Zeeland Groen op oude locatie Toonbeeld Geen vrije veren, dan ZorgSaam vreest bezuinigingen op zorg in verpleeghuizen Voorbij Tiende editie Neuzentocht Unicef haalt 3371 euro op in regio 26 Vrijdag 18 januari 2008 PZC In 1958 reden 1500 woedende Zeeuws-Vlamingen in een vijf kilometer lange toeterende colonne naar Den Haag. Speeltuinvereniging en wijkraad kunnen rekenen op onderdak. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense ge meenteraad stemt in met het voor nemen van burgemeester en wet houders om het gebied rond het voormalige gebouw van Toon beeld aan de Leeuwenlaan in te richten als groen hart voor de wijk. Dat bleek in de commissie omgeving. Wel stelt de commissie de nadrukkelijke voorwaarde dat de gemeente zorg draagt voor een voorlopige andere huisvesting voor speeltuinvereniging Oranje kwartier en de wijkraad, als het ge bouw gesloopt wordt. Dat gebeurt na dit schooljaar, want op dit mo ment maakt ook de Zuidland- school nog tijdelijk gebruik van het pand. De gemeente wil twee noodloka- 1^ De Terneuzense politiek stemt in met de sloop van het voormalige gebouw van Toonbeeld en de herinrichting van het gebied tot groene hart van de wijk. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse vrijwilligers van Unicef hebben via de kraampjes en verschillende winkels en op markten afgelopen najaar een bedrag van 3371 euro op- "Door de rechtbank Middelburg, sector kanton, locatie Middelburg, is bij beschikking van d.d. 10 januari 2008, gewezen onder zaaknummer 159050/07-2879 de heer Willem Hubertus Minnaard, geboren op 28 november 1967 te 's-Heer Abtskerke en wonende te 4444 RV 's-Heer Abtskerke aan de Deeweg nr. 2 onder curatele gesteld met benoeming van de heer Marinus Minnaard, geboren op 26 maart 1940 te 's-Heer Abtskerke en wonende te 4444 RS 's-Heer Abtskerke aan de Sinoutskerksezandweg nr. 3 en de heer Nicolaas Marinus Tramper, geboren op 13 december 1946 te 's-Gravenpolder en wonende te 4486 CJ Colijnsplaat aan de Hovenierstraat nr. 24, geza menlijk tot curator". Ouder worden gaat vaak gepaard met lichamelijk ongemak, of met alleen zijn. „Maar ga nou niet zwelgen in zie ligheid. Probeer er zo lang moge lijk wat van te maken", luidt het advies van de voorzitter van een ouderenorganisatie. Hij is dan ook warm voorstander van de Cultuur bus. Die brengt senioren af en toe len van de school de Oude Vaart gebruiken om de speeltuinvereni ging en de wijkraad in onder te brengen. Of op de locatie van Toonbeeld nieuwbouw komt of wellicht een prefab unit, is nog niet zeker. „Dat hangt af van het budget dat we straks hebben", zegt wethouder Frank van Hulle. „Nu is er in ieder geval nog niets voor gereserveerd." In het slechtste geval zullen de twee noodlokalen worden omge bouwd tot permanente huisves ting. „Maar dat heeft zeker niet on ze voorkeur." De gemeente wil ook meedenken over een uitbreiding van de speel tuin. Dat is een langgekoesterde wens van Oranjekwartier. „De vei ligheidsvoorschriften vragen om steeds meer ruimte tussen de speeltoestellen en er is ook de wens om nog extra toestellen te plaatsen", zegt Van Hulle. „Omdat er nogal wat activiteiten zijn in de buurt, breiden we het aantal par keerplaatsen uit. Ook willen we het buurtpark upgraden. We ste ken in op een kwaliteitsslag voor de omgeving. Het moet het groene hart van de wijk worden." gehaald, in maart verschijnt de nieuwe voorjaar- en zomercollec tie van Unicef De aankopen kun nen gedaan worden via de ver kooppunten en de boekjes. TERNEUZEN - Wandelsportvereni- ging Zelden Rust Terneuzen houdt morgen de tiende Win- ter-Neuzentocht. Tussen 8.30 uur en 15.00 uur ver trekken wandelaars vanuit de nieu we startlokatie, het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen. Ze kunnen 7,15 of 21 kilometer lo pen. Alle tochten voeren door ha venstad Terneuzen. Zelden Rust wil de deelnemers, ook niet-leden, laten ervaren dat het ook in de winter fijn wandelen is langs de Otheense kreek, over de zeedijk, langs de havens en door de oude binnenstad van Terneuzen. Tip? redactie@pzc.nl naar het theater. Een avondje 'Uit en Thuis' dus. 