Zeeland lang niet altijd saai Regels voor bodemresten R£ Nieuwe bushalte bij N215 fors onder vuur S PZC Donderdag 17 januari 2008 2 7 P. VAN EIJZEREN B.V. MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF Ou-stentnrg 21 4454 PZ Borsscte Tel.: (0113) 35 20 40 Fm: (0113)352258 Vrijdag 25 januari organiseren wij vanaf 13.00 uur samen met Geometius Trimble een demonstratie middag rondom GPS toepassingen in de landbouw. U kunt zelf rijden met een GPS gestuurde tractor om te ervaren hoe dit in zijn werk gaat. Wij willen ook van deze gelegenheid gebruik maken om de nieuwe Vicon weegstrooier en de nieuwe Rau/Vicon veldspuit Phoenix A met aluminium HSA bomen aan u voor te stellen. Graag tot ziens bij Van Eijzeren Borssele, tel. 0113- 352040. Meer informatie, een routebeschrijving en een com pleet overzicht van onze gebruikte machines vindt u op www.vaneijzeren.nl Piet Dekker is bijna dagelijks als vrijwilliger actief in het gemeentearchief in de kelder van het gemeentehuis in Zie- rikzee. „Ik vind dit nog leuker dan het onderwijs, waarin ik vroeger werkte." foto Marijke Folkertsma Ziekenhuis Terneuzen breidt aanzienlijk uit TERNEUZEN - Zorgsaam Zeeuws- Vlaanderen gaat het ziekenhuis in Terneuzen fors uitbreiden en op knappen. Voor de (vernieuw bouw, inrichting en aanschaf van medische apparatuur is circa 26 miljoen euro uitgetrokken. Het werk begint binnenkort en is eind 2010 helemaal klaar. Voor de nieuwbouw is ruimte ge vonden in de tuinen achter en tus sen de huidige poliklinieken. Er is een jaar voor uitgetrokken. Daarna komt een reeks verbouwingen aan de orde. Christenen komen bij elkaar in gebedsdienst ZIERIKZEE - De Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee organiseert zondag een gezamenlijke dienst. Die staat in het teken van de Week van Gebed, waarvan de hon derdste editie zondag begint. In die week benadrukken christenen dat ze een eenheid vormen, on danks de verschillende christelijke kerken die door de jaren heen zijn ontstaan. De dienst wordt gehouden in de Gasthuiskerk aan het Havenplein in Zierikzee en begint om 9.30 uur. Inbrekers stelen rookwaar en shampoo ZIERIKZEE - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woens dag ingebroken in een drogisterij aan de Appelmarkt in Zierikzee. Uit de winkel worden in elk geval rookwaren en shampoo vermist. Of er nog meer spullen zijn meege nomen, kon de politie gisteren niet zeggen. Ook de schade is niet bekend; eerst moet het personeel inventariseren hoeveel spullen exact zijn verdwenen. De dieven zijn om kwart over drie de zaak binnengekomen door een ruit te vernielen. Week vol diensten in twee kerken Ouddorp OUDDORP - De Gereformeerde Kerk en de Doopsgezinde Gemeen te in Ouddorp houden komende week vier gezamenlijke diensten. Dat doen ze in het kader van de Week van Gebed. Zondag om 20.15 uur komen jonge ren bij elkaar in de Gereformeerde Kerk. Maandag om 19.00 uur is ie dereen daar welkom. De Doopsgezinde Gemeente zet woensdag om 19.00 uur de deuren open. De volgende dag is daar om 16.00 uur een dienst voor kinde- In buitengebied alleen onderzoek nodig bij grote bouwprojecten. