Zeeland Nieuwe media Schouwen-Duiveland ziet niets in overname kerktoren Noordgouwe m Boeken en eieren als blikvanger in Renesse Zeelandbrug bediend vanuit Vlissingen 22 Woensdag 16 januari 2008 pzc Tracé rondweg nu definitief vastgesteld scharendijke - Gedeputeerde sta- ten van Zeeland hebben definitief de knoop doorgehakt: de rondweg bij Scharendijke volgt tracé Dat houdt in dat de weg vanaf de N57 naar het zuiden afbuigt onder- langs Scharendijke en daar aan sluit op de mini-rotonde bij de Weelweg. De rondweg sluit aan op de eerder tussen Haamstede en Renesse aangelegde recreatiever- deelweg. De aanleg van de rond weg staat gepland voor 2009-2010. Muzikaal begin van nieuwe jaar in Ellemeet ellemeet - Ellemeet luidt zaterdag het nieuwe jaar muzikaal in. De kinderen van de basisschool la ten hun vorderingen op blokfluit, viool of saxofoon horen en daarna komen het levenslied, smartlap pen en klassieke Russische stuk ken op de accordeon aan bod. De avond begint om 19.30 uur in het dorpshuis. Emoties in balans met Bach-bloesemremedie brouwershaven - Marianne Blok land-Schilling vertelt vrijdagavond in activiteitencentrum Qint in Brouwershaven over de werking van Bach-bloesemremedies. Blokland-Schilling is ervaringsdes kundige; ze werkt al geruime tijd met de natuurlijke druppels, die mensen moeten helpen hun emo ties in balans te brengen en zo ook lichamelijk fit te blijven. De avond in Brouwershaven be gint om 20 uur. Modern en oud gaan samen tijdens concert middelharnis - De Muziekschool Goeree-Overflakkee geeft vrijdag avond de eerste uitvoering van dit jaar. Bijzonder is de combinatie van de 'oude' harp en het 'moderne' key board in het swingende Waterme lon Man. De uitvoering in de grote zaal van het Diekhuus in Middel- harnis begint om 19.30 uur. Doosje medicijnen verloren in Zierikzee zierikzee - In de omgeving van de Dam, tussen de apotheek en de Golff supermarkt, in Zierikzee heeft iemand gistermiddag rond drie uur een doosje medicijnen verloren. Het gaat om Nitrofurantoine, een middel tegen blaasontsteking. De pillen kunnen gevaar opleveren als ze allemaal tegelijk worden ingeno men. Degene die de medicijnen vindt, wordt verzocht deze af te ge ven bij de apotheek. GoFish in voorronde van 2nd influenz ovezande - De Schouwen-Duive- landse hardrockband GoFish doet vrijdag mee aan de vierde voorron de van 2nd Influenz in Ovezande. Vijf bandjes staan dan op het po dium in jeugdsoos De Klomp. De deelnemers spelen voor een plaats in de finale van de talentenjacht op 19 april. Organisator is de Jonge- renraad Borsele. Kerkbestuur krijgt wel subsidie voor renovatie van klokkenstoel. door Martijn de Koning NOORDGOUWE - De kerktoren in Noordgouwe blijft in het bezit van de plaatselijke hervormde gemeen te. De gemeente Schouwen-Duive land is niet van plan die over te ne men. Wel betaalt ze mee aan het opknappen van de klokkenstoel. Dat antwoordt het college op schriftelijke vragen van het CDA. Die partij haakte een paar weken geleden in op een noodkreet van het kerkbestuur. Dat gaf aan dat het de onderhoudskosten voor de Driekoningenkerk en de toren maar moeilijk meer kan opbren gen. Zo'n dertig gezinnen moeten die samen bijeen brengen, plus het salaris van de dominee. In andere dorpen is de kerk zelf meestal ook in het bezit van de kerkelijke gemeente, maar is de to ren van de gemeente Schouwen- Duiveland. Dat is bij wet ruim tweehonderd jaar geleden gere geld. Om 'onverklaarbare' redenen is de toren in Noordgouwe nooit bij de burgerlijke gemeente terecht gekomen, geven burgemeester en wethouders aan. Het college ziet geen reden alsnog de zorg voor de toren op zich te nemen en die voor een symbo lisch bedrag van de hervormde ge meente te kopen. Wel geeft ze aan een eenmalige bijdrage te willen le veren voor de renovatie