Binnenland WD: geef beveiligers handboeien Uitbuiting in hotels aan de kaak gesteld Webcam voor ouders in crèche schept een illusie van veiligheid Politieman pakt nepagent op Biomassa blijft te vaak liggen Gasverbruik is gedaald Martijn Beekman wint Zilveren Camera 4 I Maandag 21 januari 2008 PZC Meer bevoegdheden voor particuliere bewakingsbedrijven. WEERT - Beveiligers van uitgaansge bieden moeten, ook als zij niet in dienst zijn van de overheid, kun nen beschikken over handboeien. Dat vindt de WD-fractie in de Tweede Kamer. „Natuurlijk moet je daar niet al te lichtvaardig toe overgaan en niet el ke jandoedel uitrusten met hand boeien, maar het gaat om de veilig heid en de rust in de stad", aldus WD-Kamerlid Frans Weekers uit Weert, die over de kwestie werd benaderd door de burgemeester van zijn woonplaats Jacques Niede- rer. Niederer ijvert er al langer voor controleurs van de Algemene Plaat selijke Verordening (APV), die vaak voor een particulier beveili gingsbedrijf werken, uit te rusten met handboeien. Op die manier moet het hen gemakkelijker wor den gemaakt mensen die zich tij- PW Door beveiligers uit te rusten met handboeien moet het ge makkelijker worden om uitgaans publiek dat zich misdraagt naar het politiebureau te brengen. dens het uitgaan misdragen naar het politiebureau te brengen. Ver zoeken van Niederer om een proef hiermee te houden, werden tot dusver afgewezen, omdat hand boeien volgens het ministerie een 'geweldsmiddel' zijn en deze niet mogen worden meegegeven aan particuliere beveiligers die de APV controleren. WD'er Weekers zegt dat hij de burger niet kan uitleggen waarom parkeercontroleurs wel over hand boeien beschikken en APV-contro- leurs niet. „De APV is er en moet ook gehandhaafd worden. Dat is geen prioriteit van de politie, dus worden particuliere beveiligers in geschakeld. Ook al is zon toezicht houder niet in overheidsdienst, hij is wel bijzonder opsporingsambte naar. Gewaarborgd moet zijn dat deze veiligheidsfunctionaris onder verantwoordelijkheid valt van de gemeente, die hem inhuurt bij een particulier bedrijf en in wier op dracht hij werkt. Bij eventuele mis standen is uiteraard de overheid verantwoordelijk en niet het be treffende bedrijf" Wat Weekers betreft hoeft het uit rusten van particuliere beveiligers met handboeien niet beperkt te blijven tot een proef „Laten we dat meteen landsbreed invoeren." MUIDEN - Een 40-jarige automobi list die zich voordeed als agent, is tegen de lamp gelopen, toen hij een echte politieagent van de weg drukte op de Ai bij Muiden. De nepagent toonde een bordje met 'politie' aan een achterligger, niet wetend dat die wagen werd bestuurd door een politiemede werker. PETER 5TRAATEN DEN HAAG - Fotograaf Martijn Beekman van de Volkskrant heeft gisteren de Zilveren Camera 2007 gewonnen. De jury koos zijn foto unaniem uit tot winnaar van de 59e editie van de prestigieuze fotoverkiezing. Beekman maakte zijn winnende foto, van de drie WD-ereleden Erica Terps tra, Henk Vonhoff en Frits Korthals Altes na afloop van het overleg met Ri ta Verdonk, op 26 september in Den Haag. foto Martijn Beekman WAGENINGEN - Natuurbeheerders en landeigenaren laten biomassa als snoeiafval en oogstresten vaak liggen, omdat vervoer naar verwer kingsinstallaties te duur is. Dat stelt het onderzoekbureau Alterra van de Wageningen Universiteit. Het opwekken van energie uit bio massa draagt bij aan vermindering van het broeikaseffect. De natuur kan volgens het onder zoek uit Wageningen meer bijdra gen aan de energieproductie dan nu het geval is. Nederlandse na- tuur- en landschapsgebieden kun nen jaarlijks een miljoen ton bio massa aanleveren, zonder de na tuur schade toe te brengen. Toch belandt hoogstens 20 pro cent van die beschikbare hoeveel heid uiteindelijk bij een verwerker van biomassa. ik ben BAMG PAT U-a ze NOG veeL vojoëh bit 2aL moeten zetten Kritiek op gebruik van digitale controle in kinderdagverblijven. door Carine Neefjes DELFT - Diverse kinderdagverblij ven timmeren aan de weg met de webcam. Deze digitale camera is aangesloten op internet en zendt rechtstreeks beelden uit. Ouders kunnen zo gluren in de crèche. Iedere dag kijkt Annelies de Haan (28) tijdens de lunchpauze op de webcam naar haar zoontje. Zij heeft haar schatje net nog gezien. Matthijs (1) zette aan de hand van een leidster zijn eerste stapjes. „Ik mis hem gewoon." Haar zoontje zit vier dagen per week op kinderdagverblijf Grum- pie in Delft. Met een speciale code kunnen ouders via de webcam de hele dag