/>an Jaar Religieus Erfgoed Zeeuwse aanval op laaggeletterdheid Kapitein overtreedt milieuwet Zorg CDA over visserij rondom zeereservaat Veilig werken centraal op HZ J pzc Woensdag 16 januari 2008 31 merkends voor Zeeland en daar moeten we wat mee doen. Wat is de betekenis ervan voor de samen leving en wat levert het aan inte ressante cultuur op." Komt het accent dan niet te veel op één geloofsrichting te hangen? „Ik vind van niet. Er wordt ook aandacht aan andere groeperingen besteed. We moeten de islamiti sche stroming er zeker ook bij zien te betrekken, al is daar van reli gieus erfgoed in onze provincie geen sprake. En als ik kijk naar de totale uitgaven op de culturele be groting van de provincie, dan mag het reformatorische volksdeel best eens wat meer aandacht krijgen." Er wordt ook een link gelegd met de uitvinding van de telescoop 400 jaar geleden. Wat is daar religieus aan? „De telescoop heeft het wereld beeld van de mensen in die tijd omgedraaid. De komst heeft bijge dragen aan de kennis dat de aarde niet de centrale planeet in het heel al is. Het lijkt op zich een techni sche vinding, maar wel een die ontzettende invloed heeft gehad op ons denken, zeker ook gods dienstig. In die zin vind ik het leg gen van een verbinding beslist niet misstaan." Wanneer bent u tevreden? „Als we erin slagen dusdanig inte ressante bijeenkomsten en kunstui tingen te hebben, dat de mensen erover praten. In ieder geval in Zee land, liefst ook daarbuiten. Het moet mensen raken." Overzicht activiteiten Een greep uit de activiteiten in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed en van Cul tuur, Wereldbeeld Religie: 5 april t/m 28 juni: Expositie re ligieuze merklappen, Hist. Mu seum De Bevelanden, Goes. 5 april t/m 26 oktober: Exposi tie 'God, Goden en Heiligen' in Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg. 12 april: Opening Cultuur, We reldbeeld Religie, Goes. 28 april t/m 9 januari: Exposi tie 'Kerken en godsdiensten in Zeeland', Zeeuws Archief. - 16 mei: Zeeuwse opening Jaar van het Religieus Erf goed, basiliek van Hulst. - 18-24 juli: Culturele Week Aardenburg, thema: religie. Najaar: Tentoonstelling in De Vleeshal in Middelburg over 'de gereformeerde gezindte'. - December: Landelijke en pro vinciale afsluiting Jaar van het Religieus Erfgoed. RPCZ kiest voor twee sporenbeleid en wil project op buurtniveau. door René Schrier VLISSINGEN - In Zeeland moet op drie plekken, verspreid over de drie regio's, op buurtniveau een ex periment tegen laaggeletterdheid worden opgezet. Dat is een aanbe veling van het RPCZ (Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland). Kennelijk is de drempel voor laag- geletterden te hoog om deel te kunnen nemen aan extra scholing, schrijft het RPCZ in een concept Zeeuws aanvalsplan laaggeletterd heid. Daarom moeten allerlei orga nisaties, zoals school, peuterspeel zaal, consultatiebureau, bibliobus, huisartsenpost en dergelijke daar aan meedoen, zodat de drempel zo laag mogelijk wordt. Daarom denkt het RPCZ aan wijken buur ten of dorpskernen. Deze aanpak is te vergelijken met het Brabantse project 'Ticket to the future'. Het is de bedoeling de ervaringen die hiermee worden opgedaan, te gebruiken bij het tweede spoor dat het RPCZ uitzet om het probleem aan te pakken. Dat tweede spoor is de zogenaamde brede aanpak. Bij die brede aanpak hoort een functionaris die de activiteiten aan jaagt. Het gaat dan om zaken die al door allerlei instanties in Zeeland worden opgepakt in de strijd te gen laaggeletterdheid. Laaggeletterden hebben niet de vaardigheid om gedrukte en ge schreven informatie te gebruiken om te