Buitengebied Oosterschelde, parel van Zeeland D 30 Dinsdag 22 januari 2QQ8 PZC Morgen opent minister Cerda Verburg van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit het informatiecentrum van het Nationaal Park Oos- terschelde in het Tops- huis op Neeltje Jans. Een 'drempelloze' voor ziening, waar bezoekers elke dag tussen 10.00 en 1 7.00 uur gratis terechtkunnen. De ingang van het informatiecentrum zit aan de zijkant van het Topshuis. door Rinus Antonisse e meeuwen op de dijk graaf A. M. Gelukweg, die naar het Topshuis op Neeltje Jans leidt, hebben weinig zin opzij te gaan. Pas op het laatste nippertje wijken ze uit. Het voormalig werkeiland van de stormvloedkering Oosterschelde - dat nu als natuureiland geldt - is hun domein. Maar niet helemaal, want ook de mens moet het sa menspel van weer, water, land schap en natuur in de tot natio naal park verheven Ooster schelde kunnen beleven. „Een parel van Zeeland", noemt voorlichter Rüna Kuiler van het Nationaal Park Oosterschelde (NPO) de zeearm. De pa rel keert dan ook steeds te rug in de activiteiten. Het beheerplan van het NPO heet niet voor niets Van de parels en het slik. Er wordt druk gewerkt aan een 'parel snoer' van voorzieningen in het hele Oosterscheldegebied. Het nieuwe voorlichtingscentrum in een hoekje van het Topshuis zou je als de 'topparel' in het snoer kunnen beschouwen. De totstandkoming van het cen trum heeft veel voeten in de aarde gehad. Aanvankelijk leefde het plan om een vrij grote bezoekers voorziening op te richten. Verschil lende gemeenten die in het over legorgaan NPO zitten, wilden die wel hebben. Na enig getouwtrek viel de keus op Neeltje Jans. Het idee ontstond om de niet-gebruik- te pijler die daar nog altijd in het water staat, om te vormen tot in formatiecentrum. Het atelier van de Rijksbouwmees ter ontwierp er een spraakmakend plan voor, maar dat bleek te duur. Uiteindelijk werd het mogelijk een ruim Runa Kuiler, voorlichter Nationaal Park Oosterschelde bij de getijdenpoelen. fotografie Marijke Folkerts te in het Topshuis in te richten. Al tijd open en zonder bemensing, wat flink scheelt in de beheerkos- ten. Kuiler is blij dat het eindelijk zover is. „We hebben er lang op ge wacht." Dat het een bescheiden centrum is geworden, vindt zij niet erg. „We willen de mensen toch het liefst naar buiten hebben, het gebied in. Maar we hebben nu wel een ontvangstruimte, die ook als startpunt kan dienen voor aller lei activiteiten." Als je de ruimte inkomt, is een gro te 'parel' niet te missen. Een Oos terschelde in het klein, waarop de biotopen en soorten die in het ge bied voorkomen, zijn weergege ven. Met lijntjes worden verbindin gen ertussen gelegd. „Omdat alles met alles samenhangt", legt Kuiler uit. „]e kunt in de Oosterschelde het één niet los zien van het an der." Op een welkomstbord, met er naast Engelstalige brochures, wordt uitgelegd waarom je de zeearm een parel onder de natuur gebieden mag noemen. Vergelijk baar met Michelinsterren voor top restaurants. En met een economi sche uitstraling in de regio: als mensen op de Oosterschelde afko men, profiteren (recreatie-)onder- nemers hiervan mee. In een grote fotowand zijn duik brillen gemonteerd, waardoor ge varieerde beelden van de Ooster schelde te zien zijn. Op een scherm wordt continu een film vertoond over het wondere onder waterleven, gemaakt door Paul en Maria Engels. Praktisch gerichte in formatie bevat een wand waarop staat wat er allemaal te doen is in het gebied en waar dat te vinden is. Een 'belevingskaart' helpt daarbij. Druk op de knop 'vo gels kijken' en op de kaart lichten de beste kijkplekken op. Idem met wandel- en fietsroutes, bezoekerscentra en musea, duikplekken, uit zichtpunten en natuurvaart- ochten. Op de achterwand kan een vijf minuten durende film over geschiedenis en ont wikkeling van de Oosterschelde worden bekeken. Tussen het centrum en het voor malige bouwdok is een 8oo meter lang schelpenpad uitgezet. Onder weg komt de wandelaar verschil lende informatieparels tegen, met speelse opdrachten voor kinderen. Het pad eindigt bij enkele getijden- poelen. Die zijn, met loopbruggen, aangelegd om het leven net onder het wateroppervlak te bekijken. Rüna Kuiler vertelt dat er op plek ken waar mensen het Oosterschel degebied binnenkomen twaalf in formatiezuiltjes zijn neergezet. Ko mende zomer worden nog eens twaalf zuiltjes geplaatst. Bij Colijns- plaat wordt in de vogelkijkhut van de familie De Regt een informatie punt van het NPO opgezet. Ook bij de geplande uitkijkplekken in het binnendijkse plan Tureluur (zuidkust Schouwen) zal het NPO zich presenteren Gedacht wordt aan een cursus gastheerschap voor recreatieondernemers, zodat die hun bezoekers beter wegwijs kun nen maken in het Oosterscheldege bied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32