hard Hypotheekmarkt VS door banken verziekt Leo van der Geest is André de la Porte 'Uiteindelijk is de beurs de beste voorspeller van een recessie.' Corné van Zeijl, fondsbeheerder SNS PZC Donderdag 17 januari 2008 13 De kredietcrisis ontstond in de zomer van vorig jaar door de problemen rond hypotheken in Amerika. Na 2001 was er sprake van een opleving van de huizenmarkt in de VS. Dat kwam onder meer doordat de Federal Reserve (het Ameri kaanse stelsel van centrale ban ken) de officiële rente in een aantal stappen sterk verlaagde. Leningen, zoals hypotheken, werden daardoor goedkoper. De ontwikkeling van nieuwe hy- potheekvormen droeg ook bij aan de huizenverkoop. Een van de grootste veranderingen was dat ook aan mensen die in het verleden slecht hun schulden af losten hypotheken werden ver strekt. En daarmee werd het woord subprime een begrip. Schuldenaren met een slechte reputatie wat betreft het aflos sen, worden in Amerika aange duid als subprime, wat zoveel be tekent als 'minder dan eerste klas'. Aan deze mensen die de lasten van een eigen huis eigenlijk niet konden dragen, zijn hypothe ken verkocht. Daarbij waren de eerste twee jaar vaak een rente vaste periode. Vorig jaar ont stonden de problemen doordat bij veel huizenkopers deze rente vaste periode afliep. Daardoor moesten ze lenen tegen een ho gere rente. In 2005 bedroeg de hypotheek rente ongeveer 3,5 procent. Vo rig jaar moest er 5,5 procent worden betaald. Dat was een ste vige verhoging voor mensen die toch al niet veel te besteden heb ben. Zij konden dus hun rente last niet langer betalen. De subprime-lenders, de finan ciële instellingen die geld lenen aan minder kredietwaardige hui zenkopers, kwamen in de pro blemen. Deze instellingen vor men slechts een klein deel van de markt. Het probleem is ech ter dat financiële instellingen die geld hebben geleend aan de subprime-lenders hun geld of een deel daarvan niet terugkrij gen. De omvang van de crisis is nau welijks te overzien. Ook al om dat niemand een compleet beeld heeft van de transacties tussen de bancaire instellingen waarbij leningen aan elkaar wor den doorverkocht. In juli vorig jaar lieten de Duit se banken 1KB en Commerz- bank weten in de problemen te komen door de kredietcrisis. Northern Rock, de grootste hy potheekverstrekker van Groot-Brittannië, kwam in sep tember in liquiditeitsproble men. De Britse centrale bank schoot te hulp met een noodle- ning. De Nederlandse zakenbank NIBC zag zijn winst sterk afne men door de crisis op de Ameri kaanse hypotheekmarkt. De IJs landse Kaupthing Bank nam NIBC over. Nederland behoort econo- tot de Europese top. Maar lies biedt geen garanties. De economie is door zijn heid ook heel gevoelig voor in- tionale ontwikkelingen, merikaanse banken hebben er ooitje van gemaakt. Zij heb- •nverantwoorde leningen ver- en vervolgens de risico's zoda- ïrknipt, verpakt en verhan- niemand er nog enig zicht :eft. De onzekerheid over de ng van de kredietcrisis knaagt lakt banken voorzichtig met van kredieten. De koersen dalen, de goedkope tast de concurrentiepositie uropese bedrijven aan, de in Het vertrouwen in de rlandse economie wordt op gesteld, maar - zo zullen lende, Bos, Zalm en in hun g een groot aantal koffiedik- denken - alles is beter dan je put in praten. Dus houden erin. Niet tegen beter in, maar omdat zij het ook 'eten. In september 2007 staan klanten voor de Britse bank Northern Rock om hun geld op te nemen. De beelden uit 1929 en 2007 komen sterk overeen, maar volgens de meeste deskundigen hoeven we nu niet te vrezen voor een recessie. foto Nick Pringle/National Pictures Econoom (directeur Nyfer) „Nee, we stevenen niet af op een re cessie, maar wel op een groeivertra ging. Dat kan ook haast niet anders, want we hebben de laatste jaren een enorme groei doorgemaakt. We heb ben de top bereikt en het zal iets min der snel groeien. Maar een recessie? Nee. Nederland heeft een gezonde economie. We zijn niet meer zo afhan kelijk van de Amerikaanse markt. Het praten erover is wel gevaarlijk. Als ik politicus was geweest zou ik er niet al teveel over zeggen. Als Rutte zegt dat wij op een recessie afstevenen, moet hij dat onderbouwen met onder liggende cijfers. Dat kan hij niet echt, tenminste ik heb nog geen tekenen van een dreigende crisis gezien. Het gaat goed in Nederland en de komen de twee jaar zien er gunstig uit. Het vertrouwen van de consument is het belangrijkste voor de economie. De beurs is een goede voorspeller van dreigende recessies, maar de beurs heeft ook de neiging om te overdrij ven. Als het slecht gaat, gaat het in eens drie keer zo slecht. Als het goed gaat, drie keer zo goed. De pieken zijn er veel hoger dan op basis van de eco nomie gerechtvaardigd is." niging Eigen Huis huizenbezitter on- It nauwelijks gevolgen van de De crisis is in Amerika be- i met hypotheken en is later naar consumptieve kredie- lar het Amerikaanse systeem is met het Nederland- ins worden geen hypotheken aan mensen die niet krediet- zijn. Het is wel zo dat banken de kredietcrisis minder wen. Daardoor is de risico-op- uit te lenen geld gestegen stijgt de hypotheekrente, is dat de hypotheek rente nu licht zal gaan dalen. Als de Amerikaanse centrale bank de rente verlaagt werkt dat door. Sommigen zeggen dat de hypotheekrente specta culair gaat dalen, maar dat denk ik niet. Het historisch gemiddelde van de hypotheekrente is 6 procent, en daar zitten we nu onder. Een jaar gele den was de hypotheekrente 4,5 pro cent en nu 5,5. Het effect van die stij ging is niet groot, want hoe meer ren te je betaalt hoe meer rente-aftrek je krijgt. Het systeem van hypotheek rente-aftrek heeft een dempend ef fect."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13