Ajax toont Ambitieus AZ zit op een dood spoor Nevland wil ook weg bij Groningen FC Twente nadert topploegen na winst op FC Groningen Eerste zege voor Booy met Sparta 26 I Maandag 21 januari 2008 PZC TOPSCORER iiSSSSHHIi 1. Huntelaar (foto) 19 doelpunten, 2. N'Kufo 16, 3. Nelisse 13, 4. Alves en Makaay 11. Erik Nevland GRONINGEN - Na de problemen rond Bruno Silva die zijn zinnen op Ajax heeft gezet, wil ook aanval sleider Erik Nevland met onmid dellijke ingang weg bij FC Gronin gen. De Noor kan een contract te kenen met een looptijd van tweeënhalf jaar bij de Engelse club Fulham. „Het is altijd mijn droom geweest in de Premier League te spelen. Dit is de kans van mijn le ven." Nevland heeft bij FC Groningen nog een contract tot medio 2010. „Ik begrijp goed dat het voor FC Groningen een moeilijke beslis sing is om mij te laten vertrekken, maar ik word dit kalenderjaar 31. Het liefst zou ik het seizoen afma ken bij FC Groningen, maar dat kan niet. Het is nu of nooit. Ik hoop dat ze mij laten vertrekken en ik vind ook dat ik dat verdien." Fulham nam vorige week contact op met Nevland, die bij de Lon- dense club vier a vijf keer zoveel kan verdienen als bij FC Gronin gen. Bij terugkeer uit Enschede, waar FC Groningen gistermiddag met 3-1 verloor van FC Twente, sprak algemeen directeur Hans Nij- land van FC Groningen nog even met de Scandinaviër. „De stand punten zijn duidelijk", zegt Nij- land. „Wij begrijpen dat dit voor Erik een enorme kans is en hij be grijpt ook dat wij hem eigenlijk niet kunnen missen. Maandag ste ken we de koppen opnieuw bij el kaar om deze situatie te bespre ken." Fulham heeft volgens Nijland nog geen contact opgenomen met FC Groningen om over de transfer- voorwaarden te onderhandelen. „En zolang wij nog niks hebben ge hoord weten wij ook niet waar we ja of nee tegen kunnen zeggen." ROTTERDAM - Foeke Booy heeft zijn eerste zege als trainer van Sparta binnen. De Rotterdammers maakten gisteren op het Kasteel te gen een onthutsend zwak De Graafschap een einde aan drie op eenvolgende nederlagen onder lei ding van de nieuwe trainer: 6-1. Charles Dissels was uitblinker bij Sparta met twee treffers. Het be langrijkste 'wapenfeit' van Booy was dat hij Yuri Rose, Danny Schenkel en Arne Slot een basis plaats gunde. Het trio beschaamde khet vertrouwen van Booy niet. Blaise N'Kufo is met twee treffers weer van grote waarde. ENSCHEDE - FC Twente heeft de sluimerende titelaspiraties gisteren in leven gehouden met winst op FC Groningen. In Enschede werd het 3-1 voor de Tukkers, die koplo per PSV op vier punten volgen. FC Twente en FC Groningen hebben zich met een prima eerste sei zoenshelft kort achter PSV, Ajax en Feyenoord genesteld. Door het puntverlies dat de traditionele top drie deze competitieronde leed, waren de belangen in Enschede groot. De Groningers konden met winst zelfs opschuiven naar de tweede plaats. Beide clubs spelen dit seizoen aan trekkelijk voetbal en pakken ook tegen de topclubs punten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat bei de subtoppers hun selectie in de tweede seizoenshelft op peil wil len houden, ondanks concrete inte resse voor enkele spelers. Ajax aast onder andere op Bruno Silva, de rechtsback van FC Gro ningen. De Uruguayaan is teleurge steld in de handelwijze van de club, die hem verbiedt met de Am sterdammers te praten. Coach Ron Jans liet Silva net als vorige week tegen Excelsior buiten de selectie. En dan sluimert er ook nog Am sterdamse interesse voor Orlando Engelaar, de aanvoerder van FC Twente. Voorzitter Joop Muster- man liet echter al weten dat de Tukkers in de transferperiode geen spelers laten