Meninges Herstel elders meer nodig dan in Westerschelde PZC Woensdag 16 januari 2008 9 TE CAST Leendert van Melle is natuur- en kunstliefhebber en woont in Zierikzee Het artikel 'Natuurherstel ontstijgt Westerschelde' van Marten Hem- minga (PZC 11 januari) geeft een onvolledig beeld van de problema tiek. Zijn redenering is evenwel lo gisch: Estuaria staan in Europa on der druk en de Westerschelde is uniek in Zuidwest-Nederland In de afgelopen decennia gingen de natuurwaarden in de Wester schelde door menselijk ingrijpen sterk achteruit, wat herstel noodza kelijk maakt. Volgens Hemminga zijn buitendijkse natuurprojecten een illusie, waardoor natuurherstel zonder ontpoldering onmogelijk is. Aan deze redenering ontbreekt echter de context waarbinnen be sloten is tot natuurherstel. In het kader van de oproep tot openheid in het debat over ontpoldering door mevrouw J. Boogert is juist die achtergrond van groot belang. Die context is namelijk de Ontwik- kelingsschets 2010, welke de basis was voor de onlangs door de Twee de Kamer goedgekeurde Schelde- verdragen. In het brede overleg naar de Ont- wikkelingsschets toe is besloten tot natuurherstel. Bij de tweede verdieping was echter sprake van natuurcompensatie in plaats van natuurherstel, waardoor bij veel Zeeuwen verwarring ontstaan is. Natuurcompensatie is wettelijk verplicht als door een project een beschermd natuurgebied schade lijdt. Bij het overleg voor de Ont- wikkelingsschets bleek dat door nieuwe baggertechnieken nauwe lijks schade aan het estuarium-sys teem ontstaat, zodat natuurcom pensatie onnodig is. Voor de mi lieubeweging ging dat te ver. Door knap lobbywerk en druk vanuit de milieubeweging kwa men er tóch natuurmaatregelen in de Scheldeverdragen. Die maatre gelen konden uiteraard geen na tuurcompensatie meer zijn en moesten natuurherstel genoemd worden. Zo wordt begrijpelijk dat het natuurherstel in de Ontwikke- lingsschets zeer gedetailleerd om schreven werd, zodat alternatieven bij voorbaat onmogelijk zijn. Vlaanderen en Nederland hebben besloten tot natuurherstel in het Schelde-estuarium. Ze waren dat niet verplicht, maar uit het maat schappelijk overleg in aanloop naar de Ontwikkelingsschets is die beslissing door het krachtenveld in het overleg ontstaan. Natuurlijk heeft de Westerschelde de afgelopen eeuw geleden onder menselijk ingrijpen. In de startno titie voor de milieueffectrappor tage van de Hedwige-polder staat dat de natuurlijkheid van de Wes terschelde en de Bovenschelde in de vorige eeuw met 30% afnam. Bedenkt men dat in de vorige eeuw de uitbouw van de industrie (Sloegebied en Schelde-Rijnverbin- ding) en afsluiting van de Braak man zijn doorgevoerd en dat er in die tijd enorme milieuvervuiling was, dan valt die 30 wel mee. Het is in de Westerschelde in ie der geval niet zo rampzalig als met de estuariene kwaliteiten in de rest van de Zeeuwse en Zuid-Hol landse wateren. Door het Delta plan is op veel plaatsen de estuarie ne kwaliteit zelfs geheel verdwe nen. Als een natuurherstelplan op basis van verdwenen natuur voor Zeeland opgesteld moet worden, dan zal de prioriteit niet op ontpol- deren rond de Westerschelde ko men te liggen. De rekenkamer 'Deltawerken waren schade lijker voor de natuur dan uit diepen Schelde' heeft terecht de vraag gesteld of de prijs per hectare verkregen natuur door ontpoldering niet te hoog ge worden is. Als prioriteiten gesteld moeten worden kan natuurherstel dan ook beter worden uitgevoerd in de Grevelingen, Volkerak en Krammer. Een alternatief is ook de aanpak van de zandhonger in de Oosterschelde. Het zou goed zijn om de commis sie die naar alternatieven voor ont- polderen moet zoeken meer be voegdheden te geven dan die van Maljers, zodat zij de hele Delta in ogenschouw kan nemen. Het na tuurherstel kan dan op een betere manier de Westerschelde ontstij gen dan Hemminga beoogt. