'Geloof me, je Conflict wasstraat loopt uit de hand Geen vrije veren, dan in België studeren Botsing schepen is nog raadsel Lunchconcert in kerk van Oost-Souburg 3 26 Vrijdag 18 januari 2008 PZC www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 w€l. LJpZ Zeeuws-Vlamingen trokken vijftig jaar geleden massaal naar Den Haag om actie te voeren voor vrije veren. rilland - De waterpolitie staat voor een raadsel hoe twee binnen vaartschepen maandagavond rond elf uur met elkaar in aanvaring konden komen op het Schelde- Rijnkanaal bij Rilland. Niemand raakte gewond, maar de materiële schade was groot. Bij het incident was bovendien een tanker betrok ken met gevaarlijke stoffen. De tan ker mocht na inspectie dezelfde nacht doorvaren. Het andere schip mocht niet verder om te laden in Antwerpen. Het is voor reparatie naar een scheepswerf "Door de rechtbank Middelburg, sector kanton, locatie Middelburg, is bij beschikking van d.d. 10 januari 2008, gewezen onder zaaknummer 159050/07-2879 de heer Willem Hubertus Minnaard, geboren op 28 november 1967 te 's-Heer Abtskerke en wonende te 4444 RV 's-Heer Abtskerke aan de Deeweg nr. 2 onder curatele gesteld met benoeming van de heer Marinus Minnaard, geboren op 26 maart 1940 te 's-Heer Abtskerke en wonende te 4444 RS 's-Heer Abtskerke aan de Sinoutskerksezandweg nr. 3 en de heer Nicolaas Marinus Tramper, geboren op 13 december 1946 te 's-Gravenpolder en wonende te 4486 CJ Colijnsplaat aan de Hovenierstraat nr. 24, geza menlijk tot curator". Colonne boze Zeeuws- Vlamingen trok 50 jaar geleden naar Den Haag. door Wout Barenman vlissincen - Zeeland ontbeert een nieuwe Honoré Colsen of Piet Ste vens. Mannen die de barricaden beklommen en massa's mensen op de been kregen. Zouden zij het gepikt hebben, dat die twee vere delde catamarans, die sinds maart 2003 het fiets-voetveer tussen Vlis- singen en Breskens pogen te onder houden, wekenlang uit de vaart waren? Nooit! Ze zouden met het morrende volk zijn opgetrokken naar het provin ciehuis in Middelburg en daar onomwonden kond hebben ge daan van hun immense ongenoe gen. Zoals ze dat vijftig jaar geleden ook deden in Den Haag.Toen trok ken op vrijdag 13 juni 1500 woe dende Zeeuws-Vlamingen in een vijf kilometer lange toeterende colonne via de Waaslandtunnel naar het Binnenhof om er de Frie se verkeersminister Algera ervan te overtuigen dat de Zeeuws-Vla mingen recht hadden op vrije ve ren. Eddy Stevens, zoon van Piet: „Het heeft uiteindelijk weinig meer opgeleverd dan dat beroem de pasje waarmee Zeeuws-Vlamin gen korting kregen bij een over tocht met een auto en gratis mee mochten als voetganger of (brom)fietser, maar Zeeuws-Vlaan- deren trok wel landelijk de aan dacht. Zoiets hadden ze nog nooit gezien." Stevens senior (inmiddels overle den) blikte 25 jaar na de actie te rug tijdens een radiouitzending van de VPRO. De teksten op de spandoeken passeerden de revue ('Zeeuwsch-Vlaanderen is geen wingewest', 'Vrije ferry anders re bellie') en Stevens voegde eraan toe: „De veren waren direct na de oorlog, op gezag van koningin Wil- Actievoerder Piet Stevens: 'ik betaal niet om in mijn eigen land te komen' helmina, die toen in Eede terug keerde in ons land, vrijgemaakt. Toen hadden we vrije veren. In '58 werd het tarief terug ingevoerd. Juliana heeft daaraan meegewerkt en dat heb ik haar altijd kwalijk ge nomen." Hij besloot nooit meer één voet aan boord te zetten onder het mot to: 'ik betaal niet om in mijn eigen land te komen' en reed altijd rond via België. Stevens verdiende er de bijnaam 'rebel van