De overheid steunt Koning Alcohol Politieacties gaan over geld én over beroepseer Standaord overiatfèn met opties. De Opel VectröT""* RENTE PZC Vrijdag 18 januari 2008 15 TE CAST Jan van Dijk is hoogleraar Victimologie en Menselijke Veiligheid aan de Universiteit van Tilburg. Waar geweld wordt ge bruikt, speelt alco hol vaak een crucia le rol. Een verhoging van de accijns op alcohol zal het geweld op straat in korte tijd sterk doen verminderen. De meeste geweldsmisdrijven wor den gepleegd door personen die onder invloed van alcohol verke ren. Vooral uitingen van zinloos geweld, waaronder het bekogelen van ambulancepersoneel, worden als regel gepleegd door jongeren die te veel bier hebben gedronken. Tot de landen waarin het meeste bier ter wereld wordt gedronken behoren Ierland, Engeland en Ne derland. Vooral het alcoholmis bruik onder jongeren is in deze landen zeer hoog. Uit internatio naal onderzoek, gecoördineerd door de Universiteit van Tilburg, blijkt dat deze drie landen de hoog ste percentages slachtoffers van openbaar geweld in Europa heb ben. De maatschappelijke schade die wordt toegebracht door alcohol misbruik is hoog. Alcoholmisbruik is niet slechts de belangrijkste oor zaak van zinloos geweld, huiselijk geweld en seksueel geweld, het is ook de primaire oorzaak van ver keersongelukken. Het is tevens een hoofdoorzaak van uiteenlopende ziekten zoals levercirrose, demen tie, kanker en hartinfarcten. Herse nen van jonge mensen lopen bo vendien ernstige schade op ten ge volge van alcoholmisbruik. Dit alles leidt tot de klemmende vraag wat aan dit ernstige pro bleem, kan worden gedaan. De in ternationale literatuur biedt nutti ge suggesties. Hogere accijnzen, zo als in Zweden, leiden onmiddellijk tot minder alcoholconsumptie on der jongeren en vervolgens tot minder geweld. Toen Finland de accijns op alcohol verlaagde, ging zowel het alcoholgebruik onder jongeren als het aantal geweldple gingen onmiddellijk omhoog. In Engeland heeft een verbod op Is de bierlobby in ons land even machtig als de wapenlobby in de VS? 'happy hours' geleid tot een direc te daling van het aantal letselopna mes in ziekenhuizen. Vooral jonge ren gingen zich minder vaak te bui ten aan alcoholmisbruik en dus waren er minder vechtpartijen. Hogere leeftijdsgrenzen voor alco holverkoop, zoals 18 of 21 jaar, zijn eveneens bewezen effectief, bij voorbeeld in de Verenigde Staten. Men kan dus, gezien de internatio nale ervaringen, onmogelijk bewe ren dat de Nederlandse overheid niet over middelen beschikt om het probleem van alcoholgerela- teerd geweld terug te dringen. De accijnzen moeten fors omhoog, verkoop aan jongeren beneden de 18 jaar dient te worden verboden en prijsstunten door kroegen of warenhuizen uiteraard ook. Bij een dergelijk serieus alcoholmati- gingsbeleid, is het probleem nog binnen de regeerperiode van dit kabinet opgelost. Maar de politieke wil hiertoe ont breekt. Politieke partijen durven niet door te pakken. De aangekon digde verhoging van de bieraccijns met twee cent (van negen naar elf cent per flesje) zet geen zoden aan de dijk. Vanwege inflatie en hoge re inkomens is bier ten opzichte van vroeger zelfs goedkoper gewor den. De kolossale externe kosten van alcoholmisbruik (verpleging/ criminaliteitsbestrijding) zouden in de prijzen moeten worden door berekend. Dat zou leiden tot accijn zen die niet met centen maar met dubbeltjes omhooggaan. Door de huidige lage accijnzen te handha ven, subsidieert de overheid in fei te de alcoholindustrie. De accijn zen zijn in Nederland niet hoger dan elders in Europa. Er kan best een forse schep bovenop. Ook tegen hogere leeftijdsgrenzen kan geen redelijk mens bezwaar maken. Een leeftijdsgrens van 18 of 21 jaar is veel gemakkelijker te handhaven dan die van 16 jaar. Op zijn minst is het dan makkelijker jongeren beneden de 16 uit drank winkels te weren. Bovendien blijkt er voor zo'n maatregel brede steun onder de bevolking te bestaan. Hoe is te verklaren dat Nederland gaan serieus alcoholmatigingsbe- leid kan voeren? Zou het kunnen dat de bierlobby in ons land even machtig is als de wapenlobby in de Verenigde Staten? Behartigen politieke partijen de belangen van onze gezinnen of die van de aan deelhouders van Koning Alcohol? TE CAST Ronald van Raak is historicus, filosoof en lid van de Tweede Kamer voor de SP Politieagent worden, hoef je voor het geld niet te doen. Een ervaren hoofdagent krijgt maximaal 1700 euro schoon in de maand. Veel dienders heb ben zich in de schulden gestoken en sommige