Golfen en internet smelten samen □Keukens Dow nummer een in polyolproductie met nieuwste fabriek PZC Donderdag 17 januari 2008 1 5 Golfvereniging Reymerswael draait proef met Golf o/s. Vanaf maart presenteert Dimmbizz de software en de web site tijdens het Nationale Golf Congres Beurs in Zeist. foto Willem Mieras Dimmbizz in Goes ontwikkelt software en website voor golfbanen. door Jeffrey Kutterink GOES - Golfen en internet? Dimm bizz uit Goes koppelt ze aan elkaar met een reeks computerprogram ma's en een internetsite. Ze moe ten golfen voor golfers en voor ei genaren van golfbanen leuker en toegankelijker maken. De software is gratis. Dimmbizz verdient - is de idee - aan de advertenties. Vier bevriende ict'ers zegden in 2005 hun baan op en startten Dimmbizz. De schoorsteen rookt van het schrijven van computer programma's voor bedrijven en Zeeuwse overheden (provincie en gemeenten). Maar de zes medewer kers van Dimmbizz verwachten dit jaar een grote klapper te kun nen maken met Golf o/s. Een serie programma's die het leven van gol fers leuker en dat van eigenaren van golfbanen gemakkelijker moet maken. „Er waren geen zo com pleet en uitgebreide op golfbanen toegesneden programma's", zegt Marcel van Aken. „Software waar mee je niet alleen je reserveringen 'Golfers vinden via Ugolf2.com informatie over golfbanen in heel Europa' kunt maken, of kunt bijhouden welke golfers een kluisje hebben gehuurd, maar ook het spel interac tiever maakt." Het ontwikkelen van een soortge lijk programma was slechts het be gin van anderhalf jaar lang naden Investering levert vestiging Terneuzen vijftien banen op. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Over i8 maanden heeft Dow Benelux in Terneuzen er 18 kilometer aan pijpen en bui zen bij. Het complexe pijpenstelsel vormt samen met twee reactoren het hart van de nieuwe polyuretha- nen van Dow. Commissaris van de koningin Karla Peijs boorde gis teren op het Dow-terrein de eerste paal voor de nieuwe fabriek de grond in. Zij werd bijgestaan door de Dowtopmannen Doug Warner, Markus Wildi en Gerard van Har ten. Met de nieuwe installaties erbij wordt Dow Terneuzen de grootste polyolproductielocatie ter wereld. Op jaarbasis wordt vanaf 2009 570.000 polyol gemaakt. Nu is dat nog 390.000 ton. Polyol is een grondstof die gebruikt wordt om - zoals Dow-directeur Peter Holicki het omschreef - het leven van [Ti Door de bouw van een fabriek krijgt Dow de grootste polyolpro ductielocatie ter wereld. Commis saris van de koningin Peijs boor de gisteren de eerste paal. ken en programmeren. Inmiddels raakt Golf o/s niet alleen de eigena ren van golfcourses, maar ook de golfers zelf „De site Ug0lf2.com en de software grijpen in elkaar", ver telt Damien Tamisier. „Eigenaren van golfbanen kunnen met de soft mensen te veraangenamen. Polyol wordt gebruikt als vulling voor meubelen, matrassen en autostoe len, maar wordt ook verwerkt in lakken en lijmen. De nieuwe fabriek vergt een inves tering van circa zeventig miljoen euro en levert uiteindelijk 15 nieu we banen op. Gedurende de bouw levert het project werk op voor en kele honderden medewerkers van onderaannemers en ingenieursbu reaus. Volgens Karla Peijs geeft Dow als grootste (industriële) werkgever in Zeeland aan dat er in Zeeland wel degelijk gewerkt wordt. De com missaris van de koningin zei moei te te hebben met het elders gepro jecteerde Zeelandbeeld. „Zeeland heeft een mooie natuur, stranden, is veilig, het is er goed wonen en er zijn veel culturele activietiten, maar ja, er is geen werk. Dat zijn vaak van die reacties, die overigens helemaal verkeerd zijn. Er wordt hier wel degelijk gewerkt en er zijn vele initiatieven die werk ople veren. Al had deze fabriek wat mij betreft wel een onsje meer werk mogen opleveren", voerde ze aan. President Wildi van Dow Europa stelde dat de Terneuzense vesti ging zijn positie met de investe ring verder verbeterd had. ware boekingen reserveren, toer nooien plannen, scores en betalin gen verwerken. Golfers vinden via Ug0lf2.com informatie over golfba nen in heel Europa. Ze kunnen een baan en in de buurt gelegen hotels reserveren. Daarvoor wer 1 ken we samen met Booking.com." Op de golfbaan melden spelers zich aan via een aanraakscherm. Wie in het bezit is van een mobie le telefoon of digitale agenda met internet, kan op de baan de score bijhouden. Die is direct af te lezen op een scherm in het clubgebouw. De eigenaar van de golfbaan kan zien welke golfer zich waar op de baan bevindt en kan zelfs ingrij pen. Tamisier: „Langzame golfers kunnen worden verzocht om ie mand voor te laten gaan. Ook kan worden gewaarschuwd voor slecht weer." Al die functies zijn opgenomen in Golf o/s. „Normaal zouden we af hankelijk van de grootte van de golfbaan 10.000 tot 30.000 euro moeten vragen." Maar Dimmbizz installeert het pakket gratis. De enige voorwaarde is dat golfbanen de boekingen laten verlopen via Ug0lf2.com. Want het Goese be drijf verdient aan de op de website geplaatste advertenties. Van Aken: „Adverteerders bepalen zelf op welke pagina van de site ze adverteren. Ze kunnen in de soft ware aangeven of alleen inwoners uit een bepaald land, provincie of regio de advertentie mogen zien. Ze roepen een vakje op waarin de advertentie moet komen te staan, zien of die vrij is en vullen die. De plek en de grootte bepaalt het ta rief" Maar het gaat nog verder. Ta misier: „Adverteerders kunnen ook aangeven dat de advertentie te zien is op een televisiescherm bij een of meer golfbanen. Het is zelfs mogelijk om de advertentie te to nen op de pda of mobiele telefoon van de golfers op de baan." De mo gelijkheden lijken eindeloos. Golf vereniging Reymerswael is de eer ste baan die ermee werkt. „Daar is het getest. Nu gaan we de markt op." Van Aken en Tamisier presen teren Golf o/s op 13 maart tijdens het Nationale Golf Congres 8c Beurs in Zeist. „Onze verwachtin gen zijn hoog gespannen." j Door de gigantische aanloop konden we niet iedereen optimaal van dienst zijn Woonboulevard Veenendaal Groeneveldselaan 35* tel 0318-529944 Rotterdam Alexandrium III tel. 010-2205633 Goes Amersfoort Nobelweg 2-26 Brabantsestraat 6 tel 0113-216230 tel 033-4640588 Amsterdam Drachten Villa Arena Dr. M.L Kingsingel 44 tel. 020-5675420 tel 0512-541144 Velserbroek ZeilmaKerstraat 10 tel 023-5390681 Woerden Jaap Bijzerweg 25 tel. 0343462500 Rijssen Ambachtsstraat 2 tel. 0543530600 Heerhugowaard J.J.P Oudweg 4 tel 072-5760333 KEUKENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15