gaan. Onder leiding van Engelaar had FC Twente zeker voor rust het bes te van het spel. Nadat Luke Wilks- hire al twee keer de Groningse doelman Brian van Loo op de proef had gesteld, was het na een half uur Blaise N'Kufo die de Tuk kers op 1-0 bracht. Volledig vrijge laten kopte hij een corner van En gelaar hard binnen. FC Groningen, waar aanvaller Erik Nevland op de bank zat, kwam vlak na de pauze op gelijke hoogte. Goran Lovre rondde een fraaie een-twee met Marcus Berg beheerst af. Voor FC Twente was dat het sein weer vol op de aanval te gaan spelen. Nog geen zes minuten later was het raak. Stein Huysegems kreeg de bal in het strafschopgebied per toe val voor zijn voeten en schoot ver woestend raak: 2-1. Jans bracht in de slotfase Nevland nog in om de gelijkmaker te forceren, maar ook de Noor wist Boschker niet meer te passeren. In de slotfase gooide N'Kufo met zijn tweede treffer van de middag het duel op slot. Blaise N'Kufo bracht zijn totaal in de wedstrijd tegen FC Groningen op zes tien doelpunten. foto GPD Amsterdamse club heeft de tweede helft nodig om punt te redden. door Jop van Kempen NIJMEGEN - Gelukkig voor Ajax heeft een voetbalwedstrijd twee helften. Want als Ajax na de onder breking op dezelfde kolderieke voet was voortgegaan als ervóór, hadden de Amsterdammers zich zelf anderhalf uur voor schut gezet in Nijmegen. Tegen NEC werd het gistermiddag 1-1. Er was een tijd dat trainers van clubs die zestiende staan in de ere divisie iets anders bedoelden dan NEC-trainer Mario Been wanneer ze zeiden dat ze hun elftal hadden ingesteld op Ajax. Meestal beteken de die uitdrukking dat hun teams met een extra verdediger in de ge lederen moesten inzakken, maar Mario Been had zijn drie aanval lers juist geïnstrueerd om vroeg druk te zetten. „Want de opbouw van Ajax is niet meer wat het ooit is geweest", zei hij met het oog op de laatste linie met George Oga- raru, Jurgen Colin, Jan Vertonghen en Urby Emanuelson. Op het zanderige en zware veld van De Goffert kwam Ajax slecht voor de dag. Met de 6-1-winst op AZ als positieve uitzondering heeft Ajax de dalende lijn die het in december heeft ingezet ook in januari nog niet weten om te bui gen. De 4-2-nederlaag tegen NAC van woensdag in het bekertoer nooi en de magere vertoning van gistermiddag zijn weinig opbeu rend. De grootste zorgenbron is het feit dat een speerpunt van de Koster schiet weinig op Ajax is onder Adrie Koster als interim-trainer nog niet veel opgeschoten. De Amsterdammers begonnen drie maanden geleden onder de Zierikzeeënaar met een ge lijkspel tegen NEC (0-0). De Nijmeegse club miste in dat duel zelfs nog een strafschop, van Rutger Worm. In 12 competitieduels behaal de Koster 20 punten; de 7 duels onder Ten Cate leverden 17 punten op. training - een verzorgde opbouw van achteruit - geen verbetering laat zien. Maar behalve slecht voetballen de den de Amsterdammers in Nijme gen ook aan kolderieke misverstan den. Het toppunt was een vrije trap die Kenneth Perez breed wil de leggen op Jan Vertonghen, die net zo'n streep in gedachten zal hebben gehad als het schot dat hij woensdag op de lat knalde. Mis schien was Vertonghen té diep in gedachten verzonken, want tot een schot kwam het niet. Een ver dediger van NEC pikte de bal op nadat Perez deze had afgelegd. Pas in de tweede helft had Ajax een antwoord op het agressievere spel van NEC, dat na een kwartier door een doelpunt van Jeremain Lens op voorsprong was gekomen. Met slechts drie verdedigers (de zwakke broeders George Ogararu en Kennedy Bakircioglü werden opgeofferd voor Siem de Jong en Dennis Rommedahl) en een op portunistische instelling toonde de