val kost Jan Bos de wereldtitel Gerard van Velde neemt afscheid Hewitt moet tot diep in de nacht overwerken Jenny Wolf uit schaduw Friesinger PZC Maandag 21 januari 2008 31 Het WK van Jan Bos is voorbij. De schaatser komt op het rechte eind merkwaardig ten val. Rechts de latere nummer twee Jeremy Wotherspoon. foto Bas Czerwinski/AP HEERENVEEN - Gerard van Velde heeft zaterdag in Thialf afscheid ge nomen als actief schaatser. Onder luide toejuichingen van het publiek legde de olympisch kam pioen van 2002 (ïooo meter) uit dat hij tot zijn besluit was geko men nadat hij de kwalificatie voor het WK sprint in Heerenveen had gemist. Van Velde is nog altijd Nederlands recordhouder op de ïooo meter (1.07,18) „Maar je moet er een keer mee ophouden. Ik ben 36, van mijn leeftijdscategorie rijden er niet veel meer rond. Het is top sport, ik wil alleen meedoen in de top. Je zult me nog wel eens op een ijsbaan zien, maar niet meer in een wedstrijd." Van Velde stopte in 1998 ook al eens met schaatsen, omdat hij niet overweg kon met de klapschaats. Hij liet zich een jaar later door Rintje Ritsma overhalen het toch nog eens te proberen. „En ik heb er een paar mooie jaren aan vastge plakt", aldus 'Tarzan' - de bijnaam die hij verwierf door na het goud op de Spelen in Salt Lake City met blote bast over het middenterrein te lopen. Duitse sprintster grijpt wereldtitel dankzij betere ïooo meters. HEERENVEEN - Vol ongeloof keek Jan Bos donderdagochtend in de nieuwe trainingshal naast Thialf naar het Duitse sprintfenomeen Jenny Wolf De Duitse legde 120 ki logram op haar schouders en maakte doodleuk een paar kniebui gingen. „Ik heb met open mond staan kij ken", zei Bos. „Ik zou dat nooit doen, twee dagen voor de wed strijd." Het 28-jarige krachtmens uit het Duitse Neuenhagen putte er juist energie uit. Op het ijs van Thialf explodeerde ze naar de we reldtitel sprint. In acht eerdere optredens was Wolf nog nooit op het WK-po- dium terecht gekomen. Vorig sei zoen viel ze op de eerste 1000 me ter. De afstand die altijd 500 meter te lang voor haar was. De 100 en 500 meter zijn meer haar terrein. Op beide afstanden is ze wereldre cordhoudster (10,13 en 37,02) en in Salt Lake City veroverde ze vorig seizoen de wereldtitel 500 meter. De 1000 meter was echter een an der verhaal. Die beheerste ze niet. Maar er is wat veranderd in haar denken. „Als de 500 meter goed gaat, maak ik me geen zorgen over de 1000", zei ze. „Vorig jaar waren mijn duizend meters ook al beter, maar kon ik het niet laten zien." De 500 meters waren dit weekein de excellent. Ze verbeterde in Hee renveen tot twee keer toe het baan record. Zaterdag raffelde ze de kort ste afstand af in 37,64 en gisteren stond er 37,60 op de klokken. Op de kilometers hield ze de scha de op haar landgenote Anni Fries inger beperkt, waardoor het ver schil na vier afstanden bijna een heel punt was. Tot grote verrassing van Wolf zelf „Ik kan het niet gelo ven. Nooit had ik gedacht dat ik Anni kon verslaan, want dat is me op een vierkamp nog nooit ge lukt." Tennisser om half vijf 's nachts pas zeker van volgende ronde. MELBOURNE - Nagenoeg het hele land lag al op één oor toen de be slissende bal in het duel tussen Lleyton Hewitt en Marcos Baghda- tis geslagen werd. Om iets over half vijf in de ochtend konden de lampen in het stadion uit en de be zoekers tevreden naar huis. Thuis- speler Hewitt bereikte na een he roïsch gevecht de laatste zestien door in vijf sets te