Wel of niet naar Het enige aan de mensenrechten waarover overeenstemming bestaat, is dat Ze universeel zijn Thomas Mertens, hoogleraar mensenrechten PZC Vrijdag 18 januari 2008 13 Op grote schaal schending van mensenrechten Mensenrechtenorganisaties melden dat zich op grote schaal schendingen van de mensenrechten in China voor doen. De doodstraf is van toepassing op zo'n 86 misdrijven, waaron der belastingfraude en drugs- misdrijven. Officiële cijfers geven aan dat er 1500 tot 2000 terechtstel lingen per jaar plaatsvinden. Mensenrechtenorganisaties schatten dat er jaarlijks 8000 tot 10.000 mensen worden geëxecuteerd. Terdoodveroordeelden krijgen geen eerlijk proces. Bekentenis sen worden soms door marte lingen afgedwongen en de ver dachten hebben geen goede toegang tot een advocaat. Op grote schaal worden uit geëxecuteerde gevangenen or ganen gehaald. Een positieve ontwikkeling is dat het Chinese Hoogge rechtshof alle doodvonnissen opnieuw gaat beoordelen. Het hof moet toestemming geven voor de executies. Er zitten waarschijnlijk meer dan 300.000 Chinezen in ge vangenissen en kampen voor 'heropvoeding door arbeid'. De mogelijkheden om op deze manier mensen vast te houden zijn in de aanloop naar de Olympische Spelen in een po ging 'het stadsbeeld te zuive ren'. De straf 'heropvoeden door ar beid' geldt ook voor het ver spreiden van folders of han deldrijven zonder vergunning. Er zitten veel mensen gevan gen, onder meer in Tibet, voor 'politieke misdrijven'. De Chinese overheid heeft vrij heid van meningsuiting en reli gie sterk aan banden gelegd. Veel aanhangers van onafhanke lijke christelijke kerken, leden van de Falun Gong, Tibetaanse boeddhisten en islamieten in Oeigoers gebied zijn gevangen gezet. Chinese journalisten worden gecensureerd. Advocaten en journalisten worden tegengewerkt als zij misstanden aan de kaak willen stellen. Ze worden lastig geval len, opgepakt en gemarteld. De Chinese overheid censu reert internet, spottend de 'grote firewall van China' ge noemd. De websites van hon derden internationale organisa ties worden geblokkeerd. Er wordt slechts één vakbond erkend. Het is verboden onaf hankelijke vakverenigingen op te richten. Veel werknemers moeten in zware omstandigheden wer ken. De ongeveer 150 miljoen binnenlandse immigranten zijn bijna rechteloos. In veel fabrie ken, die vooral exportproduc ten maken, werken meisjes van veertien jaar of jonger. Soms werken ze zeven dagen per week en 20 uur per et maal. Bron: Amnesty International en Human Rights Watch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13