PZC Maandag 21 januari 2008 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Ontpolderen Zeeland is tegen ontpolderen. Ar gumenten van voorstanders doen de historie geweld aan. Het Bel gische Sigmaplan is gemaakt in 1977. Hiermee wilde men de veilig heid in het Scheldebekken (in Bel gië?) verhogen. Eén oplossing vormde de bouw van een storm vloedkering in Oosterweel. Budget tair onhaalbaar. Het gewijzigde Sig maplan bekrachtigd in 2005 vorm de het meest wenselijk alternatief Dijkverhoging en natuurverster- kende overstromingsgebieden. Over overstromingsgebieden zegt het Schelde Informatiecentrum; 'Dat natuurversterking ook daad werkelijk plaats gaat vinden door polders onder invloed van het ge tij te brengen, staat nog niet vast'. Containerschepen worden steeds groter. Straks moet heel Zeeland ontpolderd worden, niet voor de natuur maar om de getijdepiek, als gevolg van de diepere vaargeul af te vlakken. Het wenselijke alterna tief voor België ligt in Zeebrugge en niet in onze polders. Land bouwproducten worden steeds meer waard in een hongerende we reld. Antwerpen wil geld verdie nen aan containers, wij aan land bouwproducten. J. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Ontpolderen 2 Door met getijdennatuur (PZC 18-1). Het dagelijks provinciebe stuur wil in 2010 beginnen met ontpolderen. Ontpoldering is on derdeel van de plannen Perkpol- der en Waterdunen. Nu het dage lijks bestuur dit signaal afgeeft, mo gen we dan nog hopen, dat de Tweede Kamer zich nog zal inspan nen om ontpolderen te voorko men? Dat men deze plannen op noemt geeft weer aan hoe onbe trouwbaar sommige politici zijn. Tijdens de verkiezingscampagne voor de Provinciale Staten was het standpunt van de CU: 'Polders te ruggeven aan de zee is niet aan de orde. Alleen als het noodzakelijk is in verband met de veiligheid is het bespreekbaar'. Ook de partners van het CDA en de SGP spraken dezelfde taal. Nu men de macht heeft, heeft men lak aan de me ning van de bevolking. Referen dum niet gewenst, verkiezingsbe loftes gebroken. Nu 600 ha ontpol deren, vervolgens de rest van de door de natuurlobby gewenste 3000 ha. P. Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen Koranfilm Een groep ministers heeft in het Catshuis overleg gevoerd over de mogelijke gevolgen van de Koran film van Wilders. Straks breekt de pleuris uit. De illegale bezitter van Mein Kampf heeft zijn seculiere vuur laten ontvlammen in ons land van duizend en één menin gen. Wilders predikt de ondergang van Nederland door de aanwezig heid van moslims. Wat een nuch terheid. Zoals ik al zei: Wilders heeft Hitiers boek goed bestu deerd door moslims gelijk te stel len aan fascisten. Net als Hitier suc ces had toen hij riep dat de Joden verantwoordelijk waren voor de ondergang van het germaanse rijk. De economie zou bloeien bij de roofmoord op 6 miljoen joden. Al le religie in ons landje moet ver dwijnen voor de seculiere staats godsdienst van politici en weten schappers als Wilders, Cliteur en Ellian. Hun overwinningen vieren zij als ware kruisgezanten van het hedonisme in hun tempel met een toch wat merkwaardige naam: 'Vrijheid'. Het is helaas de huidige zwakte van ons volk en parlement dat Wilders denkbeelden plaats hebben gemaakt voor de revolver- ende kracht van een democratie waarin minderheden vrij kunnen leven. Joden, christenen en mos lims kunnen stilaan hun koffers pakken. Nog even en Geert is de enige die een Bijbel, Koran en Ten- ach bezit. Die schizofrene dualisti sche gedachtekronkels van quasi-li- beralen vind ik een beetje dom, maar ook erg gevaarlijk! G. Wondergem Prinsenhove 34, Middelburg Gates 1 Oorlog was heel lang een leger te gen een leger en de