder Dit kunt u toch niet aan u voorbij laten gaan? We hebben voor u een fantastische aanbieding naar het schitterende Saue rland geselecteerd. Een 4-daags verblijf in het 4- sterren Parkhotel Olsberg boekt u nu al vanaf slechts 69! Boekt u bovendien een 5- daags verblijf met aankomst op 24/3 of een 4-daags verblijf met aankomst op 28/3 dan is de laatste nacht helemaal gratis! Boek snel, vóórdat het te laat is! INCLUSIEF: verblijf in een 2-persoonskamer, in Parkhotel Olsberg, met ontbijtbuffet. Prijzen zijn per persoon, gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reserve ring zie www.kras.nl/73608 waarom zou je verder zoeken boek online /PPSi of bel 0900 - 9697 =1 "M. AMSTERDAM - De Amsterdamse beursgraadmeter AEX is gisteren na een onrustige handelsdag met winst gesloten. Een forse onver wachte renteverlaging van de Ame rikaanse centrale bank zorgde voor wat optimisme op het Dam rak, waardoor de AEX bij sluiting 2,56 procent hoger noteerde. De renteverlaging van driekwart procent voor het openen van Wall Street kon niet voorkomen dat de Amerikaanse index Dow lones bij opening bijna drieënhalf procent Eenzesde alle scholen is tegen lesurennorm AMSTERDAM - Het aantal middelba re scholen dat de urennorm ver werpt, is gestegen tot boven de honderd. Dat hebben de initiatief nemers van een actiegroep tegen de norm gisteren gezegd. Neder land telt ruim 650 scholen in het voortgezet onderwijs. Moduspec Serooskerke heeft nieuwe eigenaar SEROOSKERKE (W) - Moduspec uit Serooskerke, controleur van olie platforms, is gekocht door Lloyd's Register. Al geruime tijd zocht eige naar Leo Nagtegaal naar een part ner om de toekomst van het be drijf veilig te stellen. pagina 13: geen gevolgen personeel Laat de tweede kerncentrale maar komen Daling beurzen is geen reden tot paniek meer met behulp van een waterkanon in een be storming van de grens door ongeveer veertig vrouwen en tien kinderen tegen te houden. pagina 7: Verhagen positief over vredesproces foto Khalil Hamra/AP 171% oneens |29% aantal reacties: 406 en /:.:i mStèmm Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27; 30 en 31; Binnenland: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Meningen: 8 en 9; Beurs: 12; Economie: 13; Weer: 18; Strips: 19; Cultuur: 28; Agenda: 29; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. (465 punten) verloor. In de loop van de dag klommen de koersen wat op en noteerde de Dow uitein delijk een verlies van 1,05 procent (127,1 punten). Ook in Europa kon de rentestap de onrust over de toekomst van de Amerikaanse economie niet echt wegnemen. Maandag daalde de Amsterdamse beurs 6,14 procent tot 422,45 punten. De AEX sloot gisteren op 434,72 punten. pagina 10 en 11de beer is los op fi nanciële markt Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 1&ibi 1 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1