Zeeuws-Vlaan- deren' mee. Opvolgers heeft hij nooit gehad. Echtpaar beschuldigt wethouder van misbruik van zijn ambt. door Henk Postma westkapelle - Koop je een huis in een van de fraaiste woonstraten op Walcheren, staan er opeens el ke donderdag achttien stinkende afvalbakken tegen je woonkamer. Het echtpaar Van der Maas voelt zich danig bekocht en wijst met be schuldigende vinger naar de over buurman: PvdA-wethouder lan Bostelaar. Die had de bakken eerst bij zichzelf op de hoek staan, maar gebruikte volgens het echtpaar zijn functie om ze naar de over kant te verhuizen. Raadsleden zinspeelden al op de Rijdende Rechter. Maar als het aan mevrouw Van der Maas ligt, komt eerst de raad zelf in het geweer. Want hier is sprake van belangen verstrengeling: een wethouder die het ambt misbruikt om z'n eigen straatje schoon te vegen, aldus Van der Maas. Leuk is het niet, zegt het echtpaar: elke week achttien duobakken on der je raam, vaak zo volgepropt dat de deksels open blijven staan. „Dan zit je 's zomers de hele dag in de stank van rottende vis. En als de vuilophaaldienst arriveert, en die bakken leegt, waait er zo maar van alles in je rozentuin. Dat kunnen ontelbare stukjes piepschuim zijn, maar ook dingen die je zelfs niet in je toiletpot wil zien" zegt Van der Maas. „Geloof me, je komt de vieste dingen te gen." Het echtpaar Van der Maas woont nu anderhalf jaar op de Jan Cam- pertstraat 36. In een nieuw huis, niet ver van de zee, in het dorp van hun dromen. De eerste tien maanden was er niets aan de hand. Toen zetten de bewoners hun bakken aan de overkant van de straat, op een spontaan ontsta ne 'clusterplaats', een braakliggend hoekje bij de zijstraat. Met aan de ene kant de woning van de wet houder en aan de andere kant het huis van nog een overbuurman. „Die hadden er misschien ook wel last van. Maar de clusterplaats be vond zich altijd nog zo'n tien me ter van die twee huizen vandaan", aldus Van der Maas. Voor de zo mer veranderde dat. Toen liet wet houder Jan Bostelaar een officiële clusterplaats aanleggen, aan de overkant, onder het raam van het echtpaar Van der Maas, op minder dan vijf meter van de gevel. Op 6 juni ging de stratenmaker er aan het werk, en op 7 juni stonden er achttien afvalcontainers. „Toen wisten we wat voor een streek ons was geleverd, wat wethouder Bostelaar in een aantal onderons jes met die andere buurman had bekokstoofd." Het echtpaar stelde een zienswijze op. Er volgden enkele minder pret tige gesprekken. De wethouder be riep zich op het algemeen belang. Onlangs kwam er toch nog een te gemoetkoming: het aantal afval bakken op de verzamelplaats zou worden verminderd tot elf Me vrouw Van der Maas neemt daar geen genoegen mee. Bostelaar wil nog wel wat dieper door de knieën gaan. Misschien 'Toen wisten we wat wethouder Bostelaar met de buurman had bekokstoofd' kunnen er ook nog drie bakken te rug naar waar ze eerder stonden. „Ik zit er allemaal niet zo mee",ver klaarde de wethouder. Maar die an dere buurman zou volgens hem wel eens bezwaar kunnen hebben. En jawel, van die kant ligt er nu ook een zienswijze. Waarom de containers per se weg moesten bij de woning van de wet houder? „Omdat daar een trottoir met groene rand was gepland en de bakken in de weg zouden ko men te staan. Bovendien, op zo'n straathoek 'heb je wel eens dat een bak omwaait'. En ja, de buurman die daar woont, had daar proble men mee." Vandaar dat Bostelaar de blik naar de overkant richtte. De afvalbak ken staan daar volgens hem mooi uit de loop. Volgens de wethouder is de kwes tie