Vrouwen van vijftig Bij elk pijntje vreest Chronisch geldgebrek IJ 20 I Vrijdag 1,8 januari 2008 PZC OPVOEDEN door Annie de Vreugd Kinderen wapenen tegen koopterreur en reclame is een must De gerechtsdeurwaarder staat bij steeds meer mensen op de stoep. Uit cijfers van de Nederlandse vereniging voor Volkskrediet zou blijken dat het aantal incasso opdrachten gestegen is van 800.000 per jaar in 2002, tot 2,3 miljoen(!) per jaar in 2006. Van de mensen met problemati sche schulden is 11 procent tussen de 18 en 25 jaar oud. Dat verbaast niet. longeren groeien op in overdaad. Als de jeugd vandaag een mobieltje wil, kan dat. Op afbetaling. Een leuke nieuwe computer gezien: vandaag kopen, over twee jaar betalen. Jongeren hebben nog een heel leven voor zich om het geld terug te halen, zo redeneren geldverstrekkers. Zit je als stu dent even in geldnood? Bellen met de IB-groep en binnenkort staat er geld op de rekening voor die leuke wintersportvakan tie. Lenen, kopen op de pof; een kind kan de was doen. We hoeven er ons huis niet voor uit, we regelen het via internet. Het indammen van reclame voor goedkope leningen en kopen op afbetaling, lijkt de meest voor de hand liggende oplossing. Maar we moeten de oorzaak voor de groeiende schuldenberg van de jeugd niet alleen zoeken bij beleids- en reclamemakers. We kunnen het als ouders bij de reclame blijven zoeken. Folders onderscheppen voordat de kin deren ze in handen krijgen, een ja/nee-sticker op de brievenbus plakken, reclameblokken wegzappen, een kinderprogramma pas kort voor het begin van de zendtijd aanzetten. Maar wat ouders ook doen om de vloedgolf aan reclame in te dammen, de boodschap voor hun kinderen dat die iets echt moeten kopen om erbij te horen, zal hen altijd bereiken. Via vriendjes, via een leuk spelletje of door verzamelingen, zoals destijds de flippo-rage. Reclame bereikt kinderen altijd. We moeten dus uit een ander vaatje tappen; onze kinderen wape nen tegen reclame en koopterreur. We moeten hen leren weer stand te bieden aan de verlokkingen van de markt. Om te beginnen kan dat door al van jongs af aan regelmatig nee tegen een kind te zeggen als het iets wil hebben. Ook al gaat hij als een gek tekeer in de supermarkt. Al die tolerantie waar onze maatschappij de mond zo vol van heeft, pakt in de opvoeding niet altijd gunstig uit. Een kind moet leren omgaan met het gevoel van frustratie als hij zijn zin niet krijgt. Zo ont wikkelt hij een gezonde frustratietolerantie. We moeten hem zijn frustraties gunnen en niet altijd maar weer afkopen. Het kunnen weerstaan van verleidingen en kunnen uitstellen van wensen is regelmatig onderwerp van wetenschappelijk on derzoek geweest. Bekend is een onderzoek waarbij een kind een stukje chocolade voor de neus kreeg. Als het daarvan af kon blijven wanneer de onderzoeker even de kamer uitging, kreeg het bij zijn terugkomst een hele reep chocolade als belo ning. De kinderen konden zich beter beheersen als ze de belo ning - de hele reep - maar even te zien kregen. Als de beloning binnen handbereik bleef liggen, konden veel kinderen de verleiding niet weerstaan en begonnen zelfs al aan de hele reep. Het abstract kunnen voorstellen van een toe komstige beloning, bleek het beste te werken om wensen uit te kunnen stellen. Abstract denken hangt samen met de rij ping van de hersenen, kleine kinderen kunnen dit nog niet. Van een achttienjarige zou je wél mogen verwachten dat die zich de auto kan voorstellen, terwijl de uiteindelijke beloning van langer sparen nog moet komen. Ouders moeten met hun kinderen het gesprek durven aangaan over geld, verlokkingen, de macht van de markt, het spel dat met hen via de reclame wordt gespeeld, het gevoel gevangen te zitten in koopzucht. Het voorbeeld van ouders speelt daarbij een cruciale rol. Als zij voortdurend bezig zijn met de laatste mode, een lening af sluiten om meubels te kopen of ook zo'n dure auto als de collega op afbetaling ko pen, moeten ze niet gek staan te kijken illustratie Eliane Duvekot als hun kind ook het nieuwste mo bieltje via een lening koopt. Een kind moet niet al les krijgen wat zijn hart je begeert. Hij of zij moet de kans krijgen te dro men van het paard dat hij nooit zal heb ben. Een burn-out typisch iets voor jonge strebers? Nee hoor. Juist oudere, ervaren vrouwen zitten in de gevarenzone. door Agnes van Brussel illustratie Aleid Landeweerd rene (53) zag voor zichzelf een mooie carrière in het ver schiet. Toen haar jongste zoon op kamers ging, kreeg ze de ruimte naast haar baan als personeelsfunctionaris een hbo-opleiding te volgen. Het ging haar goed afj tot haar ouders hulp behoevend werden en haar werk gever verhuisde. Haar reistijd werd flink langer. Na een slechte nacht rust stond ze in de file en tobde daar verder over alle onafgewerkte lijstjes. Toen ze op haar werk geen letter meer kon lezen, meldde ze zich ziek. Diagnose: burn-out. Irene is in haar leeftijdsgroep niet de enige vrouw met een burn-out. Hoogopgeleide werkende vrou wen boven de 50 hebben meer dan gemiddeld last van ernstige