Vakantiehuisje in een Dubbeltjes verschil op nieuwe loonstrook Deutsche Bank schrapt driehonderd banen VIER VRAGEN OVER Miljardenverlies Merrill Lynch 38 Vrijdag 18 januari 2008 pzc De Suiker Unie sluit met onmiddellijke in gang zijn suikerfabriek in Groningen. Het bedrijf concentreert de suikerproductie vol ledig in Hoogkerk en Dinteloord. Naam: Joop de Koeijer Leeftijd: 52 Woonplaats: Brouwershaven Beroep: akkerbouwer en bestuurslid Nederland se Akkerbouw Vakbond door René Schrier Heeft de beslissing van de Suiker Unie om de fabriek in Groningen te sluiten nog consequenties voor Zeeuwse boeren? „Ik hoorde het bericht vanmorgen op de radio. Ik denk niet dat het zo veel gevolgen zal hebben voor de Zeeuwse akkerbouwers. Misschien dat de bietencampagne wat langer zal gaan duren omdat er meer suiker rich ting Dinteloord gaat. Maar de laatste tijd wordt de campagne toch al steeds langer. Vroeger begon die medio september en probeerden de fa brieken voor de Kerst klaar te zijn. Dit jaar was de bietencampagne pas 16 januari klaar." Hebben dergelijke bewegingen nog invloed op de prijs? „Ik denk niet dat eventuele prijsveranderingen door de sluiting van de fabriek veroorzaakt worden. Als de campagne langer duurt krijgen de ak kerbouwers bewaarpremie, omdat de bieten langer liggen en daardoor het suikergehalte afkan nemen. Ook komt het voor dat ze kosten moe ten maken voor dat bewaren en dat wordt dan gecompenseerd. Overi gens krijgen boeren ook een premie als ze vroeg aanleveren. Dat heeft dan weer te maken met het feit dat de bieten nog niet helemaal vol groeid zijn en dus iets minder opbrengen." Er gaan nogal wat suikerfabrieken in Nederland en directe omgeving dicht. Verwacht u nog verdere concentraties? „Veel verder zal het niet meer gaan. Anders worden de transportkosten van bijvoorbeeld Zeeland naar Groningen, of van Groningen naar Din teloord te hoog. Dat is dan niet meer rendabel." Is het nog wel interessant om suikerbieten te telen? „Er is veel aan het veranderen in de suikerwereld. Een poosje terug is besloten om de suikerproductie in de EU aan banden te leggen. Er was een suikeroverschot. En er moest ruimte gecreëerd worden voor suiker- boeren uit ontwikkelingslanden, zodat die ook met hun suiker op de markt konden komen. Een en ander leidt momenteel tot een flinke ver laging van de suikerprijs. Waar vroeger suikerbieten - in tegenstelling tot aardappelen en uien - een stabiel product was voor de akkerbouwers, is dat nu niet meer het geval." Vakantiehuizen met een Malediven-uitstraling Gebouwd in bergen en op palen in het bos en in het water. Standaard voorzien van sauna en terras met jacuzzi. Het vakantieresort in het Belgische Maasmechelen onderscheidt zich van een doorsnee bungalowpark. Van Garderen Dekker in Goes ontwikkelt het project, dat 200 miljoen euro kost. Meeste werknemers gaan er per 1 januari iets op achteruit. door Jan Trommelen den haag - De eerste salarisstrook van 2008 zal komende week wei nig werknemers verrassen. Wie hetzelfde brutosalaris verdient als in 2007, houdt netto vrijwel even veel over, hooguit beloopt het ver schil enkele euro's. De laagste inko mens profiteren nog het meest, zij gaan er ruim een procent op voor uit Leaserijders krijgen een flinke te genvaller te verwerken, afhankelijk van het type auto gaan zij er tot veertig euro per maand op achter uit. De middeninkomens (tussen 2250 en 4250 euro bruto) leveren iets in, variërend van 1,14 tot 2,35 euro per maand, blijkt uit bereke ningen van de grote salarisverwer kers LogicaCMG en ADP. De me dewerker met 1500 euro bruto krijgt 