Belgische dioxinecrisis ijlt na Vrede gloort in oosten van Congo Doden bij aanslag op begrafenis Sale*Sale*Sale! Swiss^ Sense" Lookalike 8 Dinsdag 22 januari 2008 pzc Belgische staat eist schadevergoeding van 180 miljoen euro. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Kippen die dood neer vielen, lege schappen in de super markt en twee ministers die moes ten opstappen omdat ze een maand lang hadden gezwegen over de besmetting van kippen en varkens met kankerverwekkende stoffen. De dioxinecrisis zette in 1999 heel België op z'n kop. Bijna negen jaar later krijgen de veroor zakers van alle ellende de rekening gepresenteerd. In Gent begon gisteren de rechts zaak tegen de twee bedrijven die aan de basis stonden van de dioxi necrisis. Hoofdverdachten zijn va der en zoon Lucien en Jan Verkest Kinshasa - De Congolese regering, muiters en rebellen hebben een ak koord bereikt over het beëindigen van de bloedige strijd die al sinds 1994 woedt in het oosten van het land. Regeringsfunctionarissen en diplomaten bevestigden dit giste ren in de hoofdstad Kinshasa. De strijd heeft zeker 400.000 mensen op de vlucht gedreven en vooral burgerslachtoffers gemaakt. De overeenkomst wordt vandaag, na ruim twee weken onderhande len, ondertekend. Dat gebeurt in de stad Goma aan de grens met Rwanda. Onderdeel van de afspra ken is een onmiddellijk staakt- het-vuren. In de regio heerst al lan ge tijd anarchie. Er woedt een bit tere en chaotische strijd tussen lo kale stamhoofden, losgeslagen re geringssoldaten, opstandige Congo lese Tutsi's en het regeringsleger. Eén van de sleutelfiguren, de mui tende generaal Laurent Nkunda te kent ook. Zijn volgelingen zullen zich van een aantal posities terug trekken en de Verenigde Naties zouden dan met blauwhelmen een bufferzone kunnen vormen. De regering zegt onder meer am nestie toe aan muiters, strijders van Nkunda en de leden van de ge vreesde Mai Mai-milities. uit Deinze. Ook moeder Jeanine staat terecht. Op papier leverden zij dierlijke vetten aan de veevoe derindustrie. In werkelijkheid ging het om hergebruikt vet, dat de fir ma Fogra uit het Waalse Bertrix in zamelde in een milieupark. Daar ging het mis, waarschijnlijk door dat iemand illegaal transformator olie had geloosd bij het fritesvet. Via Verkest kwam die olie terecht in kippen- en varkensvoer. Vol gens justitie wisten vader en zoon Verkest dat het vet verontreinigd was met pcb's en dioxines, maar besloten ze daar niets aan te doen, omdat dat te duur was. De gevolgen waren desastreus. De schappen in de Belgische super markten moesten worden leegge haald. Kippen, eieren, mayonaise, cake, koekjes en karbonades; alles was vervuild met kankerverwek kende dioxines en pcb's. tikrit - Zeker zeventien mensen zijn gisteren omgekomen bij een aanslag tijdens een begrafenis in Irak. Zeker elf mensen raakten ge wond, meldde de politie. De ministers van Volksgezondheid en Landbouw bleken al een maand op de hoogte te zijn van de vergiftiging, maar deden er het zwijgen toe. Pas toen omroep VRT uitpakte met het nieuws over de voedselcrisis, grepen ze in. Tegen Verdachten wisten dat vet voor veevoer met dioxine en pcb's was verontreinigd die tijd waren de meeste besmette voedingswaren al op het bord van de consument beland. De rooms-rode coalitie van chris tendemocraat Jean-Luc Dehaene kreeg bij de verkiezingen de reke ning gepresenteerd. Voor het eerst sinds mensenheugenis kwamen de christendemocraten in België in de oppositiebanken terecht. De aanslag vond plaats bij de stad Baiji in het noorden van Irak. De aanslagpleger liep een tent binnen waar de rouwende familie van de overledene stond. Volgens een Naar schatting kostte de dioxinecri sis de Belgische economie ander half miljard euro. De Belgische staat eiste gisteren alvast een scha devergoeding van 180 miljoen eu ro, het bedrag dat zij uitkeerde aan