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Prunje 2 In de PZC van 07-01 ventileerde ir. L. Bijlsma als directeur van de nieuwe Waterdienst van Rijkswa terstaat enige aanvechtbare opvat tingen. Ze betroffen ontpoldering, toelating van getij in het Prunjege- bied op ons eiland en het tekort aan capaciteit van de waterschap pen. Er rijst de vraag of de wereld van de technowetenschappen ook vindt dat het land op de manier van Bijlsma moet meegroeien. Af gezien daarvan hebben zijn uitla tingen maatschappelijke onrust op ons eiland veroorzaakt (zie lezers schrijven in de PZC van 10/1 met associaties naar de ramp van '53), iets waarvoor hij als ambtenaar niet is ingehuurd. Tenslotte zijn ambtenaren, die binnen zijn Wa terdienst en ook daarbuiten aan de betreffende dossiers werken, in een onmogelijke positie geplaatst. Want hoe moeten zij eventueel met andere opvattingen reageren, kortom opening van zaken geven, waar mevrouw J. Boogerd in de PZC van 2/1 om vraagt? Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee Strandpaviljoens Dat voorzitter J. Duvekot van Hore ca Nederland van Walcheren geen tweede Ibiza wil maken is wel in tegenspraak met wat hij schrijft, namelijk dat de strandpaviljoens zich meer op de zakelijke markt moeten richten. Bij de zakelijke markt behoren ook de zogenaam de houseparty's. We hebben als bewoners/huurders van het strand allemaal ondervonden wat dat heeft betekend in de jaren '90. Op woensdag-, vrijdag- en zater dagavond was het één groot drank festijn met als gevolg grote vernie lingen aan strandcabines, strand- meubilair e.d. De voormalige bur gemeester mevrouw de Bruin en de Raad hebben toen het wijze be sluit genomen tot het instellen van een vaste sluitingstijd voor de paviljoens. Momenteel kan men al twaalf keer ontheffing krijgen en dit is meer dan genoeg. Ik hoop dan ook dat burgemeester Van der Zwaag hier strikt de hand aan zal houden. M.J. Koole Brouwerijstraat 45, Koudekerke Natuurherstelplan De landschapsarchitect heeft be paald dat de vruchtbare bovenlaag (teeltlaag) op een bult komt, dan krijgen pioniersplanten een kans (PZC, 09-01). Daarna een beeldbe palende waterplas om watervogels de benodigde ruimte te geven. Ver volgens gaat het polderpeil zo ver omhoog dat bomen die goed groei den, sterfte vertonen, eerst in de toppen. Dan nog iets, gras groeit een meter per jaar, meneer Hylke- ma, en daarbij produceert het een heel jaar door zuurstof Koeien vre ten niet anders. Gesproken over 'het op zich armoedige gras'! En als die melkveehouder dan geen hectares grasland over heeft voor graskuilvoer om de winterperiode door te komen, dan moet hij óf maïs zaaien of hooi inkopen. Nou, mooi hoor, zo'n binnendijkse brak ke waterplas met aangewaaide dis tels, een paar duizend potentiële H5Nt-ganzen erin. Lang leve de natuurinrichters met hun 'spelden- knoppennatuur'. Degenen die er wél bij varen zijn de grote grond- verzetbedrijven. W. Slabbekoorn Axelsestraat 115, Zaamslag Leerlingenvervoer Uit het leven van een Zeeuws-Vlaamse leerling gegre pen: maandagmorgen, de eerste schoolweek na de kerstvakantie komt een taxi van een ander be drijf dan voorheen met een onge kwalificeerde chauffeur voorrij den. Er is inderdaad vervoer! Dins dagmorgen doet zich dezelfde si tuatie voor. Betrokken leerling had ondertussen zelf ontdekt dat de taxichauffeur niet gekwalificeerd was hem te vervoeren. Woensdag morgen de 'oude' taxi van voor heen met een gekwalificeerde chauffeur. De heer Van Schaik, wethouder gemeente Terneuzen en voorzitter Samenwerkingsver band Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen, heeft veel ruimte in de krant gekregen om te beweren dat het allemaal wel goed komt. Aan welke kwaliteitseisen moet