het dóen en laten van hun kind in de gaten houden. De camera komt bijna overal. In de slaapkamer, de speelruimte, ook de aankleedtafel voor baby's wordt zichtbaar: alleen de toilet ten blijven buiten beeld. Om de privacy van het personeel te beschermen, staat het geluid uit. „Ouders hoeven niet te horen dat wij in het weekend lekker op stap zijn geweest", zegt directeur Ange- lique Elsevijf EINDHOVEN - Het gasverbruik in Nederlandse huishoudens is vorig jaar met 8 procent gedaald. Dat heeft een gemiddeld gezin - met een verbruik van 2000 kubieke me ter per jaar - een voordeel van iets meer dan 100 euro opgeleverd. De daling is vooral veroorzaakt door het warme voorjaar, waarin recordtemperaturen werden geme ten. In het najaar week het ver bruik, ondanks een aantal koude decemberdagen, nauwelijks van het gemiddelde af. Dat meldt verkooporganisatie Gas- terra (de voormalige Gasunie). De forse daling van het gasver bruik is opmerkelijk, omdat de ge middelde temperatuur over heel 2007 gemeten (11,2 graden Celsius) net zo hoog was als in 2006. Vooral ouders die hun kind voor het eerst naar de crèche brengen, vinden het een prettig idee even te kijken hoe het met hun lieve ling gaat. „Sommige kinderen schreeuwen moord en brand bij het afscheid. In alle kinderdagver blijven stellen leidsters ouders ge rust en zeggen: 'Het is over als u weg bent'. Bij ons kunnen ze via de webcam controleren of dat echt zo is", aldus directeur Elsevijf Juist die controlerende functie is verwerpelijk, vindt Gjalt Jellesma, voorzitter van Boink, de belangen vereniging van ouders in de kin deropvang. „Het schept de illusie dat de webcam dingen kan voorko men. Dat is onzin. Als een leidster 'Kinderen hebben recht op hun domein waar zij zichzelf kunnen ontwikkelen' met de rug naar de camera een kind verschoont, kan ze in princi pe van alles doen. Bovendien is de webcam een motie van wantrou wen naar het personeel. Dat vind ik niet goed. Als ouders twijfelen over de kwaliteit van het kinder dagverblijf, moeten ze eens een dagje meedraaien. Dan zien ze meer dan op de webcam." Boink maakt zich zorgen over web- cams in slaapkamers en verscho ningsruimtes. Het gevaar bestaat dat hackers inbreken op internet en beelden van, soms blote, kinde ren misbruiken. „Op internet kan iedereen inbreken. Bovendien voe gen deze beelden voor ouders niets toe", zegt Jellesma. Zowel Boink als de Branchevereni ging Ondernemers in de Kinderop vang (BKN) schat dat enkele tien tallen kinderdagverblijven een webcam hebben. In Nederland zijn er vierduizend crèches voor kinderen van nul tot vier jaar. Daarnaast zijn er nog tweedui zend buitenschoolse opvangcentra waar kinderen na schooltijd wor den opgevangen. Voor zover be kend hangen daar geen webcams. De ouderlijke drang tot controle geldt met name baby's en peuters. Die houding suggereert betrokken heid, maar werkt voor kinderen averechts, zegt ontwikkelingspsy choloog Steven Pont. „Die contro le is niet goed voor de zelfstandig heid van kinderen. Ze kunnen er onzeker van worden", aldus Pont. „Kinderen hebben recht op hun ei gen domein waar zij zichzelf kun nen ontwikkelen. Ik vind die hou ding van ouders niet gezond. Uit eindelijk moet opvoeding gericht zijn op je eigen overbodigheid." DEN HAAG - CDA-Kamerlid Eddy van Hijum wil opheldering van mi nister Piet Hein Donner van Socia le Zaken over mogelijke uitbuiting van schoonmaakpersoneel. „Het lijkt op onderbetaling en uitbui ting van een kwetsbare groep en dat is onaanvaardbaar." Het Kamerlid reageerde hiermee op een artikel dat zaterdag in het dagblad Trouw stond. Daaruit blijkt dat een uitzendbureau, dat schoonmakers levert aan grote ho tels in Amsterdam, het personeel soms onder het wettelijk mini mumloon betaalt. Schoonmakers zouden een minimumaantal ka mers moeten reinigen voordat zij het wettelijk minimumloon ont vangen. Het aantal kamers dat moet worden schoongemaakt ver schilt per hotel. „Als de berichten kloppen zijn de arbeidsomstandig heden in hotels al langer punt van discussie. Misschien is het goed als de Arbeidsinspectie gerichter gaat controleren", vindt Van Hijum. Volgens FNV Bondgenoten is ze ker sprake van uitbuiting. „Schoon makers krijgen in dit geval per ka mer uitbetaald en daardoor zak ken ze voor hun inkomen onder het minimumloon. Dat is onbe schoft. Veel van deze schoonma kers zijn nog maar kort in Neder land, zoeken werk en dan is dit hun kennismaking met ons land", aldus FNV'er Mari Martens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4