winnen, nadat de tennissers bijna vijf uur op de baan hadden gestaan. Nooit eerder was een tennispartij tijdens een grandslamtoernooi zo laat afgelopen. Het vorige record noteerden Andreas Seppi en Bob by Reynolds, vorig jaar bij de Au stralian Open. Toen was het half vier 's ochtends in Melbourne. „Het was niet makkelijk voor ons", stamelde een uitgemergelde Hewitt na zijn zege. „Het was een ongelofelijke dag tennis en het late tijdstip maakte het voor ons niet eenvoudiger", keek de 26-jarige Au straliër terug op de marathonpartij die even voor twaalven was begon nen. Hewitt gaf na afloop aan dat hij en Baghdatis weinig keuze had den. „In eerste instantie zou de vrouwenpartij worden verschoven en wij om negen uur de baan op gaan. Toen we terugkwamen van Lleyton Hewitt de warming-up was alles anders en ging de vrouwenwedstrijd ge woon door. Mijn hele biologische klok is ontregeld", aldus de Austra liër. Baghdatis won de eerste set, maar Hewitt vocht op karakter te rug. Met twee keer 7-5 kreeg hij de zege binnen handbereik. En nie mand twijfelde aan een goede af loop toen de Australiër in de vier de set met 5-1 voor kwam. Daarna ging alles verkeerd. Baghdatis brak twee keer terug, werkte een match- punt weg en won de tiebreak. „Ik had het moeten afmaken in de vierde set", wist Hewitt na afloop ook. „Tot 5-1 sloeg Baghdatis in die set amper een bal binnen de lij nen. Toen begon hij frank en vrij te spelen en raakte ineens alles." Na het verlies van de tiebreak leek Hewitt even helemaal kapot. „Daarom ben ik zo blij dat ik ge wonnen heb. Het is mijn mooiste zege op karakter. Dan neem je de ongemakken voor lief', zei de trot se winnaar nadat hij zijn vijfde matchpunt had verzilverd en zijn bed kon opzoeken. Vannacht mag hij aan de bak tegen de als derde geplaatste Novak Djokovic. Roger Federer zal dan klaar zijn met zijn vierde-rondepartij tegen de Tsjech Berdych. Zaterdag had de nummer één van de wereld al les moeten geven tegen de Serviër Janko Tipsarevic. Pas na een kleine vierenhalf uur was het pleit be slecht: 6-7 (5) 7-6 (1) 5-7 6-1 10-8. „Hier word je vroeg grijs van", grapte Federer, die in Melbourne voor het eerst sinds Wimbledon 2004 aan een grandslamtoernooi is begonnen met de dreiging dat hij zijn nummer-één-positie op de wereldranglijst verliest. Dat ge beurt wanneer hij niet de halve fi nales bereikt en de Spanjaard pjji Lleyton Hewitt en Marcos Bagh- datis strijden tot half vijf 's nachts om een plaats bij de laatste zestien van de Australian Open. Hewitt wint in vijf sets. Rafael Nadal het toernooi wint. Fe derer staat nu 207 weken op de eer ste plaats. Nadal hoefde zich niet bijster in te spannen voor het bereiken van de kwartfinales waarin de Fin Jarkko Nieminen zijn tegenstander is. Bij een 6-4 3-0-voorsprong zag hij zijn Franse opponent Mathieu op geven met een kuitblessure. Nikolai Davidenko is tot dusverre de hoogst geplaatste speler bij de mannen die het toernooi door de achterdeur heeft moeten verlaten. De Rus, als vierde ingeschaald, ver loor van zijn landgenoot Michail Joezjni die het in de kwartfinale opneemt tegen de Fransman Jo-Wilfried Tsonga. In het vrouwentoernooi was de uitschakeling van de als tweede ge plaatste Russin Svetlana Koeznets- ova de grootste verrassing. De 18-jarige Poolse Radwanska, regel matig dubbelpartner van Michaël- la Krajicek, had zaterdag niet meer dan twee sets nodig: 3-6 4-6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45