soldaten wa ren voor iedereen duidelijk herken baar door uniform, helm, uitrus ting enz. Maar die tijd is voorbij, de vijand is nu de man/vrouw, die ineens een wapen opneemt en de tegenpartij vanuit het niets be laagt. Tegen die manier van oorlog voeren zijn moderne legers vrijwel machteloos. Om dan ook nog door te gaan als de duisternis in valt en het slecht weer is, dat geeft wel te denken. Niet zij die schoten zijn schuldig, maar de leiding die dit organiseerde. Die denkt te veel in overleefde denkbeelden en be seft niet dat in ieder geval daglicht nodig is om te kunnen zien of ie mand een wapen draagt of een schrepel. Die Amerikaanse minis ter heeft gelijk, de opleiding is ge richt op oude strategieën, op een nette oorlog met de conventie van Génève als leiddraad. Dit zal niet gaan werken ondanks alle goede bedoelingen. N. van de Wekken Middenstraat 1, Kats ÉK' -> V El De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert Gates Gates 2 De Kamer is tevreden over de laat ste uitspraken van minister Gates, waarin onder anderen de Neder landse troepen in Uruzgan de he mel in worden geprezen (PZC 18/01). Dezelfde Gates beweerde twee dager eerder in de Los Ange les Times dat dezelfde troepen on bekwaam en ongeschikt voor hun taak waren. Genoemde krant zegt het gewraakte interview op band te hebben. Dat de heer Gates een leugenachtige draaikont is, vind ik niet vreemd; zijn grote baas ver toont regelamtig dezelfde trekjes. Wat mij irriteert is het gemak waarmee 'ze' in Den Haag de excu ses aanvaarden. John Deguelle Paul Krugerstraat 326, Vlissingen Erfgoed Natuurlijk haakt Zeeland uitbun dig in (een greep uit de activitei ten in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed en van Cul tuur, PZC, 16-01). En Walcheren, en Veere, en Koudekerke! Maar, beste afgevaardigde, tot 16 mei is het toch wel erg lang wachten op die eerste Zeeuwse activiteiten. De eerste slopersklap is een daalder waard! Daarom ligt er momenteel op het gemeentehuis te Domburg een ontwerp sloopvergunning voor de authentieke- en beeldbepa lende consistorie (1866) Michaels- kerk op het Koudekerkse Dorps plein (naast de kerk het enige plaatselijk-, historisch- en religieus erfgoed dat het dorp rijk is). En dat alles ten behoeve van kerkelij ke nieuwbouwdriften. De RACM is tegen (maar wie zijn zij?). Het gros der inwoners verkeert in oor verdovende onwetendheid (maar wie zijn wij?). Conserveren, bewa ren, duurzaam koesteren. Holle fra sen. Hoogste tijd dat de wal het schip keert. C. van Noppen, Anthonissenstraat 7, Koudekerke Fietsvoetveer 3 Vertel mij wat: een ruig weekend is door ingewijden vaak de oor zaak genoemd voor mindere werk prestaties op maandagmorgen. In de statenvergadering van 11 januari werd het falen van de fietsvoet- veerverbinding geweten aan 'maandagmorgenboten'. Een leek op het gebied van scheepsbouw denkt dan al gauw dat een mon teur op de maandagmorgen een schroefje niet goed heeft aange draaid, of dat iemand een verkeerd oliefilter heeft aangebracht. Mijn broer, in zijn ouderdom nog altijd een goede scheepsbouwer in hart en nieren, ziet dat anders: hij gooi de me dood met termen als ont werp, afmetingen, stabiliteit, moto risch vermogen, voortstuwing, tril lingen, enz. Ik echter denk dat 'maandagmorgen-politici' moge lijk de schuld zijn van falen van de veerverbinding. Heeft men bijvoor beeld enig idee van de economi sche en maatschappelijke gevolgen van het steeds weer uitvallen van de veerboten? 