Zeeland Juf vraagt, de kinderen vertellen Wozoco Oostkapelle laat op zich wachten Nieuwe noten uit Lange Jan WINTERCOLLECTIE KORTINfi 15% KORTING op Decorette VLOER BEDEKKING Kattenraadsel in Kruiningen nog onopgelost PZC Donderdag 17 januari 2008 27 Jenneke Zaïdi geeft spelenderwijs les aan kinderen met een taalachterstand. foto Ruben Oreel Vroege aandacht voor taalachterstand werpt nu al zijn vruchten af. door Carla van de Merbel middelburg - Zo'n tien kinderen van rond de vijf jaar zitten in een kring bij juf Jenneke. De juf praat met hen over het feestje dat ze pas gevierd hebben. Rustig leidt ze hen langs het zingen, slingers knut selen, koek eten en de stoelen dans. De juf vraagt, de kinderen vertellen en de juf helpt hen daar bij. Zo komen tal van woorden en begrippen aan de orde, die ook nog eens regelmatig herhaald wor den. Het klasje van Jenneke Zaïdi heet schakelklas en is bedoeld voor kin deren met een taalachterstand. De ze schakelklas bestaat sinds het be gin van dit schooljaar. De kinde ren zijn afkomstig van christelijke basisschool Cypressenhof en van openbare school Leeuwenburch, die samen in de brede school Palet in de Middelburgse Magistraatwijk zijn gehuisvest. In de schakelklas zitten zowel al lochtone als autochtone kinderen. Vier ochtenden per week gaan de kinderen vanuit hun eigen klassen naar de schakelklas. Daar krijgen ze per ochtend twee uur les van juf Jenneke. Daarna gaan ze weer terug naar hun eigen klas. De kinderen zitten voornamelijk in groep twee; één kind zit in groep één. De bedoeling van de schakelklas is de taalachterstand die de kinderen hebben in een jaar tijd zo goed mogelijk weg te werken zodat ze in groep drie met lezen kunnen beginnen. Kinderen waar thuis geen of slecht Neder lands wordt gesproken of waar, in geval van autochtone gezinnen, te weinig aandacht is voor taal, mis- De woordenschat van de kinderen blijkt al flink groter te zijn geworden sen de basis die nodig is voor dat leren lezen. De schakelklas in het Palet is nu al een succes te noemen, zeggen de betrokkenen van beide scholen. De woordenschat van de kinderen DAMES- EN HERENMODE /o 1 VEEL WOONACCESSOIRES Rno/ l/ADTIMP CADEAU'S EN MEUBELEN 3U 'O l\Ut\ I IIMVa Markt 73 Middelburg 0118 -650151 Langstraat 11-13 Zoutelande 0118 - 566003 donderdag en vrijdag gesloten, zondag geopend Tommy Hilfiger Scapa Sports Gaastra McGregor Part Two Hampton Bays River Woods L'Argentina O-four MAC Vanguard van Santen van Santen Napapijri New Zealand Aeronautics Volgens dorpsraad stuit financiering van complex op problemen. door Henk Postma OOSTKAPELLE - Er zit geen schot in de plannen voor een woonzorg complex (wozoco) in Oostkapelle. Volgens dorpsraadslid P. Peters zijn achter de schermen proble men ontstaan met de financiering. Deze maand zou een definitief ont werp voor het wozoco worden ge presenteerd. En er had al een be stemmingsplan voor ter inzage moeten liggen. Maar van dat alles is nog niets in zicht. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst van de dorpsraad beklaagde Peters zich er over dat de dorpsvertegenwoordi gers hierover in het ongewisse, wa ren gelaten. Hij stelde vast dat een van de part ners, de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, moeite heeft de financiering rond te krijgen. Door wijzigingen in het zorgstelsel is er volgens hem steeds minder overheidsgeld voor kleinschalige vormen voor ouderenhuisvesting. De bijeenkomst leverde ook goed nieuws op. De gemeente wil in ok tober beginnen met de langver wachte reconstructie van de Duin weg. Een nog te vormen denktank moet er deze maanden een plan voor aandragen. door Wendy van den Hurk middelburg - Vanaf de Lange Jan klinkt de komende tijd weer nieu we muziek. De tweede stadsbeiaar- dier van Middelburg heeft het au tomatische spel vervangen. Elk kwartier klinkt een bewerking van muziek van een Zeeuwse com ponist. Op het hele uur kan men luisteren naar Baletto van Johan Snep die organist was in Zierikzee. Op het eerste kwartier en het half uur komt een fragment van een Menuet en een Amoroso, bewerkt door loos Verschueren Reynvaen. Hij was in de achttiende eeuw beiaardier en organist van de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Op het tweede kwartier is een fragment te horen van een Allegretto van Willem Lootens, die in dezelfde periode werkte in Middelburg. De Zeeuwse Bibliotheek heeft nog een stapeltje muziek liggen uit de speeltrommel van jan Morks, die beiaardier was van 1900 tot 1920. De trommel is in 1940 verbrand tij dens het bombardement op Mid delburg, maar de muziek is be waard gebleven. Morks heeft elke noot nauwkeurig op papier gezet. Ook die muziek zegt de huidige, tweede stadsbeiaardier van de Ab dijtoren -Jos Vogel- binnenkort eens te gaan gebruiken. blijkt al flink groter te zijn gewor den. Ook op andere scholen in Middel burg (Beverburch, Vossenburch), Vlissingen (Ravenstein, Sint Jozef school, Het Vlot) en Oost-Souburg (Burcht Rietheim) wordt sinds au gustus gewerkt met schakelklas sen. Ook daar zijn de ervaringen goed; de scholen zijn erg tevreden over deze manier van extra aan dacht aan kinderen met een taal achterstand. De Cypressenhof en Leeuwenburg zien wel problemen in de contac ten met de ouders van de kinde ren uit de schakelklas. Die verlo pen nogal eens moeizaam. Soms komt dit omdat de ouders moeite met de Nederlandse taal hebben en niet alles begrijpen. KRUININGEN - De gemeente Rei- merswaal tast in het duister over de vermeende verdwijning van kat ten in Kruiningen. Een inwoner van het dorp beweer de deze week in een anonieme brief aan de PZC en Omroep Zee land dat het afgelopen half jaar meer dan zeventien katten en ook mussen en egels verdwenen zou den zijn. De briefschrijver legde een verband met het ongediertebe- strijdingsbedrijf van Kees Kooij- man uit Yerseke, dat volgens hem het verboden middel arseen zou gebruiken. Volgens wethouder Jaap Sinke, die gisteren een gesprek had met Kooijman, is van dat verband geen sprake. „Wij hebben geen enkele reden om te twijfelen aan de werk wijze van het bedrijf Ook krijgen we meldingen uit andere delen van het dorp dat daar onbekende katten worden gezien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29