Zeeland Geen fusie zonder banengarantie Twijfels nieuwbouw in 's-Gravenpolder Concert voor wezen in Congo Officier eist forse celstraf na diefstal van koper in Tholen 22 Dinsdag 22 januari 2008 PZC PP Het kantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg. foto Lex de Meester ANALYSE door Conny van Gremberghe Hebben de Zeeuwse water schappen nog toekomst? De provincie mag deze vraag in februari beantwoorden. Het definitieve rapport van waterschapsgedeputeerde Frans Hamelink is nog niet eens klaar of de discussie over de toekomst van het Zeeuwse wa- terschapsbestel is reeds losgebar sten. In Zeeuws-Vlaanderen zijn de stellingen al betrokken. Het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen kant zich tegen een eventuele fusie, de ondernemingsraad van het schap zal zich met hand en tand tegen een samengaan verzetten en de ge meentebesturen hebben - bij mon de van diverse fractiewoordvoer ders - al te kennen gegeven een wa terschapsfusie niet te zien zitten als deze mocht resulteren in een verlies aan banen bezuiden de Westerschelde. De geschiedenis lijkt zich weer eens te herhalen. Toch hebben de waterschappen - na de laatste dis cussie over het voortbestaan in 2004 - niets gedaan om te bewij zen dat door samen te werken de apparaatskosten lager zouden kun nen uitpakken. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen heeft de laat ste jaren wel geïnvesteerd in een sa menwerking met de drie gemeen ten - op het gebied van gezamenlij ke belastingheffing, inzet van per soneel, gezamenlijke inkoop en het afstemmen van computersyste men. Maar het heeft nagelaten om op hetzelfde vlak iets te doen met de Zeeuwse Eilanden. Dat het waterschapsbestel goedko per kan worden ingericht, blijkt uit het nog geheime voorlopige on derzoeksrapport van de provincie. Dat rept van een besparing van 4,3 miljoen euro. Een bedrag dat bo vendien grotendeels ten goede kan komen aan de Zeeuws-Vlaamse in gezetenen. Dat is vier tientjes per kop. Hamelink gaat er vooralsnog van uit dat de personeelsreductie be perkt blijft tot dertig arbeidsplaat sen. Dan zouden er nog ruim vijf honderd overblijven. Als de pro vincie kan garanderen dat van dit aantal er minstens 170 in Zeeuws-Vlaanderen gehandhaafd worden, bestaan er hoegenaamd geen argumenten meer om een fu sie om sociaal-economische argu menten af te wijzen. Zonder die garantie zal bestuurlijke Zeeuws-Vlaanderen zich, terecht, flink roeren. Veel bestaande woningen staan vrij lang te koop. door Harmen van der Werf 'S-CRAVENPOLDER - In 's-Graven- polder staan zoveel huizen te koop, dat je je kunt afvragen of er veel behoefte bestaat aan nieuw bouw, aldus CDA-raadslid Krijn van der Maas. Hij woont in 's-Gra- venpolder. „Verschillende huizen staan al enkele jaren leeg", weet hij uit eigen waarneming. „Waar om zou je dan een nieuwe woon wijk aan de oostkant van 's-Gra- venpolder ontwikkelen? Ik vraag me af of dat wel zo goed is." De dorpsraad van 's-Gravenpolder besteedt vanavond op de jaarverga dering in dorpshuis Ons Dorpsle ven onder meer aandacht aan het nieuwbouwplan. Wethouder Mar- ga Vermue (CDA, ruimtelijke orde ning) geeft een toelichting. Voor de dorpsraad is het niet zozeer de vraag of er nieuwbouw moet ko men. „Het gaat ons er vooral om wat er wordt gebouwd", geeft Leo Kesselaar aan. Volgens hem moet er voorrang worden gegeven aan de bouw van