Aanslag Beiroet op auto ambassade VS Verenigde Staten versterken troepen in Afghanistan BenZeker De allerhoogste spaarrente van Nederland? 8 Woensdag 16 januari 2008 PZC Zeker vier omstanders gedood door autobom in Libanese hoofdstad. BEIROET - Een bomaanslag op een voertuig van de Amerikaanse am bassade in de Libanese hoofdstad Beiroet heeft gisteren zeker vier Li- banezen het leven gekost. Van de inzittenden van de auto raakte ech ter alleen de chauffeur lichtge wond. De passagier, een medewerker van de Amerikaanse diplomatieke dienst maar geen Amerikaan, bleef ongedeerd, aldus het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. De slachtoffers zijn omstan ders. De aanslag was gisteravond nog niet opgeëist. De explosie in een voornamelijk door christenen bewoonde wijk ten noorden van de hoofdstad, werd veroorzaakt door een auto bom. In totaal raakten tien men sen gewond. Meerdere voertuigen gingen in vlammen op. In de stad, politiek en religieus zeer verdeeld, doen zich al drie jaar lang aanslagen voor. Meestal zijn tegenstanders van Syrische in menging in de politiek van Liba- 1^ Een bomaanslag op een auto van de Amerikaanse ambassade in de Libanese hoofdstad Beiroet heeft gisteren zeker vier Libanezen - omstanders - het leven gekost. non het doelwit. Al meer dan een jaar bevindt het land zich in een politieke crisis, met de pro-wester se regering aan de ene en de door Syrië gesteunde oppositie aan de andere kant. Mede daardoor wordt de verkiezing van een opvolger van president Emile Lahoud tel kens uitgesteld. De aanslag van gisteren lijkt de eer ste die gericht was op westerlin gen in jaren. Tijdens de Libanese burgeroorlog (1975 - 1990) waren buitenlanders wel het doelwit. In 1983 werden door een aanslag 49 Amerikaanse ambassademedewer kers gedood, een paar maanden la ter kwamen 241 Amerikaanse ma riniers om het leven door een zwa re aanslag. Film De Vliegeraar niet welkom in Afghanistan LOS ANGELES - Afghanistan heeft een stokje gestoken voor de im port en vertoning van The Kite Runner, de film naar Khaled Hos seini's wereldberoemde roman De Vliegeraar over de onstuimige vriendschap van twee Afghaanse jongens. De film zou geweld in het land kunnen uitlokken. Het Af ghaanse ministerie van Cultuur acht het te gevaarlijk The Kite Run ner in de bioscopen te vertonen. Belgisch paspoort krijgt vijf foto's BRUSSEL - België heeft zijn nieuwe paspoorten beveiligd met vijf pas foto's. Elke foto is afgedrukt met een an dere techniek: zo is er een alleen te zien met ultraviolet licht. De vele foto's moeten namaak praktisch onmogelijk maken. Minister Karei de Gucht van Bui tenlandse Zaken zei gisteren dat het paspoort is aangepast 'om het beste ter wereld te blijven'. Spaans-Turkse initiatief voor meer begrip MADRID - In Madrid zijn sinds gis teren talrijke politici, onderne mers, geestelijken en journalisten uit honderd landen bijeen op het Eerste Forum van de Alliantie van Beschavingen (AoC). Het Spaans-Turkse initiatief is overgenomen door de Verenigde Naties. De AoC wil de dialoog tus sen culturen en beschavingen be vorderen en onbegrip en vooroor delen bestrijden. Meeste Franse baby's bij ongehuwden PARIJS - Voor het eerst zijn in Frankrijk meer baby's van onge trouwde vrouwen geboren dan van gehuwde. Het afgelopen jaar steeg het aantal geboortes buiten het huwelijk tot 50,5 procent. Deze ontwikkeling is het gevolg van een maatschappelijke 'revolu tie' de afgelopen decennia. De be palende factor voor een gezin is niet meer het huwelijk maar een kind, aldus sociologe Irene Thery. 39 gewonden bij aanslag in Thailand YALA - Op een markt in het zui den van Thailand is gisteren een motorfietsbom ontploft. Er raak ten 39 mensen gewond, van wie sommigen in de paniek die na de explosie uitbrak. De aanslag, in de provinciehoofd stad Yala, is vermoedelijk het werk van moslims. De in juli 2005 inge stelde noodtoestand in het zuiden is gisteren met drie maanden ver lengd. Vogelgriep velt ruim 35.000 vogels in India CALCUTTA - In het oosten van In dia is vogelgriep uitgebroken. Ten minste 35.500 vogels zijn in de af gelopen dagen aan het virus be zweken. Vandaag begint het ministerie van Veehouderij in de staat West-Ben- galen met het afmaken van pluim vee. Ook gaan gezondheidsmede werkers van deur tot deur om be woners te controleren op sympto men van de ziekte. 3200 militairen extra ingezet in Helmand tegen Taliban-rebellen. KABUL - De Verenigde Staten stu ren 3200 extra militairen naar Af ghanistan. De Amerikaanse militai re aanwezigheid in het verscheur de land komt daarmee op het hoogste niveau sinds de inval in 2001, toen het radicaal-islamiti sche Taliban-regime werd verdre ven. De versterkingen zijn vooral be doeld om steun te bieden aan de Navo-troepen die strijden tegen de hardnekkige Taliban-rebellen en voor de verdere opleiding van Afghaanse veiligheidstroepen, al dus het Pentagon gisteren. Met de extra troepen groeit het Ameri- 1^ De Verenigde Staten sturen 3200 extra militairen naar Afghanis tan. Daarmee komt het Ameri kaanse contingent uit op ruim dertigduizend manschappen. kaanse contingent in het land met ruim 10 procent. Eerder werd bekend dat de verster kingen vooral gelegerd zullen wor den in de zuidelijke provincie Hel mand. Zij blijven er voor een pe riode van zeker zeven maanden. De Navo dringt al maanden bij al le lidstaten aan om missies te ver lengen of meer manschappen te sturen naar Afghanistan. De VS waren aanvankelijk terughoudend, ondanks oproepen van Amerikaan se commandanten in het veld om versterkingen te zenden. Van de huidige 27.000 Amerika nen in Afghanistan dienen er veer tienduizend onder Navo-vlag. De ze Isaf-missie beoogt vooral het land te beveiligen en op te bou wen. Ook Nederland is onderdeel van deze missie. De dertienduizend andere Ameri kanen zijn betrokken bij opleidin gen van Afghaanse militairen en agenten, en bij militaire operaties gericht tegen strijders van het ter reurnetwerk Al Qaida. Libanese militairen en politieagenten grendelen de plek van de aanslag af. BenZeker.r vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8