In Middelburg begon Agent is redder, maar ook Kapper De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Maandag 21 januari 2008 PZC WIM HOFMAN De winter was tot nu toe niet erg streng. Ik kon dus best eens naar de kapper gaan. Ik stapte de eerste de beste kapperszaak binnen. Kapper zonder afspraak, stond op een bordje. Het was nog een echte herenkapperszaak. Een spiegel, een plank met spuitbusjes, scharen en kammen. Ik mocht meteen plaats nemen. De kapper droeg een witte jas, er zaten haartjes op. Ik kreeg een zwarte doek om mij heen. Ik ben grijs aan het worden en daarom misschien die zwarte doek. Ik heb liever niet dat mensen me zeggen hoe ze het willen heb ben, zei de kapper. Ik neem aan dat u uw haren en misschien ook uw baard wil laten knippen? Ik probeer de klant te door gronden. Ik kijk naar hem hoe hij loopt als hij binnenkomt en ik kijk natuurlijk vooral naar het haar. Daar zit veel verschil in. Je kunt me vergelijken met een tuinman die een struik gaat snoeien. Die ziet ook de vorm al. Het is winter. Ik knip uw haar dus niet te kort. Scheiding? De baard ook? Hij spoot mijn haar en baard een beetje nat. Hij keek een mo ment naar mijn haar en stond daar een tijdje met in de ene hand een kam en in de andere een schaar. Hij knipte wat in de lucht. Daarna pas viel hij aan. Het erge van het kappersvak, zei hij, zijn de haartjes die je ach tervolgen. Op den duur zitten ze overal. Ze gaan in je jaszak ken zitten, in je sokken. Overal vind je haartjes. Thuis ga ik al tijd meteen douchen. Toch vind ik soms haartjes in mijn lees boek en gisteren zat er zelfs een haartje in mijn frambozenpud- ding. Ja, het ergste van het kappers vak zijn de haartjes. Met een kwast veegde hij haartjes uit mijn nek en met een zwierig gebaar nam hij de doek van me weg. Ik zag hoe mijn haartjes alle kanten heen vlogen. Gisteren zat er zelfs een haartje in mijn frambozenpudding COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64.00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 17.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook 0800 - 0231 231 (grausi Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De P2C gaal zoigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadele informatie Middelburg is weer even het belangrijkste plekje op aarde voor astronomen. Precies vier eeuwen geleden werd hier de telescoop uitgevonden. Reden voor een jaar vol activiteiten. door Marcel Modde Of het nou Johannes Lip- perhey was of Zacha- rias Janssen, is het be stuur van de Volksster renwacht Philippus Lansbergen ei genlijk worst. Beiden brillenma kers kwamen uit Middelburg en dus begon de verkenning van het heelal met de uitvinding van de te lescoop vierhonderd jaar geleden hoe dan ook in de Zeeuwse han delsstad. De nummer drie die een plekje op het historisch erepodium opeiste, de Alkmaarder Jacob Metius, doet niet eens meer serieus mee, zegt stichtingsvoorzitter Rijk-Jan Kop- pejan zonder aarzeling. Zelfheeft hij lang gedubd wie van de twee terecht de credits verdiend. Maar een nieuw, wetenschappelijk on derzoek dat in de loop van dit jaar wordt gepubliceerd over de door slaggevende rol van het door Lip- perhey toegepaste diafragma, heeft ook bij hem de laatste twij fels weggenomen. „Ze hielden zich alle drie bezig met het zelfde principe: hoe kan ik het glas zo slij pen dat je er verder mee kunt zien. Metius is op een gegeven mo ment in Middelburg komen kijken hoe ze het daar de den. Maar het enige werkelijke vaststaan de feit is, dat Lip- perhey de eerste is die van het principe in 1608 een bruikbaar in strument heeft gemaakt en dat ook heeft gede monstreerd aan Prins Maurits. En daar gaat het om." Dat de telescoop uit Middelburg komt, is beslist geen toeval, staaft Koppejan de bewijsvoering. „Het was na Am sterdam de belangrijkste handels stad in de noordelijke Nederlan den, ze hadden de oudste glasbla zerij van het land en -omdat hier een Italiaans garnizoen was gele gerd- bovendien de beschikking over Venetiaans glas van topkwali teit. Voeg dat samen met de goede Duitse slijptechnieken die in Mid delburg werden toegepast en de omstandigheden waren perfect." De vinding hoort volgens Koppe jan en secretaris Tjerk Westerterp zonder meer thuis in het