Zeeland Leren luisteren Nachtservice en tientallen hanen in gevaar bij hospitaal Dirksland Kunstenaars in de dop Strand ook vóór vakanties schoon Couperose of pigment? Elos is veilig en effectief Bromfietser mishandelt Goese fietser 22 Dinsdag 22 januari 2008 PZC Directie van ziekenhuis vreest nieuw systeem van minister Klink. door Martijn de Koning DIRKSLAND - Bij het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirksland dreigt een aantal diensten buiten kantooruren te verdwijnen. Daar door staan ook enkele tientallen banen op de tocht. Dat is het ge volg van een nieuw financierings- voorstel van minister Klink van Volksgezondheid, zegt directeur P. van der Velden. In het ziekenhuis in Dirksland melden zich jaarlijks twee- tot drieduizend patiënten uit Schouwen-Duiveland. Dat is een kleine tien procent van het to tale klantenbestand. Net als andere kleine ziekenhui zen krijgt Dirksland nu nog een soort compensatiebijdrage van het Rijk. „De inkomsten van een klein ziekenhuis zijn namelijk een stuk lager dan die van de grote", zegt Van der Velden. „Maar de kosten zijn vaak net zo hoog." Dat geldt vooral voor diensten die 's nachts worden aangeboden. Van der Velden: „Neem de verloska mer. Daar hebben we soms maar één bevalling per nacht. Bij grote ziekenhuizen kunnen dat er wel zes zijn. Die hebben dus zes keer zoveel inkomsten en misschien maar twee keer zoveel kosten." Hij noemt ook de service voor men sen met kanker. „Die kunnen nu bij nacht en ontij bellen met vra gen of problemen." De rijksbijdrage die zulke onrenda bele diensten betaalbaar maakt, dreigt nu dus te verdwijnen. „Het gaat voor ons om één miljoen eu ro. Een enorm bedrag voor een klein ziekenhuis." Volgens Van der Velden zou invoering van het nieu we systeem zeker tot bezuinigin gen leiden. „En dan ligt het voor de hand dat we eerst kijken naar de diensten die we buiten kantoor uren bieden." Dat zou enkele tien tallen banen kunnen kosten. Het zou een enorme slag zijn voor Het ziekenhuis in Dirksland is ge- schrokken van plannen van minis ter Klink. Die zouden negatieve gevolgen hebben voor kleine hos pitalen als die in Dirksland. Lezing woensdag 23 januari Zeeuwse Bibliotheek 19.30 uur (zaal open 19.00 uur), toegang gratis Stichting Podium houdt voorronde landelijke tekenwedstrijd. MIDDELHARNIS - De Stichting Po dium houdt op Goeree-Overflak- kee de regionale voorronde van Het Talens Palet, de landelijke wed strijd voor amateurschilders en -te kenaars. Thema van de wedstrijd is Als de rook om je hoofd is verdwe nen naar de bekende popsong uit de sixties van Boudewijn de Groot. Het is de bedoeling dat de deelnemers zich door de titel van dit lied laten inspireren. Alle schil der- en tekentechnieken zijn toege staan. Ook gemengde technieken of collages zijn welkom. Deelname aan de regionale voor ronde staat open voor iedereen van twaalf jaar en ouder, die in vrije tijd tekent of schildert. Profes sionele kunstenaars zijn van deel name uitgesloten. Stichting Podium houdt daarnaast ook een lokale versie naar het voorbeeld van deze wedstrijd voor kinderen tot twaalf jaar. Ook daar voor geldt het lied van Boudewijn de Groot als inspiratiebron. Alle inzendingen van kinderen en volwassenen worden later dit jaar in het Diekhuus in Middelharnis geëxposeerd. de zorg in de regio, vindt Van der Velden. Want er mogen dan niet al te veel mensen een beroep doen op die 'nachtdiensten', ze zijn vol gens de directeur wel van het grootste belang. „Andere zieken huizen zitten veel te ver weg." Van der Velden is dan ook blij dat Dirksland-burgemeester S. Stoop eind vorige week mede een