Buitenland Woede om olieboring Wad deOndernemer.m Passen mijn plannen bij het bestemmingsplan? IBB Zoon Bin Laden: stop het geweld Israël verlicht blokkade Gaza met eenmalig leveren brandstof en eten Slecht slapen door gsm naast bed Regering Kenia ziet boycot als illegale sabotage Al het nieuws en informatie uit de regio en méér. Napels nog niet verlost van afvalberg PZC Dinsdag 22 januari 2008 7 Energieconcern wil olie gaan winnen in Duits deel van de Waddenzee. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Duitse milieuorganisaties hebben gisteren woedend gerea geerd op de plannen van het ener gieconcern RWE om in het Duitse deel van de Waddenzee naar olie te boren. Het Wereld Natuur Fonds noemde het voornemen im moreel. De Nederlandse Wadden vereniging hekelde de onstilbare honger van het bedrijfsleven. Het Duitse energieconcern RWE heeft gisteren bevestigd dat het in de Duitse Waddenzee zes proefbo ringen wil gaan doen. Het bedrijf, dat in de Waddenzee al een boorei land heeft, heeft een gebied op het oog waar vijftien miljoen ton ru we olie wordt vermoed. „We zijn ons ervan bewust dat de Wadden zee een unieke biotoop is en daar om willen we uiterst zorgvuldig te werk gaan", aldus een woordvoer der van het concern. Jörg Feddern, energiespecialist van Greenpeace Duitsland, wuift de be loofde zorgvuldigheid weg. „De ecologische betekenis van de Wad denzee is uniek in de wereld en daarom beschermd als 'nationaal park'. RWE is daarin totaal niet geïnteresseerd en louter uit op winstbejag. Als RWE toestem ming krijgt voor haar plannen, zul len wij dat via de rechter proberen te verhinderen." De Nederlandse Waddenvereni ging reageert verbaasd op de plan nen van RWE. „Telkens weer pro beren bedrijven grenzen te over schrijden, maar het hele Wadden gebied valt onder de Europese Na tuurbeschermingswet", aldus alge meen directeur Hidde van Kersen. „Komen er onder politieke druk toch boringen, dan hopelijk onder net zulke strenge voorwaarden als in Nederland." Het Duitse energieconcern RWE presenteerde gisteren plannen om in het Duitse gedeelte van de Waddenzee miljoenen tonnen olie te gaan winnen. Bijzondere kuststrook De Waddenzee is een kust strook van enkele kilometers breed en 500 kilometer lang van Den Helder tot aan het Deense Esbjerg. Het gebied herbergt een bijzon dere flora en fauna en wordt gezien als een belangrijke kraamkamer van de natuur. De Nederlandse regering heeft de NAM enkele jaren geleden toestemming gegeven om er gas te winnen. De Nederlandse en Duitse rege ring willen de Waddenzee bij de VN-organisatie Unesco voor dragen als Werelderfgoed. BRUSSEL - Een mobiele telefoon op het nachtkastje kan tot slapeloos heid leiden. Dat blijkt uit een Euro pees onderzoek. Het slaapgedrag van 35 mannen en 36 vrouwen tussen de achttien en 45 jaar werd getest. Een deel van de proefpersonen werd tij dens de slaap blootgesteld aan evenveel straling als een gsm uit zendt. Die groep deed er langer over om in slaap te vallen, sliep minder diep en de remslaap was korter dan bij de 'gsm-loze' groep. CAIRO - Omar bin Laden, een zoon van Osama bin Laden, heeft zijn vader en diens aanhangers opge roepen 'andere middelen' te ge bruiken om hun doelstellingen te bereiken. „Deze bommen en wa pens zijn voor niemand goed", al dus Omar gisteren in een vraagge sprek met CNN. Omar woont in de Egyptische hoofdstad Cairo. Naar eigen zeg gen heeft hij sinds 2000 niet meer met zijn vader gesproken. Hij ver liet toen - met vaderlijke toestem ming - een trainingskamp in Af ghanistan. Omar zegt geen idee te hebben waar zijn vader nu is. De 26-jarige Omar hield zich tot dusver in de media op de vlakte over zijn vader. Omar is getrouwd met een Britse vrouw. Het paar wil in Groot-Brittannië gaan wo nen. Omar beschouwt zijn vader niet als terrorist, een term die vol gens hem snel wordt