nu onderwerp van beraad. „We zullen als college opnieuw een be sluit moeten nemen." Eén ding is zeker. Bewoners van de lan Campertstraat hoeven niet bang te zijn dat ze straks de eigen afvalbak voor de eigen deur moe ten zetten. Want, zegt Bostelaar: „Het geclusterd aanbieden van huisvuil werkt prima. Het is goed geordend en geeft weinig overlast. We zijn dan ook niet van zins dat beleid te verlaten." Vlissinger wil via kort geding wasstraat blijven runnen. door Emile Calon vlissincen - Het ging juist zo goed met de wasstraat voor auto's aan de Gildeweg in Vlissingen. Sinds de nu negentienjarige Buck van der Linde die onderneming runt, stroomden de klanten toe. Het ging zelfs zo goed dat de Vlissingse ondernemer zijn kansen greep en in Hendrik Ido Ambacht een twee de wasstraat exploiteert. Die twee de is echter van een andere fran chisegever dan de eerste. En dat is, zo vermoedt de Vlissinger, de re den waarom hij nu een conflict heeft met een van die franchisege vers, lpic Nederland bv. Want vori ge week kreeg hij onverwacht be zoek van de Nederlandse directeur van lpic, de onderneming waar van hij de Vlissingse wasstraat huurt. Die liet weten dat de huur per einde van de week was opge zegd. Volgens de Vlissinger kan dat ech ter helemaal niet. Hij heeft name lijk een huurcontract voor onbe paalde tijd met daarin de voor waarde dat hij niet binnen een straal van vijf kilometer van de Gil deweg een tweede wasstraat mag Franchisegever lpic zegt van de ene op de andere dag het huur contract van een Vlissingse was straat op. De ondernemer stapt nu naar de rechter. exploiteren. Aan de voorwaarde heeft hij ruimschoots voldaan, al dus de Vlissinger. Desondanks arriveerde vrijdag de directeur en eiste de sleutels van de wasstraat op. De Vlissinger wei gerde en liet de directeur ook we ten dat hij de wasstraat niet mocht betreden. Volgens Van der Linde verliep dat gesprek allerminst vriendelijk. Volgens hem verweet de directeur hem onder meer dat hij enkele ma len de wasstraat te laat zou heb ben geopend. Dat had volgens de Vlissinger te maken met over macht omdat het personeel ziek was. Bovendien, zo voert hij aan, is dat een bedrijfsrisico dat alleen hem raakt, niet de franchisegever. De directeur zou vervolgens via de moedercomputer de Vlissingse ves tiging hebben stilgelegd. Maan dagnacht, aldus Van der Linde, kwam de directeur terug en ver wisselde de sloten van de was straat. Ook zou hij in de bedrijfs ruimte het een en ander hebben verwoest. „Alles was opengebro ken. Ook was de harde schijf uit de bedieningscomputer gehaald." Via een kort geding, maandag bij de Rotterdamse rechtbank, wil Van der Linde bereiken dat hij ver der kan met het wassen van auto's in Vlissingen. Want, zo is zijn over tuiging hij heeft niets onwettigs gedaan. Directeur J. Vollaers van lpic wei gerde gisteren commentaar. Wel bevestigde hij dat hij een geschil heeft met Van der Linde. oost-souburc - De Historische Kerk van Souburg, aan het Oranje plein, is ook een culturele ontmoe tingsplaats. Dat bewijzen de vere nigde vrienden ervan zondag maar weer met een lunchconcert. Die ochtend komt om 11.30 uur Igor Presnyakov traditionele liede ren zingen. Hij begeleidt zichzelf op de gitaar. Het concert wordt on derbroken door een pauze, inclu sief lunch, waarin iedereen met el kaar kan praten. Kaarten kosten 7,50 euro. Die zijn uitsluitend ver krijgbaar bij de Bruna, de Primera en de Vrijbuiter. ■Pjj Meer informatie is te vinden op: www.historischekerksouburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28