Geld en werk Pensioen, fusies overnames PZC Vrijdag 18 januari 2008 1 9 PENSIOEN WIJZER door Theo Gommer In een tijd dat steeds meer bedrijven elkaar overnemen, kan het geen kwaad goed te kijken naar de gevolgen van zo'n overname voor het pensioen. Stel u komt maandagoch tend op kantoor, de vlag hangt uit en u wordt door de breedlachende directeur naar de verga derzaal gevraagd. Daar vertelt hij dat hij in het weekeinde de tent voor goed geld heeft verkocht. U feliciteert hem van natuurlijk har te, maar denkt 'ja, en hoe zit het met mijn arbeidsvoorwaarden en mijn pensioen?' Zeker nu de economie weer op vol le toeren draait, worden bedrijven of delen van bedrijven verkocht en gekocht. Ook de komende ja ren zullen veel bedrijven overgaan in andere handen, nu de vergrij zing toeneemt en de eigenaren zelf met pensioen gaan. Sinds 2002 is het ook met het pen sioen wel goed geregeld. Ik zal een aantal voorbeelden geven. De hoofdregel is dat u de pensioenre geling die u heeft, ook houdt. Dit geldt trouwens ook voor de ande re arbeidsvoorwaarden, zoals sala ris, vakantiedagen en onkostenver goedingen. Toch zal het in de praktijk bij pen sioen vaak iets anders gaan. Stel: u werkt bij een bedrijf en hebt een eindloonloonregeling (en bouwt dus pensioen op over het laatst - en vaak hoogst - verdiende loon voor de pensioendatum). De nieu we eigenaar van het bedrijf heeft echter een middelloonregeling (u bouwt pensioen op over het tij dens uw loopbaan gemiddeld ver diende salaris). De nieuwe eige naar kan dan twee dingen doen. Of hij doet niets, dan houdt u uw (betere) eindloonregeling. Of hij kiest ervoor om u ook mee te la ten doen aan de mindere middel loonregeling. Dat is aan hem om te beslissen! De hoofdregel is dus dat als de nieuwe eigenaar niet heeft geko zen voor zijn eigen regeling, uw be staande regeling wordt voorgezet. Er zijn twee uitzonderingen. Als u op basis van uw huidige werk zaamheden of op basis van de nieuwe werkzaamheden verplicht mee moet doen met een bedrijfs takpensioenfonds (de bouw, de metaal of anderszins) dan gaat die verplichting altijd voor. De tweede uitzondering bevestigt dat het hele pensioensysteem in het voordeel is van u als werkne mer. Als u bij uw bestaande werk gever namelijk geen pensioen heeft, maar de nieuwe eigenaar heeft wel een pensioenregeling, dan gaat u gewoon meedoen met de pensioenregeling bij uw nieu we werkgever. En dat is in uw voordeel. Mocht uw nieuwe werk gever daarentegen geen pensioen regeling hebben, maar u hebt nu wel een goed pensioen, dan houdt u deze regeling! Overigens zult u (of de onderne mingsraad of vakbonden) wel een 'stapje' dieper in de pensioenrege ling moeten duiken en beide rege lingen op de vele details goed moe ten bekijken. Immers, een eind loonregeling met een opbouwper- centage van 'slechts' 1,7 procent per jaar is misschien wel minder waard dan een middelloonregeling met een opbouwpercentage van 2 procent per dienstjaar. Of u heeft in de ene regeling een hoge eigen bijdrage en in de andere regeling juist geen eigen bijdrage. Let u ook goed op alles omtrent in dexatie, dus het waardevast hou den van uw (opgebouwde) pen sioenrechten. De conclusie luidt dat fusies en overnames de nieuwe eigenaar van een bedrijf verplichten om goed na te denken over pensioen. Vraagt u ernaar, of laat de onderne mingsraad of de vakbonden hier naar vragen en betrek dit in de overwegingen. De pensioenrege ling goed en gedetailleerd bestude ren is daarbij een must. Laat daar na de fusies en overnames maar in volle gang gaan draaien! SI illustratie Job van Gelder mr Theo Gommer MPLA is pen sioenadvocaat. Tevens is hij partner bij Akkermans Partners Legal Advice te Tilburg. Wil u reageren op deze rubriek? Stuur dan een e-mail naar geld@wegener. Het is helaas niet mogelijk om op individuele pen- sioenvragen in te gaan. ALLEMENSEN O.J. Simpson is weer op borgtocht vrij De voormalige Amerikaanse sportheld O.J. Simpson is woens dagavond op borgtocht vrijgeko men uit een gevangenis in Las Vegas, berichtten Amerikaanse media. Simpson moet in april te rechtstaan op verdenking van een gewapende roofoverval. Hij zou twee sporthandelaren heb ben overvallen. De maximale straf voor dit vergrijp is levens lang. Simpson kwam al eerder op borgtocht vrij, maar moest af gelopen weekeinde weer de cel in. Hij had zich niet gehouden aan de voorwaarden die door de rechtbank waren gesteld. George Michael tekent vet contract Zanger George Michael heeft een miljoenencontract getekend met uitgeverij HarperCollins in Groot-Brittannië voor het schrij ven van zijn autobiografie. Deze komt in het najaar uit, meldt de BBC. De 44-jarige zanger kwam verscheidene keren in opspraak door het gebruik van drugs en vooral door zijn seksuele escapa des op openbare toiletten. De deal die George Michael maakte, is een van de grootsten ooit in Groot-Brittannië, weet de uitge ver. Hoeveel de zanger van het voormalige duo Wham precies krijgt, meldt de uitgever niet. 'Jenna Bush gaat op 10 mei trouwen' Een dochter van de Amerikaan se president George Bush, de 26-jarige Jenna Bush, treedt op 10 mei in het huwelijk met Hen ry Hager (29). Dat zeggen bron nen rond Hager en Jenna Bush in People. Het huwelijk heeft vol gens ingewijden plaats op de ranch van de familie Bush in Crawford in Texas. Hager en Jen na Bush zijn al lang bevriend. Zij verloofden zich in augustus vorig jaar. Huwelijk van Eddie Murphy alweer over Ruim twee weken na hun brui loft zijn acteur Eddie Murphy en Tracey Edmonds gescheiden. In een verklaring in het showbizz- blad People stellen Murphy en Edmonds dat ze ondanks de scheiding vrienden willen blij ven. Murphy (46) en Edmonds (40) hadden sinds het voorjaar van 2007 een relatie. Het stel trouwde op nieuwjaarsdag op een privé-eiland bij Bora Bora. Volgens People was het op de bruiloft al geen koek en ei tus sen de twee. „Eddie begon te gen Tracey te schreeuwen voor het oog van anderen", aldus een bruiloftgast tegen het show- bizzblad. Een woordvoerder van Murphy heeft laten weten dat het stel op nieuwjaarsdag niet eens officieel in de echt is verbonden, maar een 'spirituele' verbinte nis sloot. Eddie Murphy en Tracey Edmonds.foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19