betaalbare woningen voor jonge gezinnen. „In 's-Gra- venpolder zijn veel jonge gezin nen die om een huis verlegen zit ten. Zij kunnen in de oudbouw moeilijk terecht, omdat de prijzen zo hoog zijn." Zo'n vijftig woningen staan te koop in 's-Gravenpolder. Voor het overgrote deel wordt meer dan 200.000 euro gevraagd. De situatie in 's-Gravenpolder is overigens te vergelijken met Heinkenszand, waar ruim vijftig woningen wor den aangeboden. Maar: in Hein kenszand is de laatste jaren heel Voor 's-Gravenpolder zit een nieuwbouwwijk in de pen met zo'n negentig woningen, terwijl in het dorp vrij veel woningen langere tijd te koop staan. veel gebouwd en in 's-Gra venpolder nauwelijks. Toch is de wachtlijst voor een nieuw huis in Heinkenszand langer dan in 's-Gra- venpolder, respectievelijk 175 en 150 gegadigden. Er is dus belangstelling, blijkt uit deze cijfers, al leert de ervaring dat bij nieuwbouw minstens de helft van de gegadigden uiteindelijk geen interesse meer blijkt te heb ben. Des te meer reden voor CDA' er Van der Maas om vraagtekens te zetten bij 's-Gravenpolder-Oost. Hubert Uitterhoeve (PvdA) doet dit ook. Hij vreest 'bouwen voor leegstand' en een prijsval. „Het is toch juist goed als prijzen van be staande huizen wat zakken", rea geert Ko Mol, raadslid voor de SGP-CU. De gemeente Borsele wil in 's-Gravenpolder ook bouwen, omdat woningzoekenden vooral in Kapelle hun heil zoeken. Het aantal inwoners van 's-Gravenpol der is sinds 2003 gedaald met zo'n 150 tot onder de 4500. Zes keer prijs voor twirlers uit Kapelle KAPELLE - Vereniging TWirl en Dan- cefactory Kapelle won afgelopen weekeinde drie gouden en drie zil veren medailles op het NK twirl in Nieuwegein. De drie eerste plaat sen waren voor Manon Tolhoek, Evita van Oeffelen en team Twirl- factory C. De vereniging deed mee op vijfentwintig onderdelen van het NK. De Kapelse twirlers ston den onder leiding van Mirian Hak- kaart-Hengsdijk. Nieuwjaarsconcert in kerk van Kapelle KAPELLE - Pianist en organist Mar tin Zonnenberg en fluitiste Marjo lein de Wit geven zaterdag samen met het Christelijk Gemengd Ei landenkoor een nieuwjaarsconcert in Kapelle. Het koor wordt gediri geerd door Peter Wildeman. Tijdens het concert is er een collec te voor een goed doel. Het concert is in de Hervormde Kerk van Ka pelle en begint om 19.30 uur. Workshopdag in Goes voor slechtzienden GOES - Visio, een organisatie voor blinden en slechtzienden, houdt zaterdag een workshopdag in Goes. Op het programma staat on der meer vilt maken, zijdeschilde ren en computerspelletje spelen. De onderdelen zijn speciaal aange past voor mensen met een visuele beperking. Kinderen zijn welkom van 10.00 tot 12.00 uur in het Visio gebouw van Goes; volwassenen vanaf 13.00 uur. Opwarmertje voor carnaval in Hansweert HANSWEERT Dweilband Schelde- dweilers speelt zondag op het kin dercarnaval in Zaal Zeelandia in Hansweert. Prins Carnaval Lex uit Goes komt 's middags samen met zijn raad van elf op bezoek. De prins neemt ook dweilband Vals Alarm mee. De bezoeker die het origineelst verkleedt is, wint een prijs. Het kindercarnavalsfeest be gint zondagmiddag om twee uur. WD is bezorgd over gebrek dranghekken THOLEN - De WD in Tholen is be zorgd over het ontbreken van vol doende dranghekken tijdens eve nementen. Dat komt volgens de li beralen, omdat de gemeente een hele hoop van die hekken heeft