15,32 extra in het handje. „Er is weinig veranderd aan de pre mies en belastingen. Daardoor zien we voor de meeste werkne mers een minimale achteruit gang", zegt salarisexpert Pieter fRHj Er is weinig veranderd aan de premies en belastingen. De mid deninkomens leveren op de nieu we salarisstrook iets in, de laag ste inkomens gaan er op vooruit. Snip van LogicaCMG. Het belas tingtarief voor de tweede schijf (17-579 tot 31.589 euro) is met 0,45 procent verhoogd naar 41,85 pro cent. De WW-premie gaat iets om laag, van 3,85 procent naar 3,5 pro cent. Snip: „Ik had eigenlijk een veel grotere daling van de WW-premie verwacht, omdat het kabinet die in 2009 helemaal naar nul wil brengen." Bij de meer dan 700.000 mensen met een auto van de zaak tikt de verhoging van de fiscale bijtelling wel aan. De leaserijder krijgt niet 22 maar 25 procent van de catalo- guswaarde bij zijn inkomen opge teld. De bestuurder van een Volks wagen Passat diesel bijvoorbeeld, heeft nu elke maand 33,75 euro minder in de portemonnee. Netto gaat bijna niemand er op vooruit, toch worden de werkne mers duurder voor hun baas. Voor de werkgever pakken de nieuwe loonstrookjes beroerd uit, zij moe ten meer bijdragen aan de zorgver- zekeringswet (staat als zvw op het loonstrookje). „Dat scheelt al snel ruim 250 euro per jaar per werkne mer", aldus Van Leeuwerden. Omdat de prijzen rap stijgen, is ons salaris minder waard. „De ver wachte inflatie is 2,25 procent. Om dat goed te maken moet je er ook netto 2,25 procent op vooruit gaan, bruto komt dat neer op 2,7 tot 3 procent", aldus Van Leeuwer den. door Jeffrey Kutterink In het natuurgebied in de ge meenten Dilsen-Stokkem en Maasmechelen had eigenlijk al lang een bungalowpark moeten staan. Van Centerparcs. Sinds de sluiting van de kolenmij nen kampen de gemeenten in Bel gisch Limburg met een hoge werk loosheid. Toeristen moeten die uit zichtloze situatie gaan redden, zo is de idee. Centerparcs toonde interesse, leg de plannen op tafel, kreeg een bouwvergunning en begon met voorbereidende werkzaamheden. Maar door fusies en overnames kwam de bouw stil te liggen en is nooit meer hervat. „Wij zijn in 2005 benaderd om het terrein te kopen", vertelt directeur Ko van Garderen van de Goese projectontwikkelaar Van Garderen 8c Dekker. Het bedrijf deed onder zoek, zag er heil in en kocht het 250 hectare grote terrein in 2005. Het gebied ligt grofweg tussen het Maasmechelen village (outletcen- trum) en het nationaal park Hoge Kempen, een soort Hoge Veluwe. „In overleg met een landschaps architect zijn we het plan gaan ontwikkelen. Want dit gebied is uniek. Het bestaat hoofdzakelijk uit bos. Van de 250 hectare is bo vendien 90 hectare water. Wij wil len dat gebied niet omploegen om er een stel huisjes neer te zetten. We willen zoveel mogelijk bomen en natuur sparen en de gebouwen landschappelijk inpassen. De mooie natuur bepaalt de aantrek kelijkheid." Bijna alle plannen zijn inmiddels uitgewerkt. Er komen zevenhon derd recreatiewoningen. „We wil den zo weinig mogelijk centrale voorzieningen om het gebied te sparen. Dus geen centraal zwem bad, wel in elk huis een sauna en groot terras met jacuzzi." De eenvoudigste woningen zijn de bosvilla's. Vijfhonderd stuks. „De huizen komen niet te staan op be tonnen funderingen, maar op hou- new york - De Amerikaanse za kenbank Merrill Lynch heeft in het vierde kwartaal van 2007 een verlies geleden van 9,8 miljard dol lar. Dat komt neer op 12,01 dollar per aandeel, waar analisten een verlies van ruim 5 dollar per aan deel hadden voorspeld. Over heel 2007 bedraagt het ver lies 8,6 miljard