ontsluiten krantenarchief Met gedichten op reis door wereld van pubers Kwibus en Harlekijn naar stichting Borsele vreest sluipverkeer op polderwegen SPZC Woensdag 16 januari 2008 23 Burgemeester Asselbergs (links) en directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bibliotheek dompelen zichzelf onder in nostalgie bij officiële opening van Zeeuwse digitale krantenbank. foto Marijke Folkertsma 'Beeldende dichtsels' van brugklassers in Zierikzeese bibliotheek. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Liefde, hobby's, huis dieren, beroemd zijn en afscheid van de basisschool. Het zijn din gen die kinderen van twaalf en dertien jaar bezig houden. Dat blijkt uit de onderwerpen die ze kozen voor een gedichtenexpositie in de bibliotheek in Zierikzee. Voor de zevende keer maakten al le brugklassers van middelbare school Pontes Pieter Zeeman bij het vak Nederlands een gedicht, om dat vervolgens bij Beeldende Vorming met beelden te omlijs ten. De school selecteerde 27 pro ducties en die hangen tot 7 februa ri in de bieb. Wie ze bekijkt, maakt een afwisse lende reis door de belevingswereld van een puber. Sommige nodigen uit tot een glimlach, bijvoorbeeld waar het gaat over 'mijn hond' (Mijn hond is bruin en wit, zijn lieve lingsplek is de opritof'dag school' (Acht jaar heb ik op school gezeten, oh wat hebben we veel uitgevreten). Andere keren ontroeren de pos ters, bijvoorbeeld wanneer het the ma 'liefde' een persoonlijk tintje krijgt. Schitterend is het gedicht 'zonder jou', en opvallend de bij drage 'de ware'. Dat laatste schrijf sel is versierd met een grijs vlak en tientallen zwarte ogen. Aanspre kend is het loflied op Zierikzee, eindigend met De mosselschepen en de gracht, Zierikzee is mooi, dag en nacht, en omlijst door een schilde ring van een lokale mosselkotter, molen en poort. De beste drie dichters van het vmbo en de top-drie van havo/vwo krijgen tij dens landelijke gedichtendag, op 31 januari, een prijs. Oudste Schouwse peuterspeelzalen bij Welzijnshuis. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De twee oudste peuter speelzalen van Schouwen-Duive- land, Kwibus en Harlekijn, hebben een nieuwe 'baas'. Na 35 jaar on der de vleugels van Sociaal Cultu reel Werk De Lichtboei - onder deel van het Leger des Heils - zijn de peuterspeelzalen per 1 januari 2008 overgedragen aan Stichting Welzijnshuis Schouwen-Duive- land. Met de overdracht komt een eind aan een lange periode waarin De Lichtboei de peuterspeelzalen op zette en ontwikkelde. Kwibus en Harlekijn, beide te vinden in Zie rikzee, hebben inmiddels gezel schap gekregen van negen andere peuterspeelzalen, verspreid over Schouwen-Duiveland. Tussen de peuterspeelzalen van De Lichtboei en die van de gemeente zijn in de loop der jaren nauwe banden ont staan. In aansturing en beleid is die samenwerking de afgelopen ja ren nog verder aangescherpt. Met de officiële overdracht van Kwibus en Harlekijn aan het Wel zijnshuis wordt de eenheid in be leid en uitvoering verder vorm ge geven. De overdracht heeft geen nadelige consequenties voor het personeel. De medewerkers die bij het Leger des Heils op de loonlijst stonden zijn nu in dienst van het Welzijns huis. 's-CRAVENPOLDER - De gemeente Borsele wil voorkomen dat na de opening van de Nansenbaan in Goes-Zuid het sluipverkeer op de omliggende polderwegen verder toeneemt. De Nansenbaan wordt de nieuwe ontsluitingsweg van Goes aan de uiterste zuidkant van de stad en moet de doorgaande wegen in Goes-Zuid ontlasten, met name de Anthony Fokkerstraat waar het autoverkeer 's morgens en 's mid dags vaak opstropt in de spits Maar er zit ook een negatief effect aan vast. Het sluipverkeer op eer. aantal polderwegen zal zeer waar schijnlijk toenemen. Aanwonen- den van de die wegen hebben wa terschap Zeeuwse Eilanden aange schreven, als beheerder van polder wegen. Dat wil echter wachten tot studies naar een nieuwe aanslui ting van Goes-Zuid op de A58 ge reed zijn. Ook de gemeenten Bor sele en Goes zijn benaderd. De gemeente Borsele - waaronder de Groeweg valt - wil niet zo lang wachten. Wethouder M. Vermue (CDA, verkeer): „In de tussentijd zal er iets moeten gebeuren om overlast op de polderwegen tegen te gaan." Ze noemt als mogelijk heid 'afsluiten' of alleen bestem mingsverkeer toestaan. 'De ontzettende pijn', een gedicht met kleurrijk beeld. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41