misbruikt. Hij wijst erop dat de Amerikanen Osama nog als een held zagen toen hij tegen de Russen vocht. NAPELS - Een man bedekt zijn gezicht terwijl hij naast een berg rottend vuil nis staat in Napels. Het vuilnis in de Italiaanse stad stapelt zich op. De auto riteiten blijken intussen niet in staat om een oplossing te vinden. In de re gio Campanië, waarin Napels zich bevindt, ligt zo'n 250.000 ton vuilnis. Dankzij een aantal maatregelen wordt nu dagelijks zo'n 6.000 ton opge haald - maar er komt ook dagelijks 7.200 ton bij. foto Salvatore Laporta/AP Verhagen vraagt Tel Aviv burgers niet collectief te straffen. JERUZALEM - Israël heeft besloten vandaag eenmalig een hoeveelheid brandstof en voedsel door te laten naar de Gazastrook, ter verlichting van de blokkade die het vrijdag in stelde. Dat is gisteravond besloten, zeiden medewerkers van minister van defensie Ehud Barak. De blok kade zou zijn bedoeld om Harnas te dwingen de raketaanvallen op Is raël te stoppen. De Egyptische president Hosni Mubarak had Barak en Israëlisch premier Ehud Olmert opgeroepen de blokkade te verlichten. Nadat de VN-organisaties UNRWA en WFP, die samen 1,13 miljoen Pales- tijnen van voedsel voorzien, had den laten weten dat brandstofge brek hen later deze week waar schijnlijk zal dwingen hun distri butie te staken, besloot Israël aan het verzoek te voldoen. Barak zei later dat Israël druk op Gaza blijft uitoefenen om Harnas te dwingen de raketaanvallen te stoppen. „Ik geef meer om onze rust dan om hun rust", zei hij. „Wij denken dat Harnas de boodschap heeft begre pen", zei een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken. „Zoals we de af gelopen dagen hebben kunnen zien, kunnen ze de raketten stop pen als ze dat willen." Zondag wer den vijf raketten op Israël afgescho ten, vergeleken met 53 in de twee dagen daarvoor. Hamas was niet onder de indruk van het Israëlisch besluit om brandstof en voedsel door te laten. „Dit betekent geen eind van de blokkade van Gaza", zei woordvoerder Sami Abu Zuhri. Harnas zal blijven vechten 'tot we de belegering breken". De Palestijn se president Mahmoud Abbas op perde de mogelijkheid dat zijn vei ligheidsdienst de grensovergangen aan Palestijnse zijde zou gaan be mannen. Een van de redenen voor het sluiten van de grenzen is dat Is raël weigert nog langer met Ha- mas-functionarissen samen te wer ken. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Maxime Ver hagen heeft Israël gevraagd de bur gers van de Gazastrook niet collec tief te straffen voor raketaanvallen. Volgens hem is het effectiever de bevolking een positief alternatief voor Harnas en terreur te bieden door de dagelijkse leefomstandig heden te verbeteren. Hij vroeg Is raël daarom de grenzen met Gaza weer te openen voor bijvoorbeeld de uitvoer van bloemen naar Aalsmeer. Ook verzocht hij de ex portmogelijkheden uit te breiden. Verhagen bezoekt op dit moment Israël. NAIROBI - De Keniaanse regering heeft het plan van de oppositie om bedrijven van bondgenoten van president Kibaki te boycotten gisteren als illegale sabotage be stempeld. De oproep is 'een beledi ging voor de Kenianen', zei de re gering in een verklaring. De oppositie ageert tegen de vol gens haar gestolen verkiezingsover winning van Kibaki in december. Oppositieleider Odinga heeft zijn aanhangers ook opgeroepen tot een nieuw 'vreedzaam protest' overmorgen, ondanks een verbod van de politie. Sinds de verkiezin gen zijn zeker zeshonderd mensen door geweld om het leven geko- Home Mijn Regio Mijn Bedrijf Mijn Netwerk Services deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland met de focus op de regio. U vindt er bijvoorbeeld regionaal ondernemersnieuws, gemeentelijke en provinciale informatie, nieuws van bedrijven zelf en nog veel meer regionale informatie Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7