Plannen Waarde kosten miljoenen Nieuwe media ontsluiten Gezellig samen eropuit met de scootmobiels 22 I Woensdag 16 januari 2008 PZC Adriana en Jan Kruijs Voorberge-van Dalen samen op het feestje thuis ter ere van hun zestigjarig huwelijk. foto Willem Mieras Goes' echtpaar Kruijs Voorberge-van Dalen zestig jaar getrouwd. door Paulus Houthuijs goes - 'Of ze even wilde stoppen met door de film heen praten'. De openingszin van Jan Kruijs Voor- berge (8o) tegen zijn toekomstige vrouw Adriana van Dalen (8o) was nogal ongebruikelijk. Gisteren was het precies zestig jaar geleden dat het echtpaar elkaar het ja woord gaf „Ie beseft pas hoelang zestig jaar is als het eenmaal zover is", kijkt Jan terug op hun geslaag de huwelijk. Adriana woonde op een boerderij waar nu de Goese wijk Noord- hoek is. Jan woonde aan de Kapel- seweg bij Kloetinge. Door een avondje in de bioscoop zou hun le ven voorgoed veranderen. „Ik weet niet eens meer welke film het was, maar ik had hem al ge zien en ik zat met een paar vrien dinnen over de film te kletsen." Maar Jan kon het gepraat van de voor hem nog onbekende Adriana niet waarderen. „Ik had er op een gegeven moment genoeg van en zei: hou nou eens jullie lelijke bek ken." De meisjes moesten erom giechelen. Ze wisten dat hij het niet kwaad bedoelde. Na de film begonnen de jongens en meiden met elkaar te dollen. De vlam sloeg over bij het toekomstige echt paar. Ze spraken af om samen iets te ondernemen. Een poos hielden ze hun afspraak jes geheim voor hun ouders, al thans dat dachten ze. „We zouden samen naar de kermis gaan en ik wachtte een eindje verderop, tot dat Jans ouders weg gingen. Maar nog voor ze wegliepen zei zijn moeder zachtjes dat hij niet op hen hoefde te wachten." Zijn moe der had al lang door dat hij ver liefd was. Na een paar weken mocht iedereen het weten. T\vee jaar later trouwde het stel. Ze woonden nog wel een tijd bij hun ouders. Jan: „Dat was vroeger niet anders, geld was schaars." Hij werkte als knecht van een kolen boer en later in de groenvoorzie ning. Pas na een paar jaar trok het 'Ik had er op een gegeven moment genoeg van en zei: hou nou eens jullie bekken' echtpaar naar Kloetinge, waar ze drie kinderen kregen. In 1974 had Jan een brommeronge luk, waarbij hij een been blesseer de. Hij kon niet meer werken. Ze moesten ook verhuizen, naar een woning zonder trappen. Dat werd een appartement aan de Nachte gaallaan in Goes. Ze wonen daar nog steeds en vermaken zich pri ma samen. „In de zomer gaan we er op onze scootmobiels lekker op uit, gezellig picknicken of vissen." Het echtpaar heeft ondertussen ze ven kleinkinderen en nog eens ze ven achterkleinkinderen. Multifunctioneel centrum in combinatie met brede school. door Luc Oggel KRUININGEN - Het dorpsontwikke- lingsplan voor Waarde, dat voor ziet in een multifunctioneel cen trum in combinatie met een brede school, kost minimaal drieënhalf miljoen euro. Dat bleek gistera vond tijdens een presentatie van de regiegroep in het gemeentehuis in Kruiningen. Aan het dorpsontwikkelingsplan, MeerWaarde genaamd, wordt al drie jaar gewerkt. De basisideeën zijn door de inwoners zelf be dacht. De daadwerkelijke uitvoe ring is sinds anderhalfjaar in han den van een regiegroep, waar ge meente, dorpsraad, scholen, R&B Wonen en de Architecten Allian tie zitting in hebben. Gisteravond presenteerde die tijdens een zeer druk bezochte themaraadsvergade ring twee varianten voor het ingrij pendste onderdeel van het plan, namelijk de omvorming van het dorpshuis en de twee tegenover