Geld en werk Geld verdienen door Verzekeraar maakt Belasting betalen met passie 1 6 Dinsdag 22 januari 2008 PZC BELEGGEN IN WEELDE door Bert Bakker Het klinkt vreemd, maar soms liggen geld investeren en geld weggeven op één lijn. Vooral bij vermogende mensen loopt sparen vloeiend over in beleggen, beleg gen in investeren, investeren in bijvoorbeeld kunst verzamelen en dat verzamelen vervolgens in het financieel steunen van kunstenaars of kunstproducties. Dan kom je al in de buurt van schenkingen doen. Ik had ook de financiering van onderzoek naar nieuwe genees middelen kunnen noemen en in het verlengde daarvan een schenking aan bijvoorbeeld het Kankerfonds. Een paar maan den geleden noemde ik hier een rapport over waarin miljo nairs hun geld stoppen. Ook dat rapport liet zien dat rijkaards de grens tussen gewoon beleggen of investeren en hun invest ments of passion niet zo scherp trekken. Nog zo'n onderscheid dat veel minder duidelijk is dan meestal gedacht, is het verschil tussen belasting betalen en schenken aan humanitaire of culturele doelen. De overheid besteedt ons belastinggeld immers aan armoe debestrijding, ontwikkelingssa menwerking, bescherming van het milieu, onderwijs, zorg voor ouderen, medische voorzienin gen, kunst, cultuur en ga maar door. Hetzelfde soort zaken dus waarmee ook charitatieve fondsen zich bezig houden. En er is meer overlap: omdat schenkingen aan zulke doelen fiscaal af trekbaar zijn, betaalt de overheid tot de helft mee met die par ticuliere schenkers. Zo kwam ik op het idee - en nu richt ik me eigenlijk tot Wou ter Bos, onze minister van Financiën - dat je belasting betalen en schenken op een veel directere manier kunt laten samenval len. Zou het niet aardig zijn als wij, betalers van inkomstenbelas ting, via ons aangifteformulier mochten laten weten dat een klein deel van het bedrag dat we aan de fiscus afdragen, naar een ministerie gaat dat actief is op een vlak dat ons aan het hart gaat? Of iets preciezer: dat zo'n bedrag bestemd wordt voor een specifieke post op de begroting van zo'n ministerie. Stel je nou eens voor dat elke belastingplichtige over 2 procent van zijn aanslag (voor een modale verdiener die op jaarbasis misschien 5.000 euro inkomstenbelasting betaalt, is dat 100 eu ro) mag beslissen dat die toegevoegd wordt aan het budget voor bijvoorbeeld subsidiëring van toneelgezelschappen, mo numentenzorg, extra lesmateriaal op basisscholen, meer perso neel in verpleegtehuizen, of wat het ook zijn mag dat extra steun verdient. Ja inderdaad, dat zou ook betekenen dat men sen die de files op de wegen het grootste probleem vinden, hun 2 procent zouden oormerken voor de post 'wegenbouw' op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Het voorbeeld geeft aan dat dit model nog andere kwaliteiten heeft. De betrokkenheid bij het werk van de overheid - dus de politiek - wordt versterkt en misschien neemt zelfs de weerzin tegen belasting betalen af Het uitkiezen van investments of passion is nu nog een voorrecht van miljonairs. Wouter Bos, u kunt ervoor zorgen dat die luxe binnen het bereik van elke be lastingbetaler komt. SI Bert Bakker is financieel-economisch journalist. Belasting komt ten goede aan onder meer verpleeghuizen. foto Lex van Lieshout/ANP Belasting betalen en schenken, kun je laten samenvallen Zin in een stedentrip zonder een veer te laten? Onderzoek dan eens tegen hoeveel rente uw spaartegoed uitstaat. Daarvan wakker geschrokken, vertrekt u wellicht nog voor het eind van het jaar. Is het niet op reis, dan misschien wel bij uw huidige bank. door Yvonne Jansen illustratie Job van Celder Meer informatie Nederlands meest calculerende burgers, Hanneke van der Veen en Rob van Eeden, maken het u makkelijk als u van bank wilt veranderen. In de jaren negen tig werden de twee bekend als uitgevers van de Vrekkenkrant, Hoe word ik een echte vrek? en Je geld of je leven, op weg naar fi nanciële onafhankelijkheid. Van der Veen is beheerder van www.sparen.pagina.nl Samen met Van Eeden zette ze recent www.vanspaarbankverande- ren.nl op, dat onder meer een rentemeter bevat, die uitrekent hoeveel rente uw huidige spaar rekening vergoedt, wat elders haalbaar is en tegen welke voorwaarden. Een financiële site met veel in formatie is ook www.indepen- der.nl Om de voor u geschikt ste aanbieder van spaarproduc- ten te vinden, moet u wel eerst een lijstje gegevens invullen. Minder bekend, maar ook uit gebreid is www.benzeker.nl Dat vergelijkt spaarvormen en