ploeg van interim-trainer Adrie Koster zich drie kwartier gelijk waardig aan die van Been. Klaas-Jan Huntelaar scoorde de ge lijkmaker na een blunder van Kris- ztian Vadocz net nadat Peter Wis- gerhof de grootste kans op 2-0 had gemist. Huntelaar, die zich na de 2-2 tegen VW kritisch had uitgelaten over de instelling van zijn ploeggeno ten, was blij dat zijn ploeg de twee de helft de tanden had laten zien. „Eindelijk hebben we inzet ge toond. Het is één van de eerste wedstrijden dat we dat hebben kunnen laten zien." Of Koster in de komende tien da gen nog nieuwe spelers mag be groeten die Ajax moeten helpen in de jacht op de titel, kon hij niet zeggen. De hoop op Bruno Silva (FC Groningen) en Orlando Engel aar (FC Twente) leeft nog steeds. Vooralsnog bieden de directe con currenten Ajax echter de meeste hulp bij het behalen van het kam pioenschap. Want net als Ajax la ten ook PSV en Feyenoord om de haverklap punten liggen. Ajax kan opnieuw niet overtui- gen. Na de bekernederlaag tegen NAC Breda (4-2) worden ook in de competitie punten verspeeld. Tegen NEC wordt het 1-1. Heerenveen geeft Alkmaarders een oorwassing. door Theo Brinkman HEERENVEEN - De weg naar de play-offs lijkt voor AZ een doodlo pend steegje. Het elftal staat stil in zijn ontwikkeling en werd zater dag omver geblazen door Heeren veen: 4-0. Al maanden klinkt in Alkmaar de roep om een topspits. Niet voor niets is de jacht op Heeren veen-topscorer Afonso Alves nog altijd in volle gang. Met zo'n doel- puntenmachine in de gelederen zou AZ dit seizoen moeiteloos in de top hebben meegedraaid, meent trainer Louis van Gaal. Dat bij die bewering grote vraagte kens kunnen worden geplaatst, liet AZ zaterdagavond nog eens zien. De grote nederlaag in Heeren veen had namelijk niets te maken met het ontbreken van een tops pits. De afgang vond zijn oorzaak in slecht verdedigen, slecht uitver dedigen en slecht opbouwen. Het kon de spitsen Moussa Dembele en Graziano Pellè dan ook niet worden aangewreven dat AZ am per een kans kreeg. Middenveld en verdediging van AZ waren niet opgewassen tegen het superieure Heerenveen. Een zwakke plek aanwijzen bij AZ was moeilijk: op te veel fronten zakten de Alkmaarders door het ijs. Het middenveld werd volledig overlo pen, iets wat woensdag tegen De Graafschap ook al een half uur lang het geval was. Met een tactische omzetting kon dat toen nog worden verholpen, maar zaterdag was er geen houden aan. Daarvoor speelde Heerenveen eenvoudigweg te sterk. De Friezen deelden AZ daarmee een gevoelige tik uit in de strijd om de vijfde Het spel van international Demy de Zeeuw is zorgwekkend plaats. Achterin leverden bij AZ vooral Milano Koenders en David Mendes da Silva slecht werk af. Door de verkoop van Grétar Steins- son aan Bolton Wanderers is Koen ders nu de eerste keus als rechts back, een flinke achteruitgang. De van RKC gekomen jongeling schut terde als invaller in Nürnberg en werd toen in bescherming geno men door Van Gaal. Maar in een half jaar heeft Koenders nog niet aangetoond het niveau aan te kun nen. Zaterdag werd hij al na 25 mi nuten vervangen, zoekgespeeld door Miralem Sulejmani. Kwalijker is het spel van centrale verdediger Mendes da Silva. Hij zou een steunpilaar moeten zijn, maar de sierlijke opbouwer komt in verdedigend opzicht tekort. Zorgwekkend is ook het spel van Demy de Zeeuw. De international legde het af tegen Daniel Pranjic. De Kroaat ontwikkelt zich, aldus trainer Gertjan Verbeek, „steeds meer tot de motor van het elftal". Bij De Zeeuw is dat allerminst het geval. De international maakt een bleek seizoen door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40