'Maandagmor gen-politici' heb ik zelf herkend tij dens de treurniswekkende kamer debatten over ontpoldering op, ja wel, twee maandagen in december 2007. Herman Bijl Caustraat 64, Zierikzee Duurzaamheid Provinciaal statenlid Johan Robe sin wees in zijn Te Gast (PZC, 15 jan.) terecht erop dat de Werster- schelde Container Terminal van groot belang zal zijn voor de Ant werpse haven door de bereikbaar heid voor de grootste container schepen. Echter: de door hem ge trokken conclusie dat de bouw van de WCT dan ook een goede zaak is, is falikant verkeerd en rampzalig voor onze hele provin cie. Stap op uw fiets en rij eens vanaf het Verdronken Land van Saeftin- ge in de richting van Doel en Lillo bij de Antwerpse havens. Men ziet hier slechts kaalslag, onleefbaar heid, verlaten gehuchten en ver waarloosde industrieterreinen. Grootschalige havens en industrie zullen het natuurlijke en toeris tische karakter van onze provincie voorgoed vernietigen, terwijl de bijkomende werkgelegenheid rela tief gering is. We mogen van onze bestuurders verwachten dat ze on ze provincie duurzaam ontwikke len. De natuurlijke bronnen die ons gegeven zijn gaan samen met landbouw, hoogwaardige maritie me industrie, recreatie en touris me. Bevorder goede voorzieningen en infrastructuur zodat 'rijke' be jaarden in Zeeland willen pensio neren. Trek organisaties als Center Parks en Landal naar Zeeland. J. Jansen Boulevard 17, Breskens Yerseke-West Ik reageer op het artikel 'Yerse ke-West zet het hele vissersdorp op z'n kop, PZC 17-01'. Na een veel te lange periode van wachten en loze beloften krijgen 2 basisscho len het nieuwe onderkomen. Dat het een mooi project is staat bui ten kijf De omwonenden, vere nigd in een omwonendenvereni ging hebben geslikt dat in hun ach tertuin gebouwd wordt. Anderen hadden liever de beide basisscho len midden in het dorp gehouden. Maar democratisch als we zijn, er is anders beslist. Al in 1999 is door het gemeentebestuur aan de scho len beloofd dat ze in 2006 in het nieuwe gebouw zouden zitten. Zo niet dan zouden de bestaande ba sisscholen een renovatie onder gaan. Deze belofte is nooit nageko men. Verbazing valt mij ten deel als ik nu lees dat reden van de lan ge aanloop het protest van de om wonenden was. Dit is verdraaiing van de feiten. De bewoners heb ben aanvankelijk geprotesteerd en om goede voorlichting gevraagd. Maar toen de tijd zover was dat er bezwaarschriften konden worden ingediend, hebben de omwonen den dit nagelaten om de zaak niet te vertragen. Eigen traagheid door diverse andere omstandigheden in de schoenen schuiven van de om wonenden is oneerlijk en ronduit laf. Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke Zeeuws-Vlaanderen Door het provinciebestuur wordt gepleit voor minder eilanddenken en meer Zeeland-totaal ambities. Vrij vertaald denk ik als Zeeuws-Vlaming: meer begrip voor de as Vlissingen-Middel- burg-Goes. Onze Zeeuwse gedepu teerden neigen onder meer naar realisering van de ziekenhuisplan nen van de heer Simons. Gelukkig heeft de leiding van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen nee gezegd te gen deze plannen.Waarom is er nu een felle strijd (PZC 18-01) om het toekomstige hartcentrum in Zeeland en wordt niet erkend dat het ziekenhuis in Terneuzen hier voor de beste locatie is met op 40 km ondersteuning van het AZ in Gent? Bestuurders in Walcheren en de Bevelanden zijn niet ge wend om Zeeuws-Vlaanderen als deel van Zeeland te zien. Dezelfde bestuurders zullen binnen een maand ook beslissen over de fusie van de twee waterschappen. Hou den ze daarbij rekening met de af brokkeling van de werkgelegen heid in Zeeuws-Vlaanderen sinds de opening van de Westerschelde- tunnel? Minder eilanddenken vereist een mentaliteitsomslag van het provin ciebestuur richting Zeeuws- Vlaan deren en niet andersom. Ton Overbeek Voltastraat 10, Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11