Binnenland Onderzoek van Defensie naar 'oortjes' Minderjarige asielzoekers blijven verdwijnen uit opvangcentra 'Overschot begroting van 2007' SP'er is jongste Kamerlid ooit 4 Woensdag 16 januari 2008 PZC ven, trok Kleian in november op nieuw aan de bel, weer zonder re sultaat. De Kamer vindt het belangrijk dat de mogelijkheid van falende com municatieapparatuur wordt meege nomen in het onderzoek. Tot die tijd willen Kamerleden niet in houdelijk ingaan op de bewerin gen van de Acom. SP'er Harry van Bommel noemt het 'speculatief, voorbarig en onethisch' dat Acom nog voor afronding van het onderzoek met een beschuldiging komt. De Kamer wil wel meer informa tie over de aard van de operatie in de buurt van Deh Rawod. Mi nister Eimert van Middelkoop (De fensie) moet de Kamer daar me dio volgende maand over informe ren. SP'er Van Bommel heeft het idee dat er sprake was van een of fensief en niet van een verken ningsmissie, zoals de minister maandag schreef Gisteren werd ook bekend dat een voormalig militair die in Tarin Kowt bij het ontladen van zijn wa pen per ongeluk een collega be schoot, mogelijk toch wordt ver volgd. De collega raakte vorig jaar door het schot gewond. Een dag vaarding van het Openbaar Minis terie werd vorige week ingetrok ken op verzoek van de advocaat van de militair. Deze wil collega's van de ex-militair horen. Of het OM de zaak alsnog voor de rechter brengt, wordt duidelijk nadat de getuigen zijn gehoord. SF pagina 8: VS versterken troepen in Afghanistan *(AUt oohgens VAN ZJJN/ KLAS UoPËN ER zo 8 O ,ft\ü£i)EP Vakbond: doden mogelijk door gebrek aan communicatie. DEN HAAG - Defensie neemt in het onderzoek naar het schietdrama in Uruzgan mee, of een tekort aan functionerende 'oortjes' de dood van twee Nederlandse militairen in de hand heeft gewerkt. De be schuldiging van de militaire vak bond Acom gisteren dat er al maanden een tekort was aan com municatiemiddelen, staat daar vol ledig los van, aldus een Defensie- woordvoerder. Het ministerie is niet blij met de opmerkingen van de bond die zij 'voorbarig' noemt. „Generaal Ber lijn heeft zondag al aangegeven dat de onderste steen boven moet. Al le kwesties worden onderzocht, dus ook de communicatie", aldus een woordvoerder. De militairen Wesley Schol en Al- dert Poortema werden zaterdag tij dens een vuurgevecht door eigen vuur gedood. Volgens Acom kan hebben meegespeeld dat veel oor tjes, waarmee militairen onderling communiceren, kapot waren. Al in juli vorig jaar heeft voorzitter van de vakbond Jan Kleian het pro bleem aangekaart, waarop De fensie zou hebben beloofd maatre gelen te nemen. Toen die uithie ld Het ministerie van Defensie be- kijkt in het onderzoek naar de dood van twee militairen in Uruz gan ook of een tekort aan goede 'oortjes' een rol heeft gespeeld. Verscherpt toezicht op kwetsbare groep werpt nog geen vruchten af. door Sandra Donker DEN HAAG - De afgelopen twee jaar zijn 238 minderjarige asielzoekers uit opvangcentra verdwenen. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van lustitie. Mogelijk is een deel van hen in de criminaliteit en de gedwongen prostitutie beland. Ondanks de strenge maatregelen die staatssecretaris Albayrak van lustitie dit najaar heeft genomen om de verdwijningen tegen te gaan, vertrekken nog steeds gere geld minderjarige asielzoekers 'met onbekende bestemming'. Dat meldt het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Om hoeveel kinderen het gaat, wil de organisa tie niet zeggen. „Dat ligt nogal ge voelig", zegt een woordvoerder. „Maar het gebeurt niet langer structureel." lustitie heeft de afgelopen jaren di verse maatregelen genomen om de verdwijningen uit opvangcen tra voor minderjarige asielzoekers tegen te gaan. Zo zijn er beveili gingscamera's opgehangen, toe gangspasjes ingevoerd en is er een meldplicht. Verder zijn er weer baarheidstrainingen voor meisjes en vrouwen. Daarnaast is justitie onlangs begonnen met de 'beslo ten' opvang van minderjarigen die het risico lopen het slachtoffer te worden van mensensmokkelaars. Deze kinderen mogen alleen on der begeleiding naar school en staan onder strikt toezicht. Deson- Zeker 238 minderjarige asielzoe kers zijn de afgelopen twee jaar uit opvangcentra verdwenen. Maatregelen van staatssecretaris Albayrak helpen vooralsnog niet. danks kan volgens Albayrak 'nim mer gegarandeerd worden dat er geen jongeren uit de opvang ver dwijnen'. „Wij kunnen geen men sen opsluiten", aldus de woord voerder van het COA. „Wij kun nen hen niet verbieden de deur uit te gaan." De beveiliging van de centra werd dit