brief ondertekende aan minister Klink. Die werd hem gestuurd door bur gemeesters van zeven gemeenten met een klein ziekenhuis (naast Dirksland zijn dat Hardenberg, Coevorden, Dongeradeel, Delfzijl, Stadskanaal en Winschoten). De burgemeesters wijzen erop dat de genoemde ziekenhuizen in het nieuwe plan tot drie miljoen euro moeten inleveren. „Dat verlies zet de ziekenhuiszorg onder druk", ge ven ze aan. De burgervaders dringen er bij de minister op aan in elk geval de compensatietoeslag in stand te houden. Klink heeft inmiddels la ten weten in april op de zaak te rug te komen. Hij laat de Tweede Kamer dan weten of hij de kleine ziekenhuizen tegemoet komt. goes - Op de 's-Gravenpolderse- weg in Goes is gisterochtend een 56-jarige fietser uit Goes mishan deld door een passerende bromfiet ser. Het incident deed zich tussen kwart voor acht en vijf voor acht voor, ter hoogte van de drie flats die in aanbouw zijn bij het Rossi- nipad in Goes. De bromfietser reed - in de richting van 's-Graven- polder - de fietser eerst voorbij. Hij raakte daarbij de 56-jarige Goe- senaar die dreigde te vallen. Even verderop stopte de bromfietser bij een fietsoversteekplaats. De fietser kwam naast hem staan. Een woor denwisseling ontstond. De brom fietser spuugde en schold naar de fietser en gaf hem een klap tegen het hoofd. De politie Zeeland is op zoek naar getuigen. De brom fietser is 20 a 25 jaar oud, droeg ru we donkere handschoenen en een zwarte integraalhelm met witte stickers. Nicolette Bleiji en Ellen de Oude op cursus in Engeland. door Esme Soesman DREISCHOR - Een wild paard hal stermak maken. Nicolette Bleiji uit Ouwerkerk en Ellen de Oude uit Dreischor gingen de uitdaging aan. Koud terug uit Engeland van de training Untouched Horses dampt het enthousiasme er af „De ultie me ervaring", stelt De Oude vast. Het tweetal is in de leer geweest bij Annemarie van der Toorn uit Oudenhoorn, één van de 22 in structeurs die de wereldberoemde 'paardenfluisteraar' Monty Ro berts in de wereld rijk is. Paarden- luisteraar eigenlijk, geven Bleiji en De Oude aan. „Naar paarden luiste ren. Je moet paarden leren lezen. Op een natuurlijke manier met ze omgaan. Paarden geven alles aan", zegt Bleiji. Simpel voorbeeld: „Zodra je een paard aankijkt, jaag je 'm weg", ver telt De Oude. Dus ga je met li chaamstaal aan de slag. Het dier met je schouder uitnodigen kennis te komen maken. „Respect heb ben voor het paard, maar het paard ook respect laten hebben voor jou", zoals De Oude het ver woordt. Bleiji vult aan: „Je kunt 'm de baas zijn door te slaan of je kunt leider zijn omdat een paard je wil volgen." De basisprincipes van de methode van Monty Rob erts zijn simpel. „Rust. Heel veel rust. Alles stapje voor stapje. En vooral: geen geweld", geven de twee eensgezind aan. Monty Roberts Monty Roberts staat bekend als 'de man die naar paarden luistert'. De in Califomië opgegroeide paardenman deed al op vierja rige leeftijd mee aan zijn eer ste wedstrijd. Hij is vooral bekend door zijn methode van geweldloze trai ning. Roberts reisde de hele wereld over om die methode te verkondigen. www.montyroberts.com P^| www.montyroberts.nl Annemarie van der Toorn Het motto van de cursussen van Annemarie van der Toorn is Kijken door de ogen van het Paard. Van der Toorn is één van de slechts 22 instructeurs ter we reld van Monty Roberts. Ze volgde hiervoor een vijf jaar du rende opleiding. Ook was zij als roadmanager van Monty Roberts tijdens zijn Europese tournee actief. In Zeeland heeft Annemarie van der Toorn haar kunsten on der meer vertoond tijdens Hor ses by the Sea in Domburg in 2006. De