van de klokkenstoel: de constructie waar de klok in hangt. „Die was zo ver- m De gemeente wil de kerktoren in Noordgouwe niet overnemen van het kerkbestuur. Wel betaalt ze de helft van de opknapkosten van de klokkenstoel. rot dat de klok bijna naar beneden kwam", weet wethouder Roel van der Wekken. Gezien deze 'uitzon derlijk lastige positie' legt Schou wen-Duiveland 10.000 euro bij, de helft van de totale kosten. Verder wijst het college erop dat de kerk en de toren vanaf 2010 in aanmerking komen voor rijkssubsi die. Dat komt doordat de kerk op de lijst staat van Rijksmonumen ten. „Er zijn wel nog veel onduide lijkheden over die Brim-regeling", waarschuwt Van der Wekken al vast. „Maar zoals het er nu naar uit ziet, moet daar minstens een groot deel van het normale onderhoud van betaald kunnen worden." In geld voor achterstallig onder houd, zoals nu die van het klok kenstoel, voorziet de Brim-subsi- die niet. „Daarvoor zijn mogelijk wel andere potjes", geeft Van der Wekken aan. „Daar moet per situa tie naar gekeken worden." Zierikzeesche Nieuwsbode aan vergetelheid ontrukt. door Ali Pankow zierikzee - Hoe stond dat tien, twintig of misschien wel honderd jaar geleden nou in de Zierikzee sche Nieuwsbode? Op die vraag is sinds gisteren vrijwel direct ant woord te geven. In het gemeente huis in Zierikzee werd de Zeeuwse digitale krantenbank officieel in ge bruik genomen. Het betreft een nieuwe internet dienst van de Zeeuwse Biblio theek en de archiefdiensten in Zee land. Met het toegankelijk maken van de Zierikzeesche Nieuwsbode (van 1844 tot 1998) is een begin ge maakt met www.krantenbankzee- land.nl. Dit betekent dat een rijk ar chief van 192.196 krantenpagina's thuis achter de computer kan wor den nageplozen. Uiteraard is de krantenbank ook via de websites van de gemeente en van de Zeeuw se Bibliotheek bereikbaar. „Het licht, dat in 1998 uitging voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, gaat hiermee weer aan", vindt ge meentearchivaris Huib Uil. Vol gens hem vertoont het digitale ar chief voorshands nog enkele hia ten in de negentiende eeuw, maar zullen die weldra zijn aangevuld. Het aan de vergetelheid ontrukken van de Zierikzeesche Nieuwbode is nog maar het begin. In de ko mende vier jaar wordt een grote hoeveelheid historiche kranten vanaf 1758 aan dat archief toege voegd. Het gaat dan om: de Mid- delburgsche en Vlissingsche Cou rant, de Eendrachtsbode en diver se Zeeuws-Vlaamse kranten zoals het Hulsterblad. In de loop van dit jaar komen al de Zierikzeesche Courant, de Goesche, Ierseksche en Toolsche Courant en het Noord-Bevelandse Nieuws- en Ad vertentieblad beschikbaar. Nieuwe media en oude kranten Zeeuwse Bibliotheek en archief diensten gemeenten bieden sa men Zeeuwse digitale kranten bank aan. Zierikzeesche Nieuws bode als eerste toegankelijk. vertegenwoordigen twee verschil lende werelden, maar vinden el kaar in de Krantenbank Zeeland. „Ik vind dit echt geweldig. Het is de toekomst van het verleden", luiddde de enthousiaste reactie van burgemeester Asselbergs na dat hij samen met directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bi bliotheek de digitale krantenbank officieel in gebruik had gesteld. Bei den dompelden zich even onder in nostalgie terwijl zij krantenbe richten over henzelf uit het verle den op het scherm projecteerden. Ging het gisteren hoofdzakelijk over het voormalig Nieuwsblad, dat ruim honderdvijftig jaar heeft stand gehouden op Schouwen- Duiveland, de krantenbank heeft veel meer in petto. „Uiteindelijk zullen er 47 titels van de voorgan gers van de PZC digitaal worden ontsloten", zei Marlies Jongejan van de Zeeuwse Bibliotheek. Verder gaf zij aan dat de kranten bank in de loop van 2008 ook on derdeel gaat vormen van het digita le Zeeuwse geschiedenisarchief Dat wil