Notariële akten Weigering extra standplaats bij Concert at Sea was terecht Poëzie en puntdicht door Vriendenkamer Twee keer goed subsidienieuws Medewerker Servicedesk 1e lijn Meepraten over Bethlehemplein Leden Rabo unaniem voor fusie banken 26 s Hotdogverkoper in het ongelijk gesteld door Raad van State. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het protest van hotdogsverkoper Henk Geschiere uit Middelburg tegen de weigering van de gemeente Schouwen-Dui- veland hem een standplaatsvergun ning op de Brouwersdam te verle nen, is vergeefs. Raad van State vindt dat de gemeente daartoe het volste recht heeft. Het verhaal van Geschiere gaat te rug tot 2006. De Middelburgse on dernemer wilde graag een graantje meepikken van Concert at Sea in 2006 en vroeg aan de gemeente vergunning om één dag zijn snack wagen in de buurt van het festival- terrein neer te mogen zetten. De gemeente weigerde. Voor wat betreft het Schouwen-Duivelandse stuk van de Brouwersdam geldt een maximum van vier mobiele snackkramen. Die vier vergunnin gen zijn reeds uitgegeven en het - drukbezochte - Concert at Sea is voor de gemeente geen aanleiding van de vaste regels af te wijken. Ge schiere tekende bezwaar aan tegen de weigering, maar dat bezwaar schrift werd door de gemeente on gegrond verklaard. Geschiere liet het daar niet bij zit ten en begon een rechtszaak. Bij de Middelburgse rechtbank kreeg de Middelburger echter het deksel op de neus. De rechter stelde de ge meente in het gelijk. Geschiere gooide de handdoek nog niet in de ring en vroeg het oordeel van Raad van State. De snackverkoper vindt dat de gemeente hem best een evenementenvergunning had kunnen geven. Daar was in de vi sie van het gemeentebestuur ech ter geen enkele reden voor. De Raad van State kiest net als de Middelburgse rechtbank de kant van de gemeente en verklaart het beroep van Geschiere tegen de uit spraak van de Middelburgse recht bank ongegrond. Na de rechtbank oordeelt nu ook Raad van State dat de gemeente Schouwen-Duiveland tercht een snacksverkoper een standplaats weigerde bij Concert at Sea. Extra stands waren niet welkom bij Concert at Sea. foto Ronald den Dekker gerde Sjon Brands en Dorith van der Lee treden op in De Rode Kamer. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Sjon Brand en Dorith van der Lee uit Tilburg kennen ie der vijfhonderd gedichten uit hun hoofd of, zoals de Engelsen zo mooi zeggen, by heart. Hun reper toire gaat van klassieke poëzie tot light verse en puntdicht. Onder de titel 'Vriendenkamer' treden zij za terdag 26 januari op in de Rode Ka mer aan het Havenplein in Zierik- zee met een kleinschalig poëzie programma. In de zomer van 2006 waren Brand en Van der Lee op Schou wen-Duiveland tijdens Giro de Pic-Nic. Als 'Theater van de Verlo ren Tijd' sloegen zij toen aan het declameren naar aanleiding van een woord vanuit het publiek. Het duo prefereert, naast hun dage lijks werk in theaters, optredens in kleine kring. „Daarin komen de prachtige gedichten uit ons cultu reel erfgoed juist goed tot hun recht. ]e kunt ze dan als het ware aanraken", volgens Van der Lee. Het duo brengt in de Rode Kamer poëzie van Nederlandse en Vlaam se dichters van 1850 tot heden. Het repertoire meandert als het ware van 'de twee hondjes' tot aan 'de brede rivieren' en van het 'vis- serke-vis' tot aan 'droom en daad'. Volgens de organisatoren Pieter en Anja van Traa van De Rode Ka mer zal ook het publiek dat niet dagelijks gedichten leest, plezier beleven aan dit avondje woord kunst. Tussentijds zijn er optredens van de jonge, talentvolle pianist Noah Seelmann. Deze veertienjarige vwo-leerling uit Hellevoetsluis krijgt wekelijks les aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag. Noah sleepte op concoursen al di verse prijzen in de wacht. Poëzie en piano, zaterdag 26 jan., Zierikzee, De Rode Kamer, Haven plein 13 -15, 20.00 uur, reservering: rodekamer@monumentenweb.nl zierikzee - Dat de gemeente Schouwen-Duiveland is overge stapt op een efficiëntere manier van subsidies uitkeren (het coda systeem), is niet zo verheffend. Toch deed een trotse wethouder Wijnand Renden deze medede ling onder het mom 'dubbel goed nieuws'. „Voor onze financiële mensen was dit een enorm kar wei", zegt hij. „Maar het is prima verlopen. De subsidies die we aan het begin van het jaar uitkeren, hebben maar twee weekjes vertra ging opgelopen." En het andere goede nieuws dan? Renden: „Niet één instantie heeft boos gerea geerd op dat oponthoud." Boeiende verhalen uit archief met oude notariële akten. door Marijke Vael ZIERIKZEE - Ze zijn met een gan zenveer opgetekend op geschept papier, in letters met ingewikkelde krullen en haken. Piet Dekker uit Zierikzee leest de oude notariële akten in het gemeentearchief in Zierikzee met plezier. En soms zelfs met rode oortjes. „Voor een buitenstaander lijkt het misschien droge