agenten nemen zelfs een krantenwijk om wat bij te ver dienen. Agenten in het buiten land, bijvoorbeeld in België, verdie nen veel meer. Voor de maatschappelijke waarde ring hoeven agenten het ook niet te doen. Als Kamerlid loop ik wel eens een dagje mee met de politie op straat en dan schrik ik van de agressie en het onfatsoen waar mee dienders worden bejegend. Van vertrouwen vanuit de politiek is de afgelopen jaren ook niet veel gebleken. Agenten zijn overladen met prestatiecontracten en bureau cratische regels, zodat anderen kunnen controleren of zij hun werk goed doen. De huidige politieacties gaan om geld, maar ook om bescherming van de beroepseer: agenten willen fatsoenlijk hun werk kunnen doen. De grote steun onder agenten voor de politieacties laat zien dat er echt iets mis is bij de politie. De afgelopen jaren hebben we veel geld geïnvesteerd in veiligheid, maar veel te weinig in de mensen die de samenleving veiliger moe ten maken. Veiligheid is echter mensenwerk. Agenten klagen dat zij de straat op worden gestuurd om zinloze bon nen uit te schrijven. Volgens de po- litievakbond ACP zijn dienders veel tijd kwijt met het beboeten van kleine overtredingen. Er is veel papierwerk dat agenten van het werk houdt. Een agent die een dronken automobilist aan houdt, moet soms wel 17 formulie ren invullen. Een agent die een groep jongeren oppakt voor vernie ling, blijft achter met verhuisdo zen vol papierwerk. Maar er is ook veel bureaucratie als een agent nog niet is opgetreden, zoals de gede tailleerde verantwoording van het urenrooster en het invullen van 'rittenboeken', om te voorkomen dat privékilometers worden gere den. De komende jaren zullen veel oudere agenten de politie verlaten en zijn er veel nieuwe mensen no dig. Jongeren die zich nu melden, haken af als zij te horen krijgen hoe weinig zij gaan verdienen. Er- Agent die een drankrijder aanhoudt, moet soms wel 17 formulieren invullen varen agenten komen, door alle bu reaucratie en controle, veel te wei nig toe aan hun werk. Het wordt hoog tijd dat de politiek een royaal gebaar maakt. Als PvdA-minister Ter Horst nu gehoor geeft aan de eisen van de politievakbonden, is dat een mooie manier om respect voor de dienders te tonen. Maar dit zou slechts een begin zijn. De minister moet ook voorko men dat agenten alleen de straat op worden opgestuurd om bon nen op te halen, en zorgen voor een betere samenwerking met hulpverleners. Maar vooral moet zij de stofkam halen door al de nutteloze regels en bureaucratie. Als we onze politieagenten niet kunnen vertrouwen, wie dan nog wel? We moeten stoppen met het georganiseerde wantrouwen tegen de agenten en de beroepseer van de politie herstellen. Op 4-deurs en Stationwagon^Vefmelde leaseprijs is per maand, exclusief BTW en brandstof, op basis van Operational Lease, 60 maanden en 20.000 kilometer pe; jaar. Vraag de Opel dealer npor de voorwaarden. Vfermejde verkoopprijs incl. btw, bpm en energielabelverr^kéning. excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Verkoopprijs op basjs-tfan registratie vanaf 1 februari 200§"2etfouten, prijs- en specificatiewijzigingen voafbehouden. Gemiddeld brandstofverbruik en CO,-uitstoot volgens Richtlijn 1 999/JOö7eU of 2004/3/EU. Benzinemotoren km/liter: 8,9 tot T4r7, liter/100 km: 11.2 tot 6,8. CO; gr/km: 269 tot 163. Dieselmotoren km/liter: 13.8 tot 17,5. Liter/100 km: 7,2 tot^TrCO, gr/km: 194 tot 154. De Opel Vectra is'standaard zeer luxe uitgerust, met'onder andere: Lederen beklediogdndusief verwarmde voorstoelen* Geïntegreerd navigatiesysteem inclusief-Jdeü'renscherm en stuurwielbediening -Rödio/CD/MP3-speler met 9 luidsprekers Telefoonvöorbereiding metBluetootb'ehvoicecontroi«Dcral-Z<xie jilectronicCUmbte Control (ECC) 17-inch lichtmetalen velgen Boordcömputgr Cruise cpntröl Elektrisch bedienbare en verwarmbaïèfrüitenspiegels. automatisch wegklapbaar -Elektrisch bedienbore ramen.yeöEen-ochter Park-pilot vóór en ochter ipS^s Pedal Release Systeem ESPpLUS Centrale deurver- grendeling jnef'afstandsbediening SafedrojTie verlichting - Naast de zeer luxe uitrusting profiteert u per 1 februari a.s. van extra belastingvoordeel. Dit betekent een concrete prijsverlaging van 600,-. U rijdt dan al in een Opel Vectra vanaf 27.495,-. Bovendien betaalt u nu eenvoudig in 3-jaar, zonder een cent rente. Voor de zakelijke rijder heeft de Opel dealer een zeer aantrekkelijk leasevoorstel vanaf 498,= per maand. Kom snel langs of kijk op opel.nl 4ÉT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15