Binnenland Huizinga redt zich in debat over OV-chip Gratis boeken moeilijk te regelen Hoeveel gif zit op de druiven van Albert Heijn of de appels van Ciooo? ZEMEEEH BELANGRIJKE VEILIGHEIDS WAARSCHUWING Politie Amsterdam wil meer bevoegdheden 4 Vrijdag 18 januari 2008 pzc Staatssecretaris komt met noodplan tegen mogelijke fraude. den haag - Staatssecretaris Tineke Huizinga (CU) van Verkeer komt eind volgende maand met een noodscenario om fraude met de gekraakte OV-chipkaart te voorko men. Zij deed die toezegging gistera vond in een spoeddebat waarin zij zwaar onder vuur lag. Huizinga kreeg tijdens het debat harde verwijten van de oppositie. Zij zou niet hebben ingegrepen toen dat nodig was, waardoor de betrouwbaarheid van de OV-chip kaart op de tocht staat. De kaart, die in 2009 de strippenkaart en het treinkaartje moet vervangen, is tot twee keer toe gekraakt. Volgens een rapport van onder zoeksinstituut TNO is de situatie zo ernstig dat hackers al over een paar maanden in staat zijn op an dermans kosten te reizen. Het in stituut is bezig met een uitgebrei de studie naar de problemen. Vol gens de oppositie duurt dat veel te lang. De kans dat fraudeurs in staat zijn de OV-chipkaart volledig te kraken is volgens hen levens groot. Pas onder zware druk van de fraa ie Staatssecretaris Huizinga komt, na grote druk van de oppositie, met een noodscenario om fraude met de OV-chipkaart te voorko- ties van SP, PW, WD en Groen- Links zegde Huizinga toe snel met een noodplan te komen. Daarin moet staan wat te doen als hackers de volledige code van de chip we ten te ontrafelen. Zij nam de ver antwoordelijkheid om met een op lossing te komen. Het is nog steeds de bedoeling dat de OV-chipkaart in januari 2009 in heel Nederland de strippenkaart vervangt. De Nederlandse Spoorwegen vol gen een halfjaar later. Of die plan ning haalbaar is, is nu twijfelachtig geworden. Huizinga noemde de kraak van de beveiligde chip op abonnements kaarten 'ernstig'. „Dit is een sys- teemfout." De OV-chipkaart wordt nu alleen nog gebruikt in de proefgebieden Rotterdam en Amsterdam. Vanuit die steden zou het systeem in de rest van Nederland worden inge voerd. De Tweede Kamer zinspeelde aan vankelijk op uitstel van invoering van de kaart, maar ging gistera vond uiteindelijk toch akkoord met de beloften van de staatssecre taris. Ook de SP-fractie nam genoegen met haar uitleg. De partij schermde voor het spoed debat met een motie van wantrou wen tegen de bewindsvrouwe. Pas toen staatssecretaris Huizinga volmondig zei verantwoordelijk te zijn voor de oplossing en 'strakke regie' beloofde, werd die motie toch niet ingediend. Tefal Friteuse Pro Fry Oiéociean FR7009 Model: SERIE F36-C TEFALs www.tefal.com 220-230V - 50/60HZ 2100-2300W Artikelnummer Productienummer Tefal heeft geconstateerd dat er een veiligheidsrisico bestaat bij de Tefal friteuse Pro Fry Oiéociean FR7009. Bij deze friteuse kan in een incidenteel geval oververhitting ontstaan. De Pro Fry Oiéociean FR7009 waarvoor dit risico kan gelden, heeft een productienummer: eindigend op 05 of 06, of eindigend op 07 en waarbij de laatste 4 cijfers lager zijn dan 2707 (zie de afbeelding hiernaast). Dit nummer kunt u vinden op de achterkant van het bedienings paneel van de friteuse. Als u in het bezit bent van deze friteuse, adviseren wij u dringend: 1De stekker uit het stopcontact te halen en het gebruik te staken. 2. Het artikel- en productienummer te noteren. 3. Contact op te nemen met de speciale Tefal servicelijn. Het gratis nummer is 0800-0221977, dagelijks bereikbaar van 08.00-18.00 uur. Hier ontvangt u nadere instructies. Belangrijk: het betreft uitsluitend de hierboven genoemde productienummers van de Pro Fry Oiéociean FR7009. Voor alle overige Tefal friteuses is dit niet van toepassing, deze kunt u gewoon blijven gebruiken. Tefal stelt hoge eisen aan de kwaliteit van haar producten. Veiligheid heeft onze hoogste prioriteit. Wij danken u voor uw medewerking en bieden u onze excuses aan voor het ongemak. Veenendaal, 18 januari 2008 www.tefal.nl Kabinet ziet af van plan wegens tijdgebrek door verplichte aanbesteding. den haac - De schoolboeken voor het