een wethouder eigenlijk vol doen? Wekenlang hebben ouders in onzekerheid geleefd hoe het ver voer geregeld zou worden. De heer Van Schaik betoogt in de PZC van 31-12 dat het de ouders worst zal zijn wie hun kinderen zal vervoeren. Dan heeft hij geen inlevingsvermogen in de zorgen van ouders over de vraag, door wie en op welke wijze hun kinde ren met een of andere handicap naar school vervoerd zullen wor den. Karlo Martens Gouwestraat 20, Terneuzen Fietsvoetveer 2 Als scheepswerf Reimerswaal be weert dat zij in staat is om dit schip te dokken, dan hoeft nie mand daar aan te twijfelen, dan kunnen zij dat. Reimerswaal is een van de werven waarmee ik di verse malen projecten heb gedaan. Als wij een boot bouwen en we weten dat er dokproblemen kun nen zijn, voorzien wij het schip van vier hijsogen. Dit zijn schepen met een gewicht van 600 ton, wat het fietsvoetveer bij lange na niet weegt. Wat kraanfaciliteiten in Zeeland betreft zijn er in Kats twee kranen die elk 750 ton kun nen hijsen met een hijshoogte van 24 m. Ook zijn er in Nederland ge noeg mobiele kranen te vinden. Kortom, als men wil, zijn er vol doende mogelijkheden in Zeeland om het fietsvoetveer droog te zet ten. Verder kan ik me niet voorstel len dat de huidige problemen niet oplosbaar zijn, het lijkt me verstan dig deze eerst op te lossen voordat een zelfde derde boot gebouwd wordt. Overigens, voor de prijs waarvoor deze schepen zijn gebouwd waren veerboten met een mono-huil en stabilizers veel goedkoper en ro buuster geweest. P. A. Gommers Burchtlaan 4, Axel Trichinella parasiet Lekkers met een luchtje of een smaakje? In de rubriek 'Consument' werd op 10-01 door Jacques Hermus het boek van Florine Boucher bespro ken, getiteld 'De dood in de pot'. Nogal wat leuke recepten worden door de auteur voorzien van, zoals Hermus beweert, 'griezelmakend commentaar'. Nu, dat is het inder daad, maar zo erg als hier wordt beschreven is het toch echt niet. Ie der jaar zouden enige honderden Nederlanders na een hapje var kensvlees blind worden door be smetting van het vlees met de pa rasiet Trichinella spiralis. Blijft u rustig uw niet helemaal doorgebak ken stukje vlees eten. Alle varkens worden na de slacht in ons land keurig op het voorkomen van de ze parasiet gekeurd. We vinden al jaren geen positieve monsters meer. De dieren kunnen zich hier niet meer besmetten, in tegenstel ling tot varkens in sommige ande re EU-landen, waar de dieren nog los rondom het huis lopen en bij voorbeeld een besmetting via door hen gesoupeerde muizen en ratten oplopen. In Frankrijk von den enige jaren geleden nog be smettingen bij mensen plaats via paardenvlees. Wilde zwijnen zou den evt. nog besmet kunnen ra ken, maar ook deze dieren worden altijd gekeurd voor het vlees wordt vrijgegeven. Dr. J. Goudswaard, microbiolooog Vogelstraat 34, Middelburg Uruzgan De kop boven het artikel in de PZC van 14 januari jl. inzake de 2 gesneuvelde soldaten in Uruzgan komt mij nogal suggestief over. Als of hier sprake zou zijn van een si tuatie die grenst aan opzet. Teveel worden onze mannen en vrouwen die de moeilijke klus in Uruzgan opknappen getypeerd alsof zij het leuk vinden om 'soldaatje' te spe len. Er valt daar niets te spelen, maar een serieuze klus te klaren waar van juist zij door opleiding en in stelling doortrokken blijken te zijn. De soldaten die deze inschat tingsfout onder zeer moeilijke om standigheden gemaakt hebben ver dienen evenals de familie van de slachtoffers ons mededogen. Hun straf is al zwaar genoeg. Niemand heeft het recht die door tenden tieuze berichtgeving te verzwaren. G. Roodhart 's Gravenpolderseweg 9-318, Goes Het aanpakken van de zandhonger in de Oosterschelde verdient voorrang boven ontpolderen rond de Westerschel de. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9