Boeken Afgestompte dertigers D Thriller lijkt op kinderavontuur Ode aan beste fantasy-werk; ra ra PZC Donderdag 17 januari 2008 19 BOEKEN KORT Nicolaas Flamel zal bij velen bekend zijn door zijn op treden in Harry Potter en de Steen der Wijzen of de Da Vind Code. De alchemist heeft echt bestaan(i330-i4i8). Hij zou de Steen der Wijzen hebben ge maakt en daardoor onsterfelijk zijn. De Ierse schrijver Michael Scott heeft zich door deze legen darische middeleeuwer laten in spireren en wil zes romans over hem schrijven. De Nederlandse vertaling van het eerste deel De alchemist is net verschenen. Scott beschrijft dat Flamel nog leeft en zijn krachten meet met boze krachten. [^1 M. Scott - De Alchemist. Vertaling Henny van Gulik. Mynx, 16,95 euro. epen J. SlauerhofFis een dich ter die blijft fascineren. Arne Zuidhoek voer als matroos en passagier op de kusten die Slau- erhof aandeed en legde zijn bele venissen vast in het boek Slauer- hof'Te varen naar het eiland van geluk'. In veel van Slauerhoffs werk speelt de zee een rol, maar de schrijver schreef slechts wei nig over de schepen waarop hij voer. Zuidhoek onderzoekt de verhouding van de dichter met schepen en de zee. Arne Zuidhoek - Slauerhoff'Te varen naar het eiland van geluk'. Aspekt, 17,95 euro. De Bulgaarse schrijver Ilija Trojanow (1956) schreef een roman over de Britse reizi ger, avonturier en antropoloog Richard Francis Burton. Een wonderlijke negentiende-eeu- wer die graag de grenzen verken de. Trojanov, die met zijn fami lie wegvluchtte uit zijn geboorte land, beschouwt zichzelf ook als een reiziger tussen werelden, culturen en religies. Hij woonde in Kenia en Bombay (Mumbai) en zit nu in Kaapstad. Trojanow was al jong geïnteresseerd in Burton die als eerste Europeaan zou zijn doorgedrongen tot de binnenlanden van Oost-Afrika. [TH Ilija Trojanow - De wereldverzamelaar. Vertaling José Rijnaarts. De Geus, 24,90 euro. In haar nieuwe roman Het uur tussen hond en wolf bewijst de Duitse schrijfster Silke Scheuermann dat met fijnzinning proza een onbarmhartig en ontluisterend beeld van jonge mensen kan worden geschetst. door Nico de Boer foto Paul Müller Silke Scheuermann wordt in Duitsland door critici tot de voorhoede van een nieuwe generatie schrij vers gerekend. Dat ze een belofte is, bewijst ze met Het uur tussen hond en wolf. Fijnzinnig proza over twee zussen die niet mét maar ook niet zónder elkaar kunnen. Het uur tussen hond en wolf gaat over dertigers die zo op het oog een enerverend en vol bestaan lei den, maar dat bij nader inzien een zaam en leeg is. Ze doen er alles aan hun wanhoop te maskeren en twijfelen tussen een leven als trou we hond en vrije wolf In Scheuermanns romandebuut - zij schreef eerder poëzie en verha len - draait het om de gecompli ceerde verhouding tussen twee zusters. Ze zijn tot elkaar veroor deeld en herkennen meer in el kaar dan hen lief is. De jongste is journaliste en na enige jaren corres pondentschap in Rome terugge keerd naar haar geboorteplaats Frankfurt. De oudste is beeldend kunstenaar. Ze hebben elkaar lange tijd angst vallig gemeden. 'Om redenen die ik graag voor mezelf houd', aldus de jongste zus, de vertelster, 'had ik al jaren geen contact meer ge had met mijn zus, het buitenland had het gemakkelijk gemaakt en het was me liever zo, ik voelde me er goed bij'. Het weerzien tussen de zusters is dan ook kil. vriend 'het uur tussen hond en wolf noemt, waarin .ze meubels aan diggelen slaat of zichzelf of een ander met een mes te lijf gaat. 'Ze heeft dan zo de pest aan zich zelf dat ze op alles inhakt wat bin nen haar bereik komt'. De jongste ergert zich aan de losse levensstijl van haar zuster, maar is er ook door gefascineerd. Ze obser veert haar zus nuchter en zakelijk, 'zoals je een insect onder een ver grootglas bekijkt'. Ze reageert ech ter 'hysterisch' zodra ze haar eigen verval gadeslaat: 'Sinds ik 30 ge worden was, beeldde ik me in dat ik er met de dag zichtbaar verlep- ter uitzag. Ik hield mijn hoofd dicht bij de spiegel, tot die door mijn adem besloeg, daarna trok ik het hoofd weer terug en begon een antirimpelcrème aan te breng en.' De journaliste begint terloops - zo als zoveel in deze roman terloops gebeurt - een verhouding met de vriend van haar zus. Ze ontmoet artistiekerige types die een voor Silke Scheuermann - hier tijdens een persconferentie in Wiesbaden - is volgens Duitse critici een belofte van de nieuwe generatie schrijvers. De mooie, kouwelijke oudste zus, met haar 'lange benen, een taille als van een zandloper', verkeert ar tistiek en emotioneel in een crisis en zoekt haar heil in de drank. Zij wordt meegezogen door wat haar liefde hebben voor horror, waar naar in het boek veelvuldig wordt verwezen. Horror als metafoor voor het afgestompte bestaan van dertigers die zich met drugs, drank en seks op de been proberen te houden. 