Bij Jan Bos gaan de luiken dicht JMj JjlLËJJ yjiou v/ai J Middlesbrough ziet te veel valkuilen bij het aantrekken van Afonso Alves Insectenbeet suddert na bij Friesinger m^mvan Lee en Friesinger verdedigen titel PZC Vrijdag 18 januari 2008 43 Nederlandse sprinter haalde tien jaar geleden wereldtitel in Berlijn. door Eric de Jager WOLVEGA - Ja, Jan Bos weet ook wel dat hij tien jaar geleden we reldkampioen sprint werd. Maar hij ziet in het aanstaande WK in Heerenveen geen aanleiding om bij het jubileum stil te staan. „Er is in die tien jaar zoveel gebeurd aan hoogte- en dieptepunten... Als ik de mooiste dingen uit mijn schaatsleven op moet noemen, weet ik niet eens of het wereld kampioenschap op één staat." Hij hoeft, in het schaatsershotel in Wolvega, niet diep te graven als hij een herinnering vindt die hem vele malen zoeter smaakt dan die wereldtitel uit 1998 in Berlijn. Een trainingsrit in Collalbo. „Toen be kend werd dat mijn ploeg DSB er mee ophield (februari 2004) reed ik heel slecht. Ik twijfelde ernstig aan mezelf: wat is er in vredes naam aan de hand? En onderweg naar een World Cup in Collalbo, hoorde ik ook nog eens dat nieuws. Ik reed er out-of-competi- tion een wereldtijd. Dat was een emotioneel moment en misschien wel het mooiste uit mijn carrière." Het tekent de gevoelsmens Jan Bos. De man die de winst haalt dankzij zijn mooie slag, dankzij het juiste contact met zichzelf en het ijs. „Ik zag vanmorgen in de fit nessruimte bij Thialf Jenny Wolf nog even squatten met 120 kilo. De stilist Jan Bos hoopt dat de jongere schaatsgarde eindelijk eens de tijd krijgt om te groeien. Ervaring is namelijk broodnodig bij bijvoorbeeld een WK sprint. Dat zou ik dus nooit doen, twee dagen voor een toernooi. Maar zij moet het hebben van kracht, ik van techniek en me fris voelen." Hoe hij zich goed moet voelen, is inmiddels geen geheim meer voor de ervaren Bos (32). „Als het toer nooi begint, gaan bij mij de luiken dicht. Ik weet bijna nooit wat de snelste tijd is als ik moet rijden." „Een groot toernooi is iets heel an ders dan één goede afstand op een World Cup. Je hebt ervaring no dig." Die heeft Bos, in tegenstel ling tot zijn ploeggenoten Simon Kuipers, Jacques de Koning en Lars Elgersma. Vorig jaar stelden de oudjes Bos, Erben Wennemars en Gerard van Velde bij het WK in Hamar nog tevreden vast dat zij de dienst in het Nederlandse sprin ten nog altijd uitmaakten. Inmid dels is van die garde alleen Bos nog over. „In die tien jaar dat ik WK's rijd, zijn er altijd nieuwe sprinters bijgekomen, maar ze zijn ook steeds weer afgevallen. Ik hoop dat er nu eindelijk een gene ratie de tijd krijgt om te groeien. Kuipers, De Koning en Elgersma kunnen hard rijden, maar kunnen ze het ook vier keer op rij?" Nederlandse deelnemers Paulien ■S"^ flK Deutekom B i- (26 jaar) Marianne Timmer (33 jaar) Ireen I Wüst (21 jaar) Wereldkampioenen laatste tien jaar 2007 Kyou-Hyuk Lee (ZKo) 2006 Joey Cheek (VSt) 2005 Erben Wennemars (Ned) 2004 Erben Wennemars (Ned) 2003 Jeremy Wotherspoon (Can) 2002 Jeremy Wotherspoon (Can) 2001 Mike Ireland (Can) 2000 Jeremy Wotherspoon (Can) 1999 Jeremy Wotherspoon (Can) 1998 Jan Bos (Ned) Voor de vierde keer wordt dit weekeinde het wereldkampioenschap sprint in Heerenveen gehouden. Bij de mannen verdedigt de Zuid-Koreaan Kyou-Hyuk Lee zijn wereldtitel, bij de vrouwen de Duitse Anni Friesinger. Beiden zijn ook dit weekeinde present. 