najaar geïntensiveerd na de aan houding van een omvangrijke in ternationale bende mensenhande laren. Zij zouden minstens 140 Ni- geriaanse meisjes naar Nederland hebben gesmokkeld. Een deel van deze meisjes kwam als alleenstaan de asielzoeker naar ons land, en werd opgevangen door het COA. Na korte tijd 'verdwenen' zij. Dertien verdachten, allen afkom stig uit Nigeria, moeten op 28 ja nuari voor de rechtbank in Zwolle verschijnen. Gisteren hield de Itali aanse politie nog eens 51 mensen aan in verband met deze zaak. DEN HAAG - SP-Kamerlid Remy Poppe feliciteert zijn fractiegenoot Farshad Bashir (r). Bashir is gistermiddag op 20-jarige leeftijd toegetreden tot de Tweede Kamer. Hij is daarmee de jongste volksvertegenwoordiger uit de parlementaire geschiedenis. Bashir is geboren in de Afghaanse hoofdstad Kabul en woont inmiddels tien jaar in Nederland. Politieke ervaring deed de student natuurkunde op als raadslid in Leeuwarden. Bashir volgt in het parlement Rosita van Cijlswijk op die gekozen is tot penningmeester van de SP. Het lidmaatschap van de Kamer is toegestaan vanaf achttien jaar. Pv- dA'er Sharon Dijksma, huidig staatssecretaris van Onderwijs, was in 1994 met 23 jaar tot op heden het jongste Kamerlid. foto Cees Zorn/GPD DEN HAAG - Minister Wouter Bos van Financiën verwacht dat het ka binet 2007 heeft afgesloten met een overschot op de begroting. Tot op heden werd er gerekend op een tekort van 0,2 procent. Bos zei dat gisteren op RTLZ, waar hij voor het eerst aanschoof voor een wekelijks gesprek. Hij gaf aan dat 'het tellen' nog gaande is en dat hij daarom nog geen precies cij fer kan geven. Wel benadrukte Bos dat het beeld er positiever uit ziet dan critici deden geloven. Hij zette de kritiek als zou het kabinet slecht op de schatkist letten en er met de pet naar gooien weg als 'spookverhalen'. Bos beleefde giste ren zijn eerste eigen wekelijkse praatje, net als de premier traditie getrouw op vrijdag heeft. Raadscursus over islam in Ede beveiligd EDE - De gemeente Ede heeft giste ren een beveiligingsbedrijf inge huurd om een informatieve bijeen komst van de gemeenteraad over 'ontwikkelingen in de islam' te be veiligen. „In de aanloop hebben raadsleden en wethouders verve lende e-mailtjes ontvangen die wij zen op de uitwassen van de islam. De ontvangers hebben die mailtjes als bedreigend ervaren", aldus een woordvoerder van de gemeente. V/d Nieuwenhuyzen is op borgtocht vrij DEN HAAG - Zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen is op borg tocht vrijgekomen. Dat bevestigde een woordvoerder van het Open baar Ministerie gisteren. De zaken man heeft een borgsom betaald van tien miljoen euro. Hij is sinds vrijdag op vrije voeten, maar hij blijft verdachte in de fraudezaak. Hij heeft zijn paspoort moeten in leveren en moet zich beschikbaar houden voor het onderzoek. Dode bij brand in hotel centrum Amsterdam amsterdam - Bij een brand in een hotel in Amsterdam is gisteren een nog onbekende vrouw om het leven gekomen. Een man raakte ge wond. Drie personeelsleden van het hotel moesten naar het zieken huis vanwege ademhalingsproble men. De brand brak uit in een ka mer van het Swissötel aan het Damrak in het centrum van de stad. De brandweer wist het vuur snel te blussen. Amsterdam betaalt beveiligen winkels amsterdam - Amsterdam wil voortaan de helft van de kosten be talen als winkeliers en andere on dernemers hun zaak beveiligen. Met de maatregel wil de hoofdstad de veiligheid van middenstanders vergroten. Onder meer detectie poortjes, alarminstallaties, video bewaking, kluizen, surveillance door een beveiligingsbedrijf en bu- renbelsystemen moeten voor de subsidie in aanmerking komen. Politie: meisjes filmden ernstige mishandeling oosterhout - De vijf meisjes in de leeftijd van 13 tot en met 15 jaar uit het Brabantse Oosterhou. die worden verdacht van twee ernsti ge mishandelingen van plaatsgeno ten, zijn ook verdacht in een derde zaak. De politie ontdekte gisteren op het mobieltje van een verdachte beelden van een mishandeling op 26 oktober. De politie is op zoek naar het slachtoffer. Te weinig bewijs tegen stenengooiers uit Best eindhoven - /.lies wijst erop dat een groepje van v,jf a zes jongeren uit Best vorig jaar stenen op auto's heeft gegooid en daarmee onder meer verantwoordelijk is voor de dood van een 72-jarige vrouw uit Aarle-Rixtel. De politie heeft echter niet genoeg bewijs tegen de jongeren om hen als verdachten aan te merken. Dat heeft onderzoeksleider Henry Val kenburg gisteren gezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4