Zeeland de ontdekking van het universum pispaal Zeeuwse politie zet dit Jaar in op aanpak van agressie SI De telescoop van Lipperhey is nu kinderspeelgoed Blik op de sterren PZC Maandag 21 januari 2008 I 3 Dit jaar bestaat de telescoop 400 jaar. Het principe bleef in 400 jaar vrijwel ongewijzigd, maar de techniek is drastisch verbeterd. Licht (=beeld) valt op grote lens (het objectief) Astronomen gebruiken tegenwoordig ook radiotelescopen. Deze vangen geen zichtbaar licht, maar j radiogolven op, waar via M computers een beeld van mI wordt gemaakt. Beeld van de Krabnevel, gemaakt met de grootste telescoop ter wereld, de VLT (Very Large Telescope). Deze is gebouwd in Chili door de Europese onderzoeksorganisatie ESO. Het zijn eigenlijk vier aan elkaar gekoppelde telescopen van elk ruim 8 meter in doorsnede W Licht komt samen in één punt (focus) Kleinere lens (oculair) projecteert beeld op het oog Oculair projecteert beeld op het oog Licht valt door open kant van buis naar binnen De eerste telescopen vergrootten ongeveer 4x Scherpstellen gebeurt dooi kleinste koker in of uit te sc door te schuivem Hans Lipperhey 1570-1619 Wie de uitvinder is, wordt betwist. Hans Lipperhey en Zacharias Jansen worden genoemd en tot nog toe wordt de eerste aangemerkt als de uitvinder. Beiden waren brillenmakers en woonden in Middelburg. Sommige telescopen hebben een correctielens voor het oculair en/of een extra spiegel, waardoor de buis korter wordt, omdat het licht als het ware 'opgevouweiV^^^S^ Holle spiegel weerkaatst lichten bundelt het Telescoop 400 jaar Het jaar van de telescoop wordt 12 april in Middelburg officieel geopend. Philippus Lansbergen heeft, on dersteund door de provincie en de gemeente, met instituten en wetenschappers het inititatief genomen voor activiteiten rond de uitvinding. De gevel van Lipperheys huis wordt nagebouwd, evenals de werkplaats van een 17e eeuw- se brillenslijper; In workshops kan een replica van de 'Holland se Kijker' worden gemaakt. Een historische wandelroute voert langs 'astronomische plek jes' in Middelburg www. inventionofthetelesco- Zacharias Jansen 1588-1631 hby Tweede spiegel bundelt licht verder en stuurt het naar het JSP^^ oculair Moderne amateur-telescoop vergroot ongeveer tussen de 100 en 400 keer PZC Rolaot Quist CN foto ESO bron Philippus Lansbergen en www.foculair.nl door Marcel Modde Metersgrote kleurenfoto's van sterrenstelsels en de Adelaarsnevel sieren de muur van de ontvangstruimte van de volkssterrenwacht aan de He rengracht. „Ook dat danken we aan de telescoop", wijst Tjerk Wes terterp op de waardevolle beelden die sinds 1990 door de Hubble op zeshonderd kilometer hoogte in een baan rond de aarde worden ge maakt. De belangstelling voor sterrenkun de is enorm, ervaart de in 1967 op gerichte Middelburgse wacht. De cursussen in samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit ken nen een wachtlijst. Vooral de jeugd is zeer geïnteresseerd. „Dat komt door die science fictionfilms en de berichtgeving over satellie ten die worden gelanceerd. Dat spreekt tot de verbeelding", zegt Westerterp. Rijk-Jan Koppejan: „Ik ken eigenlijk niemand die het wer kelijk niets doet. Iedereen kijkt op een avond wel een keer naar bo ven." Wereldwijd turen volgens de voor zitter duizenden amateurs iedere heldere nacht de hemel in. Naast de basis aan de Herengracht beschikt de sterrenwacht over een observatorium in Oostkapelle, daar waar de nacht nog echt don ker kan zijn. In Middelburg staan elke vrijdagavond de deuren open voor publiek. In de tuin achter het complex worden telescopen neer gezet voor de nieuwsgierige bezoe ker. Voor wie zich dan enigszins een voorstelling willen maken van de afstanden in het universum, heeft Koppejan een