Buitenland Geen verdrag Servie Amerikaan Romney wint in Michigan British Council in twee steden Rusland dicht Tekst Spaans volkslied sneuvelt alsnog 1 O Donderdag 17 januari 2008 pzc O Nederland verzet zich tegen ondertekening van EU-overeenkomst. straatsburg - De minister van Buitenlandse Zaken van EU-voor- zitter Slovenië is er gisteren niet in geslaagd Nederland over te halen toch akkoord te gaan met de on dertekening van een EU-samen- werkingsovereenkomst met Ser vië. Nederland en België zijn de enige landen die dit akkoord tegen houden. Bewindsman Dimitrij Rupel is in Nederland om te pleiten voor dit samenwerkingsakkoord. Maar de Tweede Kamer en de regering blij ven erbij dat geen handtekening mag worden gezet zolang de vroe gere Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic niet is uitgeleverd aan het Joegoslavië-Tribunaal. De Sloveense premier Janez Jansa zei gisteren in het Europees Parle ment dat hij voorstander is van het bieden van een 'Europees per spectief aan Servië (lees: het teke nen van het associatie-verdrag). Slovenië streeft er ondanks het ver zet van Nederland en België nog steeds naar dat op 28 januari te doen. Minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken opperde een EU-werkgroep naar Servië te stu ren. Die zou de Serviërs kunnen la ten zien wat Europa te bieden heeft en hen motiveren mee te werken met het Joegoslavië-Tribu naal. Het plan is om dit nog voor de vol gende ronde in de verkiezingen in Servië te doen, in een soort po ging de nationalistische krachten in Servië te beperken. Nederland blijft zich verzetten tegen de ondertekening van een EU-samenwerkingsovereenkomst met Servië. Nederland wil eerst de uitlevering van Ratko Mladic. MERCURIUS - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa heeft gisteren de eerste foto's vrijgegeven van de planeet Mercurius. De Nasa-sonde Messenger maakte deze foto maandag op een afstand van ongeveer 20.000 kilometer van het oppervlak van de kleinste planeet in ons zonnestelsel. Het laat een gebied zien ter grootte van ongeveer 500 bij 500 kilometer. De grote, dubbele, ringvormige krater (r) werd ruim dertig jaar geleden al even waargenomen door de Amerikaanse ruimtesonde Mariner 10 en toen Vivaldi genoemd. Messenger moet over drie jaar in een omloopbaan rond de planeet ko men. foto Nasa/AP Presidentskandidaat Republikeinen wint 'thuiswedstrijd'. detroit - Mitt Romney heeft dins dag bij de Republikeinen de voor verkiezingen in Michigan voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen gewonnen. Romney kreeg de steun van 39 procent van de kie zers, de senator van Arizona John McCain haalde een score van 30 procent. Mike Huckabee werd der de met t6 procent. Romney, voormalig gouverneur van Massachusetts, had de zege hard nodig. Vorige week scoorde McCain het beste in New Hamp shire. Huckabee was bijna twee weken geleden de sterkste in Iowa. Romney is goed bekend met Michigan. Zijn vader was er van 1963 tot 1969 gouverneur. Ook zijn vrouw komt uit Michigan. Rom ney noemde zijn overwinning 'het begin van een terugkeer, een terug keer voor Amerika'. De Democraten hielden dinsdag ook voorverkiezingen in Michigan. Die waren zonder betekenis, om dat de partij had besloten dat Michigan vooralsnog geen afge vaardigden mag sturen naar de na tionale partijconventie waar ko mende zomer formeel de kandi daat wordt aangewezen. De Democraten in Michigan zijn gestraft, omdat zij in een poging meer invloed te kunnen uitoefe nen op de selectie van de uiteinde lijke Democratische presidentskan didaat de datum van de voorver kiezingen naar voren hadden ge haald. Het partijbestuur ging daar bij voorbij aan de partijmores dat de eerste raadplegingen in respec tievelijk Iowa, New Hampshire, Nevada en South Carolina moes ten plaatshebben. Hillary Clinton stond als enige top per nog op de lijst en haalde een nietszeggende zege. sint-petersburg - Door de diplo matieke hoogspanning tussen Mos kou en Londen sloot gisteren de