Zeeland PZC! is Politiek verdeeld over de inspraak Woonbeurs trekt veel potentiële kopers uit de randstad Jong en oud gaan voor eigen stek SCHOUWEN-DUIVELAND 14 en 15 Maatregeltegen vrachtwagens Ontbinding Psssst: een nieuw wereldrecord... O M Maandag 21 januari 2008 Wendy de Rooij trainde haar eigen hulphond Tip? redzzee@pzc.nl Schouwen-Duivelandse raad handhaaft toch nieuwe werkwijze. door Melita Lanting zierikzee - De raad moet door gaan met de vernieuwde manier van inspraak en de nieuwe verga derstructuur. De fractievoorzitters van de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland komen binnen kort met een voorstel van deze strekking naar de raadsleden. In het op handen zijnde voorstel mogen burgers definitief alleen nog inspreken tijdens de commis sievergaderingen. Voor ingekomen stukken en spoedstukken die niet in de commissie zijn behandeld, komt geen aparte inspraakmoge lijkheid. Burgers die daar toch iets over kwijt willen zullen de fracties afzonderlijk moeten benaderen. Opmerkelijk is wel dat het voorstel niet door alle fractievoorzitters wordt gesteund. Een deel van de politieke voormannen en -vrou wen blijkt zeer ongelukkig met de inperking van de inspraak door burgers. „Inspreekrecht hoort thuis in de gemeenteraad", zegt Wim Stouten van Leefbaar Schou- wen-Duiveland „De inspraak is ge woon verminderd en dat is voor ons een minpunt", zegt Bea Flach (CDA) en Joost van Felius Alert!) vindt het onacceptabel dat burgers niet over alle stukken kunnen in spreken. „Wat ons betreft is dit ook nog geen gelopen race." Een jaar geleden is de gemeente raad een proef begonnen. Stukken worden inhoudelijk besproken in de commissievergaderingen en op dat moment krijgt de burger de kans om mee te praten. De in spraakmogelijkheid tijdens de raad (over de ingekomen stukken bijvoorbeeld) is vervallen. Volgens de voorstanders van dit systeem gaat de burger er helemaal niet op achteruit. „Wij vinden inspraak tij dens de raad mosterd na de maal tijd", zegt Margot de Pagter Chris tenunie). „De meningen zijn dan al bepaald." Dit wordt onderschreven door de pnj De gemeenteraad heeft een jaar geleden een nieuwe werkwijze in gevoerd, waarbij de inspraak is gewijzigd. De fractievoorzitters willen hiermee doorgaan. WD, GroenLinks en de PvdA. „De burgers krijgen nu het recht om tijdens de commissie mee te spreken en dat geeft een meerwaar de'", zegt Brigitte Troost (PvdA). Volgens de voorstanders is de kans nu groter dat er wat met de in spraakreacties wordt gedaan. „In de oude situatie, toen mensen in spraken tijdens de raad, was er geen fractie meer die het stand punt nog wijzigde. Nu heb je nog de mogelijkheid om tussen de commissievergadering en de raads vergadering van mening te veran deren", zegt Wim Jumelet (WD). zierikzee - Vooral potentiële ko pers vanuit de randstad weten af gelopen vrijdag en zaterdag de ver koopbeurs van nieuwbouwwonin gen in de Nieuwe Kerk in Zierik zee (en daar buiten) te vinden. Ouderen die een appartement zoe ken maar ook opvallend veel jonge gezinnen. Zoals de familie Van Kampen. Vader en moeder lopen over de beurs en de kinderen wor den opgevangen in de geïmprovi seerde crèche van kinderopvang Koos. „Wij wonen nu in Spijkenis- se", zegt Martin van Kampen. Hij denkt aan Zierikzee vanwege de woonomgeving en de afstand tot zijn werk, vlak bij Rotterdam. „Ik kom zelf uit Zeeuws- Vlaanderen en wil graag terug naar Zeeland omdat we liever hier de kinderen laten opgroeien." Hij heeft al een paar potentiële woningen gezien. „Ik denk dat het wel gaat lukken." Naast de verschillende nieuw bouwprojecten is op de beurs ook een plaatsje ingeruimd voor de openbare