aardig ezels bruggetje. „Zou je met de auto naar de maan kunnen rijden, dan ben je vier maanden onderweg. Naar de zon is dat 140 jaar. En ver volgens maar liefst 40 miljoen jaar naar de eerstvolgende ster." Met een vliegtuig gaat het al een stuk sneller, zoekt Westerterp de vergelijking wat dichter bij huis: „Vier miljoen jaar." De volkssterrenwacht heeft zo'n tachtig verschillende telescopen. Een beetje kijker en (minstens zo belangrijk benadrukt Koppejan) een stevig statief kost al snel 2000 euro. Mét motor om de beweging van de aarde te compenseren wan neer je bent gefocust op één speci fiek object. Fotograferen met een lange belichtingtijd om zo veel mo gelijk details te vangen, is gebruike lijk. Maar tegenwoordig zijn er voor vijftig euro ook hele geschik te webcams op de markt, zegt Kop pejan. „Met een bijbehorend com puterprogramma kan je er dan de prachtigste plaatjes van maken." De uitvinding van Lipperhey ver groot drie tot vier keer en is kin derspeelgoed vergeleken bij de he dendaagse telescoop. In Chili staat op 4000 meter hoogte de grootste op aarde, opgebouwd uit vier ge koppelde exemplaren met ieder een spiegeldiameter van 8 meter. De hoofdcommissaris wijst ook naar het uitdelen van bonnen bij de Kustmarathon, begin oktober, en bij de omleidingsroute van de A58, medio november. Hij is ervan overtuigd dat door die acties dode lijke ongevallen zijn voorkomen. „Waren we daar niet opgetreden, dan hadden we verkeersdoden nummer 20, 21 en 22 genoteerd." Goudswaard stelt dat de politie er nu eenmaal niet is om de populari- teitsprijs te winnen, wel om de sa menleving veilig te houden. In dringend: „Moeten wij soms onze verantwoordelijkheid negeren?" Over het optreden van de politie in Middelburg tijdens de scholie renacties laat hij zich niet uit. Justi tie onderzoekt dat optreden en de korpschef wacht de uitkomsten af Korpschef Fup Goudswaard. Wel geeft hij aan dat veel agenten na die acties 'het vuur uit hun slof fen liepen en nog lopen, om de re latie met scholieren en scholen te herstellen'. Criminaliteit daalt, maar gewelddadig optreden neemt toe. door Emile Calon MIDDELBURG - Agressie, geweld en hufterig gedrag. De bestrijding daarvan krijgt dit jaar de hoogste prioriteit, aldus korpschef Fup Goudswaard van de Zeeuwse poli tie. Met nadruk stelt hij dat het niet al leen gaat om het achteraf aanpak ken van daders. De politie wil vooral voorkomen dat er agressief wordt opgetreden. Het verzamelen van informatie wordt dan ook zeer belangrijk. Het veiligheidsdenken moet vol gens de hoofdcommissaris omge bogen worden van 'wat heeft ie mand gedaan' naar 'wat zou ie mand kunnen doen'. Om die om slag te bereiken wil hij onder ande re afspraken maken met de horeca om ervoor te zorgen dat perso neelsleden sneller de politie bellen als ze denken dat het misgaat. Volgens Goudswaard blijkt dat de samenleving veiliger, maar agressie ver wordt. „De criminaliteit in het algemeen daalt, maar agressie, ge weld en hufterig gedrag nemen toe of stabiliseren op een te hoog niveau." Hij signaleert dat burgers eerder de confrontatie met elkaar en met ambtenaren aangaan. Tege lijkertijd ziet hij dat de bevolking wenst dat er wordt opgetreden te gen agressie. Met name omdat het een ernstig gevoel van onbehagen geeft. Goudswaard signaleert met name dat agressief gedrag tegen (semi)overheidspersoneel toe neemt. Zowel tegen de politie, de brandweer, ambulancepersoneel als medewerkers van de sociale dienst. Wie zich daaraan schuldig maakt, kan rekenen op extra aan dacht van de politie. Politiechef Goudswaard wil voor komen dat mensen zich agressief gedragen. Daarvoor wil hij onder meer afspraken maken met de Zeeuwse horeca.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3