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Wie in het buitenge bied wil bouwen, heeft straks niet veel last van het nieuwe archeolo- giebeleid van de gemeente Schou- wen-Duiveland. In gebieden waar de kans op vondsten laag is, hoeft geen verkennend onderzoek naar oude resten in de grond worden gedaan. Op de overige plekken, waarvan er overigens niet zo veel zijn, moet dat alleen bij grotere bouwprojecten. Vorig jaar ontwierp de gemeente Schouwen-Duiveland de kaders van een nieuw archeologiebeleid. Precieze richtlijnen over wanneer en waar er welke archeologische studie moet plaatsvinden, ontbra ken toen nog. Omdat er een be stemmingsplan voor het buitenge bied in de maak is, zijn die voor die plekken nu eerst bepaald. Of een analyse door archeologen ver plicht is, hangt af van de verwach ting of er plaatselijk iets waarde vols wordt gevonden. Zo'n veron derstelling is gebaseerd op bron nen als oude kaarten. Als de verwachting 'hoog' is, moet onderzoek worden gedaan wan neer er gebouwd wordt op een op pervlakte van meer dan 2500 vier kante meter. Is het vermoeden 'middelhoog', dan ligt de grens op 5000 vierkante meter. Is de ver wachting laag of nihil, dan is er geen verkennende studie nodig. Wie geen risico wil lopen, doet er dus goed aan daar z'n bouwplan nen te verwezenlijken. Zo'n verkennend onderzoek, waar bij een aantal gaten of sleuven wor den gemaakt, is nog niet zo tijd en geldrovend. Maar wordt aan de hand van de resultaten daarvan be sloten dat er diepgravender studie nodig is, dan kan de bouwer wel in de problemen komen. Het pro ces loopt vertraging op en boven dien betaalt de opdrachtgever de kosten van het onderzoek. Deze bepalingen gelden alleen voor werkzaamheden waarbij dieper dan vijftig centimeter wordt gegra ven. 'Toevallige' vondsten moeten wel altijd gemeld worden. De gemeente maakt momenteel 'verwachtingskaarten', waarop per gebied te zien is hoe groot de kans op oude vondsten is. De voorwaar den voor bouwen in de kernen vol gen daarna. Overigens is het niet de bedoeling van de gemeente om elke vondst tot de laatste splinter te analyse ren. „Opgraven is de laatste optie", zegt wethouder Roel van der Wek ken. „We willen resten vooral be houden en beschermen." 1^ Bouwen in het buitengebied van Schouwen-Duiveland vereist al leen bodemonderzoek bij grote projecten op een plek met (mid delhoge vondstverwachting. Gemeente zegt machteloos te staan tegenover provincie. door Piet Kleemans NIEUWE-TONCE - De nieuwe bushal te aan de provinciale weg N215 bij Nieuwe-Tonge is bij een aantal in woners van Nieuwe-Tonge in het verkeerde keelgat geschoten. Zij vinden de halte gevaarlijk en te ver van de dorpskern. De gemeen te Middelharnis deelt de kritiek, maar zegt machteloos te staan. Sinds de invoering van de nieuwe - scherp gesneden - dienstregeling rijdt vervoerder Arriva niet meer door het dorp. Er wordt alleen nog maar gestopt bij een nieuwe halte langs de N215. En die plek, zo roepen de reigers in koor, is le vensgevaarlijk. Het wachten is, zo wordt gesteld, op het eerste slacht offer. Wethouder Ph. van den Berg (Vooruitstrevend Dorpsbelang '78) hoopt vurig dat het niet zover komt. Hij deelt de kritiek vanuit de bevolking. „Wij zijn als gemeen te zeer ongelukkig met de situatie. De provincie vindt het veilig ge noeg. Wij zijn het daar absoluut niet mee eens." De gemeente heeft haar zorgen over de nieuwe bushalte volgens de wethouder luid en duidelijk kenbaar gemaakt, maar dat was voor de provincie geen aanleiding in te grijpen. „Het blijft natuurlijk opletten. Het is een druk kruispunt. Toch blijkt uit de ongevalscijfers dat er in de pe riode 2002-2006 één ongeval is ge beurd zonder slachtoffer", aldus de provincie. Wethouder Van den Berg is niet van plan de strijd om een veilig halte te staken. „Er is daar al een keer een kind geschept door een auto. Dat liep goed af maar het blijft gevaarlijk. Wij hou den ons hart vast."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41