Zeeland 'De bevallingen Dat is een enorme klus, zo'n film maken Aanleg fietspaden en oeverherstel in gevaar door gebrek aan grond 14 I Maandag 21 januari 2008 pzc B Bestuurder rijdt tegen paaltje en bord op A58 goes - Op de Rijksweg A58 bij Goes reed een 19-jarige automobi list uit de gemeente Borsele zon dagochtend rond kwart over ne gen tegen een hectometerpaaltje en een Anwb-bord (Heinkens- zand). De auto was totaal vernield; de man zelf bleef ongedeerd. Hij had anderhalf keer zoveel alcohol gedronken als toegestaan en kreeg daarom een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. Auto rolt in kanaal aan Coese Westhavendijk goes - Aan de Westhavendijk in Goes is zaterdagmorgen even voor elf uur een auto het kanaal in gere den. Omdat niet meteen duidelijk was of er nog iemand in zat, rukte de brandweer snel uit. Toen de dui kers al in het water lagen, kwam de eigenaresse van de auto. Ze meldde dat er niemand inzat. Hoe de auto het water in kon rollen is onduidelijk. De vrouw vertelde de politie dat ze hem wel degelijk op de handrem had gezet. Een takel- bedrijf heeft de auto opgevist. Grond is vooral nodig op Tholen en in Zak van Zuid-Beveland. door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden is bang dat het te wei nig grond kan kopen om fietspa den aan te leggen en beschadigde oevers te herstellen. Een grond bank moet voorkomen dat het wa terschap echt in de problemen komt en landelijke afspraken niet kan nakomen. Projectontwikkelaars zijn het schap steeds vaker voor. Zij kopen in het buitengebied grond in de hoop dat er later huizen gebouwd mogen worden. Tegelijkertijd ver kopen boeren hun grond niet meer zo graag omdat de toekomst voor de landbouw er momenteel wat beter uitziet. Een andere re den voor die terughoudendheid is dat een kleiner bedrijf minder aan trekkelijk is. En als de grond nodig is voor natuurvriendelijke oevers, Man beboet voor het lopen over een auto goes - Een 19-jarige man uit de ge meente Noord-Beveland is in de nacht van zaterdag op zondag rond half vijf aangehouden door de politie omdat hij over een aan de Oostwal geparkeerde auto liep. De motorkap, het dak en de spoi ler van de auto raakten hierdoor beschadigd. Het totale schadebe drag is onbekend. Tegen de Noord-Bevelander is proces-ver baal opgemaakt. Politie op zoek naar brandstichter gymzaal wemeldinge - De politie zoekt een man die vrijdagavond om onge veer half acht brand probeerde te stichten in de gymzaal aan de Kromomme in Wemeldinge. Dat gebeurde op het moment dat in de zaal kinderen aan het gymen wa ren. De man die op het genoemde tijdstip door verschillende mensen is gezien is blank, tussen de dertig en veertig jaar oud en heeft een ka lend of kaal hoofd. De politie roept andere getuigen op zich te melden via 0900-8844. zijn boeren bang voor beperking van hun bedrijfsvoering en voor overlast. Redenen genoeg voor het water schap om zich zorgen te maken. Zo moet Zeeuwse Eilanden in 2015 voldoen aan de landelijke af spraken over waterkwaliteit in het Nationaal Bestuursakkoord Water. Daarvoor heeft het schap 550 hec tare grond nodig. Afgezien van wa terberging in natuurgebieden is daarvoor naar schatting nog t66 hectare nodig. Voor herstel van oevers moet nog 30 hectare wor den gekocht, voor aanleg van fiets paden 3 tot 5 hectare, en voor aan koop van (delen van) waterkerin gen 65 hectare. Het zal niet lukken zo veel grond op tijd in bezit te krijgen, voor spelt het waterschap. Tenzij er Als het waterschap niet genoeg grond kan kopen, komt de aan leg van fietspaden en het herstel van oevers langs watergangen in gevaar. Grote drugscontrole levert flink wat op terneuzen - Een busje traangas, drie messen, een luchtdrukpistool, 268 gram hennep, 37 gram hasj, vijftien joints en vier spacecakes. Dit was de opbrengst van een in ternationale drugscontrole (code naam étoile) op