Psychologie ambitieus én vermoeid de hypochonder het ergste PZC Vrijdag 18 januari 2008 21 punt. „Hoewel vrouwen al een tijd meedoen op de arbeidsmarkt, heerst er op het werk vaak nog een mannencultuur, waarin hiërar chie, competitie en strategisch den ken de toon zetten. Die spelregels beheersen vrouwen minder goed. Typisch vrouwelijke kwaliteiten als een sterk verantwoordelijkheidsge voel, rekening houden met ande ren en hechten aan kwaliteit, kun nen in zo'n cultuur omslaan in perfectionisme, schuldgevoel en van de Nederlandse bevolking heeft deze angststoornis. Peeters, die bij ggz-instelling PsyQ_Haaglan- den in Den Haag veel van deze pa tiënten behandelt: „Binnen de huisartsenpraktijk wordt het per centage zelfs op 4 tot 9 procent ge schat. Het zijn mensen die zeggen: 'dokter, ik ben zo bang'. Als ze iets voelen, denken ze al het ergste." Hypochonders of'ziektevrezigen' zijn de angsthazen onder ons. „Zij zijn vatbaarder voor signalen van hun lichaam, voelen meer dan an deren. Of iemand ziektevrees ont wikkelt, hangt ook af van de mate waarin hij of zij onzekerheid kan verdragen. Sommigen hebben er zelfkritiek. Personeelsbeleid dat hierop inspeelt, kan helpen." Werkgevers hebben nog niet door dat vrouwen van vijftig een aan stormende groep zijn. Uit de emancipatiemonitor blijkt dat de arbeidsdeelname van vrouwen tus sen de 45 en 55 relatief het hardst is gegroeid, omdat ze in toenemen de mate blijven werken. Boelens adviseert werkgevers te in vesteren in deze groep. „Het is be langrijk vrouwen op hun seniori- grote moeite mee als een arts geen fysieke oorzaakvindt. Zolang die niet bekend is, blijven zij bang." Hypochonders (alle bevolkingsla gen en ongeveer evenveel mannen als vrouwen) hebben grote behoef te aan zekerheid en geruststelling. „De huisarts sluit eerst ernstige ziekten uit en probeert de patiënt gerust te stellen. Maar hypochon ders denken al snel: hij heeft toch wel goed gekeken? Ze willen ho ren dat ze ziek zijn én dat ze niets mankeren." Vaak belanden ze in een vicieuze cirkel. Peeters: „De stoornis kan behoorlijk invalide rend zijn en zorgen voor veel kort stondig ziekteverzuim." teit aan te spreken. Hun levenser varing moet mee kunnen tellen. Het is een misverstand dat oude ren moeilijker leren. Ze Ieren an ders. 'Coaching on the job' is een goede manier. Werkgevers moeten gebruik maken van de vrijgeko men energie van oudere vrouwen. De 'mammieknop' gaat om. Dat geldt niet alleen voor vrouwen met kinderen. Het is gewoon een biologisch gegeven. Tot hun veer tigste houden vrouwen energie in De oorzaken moeten volgens Peet ers worden gezocht in een combi natie van erfelijke, verstandelijke en gedragsfactoren en leerervarin gen. „Een mix van: hoe zit ik in el kaar, wat maak ik mee en hoe in terpreteer ik dat? Een angstige aan leg is een voorwaarde, maar ook leerervaringen spelen mee. De va der van een patiënt kreeg te horen dat zijn vage buikklachten niet op iets ernstigs wezen. Uit een scan bleek echter dat zijn buik vol kan ker zat. Zijn zoon, mijn patiënt, is daar bang door geworden." Peeters probeert patiënten na ver wijzing door de huisarts er al pra tend van te overtuigen dat het een reserve voor mogelijke voortplan- tingstaken. Daarna komen ze los." Een van de redenen voor het hoge percentage vermoeidheidsklachten is misschien wel de beeldvorming over oudere vrouwen. Theater maakster Jetty Mathurin wijst op de Surinaamse cultuur, waarin oudere vrouwen worden gerespec teerd. „Ze komen niet in de over gang, maar in de overdracht." Een nieuwe fase, waarin werk een gro tere plaats kan innemen. angst is en géén ziekte. „Met ge dragstherapie proberen we te ont dekken wanneer iemand bepaalde klachten heeft. Het klachtenpa troon is vaak niet te rijmen met een ernstige ziekte. Zo had een pa tiënt vooral op werkdagen van 9 tot 5 last, niet 's avonds of in het weekeinde. We kwamen tot de conclusie dat dit toch wel een merkwaardig soort 'kanker' was. De patiënt schoot ook in de lach." Volgens Peeters knapt driekwart van de patiënten op na een ge dragstherapie van 6 tot 12 maan den. „Die aanpak, al of niet in com binatie met medicijnen, blijkt het meest effectief." Thimerosal valt ook af als veroorzaker autisme Nadat eerder de BMR-vaccinatie was vrijgesproken van het veroor- j zaken van autisme, kan thimerosal ook uit de beklaagdenbank. Die kwikbevattende hulpstof zat ooit in veel vaccins, maar het verwijde ren ervan bracht geen verandering in het aantal nieuwe autismegeval- len. Sterker nog, dat aantal stijgt, schrijft R. Schechter (California Department of Public Health, Richmond.) in het vakblad Archi ves of General Psychiatry op basis gegevens van de staat Californië, waar in 1993 is overgestapt op thi- merosalvrije vaccins. Bezoekers pro-ana-sites - niet lekker in hun vel Vrouwen die sites bezoeken die eetstoornissen promoten, hebben relatief vaak een slecht zelfbeeld en abnormale eetgewoonten. Psy chologen van de Universiteit van South Florida vroegen 1.575 studen tes of ze ooit zo'n site bezochten. Van de 199 die 'ja' zeiden, bezoch ten 31 alleen websites die stoornis sen ondersteunen (pro-ana-sites), 87 alleen professionele (medische) sites en 6 alleen sites gericht op herstel. Bezoekers van pro-ana-si- tes scoorden 't hoogst als het ging om een verstoord lichaamsbeeld. Manisch-depressieve zwangere moet slikken Manisch-depressieven die tijdens de zwangerschap hun medicatie la ten staan, lopen meer risico dat de ziekte zich hevig manifesteert. Zwangeren wordt vaak aangera den te stoppen met medicatie, uit angst voor het effect op de foetus. Dr. A. Viguera concludeert in het American Journal of Psychiatry dat zwangeren die stoppen twee keer zoveel kans hebben op een aanval en dat de aanvallen elkaar veel sneller opvolgen dan normaal. Ze zouden een 'onderhoudsdosis' medicatie moeten blijven slikken. foto ANP Brein ervaart agressie als aangename prikkel Ons brein ervaart agressie als aan gename prikkel, net als seks, voed sel en drugs, tonen onderzoekers van de Vanderbilt University aan. Dat verklaart onze fascinatie voor horrorfilms en gewelddadige spor ten als boksen. Het brein produ ceert dopamine in respons op sti muli als voedsel, seks en drugs. De onderzoekers vonden een link tus- 1 sen gedrag en dopamine in reactie op een agressieve gebeurtenis. Indi- 1 viduen zoeken opzettelijk agressie- ve ontmoetingen op, uitsluitend vanwege de belonende sensatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21