vermoeidheidsklachten. Voor 36 procent dreigt een burn-out vol gens onderzoeksbureau SKB, dat al sinds 1994 onderzoek doet naar psychische vermoeidheid onder werknemers. Gemiddeld ervaart 22,7 procent van de werkende men sen veel stress. Oudere hoogopge leide vrouwen zitten dus ver bo ven het gemiddelde. Geen leuke gegevens, maar je moet er volgens arbeidspsycholo- ge Louise Boelens niet te somber over doen. „Ruim zes van de tien hoogopgeleide vrouwen werken in goede gezondheid", benadrukt ze. Afgelopen najaar schreef ze een boek met de opwekkende titel: Vrouwen van 50, lef, lust en nieuwe ambitie. Verlost van zorgtaken, werpen ze zich met nieuwe ambi tie op het werk. Diezelfde ambitie kan volgens Boelens de oorzaak zijn van een burn-out. Een deel van haar boek is gewijd aan de vraag hoe het komt dat hoogopge leide vrouwen van 50+ zo ver moeid raken. In bepaalde sectoren ligt de ver moeidheidsscore hoger dan in an dere. Onderwijs en adviesbureaus spannen de kroon met 33 procent en 29 procent van het personeelbe- stand met stressklachten. Vlak daaronder komt de zorgsector. Het zijn sectoren waarin veel vrouwen werken. Boelens: „Hard werken en spanning kunnen geen kwaad, mits je goed kan herstellen. Maar als het thuis niet meer lukt uit te rusten en het werk voortdurend in het hoofd blijft rondspoken, dreigt overbelasting. Iemands her stelbehoefte is daarom een goede maat voor psychische stress." In het SKB-onderzoek wordt de herstelbehoefte gemeten aan de hand van vragen als 'kost het moei te na het werk te ontspannen?' en 'kom je 's avonds toe aan ander be zigheden?' Burned-out raken, is een sluipend roofbouwproces. In een grafiek is te zien dat hoogopge leide vrouwen vanaf 35 jaar steeds meer stressklachten krijgen. „Een burn-out kan als louterend wer ken", weet Boelens. In haar prak tijk ziet ze vrouwen die na een burn-out een nieuwe wending ge ven aan hun loopbaan. Irene is zo'n voorbeeld. Via haar werkge ver kwam ze bij Boelens terecht, die haar in haar ziektejaar begeleid de. Na een jaar coaching rondde ze haar opleiding af en solliciteerde met succes naar een andere baan. Voor Boelens is het nog niet hele maal helder waarom juist de groep hoogopgeleide 50+ vrouwen zo kwetsbaar is. „Het ultieme weten schappelijk onderzoek naar de oor zaak is er nog niet." Op basis van de literatuur heeft ze wel enkele aandachtspunten. „Het zit voor een klein deel in het werk zelf, zo als te zien is aan de verdeling naar sectoren. Ambitie is mooi, maar kan ook een valkuil zijn. Temeer omdat veel vrouwen onder hun ni veau werken en niet in een positie zitten daar verandering in te breng en. Vanwege de zorg voor kinde ren werkten ze eerder in deeltijd én met onderbrekingen, de zoge naamde 'mammietrack'. In die pe riode hebben ze het druk, maar dat leidt volgens de grafieken niet Tips voor vrouwen om gezond te blijven werken Zorg dat je harde schijf wat ruimte krijgt. Praat over din gen die je dwarszitten, zaken die niet 'af zijn, verdriet. Maak er tijd voor. Ruim op! Maak plannen. Welke ontwik keling wil je? Laat je niet weer houden door vooroordelen. Vecht ervoor. Organiseer je steun met net werk van collega's of een vrien- dinnenclub. Denk na over je takenpakket. Spreek uit wat je leuk vindt. Denk ook eens aan een opfris- ser, bijvoorbeeld een tijdelijke detachering elders. Bedenk dat het nu de tijd is voor talenten en vaardigheden waar je eerder niet aan toe kwam. Ca in gesprek met jongeren, ruim wederzijdse vooroordelen op. Onderhoud je internetvaardig- heden. Stop geen energie in dingen waar je toch geen invloed op hebt. Kortom: neem de regie. Vrouwen van 50, Lef, lust en nieu we ambitie, Louise Boelens, uit geverij Archipel, 16,95 euro. tot te hoge stressklachten." Het hebben van een gezin werkt in die periode volgens Boelens als bescherming tegen een burn-out. In een latere fase willen vrouwen de schade van een onvolkomen ar beidsverleden inhalen. Uit ambi tie, maar ook voor een beter inko men en pensioen, omdat de 'mam mietrack' een inkomensachter stand oplevert. Het verschil tussen mannen en vrouwen op de werk vloer, noemt ze ook als aandachts- Bang voor een ernstige ziekte zijn we allemaal wel eens. 1 tot 5 procent van de bevolking blijft er echter in hangen. Ze kampen met ziektevrees, zonder medische aanleiding. door Patricia van der Zalm E rr] Leven met angst voor ernstige ziektes, Sjef Peeters. Uitgeverij Bohn Stafleu van Loghum, prijs 18,90 euro. en pijntje, gerommel in de darmen, onfit gevoel: de meeste mensen schrij ven die verschijnselen toe aan een verrekte spier, het eten van bonen of een avond stappen. Hypochonders brengen dergelijke symptomen in verband met een ernstige ziekte. „Dat kan variëren van bovenmati ge bezorgdheid tot regelrechte ob sessie met lichamelijke signalen en ziekten", zegt psycholoog-psycho therapeut Sjef Peeters. Hij schreef het boekje Leven met angst voor ernstige ziektes, vol tips, hulpin stanties en behandelmogelijkhe- den. Naar schatting 1 tot 5 procent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20