wijst met enkele muisklikken de weg naar de hoogste rente. Van het RTL-concern is www.mistermoney.nl De site zet aanbieders, spaarvormen en actuele rentetarieven in een handig overzicht. Tenslotte www.veiligbankie- ren.nl Handig als u van plan bent te internetsparen, maar het nog niet zo goed durft om dat u de virtuele omgeving niet vertrouwt. De site legt uit waar op u moet letten en welke be veiliging nodig is. Slaperigheid ligt in de aard van hamsteraars. Dat zijn we in Neder land: samen hebben we een voorraadje van bijna 2,5 miljard euro aan spaargeld bij elkaar geschraapt. Vaak geparkeerd bij banken waar we vanouds ban kieren omdat onze privérekening daar loopt. Aan die huisbank zijn we soms net zo trouw als aan onze partner: tot de dood ons scheidt. Maar is de loyaliteit wederzijds en strekt ons die tot voordeel? Niet echt. Zo presteerde de Postbank het vorig jaar rentes stiekem te verlagen, ter wijl de marktrente omhoog ging! Moederconcern ING stak zo stille tjes 140 miljoen euro extra in de zak. Zo makkelijk kunnen we het zelf ook verdienen. We hoeven er geringe moeite voor te doen. Met name de grotere handelsban ken zijn niet scheutig met rente: de vergoeding die zij geven, ligt vaak onder de 3 procent. Met onze spaarcenten gaan ze, uiteraard te gen veel hogere vergoeding, de ka pitaalmarkt op. Waarom zouden wij niet ook van tijd tot tijd ban cair vreemdgaan als we er bijna sla pend rijker van worden? Bankhop- pen dus. De jas hoeft niet aan, alle banken doen tegenwoordig zaken via internet. Juist op internetreke- ningen is profijt te halen. Af en toe moeten we ons dutje on derbreken om vanuit de ooghoek de marktontwikkelingen in de ga ten te houden. De rentes op veel spaarrekeningen met een hogere rentevergoeding zijn variabel. Ze staan niet vast, maar schommelen. Geen grote inspanning, er zijn vol doende vergelijkingssites die alles op een rij zetten en spaarproduc- ten met vergelijkbare voorwaarden groeperen. Is van bank veranderen voor een procentje minder of meer echt de moeite waard? Jazeker, zelfs kleine spaarvarkens kunnen sneller dik worden. Op macro-schaal scheelt het zelfs miljarden. Stel: we heb ben 5.000 euro spaargeld uitstaan op de Groei Gemak Rekening van ABN Amro, en dat het hele jaar Ook een klein spaarvarken kan snel dik worden lang. Rentetarief: 2,3 procent. Over het geld dat niet een vol jaar op de rekening staat, vangen we slechts 0,5 procent rente! De schrale belo ning voor onze trouw: we kunnen op elk gewenst moment over ons spaargeld beschikken, want aan de Groei Gemak Rekening zijn verder geen voorwaarden verbonden. Een heel jaar achteroverleunen le vert dan 115 euro op. Komen we wel uit de luie stoel, dan halen we over die 5.000 euro gemakkelijk 225 euro binnen. Met name kleine banken geven hogere rentes, op dit moment tot wel 4,5 procent. Zo klein zijn die partijen trouwens niet, het betreft meestal dochters van buitenlandse bank bedrijven. Van huis uit Turks, zo als de YapiKredi Bank (4,5 pro cent) of de AKbank (4,25 procent). door johan Bosveld Mevrouw Sparredam is 87 jaar en woont in een zogenaamde aanleunwoning. Ze kan nog redelijk goed voor zich zelf zorgen, maar haar administra tie laat ze door haar zoon Jan af handelen. Op een zaterdagmiddag komt hij kennelijk nogal boos bij haar op de thee. „Ma", zegt hij, „jij hebt toch een uitvaartverzeke ring?" „Jazeker m'n jongen", antwoordt ze. Die hebben je vader en ik veer tig jaar geleden afgesloten, maar ik hoef al jarenlang geen premie meer te betalen. Hoezo?" Jan laat haar een brief zien die afkomstig is van Uitvaartverzekeraar Yarden. „Deze brief gaat ons geld kosten", zegt hij grimmig. „Yarden heeft de polis gewijzigd en je bent nu nog maar voor 1.700 euro verzekerd. Dus als jij komt te overlijden dan krijgen wij een rekening van zeker 3.000 euro. Mevrouw Sparredam snapt er niets van. Daarom legt haar zoon het haar uit. Veertig jaar geleden besloten de heer en mevrouw Sparredam om een overlijdensver zekering af te sluiten bij de Frie- sche Uitvaartverzekering, een maatschappij die later werd overge nomen door Yarden. Het was een zogeheten natura-polis, wat in houdt dat de verzekeraar geen geld uitkeert, maar de begrafenis en bij komende kosten vergoedt. Omdat de uitvaart steeds duurder is geworden in de loop der jaren, is zo'n natura-verzekering voor de maatschappij niet altijd even gun stig. Onder meer daarom heeft Yar den besloten om de naturapolis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16