opruiming Alzheimerpleister op recept TRIK wint prijs spotprent Ook huisgenoten van gastouders moeten goed gedrag aantonen Meer gewonden door illegaal vuurwerk Pratende pinautomaat PZC Vrijdag 18 januari 2008 7 HOUTEN - Een man probeert een pratende pinautomaat uit. Door een telefoon die gekoppeld is aan de geldauto maat krijgt de gebruiker instructies. Op een beurs in Houten werd gisteren deze eerste aangepaste geldautomaat voor blinden en slechtzienden gepresenteerd. foto Robin Utrecht/ANP Nieuwe methode van toediening heeft minder bijwerkingen. den bosch - Alzheimerpatiënten kunnen vanaf vandaag via een pleister hun geheugenverlies te lijf gaan. Via de pleister wordt het me dicijn Exelon snel opgenomen in het bloed, wat nare bijwerkingen beperkt. Exelon, dat ervoor zorgt dat men sen langer hun geheugenfunctie be houden, is via recept verkrijgbaar bij de apotheek en wordt volledig vergoed. Eerder was het medicijn voor een milde tot matige vorm van Alzheimer verkrijgbaar als cap sule, maar patiënten reageerden daar soms slecht op. De werkzame stof, rivastigmine, ir riteerde het maag- en darmkanaal, zegt Paul Dautzenberg, geriater in het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch. „Hierdoor werden pa tiënten misselijk, moesten braken, kregen diarree of voelden zich on wel." De pleister, waar veel minder bijwerkingen aan kleven, moet Man plast vrouwen in trein onder arnhem - De politie heeft een 65-jarige man opgepakt die twee vrouwelijke treinpassagiers heeft ondergeplast. Ook zou hij één van zijn slachtof fers onzedelijk hebben betast. Het incident gebeurde op het tra ject tussen Driebergen en Arn hem. Nadat de vrouwen de conducteur hadden gewaarschuwd, kwam de spoorwegpolitie in actie. De politie hield de Arnhemmer aan en heeft hem vastgezet. Unileverpersoneel start Brussel betaalt eigen onderneming vaccin blauwtong vlaardingen - Het personeel van de te sluiten fabrieken in Delft, Loosdrecht en Vlaardingen begint een eigen bedrijf Dat is het resul taat van onderhandelingen die FNV Bondgenoten en het voe dingsmiddelenconcern Unilever. Het nieuwe bedrijf wordt geves tigd in het Groene Hart en biedt in eerste instantie werk aan 150 'soms minder makkelijk bemiddel bare mensen'. De onderneming gaat inpakwerk doen voor de drie resterende Unilever-vestigingen. brussel - De Europese Commissie heeft de lidstaten van de unie be loofd de aankoopkosten voor het vaccin tegen blauwtong geheel te vergoeden bij noodvaccinaties dit jaar. Ook betaalt Brussel de helft van de toedieningskosten. Europees Commissaris Markos Ky- prianou (Gezondheid) heeft dat beloofd bij een conferentie over de ziekte. Deze woedt sinds twee jaar op grote schaal onder schapen en runderen in Nederland en tien an dere EU-landen. Raymond Hendriks maakt beste politieke tekening van 2007. den haag - Tekenaar Raymond Hendriks - TRIK - heeft de Inkt- spotprijs 2007 gewonnen. Dat is de prijs voor de beste politieke spotprent van het afgelopen jaar, gepubliceerd in de landelijke of re gionale pers. TRIK kreeg zijn prijs gisteren uit handen van acteur Herman Koch. De winnende prent stond op 14 november in de Nieuwe Revu en gaat over de crisis in de Belgische politiek waar de formatie van een nieuw kabinet maar niet wil luk ken. TRIK tekende Wiske van Suske Wiske met de kleuren van de Bel gische vlag in haar strikje en kruis jes als ogen. Erboven in grote kapi talen EINDE en daarachter heel klein FIN. De jury, bestaande uit Koch, Thom Mercuur (directeur van Mu seum Belvédère) en illustratrice Annemarie van Haeringen, vond de tekening in één keer aanspre ken. „Er is geen enkele twijfel waar hij over gaat, terwijl het tegelijkertijd de details zijn die het beeld verster ken in plaats van uitleggen." De IT1 Met een tekening over de politie- ke crisis in België heeft tekenaar Raymond Hendriks de prijs voor de beste politieke spotprent 2007 gewonnen. Inktspotprijs werd dit jaar voor de veertiende keer uitgereikt. De win nende prent is te zien op de expo sitie Politiek in Prent 2007. ook een einde maken aan het voor zichtige voorschrijven van medicij nen aan