5 Nederlandse deelnemers PZC Willem Adriaansens bron Rudy Boogert foto's ANP Wereldkampioenen laatste tien jaar 2007 Anni Friesinger (Dui) 2006 Svetlana Zjoerova (Rus) 2005 Jennifer Rodriquez (VSt) 2004 Marianne Timmer (Ned) 2003 Monique Garbrecht (Dui) 2002 Catriona LeMay (Can) 2001 Monique Garbrecht (Dui) 2000 Monique Garbrecht (Dui) 1999 Monique Garbrecht (Dui) 1998 Catriona LeMay (Can) Simon Kuipers (25 jaar) DSB-ploeg in aanloop naar WK sprint getroffen door virus. heerenveen - Schaatscoach Gianni Romme is er niet helemaal gerust op dat zijn pupil Anni Friesinger dit weekeinde in Thialf zomaar eventjes haar wereldtitel sprint prolongeert. Rond de jaarwisseling liep Friesin ger door een insectenbeet een in fectie op in haar been. „En daar kwam nog een kleine griep over heen", zegt Romme, die zijn pupil noodgedwongen aan de antibioti ca zag gaan. Tijdens het trainingskamp trof Romme in het Italiaanse Collalbo een verre van fitte Friesinger aan. „Ze zag er uit als een Keniaanse hardloper, zo mager was ze. We hebben ons daarom vooral gericht op aansterken. Fysiek hebben we alles weer op de rails gekregen. Maar de voorbereiding was niet zo als we gedacht hadden." Niet alleen Friesinger raakte in aan loop naar het WK ziek. Het griep virus velde ook een deel van de DSB-ploeg. Simon Kuipers, Kip Carpenter, Mark Tuitert en Ma rianne Timmer kregen zaterdag middag last. Na een dag rust kon Timmer maandag weer op het ijs. „Heel vervelend natuurlijk", vond Timmer. „Maar ik heb van de week de draad weer opgepakt." Engelse club haakt af in de strijd rond spits van Heerenveen. door Ruud Ramler ALKMAAR - Middlesbrough heeft het voorlopig even gehad met Afonso Alves. Na het voorlopige oordeel van de arbitragecommissie in Nederland dat de Braziliaanse spits een rechtsgeldige arbeidsover eenkomst met AZ heeft getekend, verlaat de ook geïnteresseerde En gelse club het speelveld. „Er zijn wat ons betreft te veel valkuilen op de weg", sprak Gareth Southga- te gisteren. „Het verkrijgen van een tewerkstellingsvergunning lijkt daarbij nog het minste pro bleem." Eerder deze week had de Middles- brough-manager zijn gedroomde aankoop van twintig miljoen euro nog een uitgebreide rondleiding ge geven door het Riverside Stadium. Nu wil hij even niets weten van een transfer die aanstaande leek. Daarvoor had de arbitragecommis sie woensdagavond té duidelijke taal gesproken, ook al komt het de finitieve vonnis pas volgende nnj Middlesbrough-trainer Gareth Southgate meldt dat zijn club af haakt in de strijd om de handte kening van Heerenveen-spits Afonso Alves. week. „Gelukkig kan deze affaire nog hooguit twee weken duren", zei Southgate gisteren tegen de Britse media. Doelend op de laat ste dag van januari als deze trans ferperiode wordt afgesloten. Het kamp Alves liet eerder al bij mon de van Pim de Vos weten dat het eventuele afhaken van Middles brough niets zou veranderen. De ingehuurde Nederlandse raads man spreekt van meer geïnteres seerden voor de speler die niet meer naar AZ zou willen. De Vos houdt vol dat het contract dat Alves eind vorig jaar in Alk maar in bijzijn van zijn familie on dertekende slechts een concept zou zijn. ARD neemt afstand van dopingverhaal antholz - De ARD heeft zich gis teren publiekelijk verontschuldigd voor de dopingberichtgeving. De Duitse zender meldde deze week dat zo'n dertig sporters, onder wie de oud-Rabo-renner Michael Boo- gerd verboden bloedtransfusies hadden ondergaan. De bewijzen zijn tot dusver niet geleverd. Rintje Ritsma doet mee aan NK op natuurijs heerenveen - Rintje Ritsma zal op 30 januari deelnemen aan het open Nederlands kampioenschap marathonschaatsen op de Oosten rijke Weissensee. Het is voor het eerst in zijn lange carrière dat de veelvoudig kampioen zich voor een titelstrijd op natuurijs begeeft. Bondscoaches hockey stoppen na Peking nieuwegein - De Nederlandse hockeybond (KNHB) neemt na de Olympische Spelen van Peking af scheid van de bondscoaches Mare Lammers (vrouwen) en Roelant Oltmans (mannen). Beiden gaan iets anders doen. Oltmans is in to taal twaalf jaar in dienst geweest van de bond. Lammers sinds 2001. Collins John wordt verhuurd aan Watford londen - Voormalig jeugdinterna- tional Collins John voetbalt de rest van het seizoen bij Watford. De - koploper van de op één na hoog ste klasse in Engeland, huurt de aanvaller van Fulham. John kwam eerder dit seizoen ook al op huur- basis uit voor Leicester City.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63