Schouwen-Duivelandse paar denliefhebbers weten waarover ze het hebben. De Oude viel als een blok voor haar Welshpony Spiky, maar die bleek gebukt te gaan on der grote angsten. En Bleiji's paard Upper was geen trailer in te krij- 'Respect hebben voor het paard en het paard respect laten hebben voor jou' gen, terwijl hij dat wel met enige regelmaat moest. De eerste kennis making met de Montymethode was genoeg om beide dames ervan te overtuigen dat je met de geweld loze aanpak héél véél kunt berei ken. Beiden volgden diverse cur sussen, met het Engelse Witney als voorlopig hoogtepunt. De Oude: „Dit was voor mij ultiem. )e begint met een paard dat je niet aan kunt raken. Maar aan het ein de loop je met 'm over een balk." Bleiji: „Het mooiste moment vond ik het moment dat je het dier voor het eerst kon aanraken." Prachtige dagen en heel veel ge leerd. „Annemarie kan het zo dui delijk overbrengen en op zo'n posi tieve manier. Ze staat ook zelf open voor alle nieuwe dingen die ze kan leren." In de praktijk werpt de Montybenadering bovendien meteen vruchten af Upper 'laadt inmiddels super', vertelt Bleiji. En Spiky? Die werkt zelfs welwillend mee aan een fotoreportage. Het re sultaat van enkele trainingen vol gens de methode van Monty. „Het is echt geweldig." Gemeente investeert in belangrijk onderdeel toeristisch product. door Piet Kieemans renesse - De gemeente Schou wen-Duiveland trekt voor de pe riode van 2008-2010 extra geld uit voor het schoonmaken van het strand. Het is de bedoeling dat voortaan ook vóór de zomervakan tie het strand extra schoon ge maakt wordt. Schouwen-Duiveland heeft zo'n 17 kilometer Noordzeestrand en het schoonhouden ervan is geen sine cure. Op drukke plaatsen als strandovergangen worden ieder jaar rijen prullenbakken geplaatst die tijdens het toeristisch seizoen Haopliiks worden poleeed. Daar naast wordt het zand tijdens het seizoen dagelijks schoongemaakt door een beachcleaner - een tractor met daarachter een grote zeef - die alle flesjes, bekertjes, zakjes en an der afval uit het zand haalt. Een onafhankelijke organisatie beoor deelt of het strand schoon genoeg is en stelt een ranglijst samen met daarop de schoonste stranden van Nederland. Een schoon strand, zo realiseert het college zich, is een must voor Schouwen-Duiveland. „Het strand is nog steeds het be langrijkste onderdeel van het toe ristisch product van Schou- Schouwen-Duiveland wil weer meetellen in de competitie Schoonste strand van Nederland. De beachcleaner wordt daarom vaker ingezet. wen-Duiveland. Om te kunnen concurreren met andere kustge- meenten is het van belang te inves teren in de kwaliteit van het strand." Naar aanleiding van het project 'toegankelijke Schouwse stranden voor mindervaliden en ouderen' heeft de gemeente zes overgangen toegankelijk gemaakt. Om deze toegankelijk te houden moeten de ze overgangen extra goed schoon- gehouden worden. Dat vergt meer inzet van de gemeente, maar dat is het strand meer dan waar in de vi sie van het college van burgemees ter en wethouders. Het Wester- schouwse strand reikte vorig jaar niet hoger dan een twintigste plaats in eerdergenoemde rang lijst. Wethouder Ad Verseput stak zijn teleurstelling daarover niet on Een tractor met zeef maakt de Schouwen-Duivelandse stranden schoon. foto Dirk-Jan Gjeltema der stoelen of banken en kondigde bij het horen van de slechte tijding meteen een offensief aan. „We pro beren er nog beter bovenop te zit ten want wij willen als gemeente af van die teleurstellende twintig ste plaats en weer omhoog op de ranglijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44