in gezet om het instabiele havenpla teau in Sint-Annaland af te sluiten. Raadslid F. Hommel wil weten hoe het college het probleem wil oplossen. Hij krijgt antwoord tij dens de commissievergadering. Kantoorpanden in trek bij dieven KAPELLE - Uit een kantoorpand aan de Stationssingel in Kapelle is afgelopen weekend de inhoud van een geldkistje weggenomen. Hoe veel geld er in het kistje zat, is niet bekend. Uit een kantoorpand aan de Mol straat in Middelburg zijn afgelo pen weekend drie beeldschermen gestolen. Ook de waarde daarvan is niet bekend. Lezing woensdag 23 januari Zeeuwse Bibliotheek 19.30 uur (zaal open 19.00 uur), toegang gratis MIDDELBURG - Hij had grote schul den en was wanhopig, zei de 27-ja- rige Rotterdammer gisteren op de rechtbank in Middelburg. En daar om was hij samen met een maat op 17 oktober op het dak van een bedrijf in Tholen geklauterd en had hij daar ruim 400 kilo aan ko peren bliksemafleiders gestolen. Alleen stak de politie een stokje voor de verkoop van dat koper, want net toen alles in de auto was geladen, werd hij betrapt. Officier van justitie J. Zondervan eiste een gevangenisstraf van negen maan den, waarvan vier voorwaardelijk. Daar bovenop eiste de officier dat de 21 maanden cel, die de Rotter dammer nog van eerdere vonnis sen boven het hoofd hing, ten uit voer werden gelegd. De uitspraak volgt op 4 februari. Drie Zeeuwse acts op benefietconcert op 19 februari in Kapelle. door Paulus Houthuijs KAPELLE - Over krap een maandje is het zover. Dan houdt de Zeeuw se afdeling van Internationale Kin derhulp Nederland (IKN) een ben efietconcert in De Vroone in Kapel le. De opbrengst van het concert op 16 februari gaat naar project Pat mos. Dat is een kinderdorp voor weeskinderen op een eiland in Congo. Het programma bestaat uit drie Zeeuwse acts. Als eerste treedt gita rist Theo van Teijlingen uit Goes op. Hij speelt al 30 jaar luisterlied jes, zowel in binnen- als buiten land. De Christelijke theatergroep 'De Boodschappenjongens' is de vol gende act. Dit Zeeuwse viertal treedt sinds 2001 op in heel Neder land. Ze zijn alweer toe aan hun derde programma 'Pater Noster'. Op 16 februari brengen ze een compilatie van hun beste sketches en liedjes. De Zeeuws-Limburgse formatie A Quadrant is de laatste band van de avond. Ze maken, naar eigen zeg gen, recyclemuziek. Ze spelen Eu ropese folkrock en mixen het in hun eigen stijl. Een jarenzestighit met een cajunsausje bijvoorbeeld. De opbrengst van een benefiet concert gaat naar een kinder dorp voor weeskinderen in Con go. Het doel is 63.000 euro bij el kaar te krijgen. Vorig jaar organiseerde het IKN ook een benefietconcert voor Con go in Kapelle. Zeven januari dit jaar begon de organisatie met de sponsoractie 'kilometers voor weeskinderen in Congo'. Het con cert is onderdeel van deze actie en het doel is om in totaal 63.000 eu ro op te halen. Vanuit de vestiging van IKN in Zwijndrecht is het kin derdorp 6300 kilometer, voor elke kilometer willen ze dus tien euro ophalen. De prijzen van voedsel is door de oorlogsdreiging flink geste gen. Eind 2007 waren er nog maar twee maaltijden per dag voor de 175 kinderen van het dorp. Overheidsinstelling de Nationale Commissie voor internationale sa menwerking en Duurzame Ont wikkeling, verdubbelt het eindbe drag van het Patmos-project.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38