rijtje van de boekdrukkunst. „De impact is enorm geweest", zegt Westerterp. „De telescoop heeft het wereld beeld voorgoed veranderd." De in dertijd door de kerk verguisde theorie (Copernicus) dat de aarde rond de zon draaide en niet an dersom, viel definitief aan duigen. bouwde Galileo Galileï zijn eerste telescoop. De Italiaanse astro noom werd eeuwig beroemd met zijn observaties van onze maan, de manen rond lupiter en andere tot dan toe onzichtbare planeten in het dak van de wereld. Toen Isaac Newton in 1676 met een spie- geltelescoop (een groter beeldvlak) kwam, waren de astronomische ontdekkingen niet meer te stuiten. Westerterp slaat een imposant fo toboek open op een met witte stip jes vol gespikkelde zwarte pagina en wacht in stilte een reactie af. Hij leest de vragende ogen en doet er in zijn antwoord nog maar een schepje bovenop. „Er zijn meer sterren dan zandkorrels op de hele aarde..." Wat valt er na Copernicus en Lipperheij nog te ontdekken dat er echt toe doet? Koppejan: „Enerzijds richt de aandacht zich „Ondanks dat er meer sterren zijn dan zandkorrels op aarde, is het universum leeg." De eveneens in Middelburg woon achtige predikant en sterrenkundi ge Philippus Lansbergen heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de acceptatie van dat nieuwe we reldbeeld. Met een boek in z'n moerstaal (en niet in Latijn zoals gebruikelijk was) beschreef hij de beweging van de 'aerdt-cloot'. Een jaar nadat Lipper- hey zijn instrument aan het grote 'r. op andere zonnestelsels en de vraag of daar ook leven is." Wester terp: „Het kan niet anders! Toen ik zestien jaar geleden bij de sterren wacht kwam, kenden we alleen ons eigen melkwegstelsel. Sinds dien zijn er zo'n 250 sterren met ie der hun eigen planeten ontdekt." Koppejan: „Zou er op één van die planeten de zelfde omgevingsfacto ren (een atmosfeer, de juiste tem peratuur, water) gelden als hier op aarde, dan is de kans op leven ge woon heel erg groot. Waarom niet? Het tweede speerpunt waar momenteel door de wetenschap op wordt ingezet, is het kos misch inzicht. Hoe groot is het heelal en in welke mate dijt dat universum nog steeds uit. Want dat gebeurt!" Wes terterp: „Ondanks dat er meer sterren zijn dan zandkorrels op aarde, is het universum leeg. Dat valt voor ons brein niet te bevat ten. Ik probeer het altijd maar een beetje inzichtelijk te maken door de kerk van Veere als voorbeeld te nemen. Wanneer je daar een hand rijst uitstrooid, is de kerk nog steeds niet vol." Zeeuwse korpschef Goudswaard blikt terug op afgelopen jaar. door Emile Calon MIDDELBURG - Een agent haalde eerste kerstdag de vier lichamen van de Chinese meisjes uit de res tanten van de bovenwoning in Ar- nemuiden. Diezelfde agent borg half november in Middelburg de li chamen van twee kinderen die door hun vader waren omge bracht. Die agent is voor korpschef Fup Goudswaard een ware held. Maar dat zijn ook de twee agenten die in januari op de Sloeweg- Noord bij een dodelijk ongeval ar riveerden en met hun handboeien het raam van de auto verbrijzel den om het slachtoffer naar buiten te halen. Terugblikkend op 2007 wil de korpschef deze keer niet stilstaan bij de cijfers. Kort: „We hebben al le doelstellingen gehaald." Wel bij het werk dat agenten doen en dat volgens hem nauwelijks publieke aandacht krijgt. Hij rekent voor dat een gemiddelde agent per dag hooguit een half uur bezig is met het uitschrijven van bekeuringen. „Daarnaast doet hij met name werk dat van eminent belang is voor de samenleving." Bijvoorbeeld de eerste opvang van het tweejarig kindje in Middel burg nadat de moeder onder de trein was verongelukt. Of het in lichten van de familie na een dode lijk ongeval. „Het zijn soms agen ten van 22, 23 jaar oud die dat doen. Ga er maar aanstaan." Vorig jaar vielen in het verkeer ne gentien doden. In bijna alle geval len waren agenten als eerste ter plaatse. Ze zagen volgens Gouds- 'Moeten wij soms onze verantwoordelijkheid negeren?' waard dingen die ze nooit meer vergeten. „Diezelfde agenten krij gen vaak een ontzettende hoop na righeid over zich heen als ze de volgende dag een bekeuring uitde len of in het weekeinde het uit gaanspubliek in toom proberen te houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2