Zeeland Stemvork meet voetgevoel Reboundvoorziening wordt principezaak PZC a Vlammen uit schoorsteen Man gewond bij aanrijding PZC Maandag 21 januari 2008 I 1 7 Medisch pedicure is de nieuwe specialist voor chronisch zieke voeten. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - „Als ik iemand met zulke voeten in de stoel zou krij gen, zou ik hard lachen en 'm naar huis sturen." Medisch pedicure Franpoise van Mill kan weinig aan vangen met de voeten van de ver slaggever en die is daar niet rou wig om. De voeten die de Middel burgse doorgaans toegestoken krijgt, verkeren in veel penibeler staat. Met ingegroeide teennagels, diep priemende likdoorns of scheefgetrokken tenen met reuma knobbels, gevoelige drukplekken of gevaarlijk ongevoelige huidde- len. „Vaak kan ik aan de schoenen al zien naar welke problemen ik op zoek kan," zegt Van Mill. „Maar ik probeer te voorkomen dat het een beroepsdeformatie wordt. Ik hoor de eens van een schoonheidsspe cialiste dat zij altijd naar de wenk brauwen van iedereen keek; of die wel gelijk zaten. Dat soort tics pas ik voor." Van Mill is een van de eerste me disch pedicures die Zeeland nu telt. Ze heeft nog een collega in Nieuw- en Sint Joosland en twee in Zeeuws-Vlaanderen met wie ze vorige week het kersverse diploma mocht ophalen bij brancheorgani satie ProVoet in Veenendaal. De voeten waar Van Mill zich in specialiseerde zijn van chronisch zieke mensen: diabetici en men sen met reumatische aandoenin gen. Die ziekten brengen karakteri- tieke voetproblemen mee die soms ernstig kunnen ontsporen. Met haar specialisatie begeeft Van Mill zich in de ketenzorg die chro nisch zieken als diabetici tegen woordig omgeeft: ze werkt veel sa men met diabetesverpleegkundi gen, podotherapeuten en podolo- Medisch pedicure Franqoise van Mill uit Middelburg. foto Mechteld Jansen gen. Ze controleert de voeten van suikerzieken op vaste kenmerken: „Ik kijk naar de temperatuur van de voeten en de doorbloeding. Mensen met diabetes verliezen gauw het gevoel in het oppervlak van hun voeten. Kleine wondjes vallen dan niet meer op. Dat kan leiden tot gevaarlijke infecties en zelfs tot amputaties. Ik test ook het dieptegevoel in de voet. Dat is het gevoel waarmee je merkt dat je op een scheve stoep staat, bij voorbeeld." Van Mill doet dat met een stemvork: als de trillingen in het benige binnenste van de voet niet meer gevoeld worden, wordt vallen een groot risico. De me disch pedicure is wat kennis be treft een eind opgeschoven in de richting van de podotherapeut, legt ze uit. „Met dit verschil dat Fundamentele kwestie is van invloed op alle reformatorische scholen door René Schrier GOES - Het is een funadamentele kwestie, die van invloed kan zijn op alle scholen in het voortgezet onderwijs op reformatorische grondslag. Dat is de reden waarom het Calvijn College te Goes en Ge deputeerde Staten van Zeeland el kaar over enkele maanden voor de Raad van State treffen over een principiële vraag. Het gaat om een subsidieverzoek van het Calvijn College voor een eigen reboundvoorziening op refor matorische grondslag. Dat is een voorziening voor de tijdelijke op vang van leerlingen in een crisissi tuatie, gericht op terugkeer naar het reguliere voortgezet onder wijs. De provincie stelt zich op het standpunt dat er al zo'n voorzie ning is voor de drie Zeeuwse re gio's. Daar kunnen ook de leerlin gen van het Calvijn College te recht, zeggen GS. Het Calvijn Col lege op zijn beurt, zegt onderwijs te willen geven in dezelfde setting als waarin de ouders de kinderen thuis opvoeden, met dezelfde waarden en normen. Verder beroept het Calvijn College zich op artikel 23 van de Grond wet, legt plaatsvervangend alge meen directeur C. Giljam uit. Dat artikel zegt dat het openbaar en het bijzonder onderwijs gelijk moeten worden bekostigd. Dus wat de provincie uitgeeft aan het openbaar onderwijs gaat ook naar het bijzonder onderwijs. De kwes tie is inmiddels voor de Middel burgse rechtbank geweest en daar werd van de kant van de provincie betoogd dat een reboundvoorzie