'Die lustige Witwe' en 'The Colors of Dance'bijvoor beeld, brachten de senioren wel kom vermaak. Maar of het geplande uitje in maart nou veel voorpret geeft? Een toneelbewerking van het boek van Couperus: 'Van oude mensen en de dingen die voorbij gaan'. Zeeuws-Vlaanderen ontbeert een nieuwe Honoré Colsen of Piet Stevens. Mannen die de barricaden beklommen en massa's mensen op de been kregen. Politici in hart en nieren, die de stem des volks waren en als het nodig was, niet terugdeinsden voor harde actie. door Wout Bareman Zouden zij het gepikt hebben, dat die twee veredelde catamarans, die sinds maart 2003 het fiets-voetveer tus sen Vlissingen en Breskens pogen te onderhouden, wekenlang uit de vaart waren? Nooit! Ze zouden met het morrende volk zijn opge trokken naar het provinciehuis in Middelburg en daar onomwonden kond hebben gedaan van hun im mense ongenoegen. Nee, bij gebrek aan gezond leider schap lieten de West-Zeeuws-Vla mingen zich in bussen via de Wes- terscheldetunnel naar school of werk leiden. Trouwens, ook de ac tie voor een tolvrije tunnel had de afgelopen jaren onvoldoende im pact om de beleidsbepalers in Den Haag en Middelburg op andere ge door Claudia Sondervan TERNEUZEN - De zorg in verzor- gings- en verpleeghuizen dreigt ernstig te verschralen. Instellingen gaan tonnen tekort komen door de herberekening van de AWBZ-fi- nanciering voor verblijf met zorg naar zorgzwaarte. Dat stelt Zorg- Saamdirecteur Arnold Schelfhout. Voor de ZorgSaamhuizen Bachten- dieke in Terneuzen en Vremdieke in Hoek komt een eerste bereke dachten te brengen. Dat was precies vijftig jaar geleden wel anders. Toen trokken op vrij dag 13 juni (en het liep inderdaad slecht af...) 1500 woedende Zeeuws-Vlamingen in een vijf kilo meter lange toeterende colonne via de Waaslandtunnel naar het Binnenhof om er de koppige Frie se minister Algera van Verkeer en Waterstaat ervan te overtuigen dat de Zeeuws-Vlamingen recht had den op vrije veren. Eddy Stevens, geboren in Sint-Jansteen en sinds decennia baas van een interieur zaak in Terneuzen: „Het heeft uit eindelijk weinig meer opgeleverd dan dat beroemde pasje waarmee Zeeuws-Vlamingen korting kregen bij een overtocht met een auto en gratis mee mochten als voetganger Een van de demonstranten tegen het beleid van de Friese minister Algera. ning al op 4,5 ton euro minder, zei Schelfhout gisteren. Oorzaak is dat het totale AWBZ-budget door de invoering van de zorgzwaartepa- ketten niet hoger mag worden, ter wijl dat budget op de oude leest al twaalf procent te laag was, stelt de directeur. Hij noemt de inzet van lager geschoold personeel als bezui nigingsmogelijkheid. Ook wil ZorgSaam meer verpleeghuiszorg, waaraan hogere vergoedingen ge of (brom)fietser, maar Zeeuws-Vlaanderen trok wel lan delijk de aandacht. Zoiets hadden ze nog nooit gezien." Eddy, zoon van actievoerder (en raadslid) Piet Stevens uit Steen, was er als tienjarige bij. „Met een bord in m'n handen met de tekst 'Geen Vrije Veren, dan in België studeren'." Vader Piet was voor de harde lijn. Hij weigerde ooit nog een voet op de veerboten te zetten en vond dat, als minister Algera niet om ging, heel Zeeuws-Vlaan deren maar een paar weken plat moest. Andere boze actievoerders bepleit ten aansluiting bij België; de gren spalen moesten maar verhuizen naar de Westerschelde. Het week blad Panorama tekende in '58 te- Actievoerder Piet Stevens: 'ik betaal niet om in mijn eigen land te komen' kende op uit de mond van de toen 72-jarige Honoré Colsen, veehande laar te Sluiskil, raadslid in Terneu zen en onderscheiden verzetsstrij der: „Ze oordelen verkeerd over mij. Niet van mij is de gedachte om de grenspalen naar de dijk van Terneuzen te verzetten. Ik ben en blijf Nederlander. Ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Niet ik heb met geweld gedreigd, de Belgische vlag uitgestoken en de kettingen van het veer vastgelegd. Mijn strijd is legaal, al doe ik scherp." Eddy Stevens, wiens vader minder mild reageerde dan de veel oudere koppeld zijn, in de verzorgingshui zen mogelijk maken. Per dit jaar wordt voor mensen die langer dan een jaar in een instelling wonen in de vergoeding meegewogen hoe in tensief de zorg is die zij behoeven. ZorgSaam wil bij het ministerie van VWS aandringen op een nieu we berekening van de vergoedin gen. Dat kan in het tekort schelen, maar gaat het niet goedmaken, ver wacht Schelfhout. da t Z.vla(W SL AM ETK-Tb J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 52