kost, maar dat is het beslist niet", constateert hij met genoegen. Behalve over de aankoop van hui zen en de inhoud van testamen ten gaan notariële akten uit de ze ventiende en achttiende eeuw na melijk over zaken als burenruzies, diefstallen, schepen die waren ver gaan en over zogeheten 'vleesche- lijke conversatie'. „In die tijd had de vroedvrouw de plicht om bij een ongehuwde moe der te achterhalen wie de vader was van het kind dat zich aandien de. Ze vroeg dat op het moment dat de vrouw in barensnood ver keerde. En met de dreiging dat ze haar alleen zou te laten als ze wei- het geheim prijs te geven. De meeste vrouwen kozen dan eie ren voor hun geld, zodat de vroed vrouw na de bevalling naar de no taris kon gaan om te verklaren met wie de kraamvrouw 'vleesche- lijke conversatie' had. De notaris stuurde de akte waarin hij dit op: tekende naar het stadsbestuur, dat de betreffende man vervol gens dwong met de vrouw te trou wen." Dekker gaat bijna dagelijks naar het archief in de kelder van het ge meentehuis om als vrijwilliger de oude notariële akten te lezen en re levante gegevens te publiceren op internet. Dit ten behoeve van men sen die onderzoek doen naar hun voorouders, de geschiedenis van hun woning of bepaalde beroeps groepen. Dankzij de oud-onderwijzer en an dere vrijwilligers zijn, naar ver wachting begin februari, 20.000 notariële akten uit de zeventiende en achttiende eeuw beschreven in het zoeksysteem Atlantis. Belang stellenden kunnen die gegevens via www.schouwen-duiveland.nl/ge- meentearchief op hun computer op roepen. Bijvoorbeeld door het in tikken van een achternaam waar voor ze belangstelling hebben. Wanneer ze naar aanleiding daar van de complete akte willen zien, is die - met de behulp van de num mers die erbij worden vermeld - 'Vroeger was er geen politie. Mensen lieten diefstal bij de notaris vastleggen' gemakkelijk te vinden op de micro fiches in het archief Piet Dekker vindt het heerlijk werk om te doen. Niet alleen van wege de leuke zaken uit vroeger tij den die hij tegenkomt, maar ook omdat hij veel mensen een plezier doet met zijn werk. „Ik ken bij voorbeeld een man uit Den Hel der die een overzicht maakt van al le Zeeuwse zeevarenden. Door het intikken van zeeman, matroos of zeevarende krijgt hij ook oude no tariële akten in beeld waarin men sen met die beroepen worden ge noemd." Dat komt onder meer doordat de notaris vroeger ook op tekende wat er verloren ging wan neer een schip verging. Digitale ontsluiting notariële akten Het Schouwen-Duivelandse archief is het enige Zeeuwse archief waar de gegevens uit oude notariële akten worden gepubliceerd op internet. In ongeveer vier jaar tijd werden bijna 20.000 Schouwen-Duivelandse ak ten uit de zeventiende en achttiende eeuw bewerkt. Met inzet van vrijwilligers wordt getracht de overige 40.000 te doen. De gegevens zijn van belang bij onderzoek naar voorouders, de geschie denis van een huis of beroepsgroepen in vroeger tijd. Sjon Brands en Dorith van der Lee bij Giro de Pi Voogd Voogd Diensten zoekt voor haar hoofdkantoor in Middelharnis een: Kijk op www.voogd.com voor meer informatie. WBm to Willem van Gogh door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Inwoners van Scha- rendijke mogen meepraten over de herinrichting van het gebied rond het Bethlehemplein. Het college heeft de dorpsraad ge vraagd om mensen te zoeken die in een klankbordgroep willen zit ten om de plannen mee te ontwik kelen. Voor het Bethlehemplein heeft wo ningbouwvereniging Zeeuwland twee bouwplannen in de maak. Op de plek van het voormalige ge meentehuis komen acht senioren woningen en op de locatie van de garageboxen komen vier starters- woningen. De gemeente heeft be sloten dat nu ook de omgeving aangepakt gaat worden. „Hoe? Dat ligt nog volledig open", benadrukt wethouder W. Renden. „Anders hoef je mensen niet te vragen om mee te praten." Inrichtingsschetsen die in het ver leden gecirculeerd hebben, kun nen dus vergeten worden. Ook de vraag of de veelbesproken vijver kan blijven, is volgens de wethou der nog niet beantwoord. nieuwerkerk - De leden van de Rabobank hebben gisteravond unaniem gestemd vóór de fusie van de coöperaties op Schouwen- Duiveland, Tholen en Zuid-Beve land. Daarmee is de Rabobank Ooster- schelde een feit. De nieuwe organi satie gaat op 1 maart van start. De algemene ledenvergadering in Nieuwerkerk werd gisteravond door 53 leden bezocht, die in Tho len Stad door 107 leden en in Goes kwamen 85 Raboleden opdagen. Rabo Oosterschelde krijgt ook een ledenraad, die de besluitvorming moet vereenvoudigen. Voor Schou wen-Duiveland werden Kik, A. Ruijtenberg, J. van de Velde en A. J. de Zeeuw benoemd. De regionale bankenfusie kost geen banen, wel veranderen func ties. Naar verwachting treedt de coöperatie Kapelle-Wemeldinge in 2010 toe tot Rabo Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40