Verteltheater over Heijermans Auteur onder de indruk van muzikale vertaling roman Concert Verbiest, Carreon en Van de Geyn Rawhide speelt in Razzmatazz Jazz en tapdans in schouwburg Concert belicht Orpheus-mythe Presentatie van theatergroepen A58 bereidt zich voor op festival pzc Vrijdag 18 januari 2008 35 terneuzen - „Nu ik Artist in Resi dence ben in Porgy en Bess, heb ik besloten samen met Rony Verbiest een concert te doen", liet jazzbas- sist Hein van de Geyn begin de cember al weten. Het spel van de Belgische accordeonist en ban- deonspeler spreekt hem zeer aan. Het optreden is zondag, als nieuw jaarsconcert, in Porgy en Bess in Terneuzen. Niet alleen Hein van de Geyn en Rony Verbiest laten zich horen, ook zangeres en woordkunstenares Cyrille Carreon levert een bijdrage. „Zij is een zeer inspirerende dame, die prachtig zingt, maar ook geweldig teksten verwoordt. Het lijkt me te gek als we deze 'poetry-lijn' een plaats ge ven naast en tijdens de muziek in Porgy en Bess", zegt Van de Geyn. Zijn status als Artist in Residence houdt in dat hij vaker in Porgy op treedt en dus speelt hij zondag 16 maart nog een keer. Dan samen met de Amerikaanse pianist Wal ter Norris. Concert, zon. 20 jan., Terneuzen, J Porgy en Bess, 16.00 uur. oost-souburg - Razzmatazz, de folkzolder aan de Middelburgse straat in Oost-Souburg, opent morgen het seizoen 2008 met een optreden van de Vlaamse groep Rawhide. Het geroutineerde zestal combineert bluegrass, close harmo ny, slapstick en grappen. Rawhide was eind 2006 een van de hoogte punten van het tweejaarlijkse Razzmatazz Minifestival. Het op treden begint om 21.00 uur. Voor Razzmatazz is het een jubi leumjaar. Het muziekpodium werd in 1968 opgericht en bestaat dus veertig jaar. Schrijver van Op Hoop van Zegen herleeft even in het kerkje van Kats. door Ali Pankow kats - „Verbeelding heeft hij in overvloed, maar van het dagelijks leven begrijpt hij vaak weinig." Die omschrijving geldt Neerlands bekendste toneelschrijver van wel eer: Herman Heijermans. Fons Boer van Verteltheater De Overkant uit Amsterdam laat de veelzijdig auteur zaterdagavond herleven in het kerkje van Kats. Hij doet dat op uitnodiging van het NUT (maatschappij tot Nut van 't Algemeen) Noord-Beveland. Boer voert afwisselend het perso nage Heijermans ten tonele en ver telt over diens levensloop. „Ik stap als het ware in en uit zijn leven. Het ene moment vertel ik dat hij naar café Moeke aan de Planta ge-Middenlaan gaat. Het volgende moment stap ik als Heijermans zelf daar binnen." Boer heeft voor het maken van de ze voorstelling geput uit de door Hans Goedkoop geschreven biogra fie Geluk. Het leven van Herman Heijermans. „De selectie van frag menten zegt ook wel iets over mijn eigen voorkeuren", vindt de theaterverteller. Hij houdt geen exact chronologi sche volgorde aan. De voorstelling begint in 1900 met de première van Op Hoop van Zegen, het beken de drama over rijke reders en ar me schippersgezinnen. Met daarin De vis wordt duur betaald als wel licht bekendste zin uit de Neder landse toneelliteratuur. Even later pakt Boer terug naar een periode vijf jaar eerder in het leven van de auteur. Heijermans was een man met vele gezichten: handelaar, schrijver, bohemien, echtgenoot, vader, theaterdirec teur, socialist en idealist. Hij begon zijn loopbaan na de hbs als hande laar in lompen, maar daar bleek Fons Boer als Herman Heijermans. zijn roeping niet te liggen. Hij vond meer heil in de schrijverij. Als theaterrecensent en columnist publiceerde hij onder namen als Samuel Falkland, Gerrit, Koos Hab- bema en Ivan Jelakovitch. „Ik ga ook in op zijn Berlijnse pe riode. Heijermans heeft daar ze ven jaar gewoond. Met kritische ar tikelen over de situatie in pyschia- trische inrichtingen en over slech te arbeidsomstandigheden in de mijnen vestigde hij in politieke kringen de aandacht op zich. Som mige politici duidden hem geïrri teerd aan als Der Hollander", aldus Boer. Ook Heijermans politieke be vlogenheid en het feit dat salonso cialisten als Roland Holst en Gor ter hem niet zo serieus namen, krijgen aandacht. Renate Jörg levert muzikale mede werking op de accordeon. Twee be kende liedjes van Louis Davids vindt de maker kenmerkend voor de persoon Herman Heijermans: De kleine man en Als je voor een dubbeltje geboren bent. Hij heeft ze dan ook graag in de voorstelling opgenomen. Fons Boer verwisselde in 1992 zijn leven als kunstschilder voor een loopbaan als vertelkunstenaar. „In feite is er niet zo veel verschil. In plaats van schilderen met verf doe ik dat sindsdien met woorden. Het Verteltheater is toevallig ontstaan. Ik was al jaren actief binnen het amateurtheater. De regisseur daar zocht iemand die voor het Scheep vaartmuseum in Amsterdam een verhaal rond de replica van een schip wilde schrijven en ook zelf wilde opvoeren. Dat heb ik toen gedaan. Het pakte zo goed uit dat ik ermee verder ben gegaan." Boer bekwaamde zich in de vertel kunst. Op diverse locaties in het land voert hij vertelvoorstellingen op in de vorm van een verteldiner: voor en tijdens het eten wordt tijd gemaakt voor