functioneren in de maat schappij. De provincie heeft het RPCZ opdracht gegeven een aan valsplan te ontwikkelen, omdat het probleem ook in Zeeland speelt. Overigens wijkt het percen tage laaggeletterden in Zeeland (13 procent) nauwelijks af van het lan delijke cijfer. Laaggeletterdheid is een probleem omdat mensen die daar mee kampen vaak sociaal, maatschappelijk en politiek wor den uitgesloten. Waterpolitie constateert valsheid in geschrifte in Vlissingse haven. vlissingen - De waterpolitie te Vlissingen heeft maandag de kapi tein van een onder Slowaakse vlag varend zeeschip een boete van 2500 euro opgelegd voor valsheid in geschrifte. De 45-jarige kapitein uit de Oekraï ne had in zijn documenten ver meld dat hij geen afgewerkte olie en vervuild water aan boort had. In werkelijkheid trof de Waterpoli tie ongeveer 50 kubieke meter res tanten aan. De Waterpolitie be zocht het zeeschip in de Bijleveld- haven. In de machinekamer con stateerden de agenten dat de tanks niet leeg waren. De kapitein ging akkoord met de schikking en kocht hiermee verde re vervolging af den haag - De aanleg van de Twee de Maasvlakte dreigt vertraging op te lopen. De visserijsector onder zoekt namelijk een juridische pro cedure, omdat het kabinet afspra ken schendt. Voor de kust van Schouwen en Goeree is een zeere servaat gepland als compensatie voor aanleg van de Tweede Maas vlakte. Binnen dit bodembescher- mingsgebied is de boomkorvisserij verboden. De visserijsector ging er vanuit dat de boomkorvisserij in het gedeelte van de Voordelta dat niet tot het zeereservaat behoort gewoon kon doorgaan, omdat spra ke is van bestaand gebruik. Nu het erop lijkt dat deze tak van bodem visserij toch vergunningplichtig wordt, overweegt het Product schap Vis juridische stappen. CDA-Kamerlid Koppejan heeft mi nister Verburg (CDA, Landbouw en Natuur) gisteren gevraagd of zij wil bemiddelen, zodat de vissers kunnen blijven vissen en de Maas vlakte geen vertraging oploopt. vlissingen - Tweede en derde jaars studenten Human Resource Management aan de Hogeschool Zeeland houden vrijdag r8 januari een Veilig en Gezond Werken Eve nement in hun school. Het zal in het teken staan van risico's die mensen in hun werk tegen kun nen komen, 's Middags zal van 13.00 uur tot 15.00 uur een Arbo- markt worden gehouden in het atrium. Het ochtendprogramma be staat uit workshops. Voor het mid dagprogramma zijn alle studenten en bedrijven welkom om zelf te ontdekken hoe breed het thema Veilig en Gezond Werken is. Be drijven presenteren producten op het gebied van arbeidsomstandig heden. Ook zijn er demonstraties zoals een stoelmassage en een mo deshow met veiligheidskleding. groeien nog steeds en bouwen nieuwe kerken. Het zijn architecto nisch interessante kerkgebouwen die neergezet worden. Het zou aar dig zijn daar eens onderzoek naar te doen. Ze houden niet van prot serigheid en die zie je ook van bui ten niet." Kerken komen leeg. Speelt de provin cie bij herbestemming een rol? „Vraag en aanbod van kerken speelt lokaal. Daar hebben we als provincie geen rol. Het gaat wel om gebouwen waar mensen iets mee hebben. Het is niet makkelijk die aan een ander kerkgenoot schap over te dragen. Ie hebt ook te maken met technische en ruim telijke problemen. Ik heb geen moeite met een andere bestem ming. Het is vaak het gebouw dat interessant is en dat blijft over eind." Krijgt het jaar een eigen Zeeuws stempel „In behoorlijke mate. We willen ook de landelijke slotmanifestatie naar hier halen. In onze provincie zijn meer mensen van de reforma torische gezindten. Dat is iets ken-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53