dollar. De bank meldde verder afschrijvingen van 14,1 miljard over het vierde kwar taal. Die kwamen vooral voort uit risicovolle beleggingen in de Ame rikaanse hypotheeksector. Topman Johan Thain noemde het resultaat 'onacceptabel', maar liet weten dat de bank de afgelopen weken zijn positie heeft versterkt. ten palen. Ie kunt, als je wilt, straks onder de huizen door krui pen. Het gras groeit dus onder de huizen door." In de waterplas komen honderd watervilla's. „Luxere bungalows, die op palen in het water staan. Houten wegen verbinden de huis jes met elkaar. We onderzoeken 'Wij willen het gebied niet omploegen om er een stel huisjes neer te zetten' nog of er auto's of golfkarretjes overheen gaan rijden." De meest luxe vakantievilla's zijn de honderd bergwoningen. „In het gebied liggen twee grote ber gen. In plaats van er lelijke gebou wen bovenop te zetten, bouwen we de huizen in de bergen. Ze zijn breed en hebben een glazen pui. Daardoor valt er voldoende licht naar binnen en heb je mooi uit zicht over het landschap." Het is de bedoeling alle woningen Crisis op Amerikaanse hypotheekmarkt eist zijn tol. frankfurt - Deutsche Bank, de grootste bank van Duitsland, schrapt bijna driehonderd banen. De banen verdwijnen in de inves teringsdivisies van de bank, waar zo'n 13.000 mensen werken. De ontslagen vallen voornamelijk in Londen en New York. Deutsche Bank is een van de eer ste Europese banken die personeel moeten ontslaan als gevolg van de crisis op de Amerikaanse hypo- te verkopen. De eigenaren stellen het dan beschikbaar voor de ver huur. De bosvilla's zullen naar schatting 2,5 ton kosten, de water villa's 3,5 ton en de bergvilla's tus sen de 4 en 5 ton. „We verwach ten dat veel Zeeuwen een woning kopen." Het park krijgt ook een hotel met 150 kamers. „Afhankelijk van de exploitant zal het een 4- of 5-ster- ren hotel worden." Op dit moment praat Van Garde ren 8c Dekker met mogelijke ex ploitanten voor het hotel en het re sort (de luxe water- en bergvilla's). „Die gesprekken zijn in een afron dend stadium." Een exploitant voor de bosvilla's wordt nog ge zocht. Het park krijgt eveneens een 18-holes golfbaan en een en tree met musea (over de mijnen) en restaurants. „Daarvoor geeft de Belgische federale overheid 20 mil joen subsidie." Voor de zomer wordt de bouwver gunning afgegeven voor het hotel. Om de verkoop van de woningen te bespoedigen worden binnen kort modelwoningen gebouwd. Van Garderen denkt dat het hotel, de water- en bergvilla's medio 2010 worden opgeleverd. De bos- huisjes volgen een jaar later. Het park levert 600 mensen een baan op. Al is de verwachting dat het park veel meer werkgelegenheid schept. Het naastgelegen outletcen- trum moet er ook van profiteren. Van Garderen: „Dat trekt nu jaar lijks tussen de twee en drie mil joen bezoekers. Dat moeten er straks vijf miljoen zijn." theekmarkt en de problemen op de kredietmarkten. De Duitse bank maakte in oktober bekend af schrijvingen ter waarde van 2,2 miljard euro te moeten doen. Top man Josef Ackermann waarschuw de deze maand dat mogelijk meer afschrijvingen op stapel staan. Amerikaanse banken gingen Euro pa al voor in het terugbrengen van het personeelsbestand. Zo werd dinsdag bekend dat Citigroup ruim 20.000 banen wil schrappen. Hypotheekverstrekker Country wide Financial, die overgenomen wordt door Bank of America, liet meer dan 11.000 mensen gaan. De bergvilla's worden in de twee bergen gebouwd. Een glazen pui en licht koepels zorgen voor voldoende daglicht, artist's impression Teema architecten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58