ge legen basisscholen D'n Akker (re formatorisch) en D'n Bogerd (openbaar) tot een multifunctio neel centrum met daaraan vastge koppeld een brede school. De eerste optie is grondige renova tie van de twee scholen - die overi gens nu ook al feitelijk aan elkaar vastzitten - en het dorpshuis. De drie gebouwen worden dan aan el kaar gesmeed met een 'verbin dingsgebied' voor algemeen en multifunctioneel gebruik. Kosten: 3,5 miljoen euro. De tweede variant gaat uit van vol ledige nieuwbouw van de twee scholen, mogelijk in combinatie Waarde krijgt een multifunctio- neel centrum in combinatie met een brede school. De keus is re novatie of nieuwbouw van de be staande gebouwen. met appartementen. Ook hier wordt een verbinding gemaakt met het dorpshuis, met dat ver schil dat de multifunctionele ruim tes voornamelijk in de scholen worden geconcentreerd. Deze op tie is duurder: ruim vijf miljoen. Waar het geld voor beide varian ten vandaan moet komen, is nog niet duidelijk. Wel heeft de provin cie toegezegd een duit in het zakje te zullen doen. Hoewel het nog om concept-va rianten gaat en het maken van een keuze nog helemaal niet aan de or de is, gaf raadslid M. Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) toch al aan het meeste te voelen voor nieuwbouw. Voor de beide scho len zijn beide opties een enorme verbetering, want de huidige ge bouwen zijn totaal op. Wethouder H. de Kunder, tevens voorzitter van de regiegroep, zei zo snel mogelijk met nader uitge werkte plannen te willen terugko men naar de raad. Carnaval in Lewedorp met jong-belegenbal lewedorp - Carnavalsvereniging De Kraaiepikkers in Lewedorp gaat iets nieuws doen: een jong-be legenbal. Alle 50-plussers uit Lewe dorp zijn zaterdag 26 januari wel kom in dorpshuis De Zandlööper van 15.00 tot 19.00 uur. Prins Sjef en zijn gevolg maken om 15.15 uur hun entree. De nieuwe activiteit voor 'krasse oude knarren' vindt plaats buitenom het traditionele ouderenbal in Lewedorp. Zeeuws-Vlaamse sfeer in Scherpenisse scherpenisse - Het Holland Huis in Scherpenisse verkeert zaterdag vanaf 20.15 uur in Zeeuws-Vlaam se sferen. De volksliedjesgroep Am- bras treedt op. De Zeeuws-Vlaam- se muzikanten spelen zowel oude volksliedjes als eigen nieuwe liede ren. De laatste zijn vaak gebaseerd op bijzondere gebeurtenissen in de eigen streek, zoals in het verle den ook gebeurde. Dwangsom dreigt voor Goese schroothandel goes - Schroot Recycling Goes hangt een dwangsom van maxi maal 5000 euro boven het hoofd. De firma heeft volgens de provin cie in 2007 telkens verzuimd te melden dat zij afvalstoffen had ont vangen op haar bedrijfsterrein aan de Spoorstraat in 's-Gravenpolder. Dat is in strijd met de Wet milieu beheer. Vanaf 1 februari gaat de dwangsom, 500 euro per overtre ding tot maximaal 5000 euro, in. Markt stopt eerder vanwege harde wind goes - De Goese weekmarkt is gis teren eerder gestopt vanwege de harde wind. Normaal gesproken duurt de markt tot een uurtje of vier, maar nu pakten de meeste marktkooplui om half drie al hun boeltje omdat sommige kramen de lucht in dreigden te gaan. In 's-Gravenpolder, op de hoek van de Wilgenstraat/Iepenstraat waai de een boom op de weg. Lichtjes van de Schelde in kerkje van Ellesdiek ellewoutsdijk - 't Kerkje van El lesdiek houdt zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur een open middag. In 't Kerkje is de tentoonstelling 'De lichtjes van de Schelde' te zien met schilderijen van Lea d'Huyvet- ter. Zij schilderde meer dan vijftig jaar op en langs de Westerschelde. De