Unicef: Nederland moet kinderrechten beter naleven 'Pantservoertuig doodde militairen' Nikolic eist in Servië zege op Griep slaat snel toe dit jaar 4 30 en 31 BELGRADO - De radicale politicus Tomislav Nikolic heeft de Servi sche presidentsverkiezingen van gisteren gewonnen. Dat blijkt vol gens de Servische televisie uit de eerste voorlopige uitslagen van de onafhankelijke waarnemersorgani satie Cesid van gisteravond. SRS-voorman Nikolic kan volgens de eerste cijfers rekenen op 39,4 procent van de stemmen. De zit tende president Boris Tadic komt uit op 35,4 procent. De Servische Radicale Partij (SRS) heeft de over winning reeds opgeëist. De opkomst lag met ruim 60 pro cent zeer hoog voor Servische be grippen. Op 3 februari volgt een tweede ronde, omdat geen van de kandidaten de absolute meerder heid behaalde. BREDA - De griep begint dit jaar eerder dan in 2007. Huisartsen die het aantal griepgevallen bijhou den, melden dat vooral in het wes ten en op het platteland het aantal patiënten boven de grens van een epidemie begint te komen. Dat betekent dat de griep eerder begint dan vorige winter. Toen werd het niveau van nu (week vier) bereikt in week zeven. De grens van wanneer de besmetting met influenzavirussen een epide mie wordt, ligt op zes patiënten op tienduizend inwoners. Landelijk lag vorige week het aan tal nog onder die grens op 5,2, in het westen was die het hoogst met 7,3 en in het zuiden net boven het landelijk gemiddelde met 5,4. de--' :imm 1WKË8ÊÈË Kinderrapport is beschamend voor Nederland reageer op www.pzc.nl Van Gaal is de ideale bondscoach 28% oneens 3BRHI 72% aantal reacties: 321 Zeeland: 2, 3, 13 t/m 17; Binnen land: 4, 5 en 6; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 11; Cultuur: 20; Agen da: 21; Weer: 22; Strips: 23; Sport: 25 t/m 41; Televisie: 46 en 47. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 -0231 231 Maandag 21 januari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 17 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 11° HET WEER: Regen ddd Webcam geeft ouders vals gevoel van veiligheid Organisaties pleiten voor aanstellen van kinderombudsman. DEN HAAG - Het is slecht gesteld met de rechten van kinderen in Nederland. Vooral in de jeugd zorg, de gezondheidszorg en het vreemdelingenbeleid is veel mis. Dat blijkt uit het Jaarbericht Kin derrechten dat kinderhulporganisa ties Unicef en Defence for Child ren International Nederland van daag presenteren. Vorig jaar wachtten ongeveer vier duizend kinderen op een behande ling in de jeugdzorg, terwijl er in 2006 maar 425 op de wachtlijst stonden. Een tekort aan adequaat geschoolde hulpverleners is daar volgens Unicef de oorzaak van. Ook worden steeds meer jongeren onder de achttien jaar het slachtof fer van geweld, worden kinderen zonder verblijfsstatus in sommige gevallen nog op straat gezet en blijft het illegaal besnijden van meisjes een veel voorkomend pro bleem. Volgens het Internationale Ver drag inzake de Rechten van het Kind - waar Nederland zich sinds 1995 aan moet houden - is meisjes besnijdenis verboden en hebben (vluchteling)kinderen recht op be scherming. De hulporganisaties pleiten daarom voor het aanstellen van een kinderombudsman. Deze moet toezicht houden op de rech ten van kinderen en kan proble men bij de politiek aankaarten. Er zijn al 35 kinderombudsmannen in Europa; Nederland loopt nog achter. Unicef en Defence for Children uiten forse kritiek op de jeugd zorg, de gezondheidszorg en de behandeling van kinderen zon der verblijfstatus in Nederland. In vergelijking met andere landen hebben de kinderen het in Neder land echter goed. Vooral primaire levensbehoeften - ook een kinderrecht - zijn volop aanwezig. Doordat de kinderen toegang hebben tot schoon drink water, eten en goede medische ver zorging, is het sterftecijfer relatief laag (0,5 procent van de kinderen van nul tot vijf per jaar). Sierra Leone spant de kroon; jaar lijks overlijdt daar bijna een derde van alle vijfjarigen. Vanmiddag overhandigen de orga nisaties het rapport aan minister André Rouvoet van Jeugd. APELDOORN - Met de balletgroep Introdans zingt Pieter van Vollenhoven uit volle borst 'Lang zal ze leven' voor zijn vrouw. Zaterdag werd de 65ste verjaardag van prinses Margriet gevierd met een groot feest in theater Orpheus in Apeldoorn. „Dit is het aller-, allermooiste cadeau dat ik ooit heb gekregen en de mooiste verrassing ooit", zei een uitgelaten prinsen Margriet na afloop van het feest. foto Robin Utrecht/ANP pagina 6: prinses Margriet krijgt 'allermooiste ca deau ooit' Kogels uit groot kaliber wapen werden twee Nederlanders fataal. DEN HAAG - De twee Nederlandse militairen die ruim een week gele den in de Afghaanse provincie Uruzgan om het leven kwamen door eigen vuur zijn gedood door een groot kaliber wapen vanaf een pantservoertuig. De kogels gingen door hun kogelvrije vesten heen. Dat blijkt uit gesprekken met mili tairen, zo heeft het NOS-journaal gisteravond gemeld. Waarschijnlijk werden korporaal Aldert Poortema en soldaat der eerste klasse Wesley Schol gedood door kogels uit een .50 mitrailleur of een 25 millimeter snelvuurka non, beide wapens op een Neder lands YPR-pantservoertuig. De Ta- liban-rebellen beschikken niet over zulke wapens. Onderzocht wordt waarom is ge vuurd op de plaats waar de militai ren waren. Korporaal Poortema werd als eer ste geraakt, waarop soldaat der eer ste klasse Schol hem te hulp schoot. Volgens de militairen kon den de twee gesneuvelde mannen vanwege de aanhoudende gevech ten pas de volgende ochtend wor den overgebracht naar de Neder landse basis. Daar werd geconsta teerd dat zij door zwaar kaliber wa ren geraakt, zodat al snel duidelijk werd dat het om vuur van de ei gen troepen moest gaan. De stoffelijke overschotten van Al- De twee Nederlandse militairen die in Uruzgan om het leven kwa men door eigen vuur zijn gedood door een groot kaliber wapen vanaf een pantservoertuig. dert Poortema en Wesley Schol zijn in de nacht van vrijdag op za terdag in Nederland aangekomen. Een C130 Hercules landde op de vliegbasis Leeuwarden met de twee kisten aan boord. Die wer den na een korte ceremonie over gedragen aan de nabestaanden. Het transport was de hele week uitgesteld wegens het extreem slechte weer in het zuiden van Af ghanistan. Poortema wordt woensdag begra ven; Schol donderdag. Beide begra fenissen vinden met beperkte mili taire eer plaats. Jan Bos gaat onderuit op WK sprint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1