Hulst zet in 'Europa' houdt Vlaams op toerisme in de polder Couperose of pigment? Elos is veilig en effectief Kantelraam m 22 Dinsdag 22 januari 2008 pzc Gemeente werkt aan uitstapjes en fietsroutes in het buitengebied. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst legt de komende jaren een zwaar accent op de ontwikkeling van het dagtoe- risme in het buitengebied. Het college van burgemeester en wethouders wil daar vorm aan ge ven door een nieuw samenwer kingsverband in het leven te roe pen naar voorbeeld van de samen werking die zich richt op de toeris tische promotie van Hulst als koopstadje. De coördinatiegroep Toerisme Buitengebied zal bestaan uit vertegenwoordigers van de campings, de horeca, de onderne mersverenigingen, de VW en de gemeente. Deze werkgroep moet volgens wethouder Toon Maas (Toerisme) onder meer onderzoek doen of de aanstelling van een 'countrymanagerachtig iets' meer waarde kan hebben. Maas laat nog in het midden of de gemeente na de bezoekersmanager voor de bin nenstad een aparte 'countrymana ger' voor het buitengebied aanstelt of dat het takenpakket van de be zoekersmanager wordt uitgebreid NN De gemeente Hulst wil de ko- mende jaren het accent op het gebied van het dagtoerisme voor al leggen bij de ontwikkeling van toerisme in het buitengebied. en daarmee wellicht ook haar aan tal werkuren. In ieder geval moeten er voor eind 2009 drie arrangementen bedacht zijn voor uitstapjes in het buitenge bied. Dan moeten ook vijf nieuwe fietsroutes in het buitengebied zijn uitgezet. Meer aandacht voor dagtoerisme in het buitengebied is een van de kernelementen in het dit jaar op te stellen vierde deel van het Toe ristisch Ontwikkelings Plan (TOP 4). Ook onderzoek naar mogelijke toeristische samenwerking met de toeristische diensten van de Vlaamse buurgemeenten (Stekene, Beveren en Sint Gillis-Waas) maakt daar onderdeel van uit. Hulst als culinaire gemeente op de kaart zetten, wordt door de be leidsmakers op het stadhuis even eens gezien als kansrijk voor de verdere uitbouw van het dagtoeris me. Dat idee moet uiteraard tot ontwikkeling komen in overleg met de horeca. In de gemeentebe groting is zo'n 150.000 euro be schikbaar voor de uitvoering van toeristische plannen. Dat is vol gens het college niet voldoende om inhoud te kunnen geven aan de uitvoering van TOP 4. Het ge meentebestuur schat dat daar onge veer 50.000 euro extra voor nodig is. Het toeristisch beleid komt woensdag 30 januari aan de orde in de vergadering van de advies commissie Samenleving uit de ge meenteraad. Nieuw trio in Sluis SLUIS - In het Sluise belfort speelt zondagochtend vanaf 11.00 uur een trio, dat door toevallig samen spel tijdens de Spaanse dag in Groede in september 2007 ont stond. De zussen Maaike (barokcello) en Martha Roelofs (piano) en Adrie Oosterling (accordeon) uit Groede noemen zichzelf Lienen an Locht, Ook Maldegem en Sluis vinden dat het zo niet langer kan. door René Hoonhorst eede - Een aansluiting op het gasnet is toch wel makkelijk voor een restaurant, waarvan de kok op gas kookt. Er staat wel een gastank in de hof, maar qua veiligheid en gebruiksgemak is die toch niet meer van deze tijd. Café-restaurant De Tol heeft zijn domicilie aan het gelijknamige straatje in Eede, maar ligt kilome ters van het centrum van het grensdorp vandaan. De horecagele genheid ligt toch niet 'in the midd le of nowhere', omdat het Vlaam se Middelburg op nog geen steen worp afstand ligt. Met een stuk pijp van een meter of dertig kan de horecazaak aan sluiting krijgen op het Belgische gasnet van Eandis-Imewo. De Tol kan ook aansluiten op het Neder landse net, maar de dichtstbijzijn de leiding om aan te koppelen ligt op zo'n 1100 meter afstand. Aan sluiten op het Nederlandse net is daardoor duur, dik 25 mille. Boven dien is, geeft Delta ook zelf toe, de bedrijfszekerheid ook niet je van het. De gasleiding van De Tol zou aansluiten op die van Heille en de pijpleidingen van dat dorp liggen al aan een uiteinde van het net. „Tijdens piekbelastingen ligt het gas van Heille er het eerste uit. Doordat ik daar weer een eind van daan lig, loop ik nog meer kans op uitval. Zou ik dus toch nog een re servetank gas moeten houden om mijn gasten iets voor te kunnen schotelen", legt uitbater Michel de Smidt uit. Eandis-Imewo wil De Tol wel op 'Tijdens piekbelastingen ligt het gas van Heille er het eerste uit' haar net aansluiten en Delta heeft daar geen bezwaar tegen. De ge meenten Sluis en Maldegem zien ook geen probleem. Toch is het Ee- dese café-restaurant na een jaar of zes nog steeds niet aangesloten op het gasnet. Reden: Europa ligt dwars. De regeltjes van de Europe se gemeenschap staan niet toe dat de inwoner van het ene land gas afneemt van een bedrijf uit een an Gronings voor 'lijnen in de lucht'. Maaike speelt naast de cello ook op gitaar, Martha verruilt af en toe de piano voor de contrabas en Adrie speelt behalve op zijn accor deon ook op de piano en zijn be kende Indisch harmonium. In het belfort in Sluis brengen ze onder meer werk van