scholen (stichting Oba- se) en kinderopvang De Bevelan- den. „Ouders willen vaak ook graag direct weten hoe het zit met scholen", zegt Ewald de Keijzer van Obase. De gemeente Schouwen-Duive- land ontbreekt op de beurs, die wilde niet komen. BROUWERSHAVEN - Op korte ter mijn worden enkele maatregelen genomen om het vrachtverkeer te weren uit de Noorddijkstraat in Brouwershaven. Dat is de uit komst van een overleg tussen een gemeenteambtenaar en de stads raad. Het bord met een inrijver- bod wordt op een andere plek ge zet zodat chauffeurs eerder gewaar schuwd worden dat ze de straat niet in mogen. Daarnaast wordt het wegdek hersteld en er ligt een verkeersteller om de verkeersdruk te meten. Tegen vrachtverkeer in de straat is onlangs nog een handtekeningen actie gevoerd. De dorpsraad wijt de verkeersoverlast aan de Tom- Tom. Die zou de vrachtwagens door de Noorddijkstraat sturen. Brouwse jeugd moet lang wachten op toestemming honk. door Melita Lanting BROUWERSHAVEN - Een eigen honk voor de jongeren en een praathuis voor de ouderen. In Brouwersha ven weten ze wel wat ze willen, maar een plan bedenken is één ding, realisatie is iets geheel an ders. Vooral voor de jongeren is de vraag voor een eigen plek een kwestie van heel lange adem. „Ik heb laatst nog gesproken met een van de jongens waar het voor be doeld is en gezegd dat zij er waar schijnlijk niets meer aan hebben", zegt Oscar Fonteine van de stads raad. „Maar ze zijn nog wel bereid mee te werken, al is het dan voor de volgende generatie." Want inmiddels wordt twee jaar over de jop (jongerenontmoetings- plek) gesproken en nog steeds is er geen enkel zicht op een honk op korte termijn. „Er is ons door de wethouder nog wel beloofd dat er een verkorte procedure zou wor den gevolgd. Zonder geleuter van welstandscommissie en zo." Die welstandscommissie is er wél aan te pas gekomen en heeft nu roet in het eten gegooid. Het ontwerp voor een honk op de loswal is afge keurd. „Het is beschermd stadsge- Jongeren en ouderen in Brou- wershaven willen ieder een eigen ontmoetingsplek. Het wachten is op toestemming van de gemeen te Schouwen-Duiveland. zicht. Er wordt nu gesproken over een directieunit. Daar gaan ze nu naar kijken of dat wel mag." De ouderen zitten nog maar aan het begin van het proces. Tijdens een bijeenkomst met de inwoners is gepeild of er voldoende belang stelling is voor een praathuis, en de stadsraad heeft zich nu achter het idee van initiatiefnemer Adrie Lievense geschaard. Een plek is nog niet vastgesteld. Misschien op de loswal, misschien in de buurt van het standbeeld van Jacob Cats. „Ga nooit naar de loswal", advi seert een dorpsbewoner Adrie Lie vense. „Daar kan je nu nog wel ko men, maar straks met je rollatortje niet meer." Een andere suggestie - de muziektent - is ook afgekeurd. „Of er moet een stoeltjeslift ko- Tip? redactie@pzc.nl Twee jaar geleden is de Goese- naargestopt met werken. Toch ontving hij rond de kerst wat at tenties van relaties uit zijn voor malige werkkring. Vorige week belde de postbode aan met een verlaat kerstpakket. Uit de doos kwam een kwalijke geur. Het pakker was, zo leerde het post stempel op 20 december, vanuit Limburg verzonden en was ge vuld met exclusief wild en gevo gelte: wild zwijn, konijnenbout jes, hazenftlets en borstfilets van fazant. Het geheel verkeerde in, om in politietermen te spreken, 'verregaande staat van ontbin ding'. In het bijgaand schrijven werd de man een smakelijk eten met zijn 'Smulpakket'gewenst. KADÉAP?A*Ï^N' De belangstelling voor de beurs was goed. Vooral geïnteresseerden uit de randstad kwamen kijken. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27