voortgezet onderwijs worden dit jaar niet gratis. Het kabinet ziet geen kans dit tijdig te regelen, me de door de Europese aanbeste- dingsregels. Ook zou het eerder vastgestelde bedrag van 308 euro per leerling onvoldoende zijn. ingewijden in politiek Den Haag hebben een bericht hierover in het NOS Journaal gisteravond beves tigd. Het kabinet buigt zich van daag over het probleem. Naar verluidt streeft de regering er naar de ouders dit jaar toch tege moet te komen. Dat zou kunnen via de Belastingdienst. Fractievoor zitter van de Christenunie, Arie Slob, zei gisteren dat hij ervan uit gaat dat de zaak goed wordt gere geld. Doordat het bij de gratis ver strekking om grote aantallen boe ken gaat, is een Europese aanbeste ding nodig. Maar daar heeft het ka binet geen tijd meer voor. Vorige week dreigden de scholen, verenigd in de VO-raad, niet lan ger mee te werken aan het project. Ze verwachtten een administratie ve chaos door de Europese aanbe steding. De VO-raad wilde toen dat scholen toestemming krijgen nog één jaar buiten de Europese re gels om boeken aan te schaffen. amsterdam - De Amsterdamse po litie wil een aantal methoden ge bruiken om criminaliteit tegen te gaan die nu nog wettelijk niet zijn toegestaan of stuiten op bezwaren van het College Bescherming Per soonsgegevens (CPB). Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerde notitie van de politie. Het gaat om het inzetten van zogehe ten bodyscans, apparaten die detec teren of personen binnen een be paalde afstand een wapen bij zich hebben. Verder wil de politie het gebruik uitbreiden van automati sche kentekenherkenners, die de nummerplaten scannen van voor bijrijdende auto's. Nu mag zij daar mee alleen op zoek naar bijvoor beeld gestolen voertuigen of perso nen die nog boetes hebben uit staan. De hoofdstedelijke politie wil de apparaten echter ook ge bruiken om bekende criminelen die op dat moment niet van een strafbaar feit verdacht worden in de gaten te houden. 3E BBNT P«£ClES M'N Ï.X, VA/QETJE. PAT Milieugroepen zetten gegevens over groente en fruit op internet. utrecht - Giftige druiven, toma ten met bestrijdingsmiddelen of aangetaste sla, binnenkort kan ie dereen zelf eenvoudig opzoeken hoe giftig de producten zijn in de supermarkt om de hoek. Op de website www.weetwatje- eet.nl zijn binnen een maand gede tailleerde gegevens te vinden over groente en fruit van alle super marktketens. Aldi beloofde giste ren strengere eisen te stellen aan de hoeveelheid gif op zijn produc ten. Milieuorganisaties trokken de afge lopen jaren al een paar keer aan de bel over de grote hoeveelheden gif op groenten en fruit in supermark ten. Vooral voor kleine kinderen kan landbouwgif schadelijk zijn. Het lichaam breekt gifstoffen niet af maar slaat deze op in het vet. De stoffen kunnen de hormoon huishouding verstoren, kankerver wekkend zijn of op het zenuwstel sel werken. Binnenkort kunnen consumenten zelf uitvinden of ze wel veilig voed sel kopen. Hoeveel gif op druiven van Albert Heijn zit en hoe ge zond de Elstar appels van C1000 zijn, staat dan op www.weetwatje- eet.nl. Milieudefensie, Natuur en Binnenkort kunnen consumenten zelf uitvinden of ze veilig voedsel kopen Milieu en Goede Waar 8c Co zet ten alle gegevens bij elkaar op ba sis van onderzoek van de Voedsel en Warenautoriteit. Sinds de milieuorganisaties in de cember vorig jaar ranglijsten publi ceerden over hoe de ketens het doen, hebben er al drie beterschap beloofd. Super de Boer en Lidl stel den een paar weken geleden stren gere eisen. Aldi kondigde gisteren aan de leveranciers aan strengere voorwaarden te houden. Als die ei sen zijn uitonderhandeld, waar schijnlijk over een paar maanden, gaat de Aldi ook controles uitvoe ren, vertelt directeur Piet Vink. Hij denkt niet dat de prijzen omhoog gaan. „Wij kopen in zulke grote hoeveelheden in, dat dat niet uit moet maken." De drie ketens die hun normen gaan bijstellen, waren op de vorige jaar gepubliceerde ranglijst mid denmotors. De filialen van Dirk van den Broek en C1000 scoorden erg slecht wat betreft het gebruik van gif. Albert Heijn en Plus deden het goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4