Zeeland De hogeschool is in de Vervuiler in Zeeland is duur uit Water De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 J Dinsdag 22 januari 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Meneer zit binnen want het regent. Hij is gedwongen zijn bezigheden binnenshuis te zoeken. Want als het hier regent, regent het ook echt. Hij kijkt treurig van uit de serre naar de regengordijnen boven de kreek en zucht. Vijftig jaren oud, maar ik zie met gemak door de rimpels heen het kind, dat net van zijn moeder te horen kreeg dat er niet ge voetbald werd. En wat gebeurt er als een man werkeloos op de bank zit, gaat hij dan sokken opvouwen, papieren uitzoeken? Nee, was dat maar zo, hij gaat plannen maken. In dit geval regenplannen. In gedachten staat er naast het huis al een waterkrachtcentrale (jammer dat het hier zo plat als een dubbeltje is). Of hij gaat op zoek in Amerika naar een onderwatertank (virtueel dan) ter grootte van het marktplein ,p. in Hulst, zodat we de hele omge- som Klopt, vjng van water kunnen voor maar het deugt zien- Vroeger werd ik daar erg ner- natuurlijk niet veus van, van al die plannenma kerij. Maar het went. De bonus voor mij is dat ik inmiddels van de meest onwaarschijnlijke on derwerpen wel iets afweet en de meest wonderlijke mensen heb ontmoet. Zo was afgelopen week een aardige meneer van Evides op bezoek. Hij rekende met mijn man mee: regenwater voor het toilet. Wij gebruiken als gezin per week tooo liter wa ter voor het toilet. 50.000 liter per jaar. Met z'n allen dragen we in Nederland op die manier 4 miljard liter per week en 200 miljard liter drinkwater per jaar via het riool naar de zee. Op de één of andere manier is het voordelig om dat te blijven doen, voordeliger dan het regenwater te gebruiken om de boel door te spoelen. Het zou ons duizenden euro's kosten om de dakgoot op de wc's te monteren. De winst een paar tientjes per jaar. Duur idealisme. De som klopt, maar het deugt natuurlijk niet. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend' een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mi|n rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaaf ragcukfig om met ppsooregeqerens. In het tok Onderwijsminister Plasterk bracht gisteren een bezoek aan de Hogeschool Zeeland, de instelling waarvoor hij tien miljoen euro uittrekt. Dat geld is hard nodig om hbo-onderwijs in Zeeland overeind te houden. door René Schrier Op 12 december stuurde het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschap de verlos sende brief naar Vlissingen. Voor 2007 en 2008 is een bedrag van 4 miljoen euro beschikbaar en er ligt nog eens 6 miljoen klaar als de school zijn best doet. Afgelopen dinsdag hakte het college van Ge deputeerde Staten de knoop door. De provincie is bereid in een perio de van vijfjaar 5 miljoen euro be schikbaar te stellen. Er moet wat gebeuren met de Ho geschool Zeeland (HZ) in Vlissin gen. De school is in de gevarenzo ne terechtgekomen, meldt het pro vinciaal bestuur. Het is naar Neder landse begrippen een kleine hoge school. Die kleine schaal is het pro bleem. Het huidige aantal van 3900 leerlingen is onvoldoende voor een gezond financieel draag vlak. Binnen een jaar of vijf moe ten er zevenhonderd leerlingen bij komen. Het ministerie betaalt de HZ aan de hand van het aantal in geschreven leerlingen en naar het aantal behaalde diploma's. Iedereen is het er over eens dat de Hogeschool Zeeland als zelfstan dig onderwijsinstituut in deze pro vincie behouden moet blijven. De voorzitter van het College van Be stuur van de HZ, Adri de Buck, heeft met zijn verhaal daarover het dagelijks provinciebestuur weten te overtuigen. Want dat meldt aan Provinciale Staten: „De aanwezig heid van het Hoger (Hogeschool Zeeland) en Wetenschappelijk (Roosevelt Academy) onderwijs is van belang voor: de Zeeuwse eco nomie, het Zeeuwse onderwijs en de Zeeuwse samenleving." De Buck noemt een voorbeeld: „De lerarenopleiding van de HZ, de pabo, is de grootste leverancier van leraren voor het basisonder wijs in Zeeland. Zij moeten zeer adequate beroepsbeoefenaars zijn, want zij geven les aan bijna de he le Zeeuwse jeugd. Dat zijn de men sen met wie we in de toekomst in Zeeland verder moeten. En dat geldt ook voor de terreinen zorg en bijvoorbeeld techniek." waterbouw en bijdragen aan de vorming van een centrum waar de Nederlandse waterbouw zichzelf in de etalage (Neeltje Jans) zet. Met de NHTV te Breda wil de HZ samenwerken om in Zeeland toe ristische opleidingen op hbo-ni- veau aan te bieden. Samen met de ROC's en het be drijfsleven wil de HZ een aantal as sociated denree-opleidingen ontwik kelen. Dit zijn tweejarige hbo-op- leidingen. Dit type opleidingen biedt met name