Alzheimerpatiënten. Slechts 8 procent van hen wordt behandeld met medicijnen; in om ringende landen is dat 50 tot 60 procent. De levensverwachting na de diagnose van Alzheimer zonder medicijnen is doorgaans vier tot vijfjaar. Uit testen blijkt dat patiën ten die 24 weken lang de pleister gebruikten, beter hun dagelijkse be zigheden konden uitvoeren. Hun geheugen ging sterk vooruit. Gene zen doet Exelon echter niet. Organisaties en ouders komen met strengere regels. den haag - Ook huisgenoten van gastouders die kinderen willen op vangen moeten een bewijs van goed gedrag overleggen. Gastou ders zelf moeten verplicht een EH- BO-cursus en een pedagogische training volgen. Dat staat in het 'Convenant kwaliteit kinderop vang' van de brancheorganisaties en ouders, dat aan staatssecretaris Sharon Dijksma is aangeboden. De Mogroep Kinderopvang, ouder vereniging Boink en de brancheor ganisatie ondernemers in de kin deropvang willen op deze wijze een einde maken aan de wildgroei van subsidiebureaus op internet. Deze bureaus bemiddelen net als de officiële gastouderbureaus tus sen ouders en gastouders, maar Door hogere eisen te stellen ho- pen brancheorganisaties en de oudervereniging Boink een einde te maken aan de wildgroei in de kinderopvang. voldoen volgens de brancheorgani saties vaak niet aan de kwaliteitsei sen. „Ze zijn vooral bezig met het rondpompen van kinderopvang- toeslagen", aldus de MOgroep. Met het convenant is er een lande lijke norm en kan makkelijker wor den opgetreden tegen de subsi die-bureaus, denken de brancheor ganisaties Gastouders moeten vol gens de nieuwe afspraken lichame lijk en geestelijk gezond zijn, goed kunnen communiceren en de Ne derlandse taal goed beheersen. Gastouders zelf moesten al een be wijs van goed gedrag (VOG) over leggen. Nu geldt dat ook voor hun huisgenoten van boven de acht tien. Gastouderbureaus moeten in het vervolg minimaal twee keer per jaar op huisbezoek bij de gastouders. Nu is dat eenmaal per jaar. Ook moeten gastouderbu reaus relevante cursussen gaan aan bieden en bijeenkomsten organise ren waarop gastouders elkaar kun nen ontmoeten. Verder moet er bij de gastoudergezinnen jaarlijks een risico-inventarisatie plaatsvin den in verband met veiligheid en gezondheid. Met name kinderen tot vijftien jaar behandeld in ziekenhuis. den haag - Het aantal vuurwerk slachtoffers is afgelopen jaarwisse ling fors gestegen als gevolg van il legaal vuurwerk. Naar schatting een kwart van de slachtoffers viel na het afsteken van illegale nitraat- en vlinderbommen of lawinepij len. In totaal viel er één dode en waren er circa 1100 gewonden, een stijging van ruim 140 gewonden ten opzichte van de vorige jaarwis seling. Dat blijkt uit cijfers van de stich ting Consument en Veiligheid. Ver moedelijk ligt het percentage ge wonden als gevolg van illegaal vuurwerk nog hoger, stelt de stich ting. Maar liefst 40 procent van de slachtoffers heeft geen flauw idee of de verwondingen zijn veroor zaakt door legaal of illegaal vuur werk. De stichting wil dat justitie de invoer van illegaal knal- en sier vuurwerk door particulieren har der aanpakt. De grenscontroles moeten terugkomen. Woordvoerder Cees Meijer stelt dat afgelopen jaar meer illegaal vuurwerk in handen was van parti culieren. „Er waren wel controles, maar die richtten zich op de han delaren. En als je de particulieren niet controleert, kunnen die meer gevaarlijke vuurwerkbommen ma ken." Om gewonden te voorkomen, wil Meijer dat steden vaker vuurwerk feesten organiseren met professio neel vuurwerk. Consument en Vei ligheid stelt dat veel gewonden al vielen in de dagen voor de jaarwis seling. Met name kinderen tot vijf tien jaar (42 procent van het totaal aantal slachtoffers) belandden in het ziekenhuis. Vuurwerkslachtoffers Vuurwerkongevallen tijdens jaarwisse lingen in Nederland 2000 n1900 1000 '93/ '95/ '97/ '99/ '01/ '03/ '05/ '07/ '94 '96 '98 '00 '02' '04 '06 '08 infographic: anp bron: stichting consument en veiligheid De winnende tekening van Ray mond Hendriks. foto ANP met heel veel keus lange vorststraat goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7