zeggen dat over circa vier maanden een schat aan informatie over het Zeeuws cultureel erfgoed op één website www.geschiedenis- zeeland.nlte vinden is. Naast dit krantenarchief vindt de digitale be zoeker daar ook de Beeldband met 170.000 foto's en de documentatie van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (Scez). Krantenbank Zeeland De Zierikzeesche Nieuwsbo de wordt aangeboden onder domeinnaam www.kranten- bankzeeland.nl. Deze informatie is ook te raad plegen via www.schouwen-dui- veland.nl en www.zeeuwsebi- bliotheek.nl. Binnen vier jaar worden zo 47 historische Zeeuwse kranten digitaal toegankelijk gemaakt. Krantenbank Zeeland is samen gesteld door de Zeeuwse Bi bliotheek en de gemeentear chieven van Goes, Tholen, Sluis, Vlissingen, Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland. Blikmuseum verbindt Boekenweek en Pasen met de vaste collectie. door Ali Pankow renesse - Vele bekenden krijgen een plekje in de nieuwe wisselten toonstelling bij Blikmuseum De Blikvanger in Renesse. Roodkapje, Sneeuwwitje, maar ook Piggelmee en Flipje uit Tiel zijn vertegenwoor digd in de expositie met als titel 3 Eenheid: Boek, Blik en Ei. De ope ning ervan zondag valt samen met de maandelijkse Blik op Kunstrou te door het dorp langs tal van kun stuitingen op diverse locaties. Gastvrouw Annemarie Heiligers legt met deze wisselexpositie ver binding tussen Pasen, de Boeken week (van 12 tot 22 maart) en de vaste collectie van het kleine mu seum, oftewel oude blikken. Zij j heeft in haar verzameling veel blik ken met afbeeldingen uit boeken, zoals sprookjes en stripverhalen, maar ook uit reclamecampagnes en televisieseries. „Van blik naar boek is dus niet zo moeilijk, maar hoe krijg ik het ei er nu bij?", vroeg Heiligers zich af Ze had uit vorige paasexposities slechts enkele eieren met afbeel- 'Van blik naar boek was niet zo moeilijk, maar hoe krijg ik dat ei er nu bij?' dingen van onder meer Ollie B. Bommel, Piggelmee en allerlei ka bouters. „Maar dat waren er te wei nig. Daarom ben ik zelf maar eie ren gaan beschilderen naar het voorbeeld van illustraties uit aller lei boeken", zegt de eigenarese van het museum. Tekenen gaat haar prima af en met acrylverf kan ze Annemarie Heiligers schildert boekfiguren op eieren, foto Marijke Folkertsma goed uit de voeten, zo blijkt uit het resultaat. De wisselexpositie loopt tot en met 24 maart. De Blik op Kunstroute voert ver der langs exporuimte 't Opstapje in het dorpshuis. Daar exposeert Ineke Holtkamp-van de Kreek uit Koudekerke haar schilderijen van krijt, acryl- en olieverf Hans Es- seveld uit Goes toont er schilde rijen en sculpturen van staal. Eveli ne Barneveld komt met glasobjec ten en gegraveerde spiegels en Ria Boogert uit Zierikzee presenteert haar handgemaakte kaarten. Ver der zijn bij hotel De Zeeuwse Stro men kunstwerken te zien uit de collectie van Van Bellen Kunsuit- leen. igi Blik op Kunstroute, zon. 20 jan., Renesse e.o., 13.00-17.00 uur. zierikzee - Vanaf vandaag wordt de Zeelandbrug vanuit de centrale post in Vlissingen bediend. Voor alle zekerheid blijft de brug wachter deze week nog op zijn ho ge post. Maar volgende week gaat de bediening volledig op afstand door middel van een glasvezelka bel. De brug werd tot vandaag be diend door een brugwachter in vaste dienst en een uitzendkracht, 's Zomers werkten er twee uit zendkrachten. De vaste kracht blijft in dienst van de provincie, maar krijgt Vlissingen als stand plaats. Op de uitzendkrachten zal, volgens provinciaal ambtenaar Sy- bren Stelpstra, minder vaak een be roep worden gedaan. Voor de beroepsvaart kan de brug nu 24 uur per dag, zeven dagen per week draaien. De openingstij den voor de recreatievaart zijn ver ruimd van 6.00 tot 19.00 uur naar 6.00 tot 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40