zaterdagmiddag en -avond aan de Haarmanweg in Terneuzen. In totaal zijn 52 voer tuigen en 108 personen gecontro leerd: 39 Fransen, 64 Belgen en vijf Nederlanders. Kloetingse studente wint prijs met sieraad kloetinge - Lianne de Witte (21) uit Kloetinge, die aan de Vak school Schoonhoven de opleiding Goudsmeden volgt, heeft de Scho ne Prijs gewonnen. Haar broche werd gekozen uit veertig inzendin gen. „We hadden de opdracht een sieraad voor een acteur te maken. Ik koos voor Ted Levine, die Buffa lo Bill speelt in the Silence of the Lambs. Mijn ontwerp stelt de ont popping van het vrouwelijke fi guur voor." Aan de prijs is een be drag van duizend euro verbonden. meer betaald gaat worden voor de grond om eigenaren over de streep te trekken. Helpt dat nog niet, dan blijft onteigening als alternatief over. Maar dat middel wordt door het schap niet vaak ingezet. Zeeuwse Eilanden ziet nog een an dere mogelijkheid: een grondbank. Dat betekent dat het waterschap nu al grond koopt om die later te kunnen ruilen tegen percelen op plaatsen waar het schap iets wil doen, zoals een fietspad aanleg gen. Boeren zijn eerder bereid hun grond te ruilen dan te verkopen, omdat ze dan zeker weten wat ze ervoor terugkrijgen. Het waterschap denkt een strategi sche grondvoorraad nodig te heb ben van 137 hectare. Als die be schikbaar is, kan het schap sneller en flexibeler reageren op ontwikke lingen. In alle regio's van het be heersgebied is grond nodig, maar vooral op Tholen (59 hectare) en Walcheren (40 hectare) en in de Zak van Zuid-Beveland (36 hecta re) is dat het geval. Huisartsen Nieuwdorp nemen afscheid met receptie in dorpshuis. door Rob Paardekam NIEUWDORP - Het vak van huisarts is prachtig, geen twijfel. „Maar die rompslomp er omheen, hè, dat is echt heel vervelend. Ie bent er on geveer twee volle dagen per week aan kwijt." Aan het woord is Griet Aarnoutse, die maar liefst drieën dertig jaar huisarts in Nieuwdorp was. Zaterdag werd ze door tiental- Ie inwoners uitgezwaaid tijdens een receptie in het dorpshuis. Ze zal het werk best wel eens mis sen, maar toch heeft ze geen mo ment spijt gehad van haar keuze om te stoppen. „Sinds minister Hoogervorst is de administratieve rompslomp enorm toegenomen", vertelt ze. „Daar ben ik lekker van af nu ik mijn eigen praktijk op geef Ik zal af en toe nog werken in de huisartsenpost en zo nu en dan ergens invallen, maar die sores heb ik niet meer. Heerlijk gewoon." Aan de administratie had ze dan misschien een broertje dood; mid den in de nacht opstaan, heeft ze nooit als vervelend ervaren. In die zin hoefde de huisartsenpost er voor haar niet per se te komen. „Mijn ervaring is dat de mensen hier heel voorzichtig met de huis arts omgaan en niet om het min ste of geringste bellen. Daardoor was die nachtdienst echt niet zo'n belasting. Het nadeel van de huis artsenpost is dat je dingen mist. Dan hoor je de volgende dag pas dat een patiënt van je een hartin farct heeft gehad. Best vervelend." Aarnoutse (63) kwam 33 jaar gele den in Nieuwdorp terecht na het overlijden van de toenmalige huis arts. „Er zaten toen nog maar heel weinig vrouwen in het vak", herin nert ze zich. „Sommige huisartsen uit omliggende dorpen zagen mijn komst ook helemaal niet zitten. Ga toch naar de stad, juffrouw, zei den ze dan. Het platteland is toch helemaal niks voor een vrouw? In die tijd vonden veel mensen dat je als vrouw maar kinderarts of der matoloog moest worden." Collega Maas de Quay, die gelijktij dig afscheid neemt van Nieuw dorp, kan nauwelijks geloven dat er in die tijd zo werd gedacht. „Ik vind huisarts eigenlijk een echt vrouwenberoep", zegt hij. „Het empatisch vermogen van vrouwen is in mijn ogen over het algemeen wat groter." Aarnoutse knikt. „Ja, ik heb er ook altijd wel een soort moederlijk gevoel bij gehad." Dertig jaar runde ze de praktijk in haar eentje, maar drie jaar