Jacques Brei, Mariene Dietrich en De Dijk. Restaurant De Tol ligt op een steenworp van België. der land. De gemeenten Malde gem en Sluis vinden dat van de gekke meldden ze al eerder tijdens hun periodieke grensoverschrij dend overleg. Maldegem onder nam actie en stuurde vorige week een brief naar voorzitter Barroso van de Europese commissie. De Vlaamse gemeente wijst de com missie op één van de hoofddoelen van de Europese Unie: het tot stand brengen van een interne Eu ropese markt. Voor het verwezen lijken van dat doel staan 'prakti sche bezwaren' niet in de weg. Wetten blijken echter wel een spel breker. Geen juridische bezwaren van gemeenten, provincies of lan den, maar Europese regels. Ean dis-Imewo mag als Vlaams distri butienetbeheerder geen werken uitvoeren op Nederlands grondge bied en mag ook geen energienet beheren in het buitenland. De Ne derlandse eindafnemer (De Tol) mag geen leveringscontract afslui ten met een leverancier met een Vlaamse licentie. „Er blijven dus heel wat praktische belemmerin gen bestaan, die het werkelijk tot stand komen van een ééngemaak- te, interne markt verhinderen", schrijft Maldegem aan Barroso. De Smidt kan er met zijn verstand niet bij. Zeventig procent van zijn klanten zijn Belg. Hij kijkt niet al leen naar de VRT, maar ook naar de Vlaamse commerciële zenders. En zijn afvalwaterleiding is twee jaar geleden wel op het Belgische rioleringsstelsel aangesloten. „Ik had toen de hoop dat tegelijkertijd de gasleiding zou worden aange legd. Voor de aanleggers was er ook geen enkel probleem. Sterker, de pijpleidingen waren zo goed als besteld, maar op het laatste mo ment werd de aansluiting toch weer afgeblazen. De reden? Ik weet het niet." Woordvoerder Jaap Nelemans van Delta kan er ook niet direct een vinger opleggen. Hij weet dat Del ta op enkele andere plaatsen langs de grens stroom en gas levert aan eenzame Vlaamse afnemers en hij kan zich voorstellen dat Belgische collega's hetzelfde doen met wat Nederlandse klanten. De hoeveel heid uitzonderingsgevallen heeft hij niet paraat. „Het zou kunnen zijn dat na de liberalisering van de energiemarkt drie, vier jaar gele den de regelgeving is veranderd. Maar dat kost even tijd om dat uit te zoeken. Ik ben benieuwd naar 'Schutting wel illegaal' Schelde"" S'af Lezing woensdag 23 januari Zeeuwse Bibliotheek 19.30 uur (zaal open 19.00 uur), toegang gratis ZEEUWSE Een stel uit Middelburg besloot laatst eens vroeg onder de wol re kruipen. Zij lagen nog maar net in bed, toen er werd aangebeld. Om dat zij geen bezoek verwachtten, reageerden zij niet. Er werd voor een tweede keer aangebeld. En ook deze keer dacht het echtpaar: „Kom morgen maar terug." Niet veel later hoorden zij gestom- Tip? redactie@pzc.nl mei op het schuine dak waaronder ze lagen. De man stapte uit bed en opende het kantelraam om te kij ken. De inbreker verloor door het openslaande raam zijn evenwicht en viel van het dak af. De bewoner zag hem wegstrompe- len en haalde zijn schouders op: Je mag toch wel je eigen raam ope nen?" Onenigheid blijft over lengte van afscheiding bij dorpspark Sluiskil. door Eugène Verstraeten SLUISKIL - Een deel van de beton nen nschutting die Sluiskillenaar E. Poppe langs zijn tuin heeft ge zet is illegaal en moet daarom afge broken worden. Dat blijft de me ning van zijn buurman P. van Hecke, die wil dat de gemeente ac tie onderneemt. De schutting maakt deel uit van de afspraken over het realiseren van een toegang naar het dorps park via de Baljuwlaan. In de over eenkomst tussen buurtbewoners is sprake van een 28 meter lange schutting. Er is echter een exem plaar van 44 meter lang gebouwd. Protesten van Van Hecke heeft de gemeente weggewuifd. Voor het extra gedeelte schutting heeft Pop pe een bouwvergunning gevraagd en het op eigen kosten neergezet. Burgemeester en wethouders heb ben Van Hecke er op gewezen dat de aanvraag voor de bouwvergun ning op de gebruikelijke manier is gepubliceerd, maar dat hij geen be zwaar heeft ingediend. Van Hecke herinnert echter aan de volgende passage in de overeenkomst: 'aan passingen nu en in de toekomst kunnen alleen worden uitgevoerd na overleg en met instemming van de bewoners Baljuwlaan 7, 9 en 11'. Dus volgens hem ook over de extra lange schutting. Er is geen contact met hem opgenomen en dus, concludeert hij, moet dat ge deelte gesloopt worden. terneuzen - De Nederlandse dj Mason is op zondag 13 juli de af sluiter van het nieuwe megapop- festijn Scheldepop op de Axelse Vlakte bij Terneuzen. Mason werd in 2005 ontdekt door dj Tiësto, die hem meevroeg op zijn wereldtoernee. Mason trekt nu zelfstandig de wereld over. De komende maanden doet hij Au stralië, Azië en Zuid-Amerika aan. Hij brak vorig jaar door met de hit Exceeder. Ook op zaterdag 12 juli zal een in ternationaal bekende deejay de slotact op het hoofdpodium zijn. De organisatie hoopt zijn naam binnenkort prijs te kunnen geven. Op Scheldepop treden onder meer Krezip, Intwine, Nick 8c Simon en Jeckyll 8c Hyde op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50