getroffen kippen- en varkenshou ders. De advocaat van de Belgische staat vroeg de aanstelling van een expert om de eindafrekening op te maken. De verwachting is dat de claim nog veel hoger gaat uitval len. Daarnaast hebben tachtig ge dupeerden, vooral meng- en vee voederfabrikanten, zich partij ge steld. Ook zij willen geld zien. Het dreigt echter een proces van de lange adem te worden. Na lang aandringen van de advocaat van Verkest, Hans Rieder, besloot de rechtbank de zaak pas op 1 septem ber van dit jaar voort te zetten. De vijf beklaagden riskeren naast de boete maximaal vijfjaar cel. Amerikaanse legercommandant in Irak hergoepeert al-Qaeda zich in het noorden van het land en is de organisatie nog steeds in staat om 'spectaculaire aanslagen te plegen'. Evacuatie in Engeland door overstromingen londen - Overstromingen in het noorden van Engeland hebben ge leid tot evacuatie van enkele hon derden mensen. In Huddersfield, driehonderd kilometer ten noord westen van Londen, kwamen zes tig huizen onder water te staan en in het nabijgelegen Silsden moest de brandweer ongeveer honderd mensen uit een fabriek halen. De rivieren bereiken pas vandaag hun hoogste waterstand. Er wordt tot vijftig millimeter regen verwacht. Miljoenen Europeanen zonder veilig sanitair brussel - Twintig miljoen Europe anen hebben geen veilig sanitair waardoor ze grotere kans hebben om ziek te worden. Deze cijfers ko men van de organisatie Vrouwen in Europa voor een Gemeenschap pelijke Toekomst. De organisatie wil Europa tot actie aansporen. De organisatie meldt dat bijvoorbeeld in Roemenië nog veel kinderen sterven als gevolg van te veel nit raat en bacteriën van ontlasting in het water. Arrestaties na moord op Belgen in Jemen sanaa - In Jemen zijn vier men sen gearresteerd die worden ver dacht van de moord op twee Bel gische toeristen. Dat lieten de Je- menitische autoriteiten gisteren weten. De Belgen kwamen om bij een moordaanslag vrijdag in de streek Hadramaut. Tientallen men sen zijn daarna opgepakt en onder vraagd. Het motief voor de moor den is nog niet bekend. 50 zweepslagen voor voeren van hete peper riyad - In Saudi-Arabië is een vrouw die haar stiefdochter had ge dwongen een scherpe peper op te eten, tot vijftig zweepslagen ver oordeeld. De vrouw verklaarde dat ze het vijfjarige meisje zo wilde op voeden, meldde de Saudische krant Okaz gisteren. De echte moe der, die verstoten is door de vader, deed aangifte. Volgens de moeder heeft haar dochter psychische pro blemen opgelopen. Celstraf geëist tegen oud-premier Kosovo den haag - Een aanklager van het Joegoslavië-tribunaal heeft 25 jaar cel geëist tegen een oud-premier van Kosovo, Ramush Haradinaj. Hij en twee andere oud-leden van het Kosovaars Bevrijdingsleger staan terecht voor moord, marte ling en verkrachting van Servische burgers. Haradinaj ging de politiek in toen Navo-ingrijpen in 1999 het Kosovo-conflict beëindigde. Regering-Prodi wankelt na vertrek kleine partij rome - De kleine partij UDEUR stapt uit de coalitie van de Italiaan se premier Romano Prodi. Dat zei partijleider Clemente Mas- tella gisteren. UDEUR, een partij van voormalig christen-democraten, speelde een belangrijke rol bij het overeind blij ven van de regering van Prodi, die slechts een kleine meerderheid in de Senaat heeft. bij de grootste boxspring-specialist van Nederland BOXSPRINGS S. MATRASSEN Middelburg: Mortiereboulevard 18a, telefoon (0118) 60 65 94 www.swisssense.nl londen - Richard Wade, dubbelganger van de Britse van de Britse premier, die zij nodig had voor haar werk. premier Gordon Brown, poseert met een masker van In haar foto's en films vereeuwigt Jackson beroemdhe- Brown voor een portret van kunstenares Alison den in compromitterende houdingen. Jackson. Jackson was lang op zoek naar een lookalike foto Akira Suemori/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8