geleden kwam De Quay (60) erbij. Dat gaf enige verlichting. „Ik had voor die tijd eigenlijk niets met Zeeland", vertelt De Quay. „Ik ben er, na een tijdje in het buitenland te zijn ge weest, eigenlijk bij toeval terecht gekomen. Het is me uitstekend be vallen. Ik heb de Zeeuwen leren kennen als open mensen." De inwoner van Middelburg stopt overigens niet met werken. De af gelopen jaren was hij - naast zijn baan in Nieuwdorp - twee dagen in de week verpleeghuisarts in Ter Weel Krabbendijke. Daar gaat hij 'Vroeger vonden ze dat je als vrouw maar kinderarts of dermatoloog moest worden' nu vier dagen aan de slag. Zoals ge zegd hoopt ook Aarnoutse haar kunde zo af en toe nog tentoon te spreiden. Toch zal datgene wat ze het liefste doet, de bevallingen, er niet meer inzitten. „Dat vind ik echt heel jammer, hoor. Die beval lingen zijn de jeu van het vak. Ik denk dat ik tijdens mijn loopbaan in Nieuwdorp toch zeker duizend kinderen geboren heb zien wor den." Het dorp hoeft Riet Aarnout se overigens niet te missen. Ze blijft er wonen en zet zich met on verminderd enthousiasme in voor de kerkenraad en de dorpsraad. Ze vind dat heel gewoon, want meer dan vroeger is een huisarts tegen woordig gewoon mens tussen de mensen. „In mijn begintijd stond je echt op een voetstuk", vertelt ze. De Quay beaamt dat. „In dat opzicht vind ik het nu leuker. De afstand is verdwenen. Tegenwoor dig moet je je als huisarts, net als een ander, gewoon bewijzen." Hoewel Aarnoutse het duidelijk op de uitnodiging had gezet - geen cadeaus! - stond er zaterdag toch een prachtige fiets voor haar klaar, als dank voor de goede zorgen. „Ik ga daar echt wel van genieten", be loofde ze. Toch gaven de inwoners ook gehoor aan haar oproep om in plaats van cadeaus geld te schen ken aan een weeshuis voor aidswe- zen in Oeganda. Er is ruim vijfdui zend euro opgehaald. Film moet Borselse jeugd bewust maken van gevaren in verkeer. door Rob Paardekam 's-heerenhoek - Als een stel verzo pen katten - en bovendien ramme lend van de honger - kwamen ze zaterdagmiddag rond half één aan bij de Jeugdhoeve in 's-Heeren- hoek. Tja, ook het leven van een acteur gaat niet altijd over rozen. Zo'n twintig kinderen uit 's-Hee- renhoek hadden al de hele och tend rondgefietst in het gebied tus sen hun dorp en Heinkenszand om te figureren in een film over verkeersveiligheid. Die film is een initiatief van de jongerenraad Bor sele. „Er gebeuren veel te veel onge lukken", vertelt Josine Boonman. „En dat terwijl de overheid al best veel doet. Onze conclusie is dan ook dat het vooral aan het gedrag van de weggebruikers ligt." Dat gedrag wil de jongerenraad veranderen. De rolprent wordt straks vertoont op de meeste basis- 'Er gebeuren veel te veel ongelukken, terwijl de overheid al best veel doet' scholen in de gemeente. In de film worden de meest uiteenlopende si tuaties uitgebeeld. De jongens en meiden Ieren deze zo herkennen. Dat is vooral belangrijk op het mo ment dat ze naar de middelbare school gaan. De afgelopen vijf jaar vielen in Borsele 99 verkeersslacht offers, waarvan er vier overleden. Bij veel ongelukken zijn kinderen uit de leeftijdscategorie van het middelbaar onderwijs betrokken. „In de film zit een verhaallijn", zegt Josine. „Je kunt het vergelij ken met dat televisieprogramma van vroeger, Twaalf steden, der tien ongelukken." Het was de be doeling de film in twee draaidagen - zaterdag was de eerste - klaar te hebben, maar de hoop daarop was zaterdag rond het middaguur al vervlogen. „We lopen al achter", stelde Bob Koster van de jongeren raad. „Er komt ook heel wat bij kij ken. Neem alleen al het stilzetten van het verkeer. Maar ik weet ze ker dat het allemaal goed komt." Scholieren uit 's-Heerenhoek trotseerden zaterdag de regen om mee te spe len in een film over verkeersveiligheid. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36