werkenden op mbo-niveau de mogelijkheid zich verder te ontwikkelen op hbo-ni- veau. Ook de organisatie in de school verandert. De 25 verschillende op leidingen van de Hogeschool wor den ondergebracht in vijf acade mies. Die krijgen alle vijf een ei gen identiteit, maar ze moeten wel zoeken naar raak- en snijvlakken met de andere academies. De na men van de academies zijn voorlo pig nog werknamen, maar gedacht wordt aan een academie techniek, een academie welzijn en gezond- 'We gaan de kleinschaligheid van de Hogeschool Zeeland tot een voordeel maken' De voorzitter van het college van be stuur van de HZ, Adri de Buck. De afgelopen maanden is op de HZ nagedacht over de vraag waar mee de schooi zich kan onder scheiden en hoe extra leerlingen getrokken kunnen worden. De Buck legt uit dat gekozen is voor drie grote lijnen: „We willen ons onderscheiden met het profiel van de opleidingen en het aanbod van de opleidingen, met het creëren van een uitdagende en inspireren de studie- en onderzoekscultuur in de school en door het geven van een uitstekend beroepsper spectief aan de studenten. Met dat laatste scoort de school al niet slecht, want onderzoek wijst uit dat een groot percentage van de studenten ofwel verder studeert of wel binnen een redelijk aantal maanden een baan heeft." Bij de keuze van het profiel is het accent gelegd op het the ma water, een richting die de school eerder is ingeslagen. In samenwerking met het Kennisnet werk Deltawateren wil de HZ de nieuwe Deltawerkers van de toe komst afleveren, een bijdrage leve ren aan het Zeeuws openluchtlabo ratorium voor klimaatbestendige heidszorg, een academie econo mie, een academie communicatie/ iet en een academie educatie. Wie in de toekomst zo'n academie binnenstapt moet direct doorkrij gen dat hij in de techniekacademie zit, of in de academie educatie. De Buck: „We moeten ook als school meer laten zien wat we doen. Zo zijn studenten van ons betrokken bij een onderzoek om uit algen biobrandstof te maken. We zijn samen met zorginstellin gen bezig met heel interessante domotica-projecten, dat wil zeg gen allerlei technieken in wonen en zorg inbrengen. Dat is meteen zo'n raakvlak tussen twee acade mies. Zo willen we een uitdagen de leeromgeving voor studenten creëren. Tevens gaan we de klein schaligheid van de school juist tot een voordeel maken. Die kleinscha ligheid geeft de gelegenheid tot be- - tere begeleiding van de leerlingen, wat tot betere resultaten leidt." Ook wil de HZ hoger beroepson derwijs in Goes onderzoeken. Dat kan extra studenten trekken. Voor de hand ligt onderdak te zoeken bij het ROC, zoals ook in Terneu zen is gebeurd. Groot verschil in verontreinigingsheffing waterschappen. door Marcel Modde GOES - De verontreinigingsheffing in Zeeland ligt boven het landelijk gemiddelde. Dat komt door de noodzaak van specifieke installa ties en het dunbevolkte karakter van het gebied, aldus woordvoer ster Linda van Dijke van Water schap Zeeuwse Eilanden (WZE). Het Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren hoort met de heffing van 64 euro per vervuilingseenheid tot de vijf duurste van Nederland. De 60,89 euro die het WZE zijn inge zetenen dit jaar in rekening brengt, zet het schap op een negen de plek (van de 26). Gemiddeld omvat de heffing 56,31 euro. De verschillen in verontreinigingshef fing tussen de waterschappen zijn vorig jaar fors toegenomen, zo maakte de Vereniging voor Ener gie, Milieu en Water (VEMW) gis teren bekend. Delfland is met 70,18 euro de duurste, Rijn en IJs- sel met 41,15 de goedkoopste. VEMW-directeur Henk Brons zegt de onderlinge verschillen niet te kunnen verklaren. „De burger moet maar hopen dat hij in een waterschap met een adequaat be stuur woont." Brons pleit voor meer transparantie en beter toe zicht op de heffingen. Ook is hij voorstander van verzelfstandiging van de waterzuivering. Dat zou goedkoper zijn. De waterschappen ontvingen vorig jaar bij elkaar 1,3 miljard euro aan verontreinigings heffing. Volgens Van Dijke van de WZE zijn de verschillen wel dege lijk te verklaren. „Wij hebben hier tien zuiveringsinstallaties draaien en 300 kilometer persleiding lig gen. Om het water van het afvoer- putje thuis, door het riool en ook nog eens via een gemaal naar de zuivering te krijgen, moeten in Zeeland veel meer kosten worden gemaakt. In Rotterdam-Zuid hangt die zuivering direct onder de stad. Daar komt nog bij dat Zee land een dunbevolkte regio is. Min der mensen moeten de vaste kos ten opbrengen, dan ben je per sal do dus duurder uit." Naast deze heffing kent het water schap jaarlijks ook een belasting voor huis- en grondeigenaren als mede een ingezetenomslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2