theater. In zijn avondvullende programma's wis selt hij meeslepende verhalen af 'Een musical zal Heijermans weer onder de aandacht van de jeugd brengen' met liederen. „Ik speel ook veel voorstellingen voor kinderen op basis van bestaande boeken, zoals Alleen op de Wereld en Moby Dick. Ook voor kinderen werk ik graag met grote thema's", zegt de theaterverteller. Volgens hem heeft het droeve lot van vissersvrouw Kniertje in Op Hoop van Zegen al talrijke theater groepjes geïnspireerd tot eigen va rianten. Er komt in de loop van dit seizoen ook een musicalversie aan. „Dat is prima", vindt Boer. „Het zal de auteur weer onder de aandacht van de jeugd brengen. Als ik nu tijdens optredens voor middelbare scholieren de naam Heijermans noem, weten ze echt niet over wie ik het heb." Verteltheater Heijermans Co, zat. 19 jan. Kerkje van Kats, 20.00 uur. MIDDELBURG - De groep 4-beat-6 brengt zondag in de Stadsschouw burg in Middelburg een eerbetoon aan Benny Goodman (1909-1986), die in de jaren dertig de grondleg ger was van de swingmuziek. Het orkest bestaat uit Bernard Berk hout, lacco Griekspoor, Martien Oster, Joop van Deursen, Frans van Geest en Barry Olthof. Er is een gastoptreden van Marije Nie, die tapdanst. Het concert begint om 15.00 uur. middelburg - In de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg treedt van avond II Trionfo del Tempo op. Dit ensemble rond tenor Jan Van Elsacker debuteerde vorig jaar met veel succes op het Festival Musica Antiqua Brugge. Het voert II canto d'Orfeo uit, een programma waar in facetten van de Orpheus-mythe worden belicht aan de hand van muziek van bekende en minder be kende componisten uit de vroegba- rok. Aanvang: 20.00 uur. GOES - Alle groepen van de Jeugd- theaterschool Zeeland presenteren zich komend weekeinde in 't Beest in Goes. De eerste presentatie is morgen om 13.30 uur. Elk uur is een andere groep - in totaal zijn er twaalf - aan de beurt. Niet allleen spel, maar ook zang komt aan bod. Flet presentatieweekend is zowel morgenmiddag als -avond (vanaf 19.00 uur) en ook zondagmiddag, vanaf 13.30 uur. De laatste presenta tie is zondag om 17.30 uur. RILLAND - In de aanloop naar de fi nale van het Nederlands Koorfesti val (zaterdag 26 januari in Tiel) houdt het koor lichte muziek A58 woensdag 23 januari zijn generale repetitie. Deze is voor publiek toe gankelijk. Ondersteund door leden van het Zeeuws Kamerorkest TY brengt het koor het programma zo als dat in Tiel zal worden uitge voerd. De openbare repetitie is in dorpshuis Luctor et Emergo in Ril land. Inloop vanaf 19.45 uur. Wolken Atlas bewijst breedte en rijkdom Zeeuwse toonkunst. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - David Mitchell moest gisteravond direct na afloop van het concert zoeken naar woor den om zijn bewondering te for muleren. „Het is prachtige en krachtige muziek", zei de Britse au teur. „Een verbazingwekkend mooie reis. Het was niet alleen ont roerend, maar ook een intellec tueel genoegen. Het pakte heel goed uit, om dezelfde redenen waarom mijn boek zo goed is ont vangen." In de Zeeuwse Concertzaal werd de Wolken Atlas uitgevoerd, een muzikale vertaling van de gelijkna mige, internationale bestseller van Mitchell uit 2004. Zes componis ten uit Zeeland of met Zeeuwse achtergronden, die zich hebben verenigd in de Zeeuwse School, hebben korte composities geschre ven, geïnspireerd op het boek. In de roman is eveneens sprake van een (denkbeeldige) compositie, ge schreven voor een sextet. De mu ziek werd uitgevoerd door zes le den van het ensemble Nieuw Am sterdams Peil. De composities werden gespeeld volgens dezelfde, zo kenmerkende structuur van het boek. Dat be staat uit zes min of meer afzonder lijke verhalen, die telkens ongeveer halverwege abrupt worden afge broken. Na het zesde, complete 'Het was niet alleen ontroerend, maar ook een intellectueel genoegen' verhaal, volgen in omgekeerde volgorde de resterende delen van de andere verhalen. De muzikale transformatie van het boek oogstte in de concertzaal bewondering en waardering. De stijlen van de zes componisten -initiatiefnemer Dies le Due, Chris tian Blaha, Douwe Eisenga, Wiek Hij mans, Daan Manneke en Jorrit Tamminga - lopen soms zeer uit een en de opzet van Wolken Atlas biedt ook alle ruimte voor die ver scheidenheid. Het project is daar mee tegelijk een bewijs van de breedte en rijkdom van de Zeeuw se toonkunst. De uitvoering van het ensemble en de videobeelden van kunstenares Bianca Runge -snel voorbijtrekkende fabrieks- rook met dezelfde dynamiek als wolken-zorgden tegelijk ook voor een eenheid. David Mitchell vond het Zeeuwse initiatief zo bijzonder, dat hij graag naar Nederland kwam om de pre mière bij te wonen. Zeeland heeft momenteel toch al zijn bijzondere aandacht, omdat het raamwerk van zijn volgende roman in Mid delburg is gesitueerd. Het boek moet volgend jaar verschijnen. Van het concert van gisteravond zijn opnamen gemaakt. Deze wor den binnenkort uitgezonden op Radio 6. Ook is het de bedoeling dat het concert op cd wordt uitge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37