'Ze zei dat horrorfilms in teressant waren omdat ze zonder franje en heel direct het probleem van de moderne mens behande len, dat ze ervoor zorgen dat hij tenminste nog iets voelt'. Dat Silke Scheuermann ook dichte res is, merk je aan haar poëtische proza. Soms is ze wat zwaar op de hand, somber en melancholisch, ligt de symboliek er al te dik bo venop. Op haar best is ze als haar toon losjes is en ze laconiek en iro nisch, en daardoor onbarmharti ger, de ontluisterende aftakeling van de drankzuchtige zuster be schrijft. Silke Scheuermann - Het uur tussen hond en wolf. Vertaling Els Snick. Uitgeverij Cossee. 164 pag. 19,90 euro. John Brosens - Dubbel gepakt. Uitgeverij Ellesy Crime, 201 pag., 16,95 euro. door Peter Kuijt e inmiddels vierde psychologische thriller van John Brosens heet Dub bel gepakt en laat zien dat het werk van een redacteur bij een uitgeverij duistere kantjes kan hebben. De gekwelde redacteur in kwestie heet Tamar Anneur. Ze nadert de 50 jaar en werkt bij uitgeverij De Nieuwe We reld met opgewekt gemoed naar haar vrijheid toe. Bin nenkort verkast ze namelijk voorgoed naar haar huis in Piemonte, Italië. Maar dan dient zich een onverlaat aan in de vorm van een tamelijk volhardende stalker. Uit brief jes en e-mails blijkt dat de stalker weet heeft van een ge heim dat Tamar met zich meetorst. Die griezel moet na tuurlijk gestopt worden. Daar bij krijgt de redacteur hulp van collega's, een nerd van een achterbuurman en wat vakantievrienden. Een en an der mondt uit in een - dat moet gezegd - verrassende fi nale in het idyllische Pietra- porzio. Brosens schotelt de lezer met Dubbel gepakt een keurig ver haal voor. Maar daar is ook al les mee gezegd. Dubbel gepakt pakt niet. Het avontuur weet niet te beklijven, nagelbijtend enerverend wordt het ner gens. De wederwaardigheden van Tamar en haar vrienden lijken gaandeweg steeds meer op een avontuur van 'De Vijf van de Britse kinderboeken schrijfster Enid Blyton. Het blijft allemaal zo keurig net jes. De lezer die voor bloed stollende spanning gaat, zou het toejuichen als Brosens zich iets meer van de rafel randjesstijl van een Mo Hay- der of Karin Slaughter zou toe-eigenen. Jean-Claude Gal en Jean Pierre Dionnet - De legers van de verove raar. Uitg. Sherpa, 29,95 euro (luxe edi tie). door Jan Kuys Gelukkig zijn er men sen als Mat Schif- ferstein van uitgeve rij Sherpa, die zich bekommeren om de cultuur historische waarden van het stripverhaal. Recent heeft Schifferstein een prachtige hard cover uitgebracht over het werk van Jean-Claude Gal en Jean Pierre Dionnet. Voor velen onbekende strip makers, die met relatief wei nig werk aan de basis hebben gestaan van (althans volgens Schifferstein) 'het beste fan- tasywerk dat ooit op stripge- bied is gemaakt'. Het veelal uit de jaren zeven tig van de vorige eeuw date rende werk onderscheidt zich door prachtig tekenwerk (Gal) en intrigerende teksten (Dionnet). Toch zijn het voor al de beelden die opvallen. Gal tekent zeer gedetailleerd, met een indringende stijl. Het levert oogverblindende tekeningen op, waar je naar kunt blijven kijken en die door hun intensieve bewer king meteen verklaren waar om de productie van het duo betrekkelijk klein is gebleven. Gal maakte in totaal slechts vijf albums. De tekenaar werkt met veel variatie in het paginabeeld. Door de wisse ling van perspectief wordt de lezer nu eens het verhaal in gesleurd om even later de ont wikkelingen weer van een af stand te kunnen volgen. Schifferstein heeft in deze luxe editie een aantal korte verhalen gebundeld met een interview met Gal en een tekst over de kwaliteiten van De legers van de veroveraar. Dankzij deze schitterende uit gave krijgt de lezer in kort be stek een goed beeld van de uitzonderlijke kwaliteiten van deze Franse stripmakers. Het uur tussen hond en wolf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19