British Council zijn deuren in twee Russische steden. Er lijkt vooralsnog geen einde te komen aan het geharrewar over de Britse culturele overheidsinstelling in Rusland. De British Council sloot zijn deu ren in Sint-Petersburg en Jekateri- nenburg na intimidatie door de au toriteiten. Russische medewerkers zouden zijn verhoord door de ge heime dienst FSB. Ook de directeur van de vestiging in Sint-Peterburg, Stephen Kin- nock, zou zijn geïntimideerd. Hij werd dinsdagavond korte tijd vast gehouden door de politie, die meende dat hij te veel had gedron ken. Hij kwam binnen een half uur weer vrij. Kinnock is de zoon van Neil Kinnock, de voorzitter van de British Council. Total is schuldig aan ramp olietanker Erika parijs - De rechtbank in Parijs heeft het Franse olieconcern Total schuldig bevonden aan het zinken van olietanker Erika in 1999 voor de Franse kust. Dat veroorzaakte de ergste olieramp uit de Franse ge schiedenis. Total kreeg een boete van 375.000 euro. Het bedrijf moet samen met nog twee andere partijen 192 mil joen euro compensatie betalen, on der meer aan de Franse Staat. Huiszoekingen naar kinderporno op gsm brussel - De Belgische justitie heeft gisteren in Vlaanderen 42 huiszoekingen uitgevoerd in een onderzoek naar kinderporno. De betrokkenen worden ervan ver dacht kinderpornofoto's via hun gsm verspreid te hebben. Die foto's konden zij dan later downloaden op hun computer. Zo konden de verdachten controles op het internet ontwijken. Legerpost in Pakistaans stamgebied veroverd dera ismail khan - Militante mos- lims hebben een legerpost in Pakis- tans grensgebied met Afghanistan onder de voet gelopen. Vijfentwin tig militairen worden vermist en zijn mogelijk omgekomen. Vol gens het leger verloren de aanval lers veertig man in de gevechten die uitbraken nadat zij raketten hadden afgevuurd. Vijftien van de veertig militairen die de post be manden wisten te ontsnappen. Tientallen Siciliaanse maffiosi gearresteerd Palermo - De Italiaanse politie heeft gisteren in Palermo 36 men sen gearresteerd op verdenking van maffia-praktijken. De arrestan ten zijn aangeklaagd wegens ille gaal wapenbezit en afpersing. De politie kwam hen op het spoor door de vele briefjes met bevelen in code die werden gevonden bij de arrestatie van maffiabaas Salva- tore Lo Piccolo in november. Libië moet 6 miljard betalen voor aanslag washington - Een federale rech ter in de VS heeft de regering van Libië en zes Libische functionaris sen veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 6 miljard dollar in verband met de aanslag op een Frans passagierstoe stel in 1989. UTA-vlucht 772 was van N'Djamena in Tsjaad op weg naar Parijs toen het toestel door een bom boven Niger neerstortte. Alle 170 inzittenden kwamen om. Brit Ashdown wordt VN-gezant Afghanistan londen - De Britse diplomaat Lord Paddy Ashdown (66) wordt toch de speciale VN-gezant voor Afghanistan. Dat heeft een bron die betrokken was bij de onderhan delingen gezegd. Ashdown weiger de tot nog toe omdat hij het man daat niet sterk genoeg vond. Hij was eerder Hoge Vertegenwoordi ger van de internationale gemeen schap voor Bosnië-Herzegowina. madrid - Het Spaanse volkslied blijft voorlopig tekstloos. Het Spaanse Olympische Comité (COE) heeft gisteren bekendge maakt zijn voorgestelde versie niet aan het parlement voor te leggen. COE-voorzitter Alejandro Blanco zei in Madrid dat er onvoldoende consensus was over de uitverkoren versie en dat die tot veel negatieve reacties heeft geleid. Het voornemen om de Spaanse te nor Placido Domingo de door een jury uitgekozen tekst op 21 januari te laten presenteren op een sport gala is hiermee ook gesneuveld. Critici zeggen dat de tekst, geko zen uit zevenduizend inzendin gen, riekt naar het fascistisch verle den en dat de diversiteit in Spanje er bekaaid vanaf komt. Blanco erkende dat de controverse duidelijk maakt dat deze woorden als volkslied geen toekomst heb ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10