ning niet onder onderwijs, maar onder het hoofdstuk zorg valt. Daar heeft Giljam moeite mee. „Er wordt les gegeven in de klas door docenten. Een reboundvoorzie- Het Calvijn College wil een eigen onderwijsopvang voor kinderen met problemen. De provincie vindt dat ze best bij de algemene opvang terecht kunnen. een podotherapeut ook schoenzo len aanmeet. Dat doe ik niet." Wel kan ze werken met ortheses, kleine vormen van siliconen voor tussen de tenen om te voorkomen dat die over elkaar gaan liggen. Ze zorgt ervoor dat pijnlijke plekken op de voet ontlast worden van druk. Ze plaatst nagelbeugels: fijne verchroomde draden die ingroeien- de nagels iets uit het nagelbed til len tot het hoorn weer in de juiste vorm is gegroeid. Een kunststof be- schermlaagje voorkomt dat sokken achter de beugel blijven haken. Een charmantere methode dan die veel huisartsen hanteren, merkt ze op. „Die snijden gewoon een stuk weg." Verwijzingen van huisartsen naar medisch pedicures zijn echter nog ongewoon. „Ik wil huisartsen in formatie sturen over de specialisa tie. Om duidelijk te maken waar ik „Ik kan aan de schoenen zien naar welke problemen ik op zoek kan." bij te pas kan komen een waar mijn behandeling ophoudt en ik doorverwijs." luist de beugels en de nagelrepara ties zijn het werk waar ze van houdt: „Gefröbel op een klein werkvlak. Gepietepeuter. Het fijne werk. Dat ligt me heel erg." Van Mill sluit altijd af met een voetmas sage. Ze bedacht haar techniek samen met een sportmasseur. De vrees voor ondraaglijk gekietel en pijn lijk gepeuter is inmiddels ver ge noeg weggezakt om de massage met ontspannen voeten te onder gaan. „Ik vindt het heerlijk om pro blemen en pijn op te lossen, maar ik vindt ook dat elke behandeling prettig afgesloten moet worden." Op 16 januari 2008 zijn ten laste van M.M. van der Molen, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, drie dwangbevelen betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechtsdeurwaarder. In voormeld exploot wordt een geldbedrag gevorderd. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onderstaand gerechtdeurwaarder- kantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SLTholen www.provoet.nl MIDDELBURG - De brandweer is gis teravond uitgerukt voor een brand in de Nieuwstraat te Middelburg. Omstreeks kwart over zes kwam er een melding dat er vlammen uit de schoorsteen van het pand kwa men. Toen de brandweer arriveerde bleek de brand al bijna gedoofd en kon de brandweer volstaan met het controleren van het stookka- naal. In de woonkamer was sprake van lichte rookontwikkeling. De rook werd met een ventilator van de brandweer verdreven. GOES - Na een verkeersongeval is een 42 -jarige Goesenaar zaterdag middag met nekklachten overge bracht naar het ziekenhuis. De man reed over de Goese Van Her- tumweg komende uit de richting van de Westwal. Toen hij remde kon een 19-jarige automobilist uit Goes die achter hem reed niet meer op tijd tot stoppen en met een kop-staartbotsing tot gevolg. ning hoott bij een school en het toezicht op de kwaliteit van de voorziening is bij de onderwijsin spectie ondergebracht. Dus het is niet hard te maken dat het niet on der onderwijs valt." Toch gaf de Middelburgse rechter de provincie gelijk in de weigering van de subsi die voor het Calvijn College. Giljam noemt het een zaak van fundamenteel belang, omdat de uitspraak van de Raad van State in vloed heeft op reboundvoorzienin gen van reformatorische scholen el ders in het land. Inmiddels is het Calvijn College in november begonnen met een ei gen reboundvoorziening. Die had door het ontbreken van provincia le subsidie een gat in de begroting. Bezuinigingen op andere posten binnen de school moesten dat gat vullen, maar dat gaat wel ten koste van de kwaliteit van het onder wijs, aldus Giljam. Van de voorzie ning maken tussen november en juni zo'n 12 tot 15 leerlingen ge bruik, dat is relatief meer dan bij andere scholen voor voortgezet on derwijs in de regio. www.pzcadverteren.nl WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17