expositie omvat een veertigtal schilderijen, etsen en enkele aqua rellen. De kunstenares is tijdens de open middag aanwezig. Concert Ons Genoegen in Kapelse kerk kapelle - Harmonieorkest Ons Ge noegen geeft zaterdag 19 januari een nieuwjaarsconcert in de Her vormde Kerk in Kapelle. Gast is het koor A58, met 90 zan gers en zangeressen uit Zeeland en West-Brabant. Ook is de première van de concertmars Corona, ge componeerd ter ere van het hon derdjarig jubileum van Ons Genoe gen. Aanvang 20.00 uur. Op huidig terrein is tegen 2011 geen plaats meer voor graven. door Maartje Huijben tholen - De begraafplaats aan de Prins Bernhardstraat in Tholen wordt uitgebreid. Het nieuwe ge deelte komt op de plek van het tij delijke woonzorgcomplex Dalem hof Het huidige kerkhof van 2,3 hecta re is nagenoeg vol. „Wij verwach ten dat er tegen 2011 geen ruimte meer is voor nieuwe graven", zegt Angelique de Rijk van de gemeen te. Daarom wil de gemeente het terrein waarop Dalemhof staat, in zetten. „De begraafplaats krijgt er 0,8 hectare bij. Dat is voldoende voor de komende jaren." De bewo ners van de Prinses Beatrixstraat kunnen opgelucht ademhalen. Het tijdelijke gebouw verdwijnt op termijn. Voordat het pand er stond, was er nogal wat weerstand van de bevolking. Op last van de buurtbewoners werd de parkeer voorziening en ingang naar de ach terzijde verplaatst. Ook vreesden ze dat Dalemhof langer zou blij ven staan dan noodzakelijk. „Wij verkopen de containerunits als de bewoners eruit zijn", zegt Perry Bakx van Castria Wonen, eigenaar van de units. „We hebben voorals nog geen bouwplannen waarbij wij de noodwoningen nodig heb ben." De uitbreiding van de be graafplaats begint in de loop van 2009. Zierikzeesche Nieuwsbode aan vergetelheid ontrukt. door Ali Pankow zierikzee - Hoe stond dat tien, twintig of misschien wel honderd jaar geleden nou in de Zierikzee sche Nieuwsbode? Op die vraag is sinds gisteren vrijwel direct ant woord te geven. In het gemeente huis in Zierikzee werd de Zeeuwse digitale krantenbank officieel in ge bruik genomen. Het betreft een nieuwe internet dienst van de Zeeuwse Biblio theek en de archiefdiensten in Zee land. Met het toegankelijk maken van de Zierikzeesche Nieuwsbode (van 1844 tot 1998) is een begin ge maakt met www.krantenbankzee- land.nl. Dit betekent dat een rijk ar chief van 192.196 krantenpagina's thuis achter de computer kan wor den nageplozen. Uiteraard is de krantenbank ook via de websites van de gemeente en van de Zeeuw se Bibliotheek bereikbaar. „Het licht, dat in 1998 uitging voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, gaat hiermee weer aan", vindt ge meentearchivaris Huib Uil. Vol gens hem vertoont het digitale ar chief vooralsnog enkele hiaten in de negentiende eeuw, maar zullen die weldra zijn aangevuld. In de komende vier jaar wordt een grote hoeveelheid historische kran ten vanaf 1758 aan het archief toe gevoegd. Het gaat dan om: de Mid- delburgsche en Vlissingsche Cou rant, de Eendrachtbode en diverse Zeeuws-Vlaamse kranten zoals het Hulsterblad. In de loop van dit jaar komen al de Zierikzeesche Courant, de Goesche, Ierseksche en Toolsche Courant en het 'Ik vind dit echt geweldig. Het is de toekomst van het verleden' Noord-Bevelandse Nieuws- en Ad- vertentieblad beschikbaar. Nieuwe media en oude kranten vertegenwoordigen twee verschil lende werelden, maar vinden el kaar in de Krantenbank Zeeland. „Ik vind dit echt geweldig. Het is de toekomst van het verleden",

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 48