terug naar de basisschool AUTOSHAK.NL OCCASION gaan kleuters met plezier naar de tandarts Waterschap heeft muskusrat in bedwang OP ZOEK NAAR DE VAN JE DROMEN? ■#f - -\ 19.950,- waar anders? Vangnetje Zeeuwse bieb in stichtingsvorm PZC Woensdag 16 januari 2008 3 «PiniBr a $l KIJK VOOR AL ONZE DROOM-ACCASIONS OP ken. Het 'stofzuigertje', de boor tjes, het spiegeltje. Een voor een gaan ze even in de stoel zitten. De andere kinderen mogen met de tandarts meekijken. Na afloop krij gen ze nog iets leuks mee ook. Heijers: „Ze komen elke drie maan den. Daardoor is het niet meer zo'n grote stap om naar de tand arts te gaan. Daarbij worden even tuele problemen opgemerkt als je het nog kunt oplossen met een fluorbehandeling of een bescher mend laagje en wat adviezen over poetsen of voeding." De grootste valkuil is volgens Heijers dat ouders het eerste tandartsbezoek te lang uitstellen. Bij een gaatje in een kindergebit wordt nogal eens gedacht: 'Er komt straks toch een nieuwe tand of kies. Laten we ons kind de ellende van het boren maar besparen'. Fout, zegt Heijers, want een rotte melktand kan óók het blijvende gebit aantasten. Daar bij wisselen de eerste tanden pas op het vijfde jaar en blijven de melkkiezen soms wel tot het twaalfde jaar zitten. Voorkomen is beter dan genezen, dus geeft de Kortgeense tandarts de ouders al tijd het advies goed op 'verborgen suikers' te letten, in siropen - óók 'gezonde' als appeldiksap - en ge zoete yoghurtdranken als Yoki- drink. „Als je die drie keer per dag geeft, liefst in een bekertje, is het nog niet zo'n probleem, maar als een kind elke avond een zuigflesje meekrijgt naar bed, loop je kans op 'zuigflescariës'" Oftwel: aantas ting van de (voor)tanden. Nog meer tips: „TWee keer per dag twee minuten tanden poetsen. En liever vijf snoepjes achter elkaar dan vijf verdeeld over de dag." Wat als er onverhoopt toch nog gaatjes komen? Pijn, een hyste risch kind, een tandarts die er bloednerveus van wordt? „Ja, dat komt voor. Dan moet een behan delaar durven zeggen: ga liever naar een ander. Als tandarts heeft hij genoeg mogelijkheden om er achter te komen bij wie je dan be ter af bent. Hij kan je verwijzen." Intensieve bestrijding zorgt voor daling tot onder landelijke eis. door Marcel Modde GOES - De preventieve bestrijding van muskusratten in Zeeland mag niet verslappen. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden waarschuwt daarvoor op basis van de positieve resultaten de afgelopen drie jaar. Het aantal muskusratten dat wordt gevangen, loopt gestaag te rug. Dat valt volgens het water schap hoofdzakelijk toe te schrij ven aan de jacht die achttien be strijders het hele jaar door maken op de gangengravers. De muskus rat is schadelijk voor slootoevers en kan ook verzakkingen veroorza ken van plattelandswegen. Vorig jaar werden hier 4.925 mus kusratten gevangen. In 2004 wa ren dat er nog 17.063. Dat aantal nam daarop gestaag af tot 9.725 in 2005 en 5.105 in het navolgende jaar. De grootste populaties zitten in Zeeuws-Vlaanderen en op wes telijk Zuid-Beveland. Nu de vangst onder de vijfduizend is gezakt, vol doet heel Zeeland aan de landelijk acceptabel geachte 'besmettings graad', aldus woordvoerster Daniel le Steijn-Laing. Ze benadrukt het belang juist nu door te zetten. „Als we met de be strijding zouden stoppen, zijn we binnen de kortste keren terug bij af" Een ouderpaar krijgt drie keer per jaar gemiddeld zes jongen. Een vrouwtjesjong is binnen een half jaar zelf geslachtsrijp. Ook het aantal gevangen beverrat- ten wordt flink minder. Vorig jaar zaten er slechts zeven in de vang- kooien van het waterschap. De voorgaande jaren waren dat er res pectievelijk 14, 16 en 53 (in 2004). De beverrat houdt zich voorname lijk op aan de noordelijke provin ciegrens: in de Krammer, langs de kust van Schouwen-Duiveland, op de eilanden in de Grevelingen en het Volkerak. Een intensieve be strijding van deze grotere soort op Goeree-Overflakkee heeft volgens Steijn geholpen bij de terugloop van de populatie in Zeeland. De ge vangen ratten worden vernietigd. COMMENTAAR Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken doet het op zijn eigen wijze: rustig legt hij de TVveede Kamer uit dat Nederland precies de koopkracht ontwikkeling krijgt die het kabinet heeft beloofd. Dus een verslechtering. En minister Wouter Bos van Financiën grijpt zijn eerste showtje op RTL 7 aan om trots te melden dat hij voor budgettaire discipline zorgt. Geheel in de lijn van zijn voorgangers. Bos heeft over 2007 zelfs geld over. Daarmee wordt de staatsschuld verder teruggedrongen. Samen geven de bewindslieden een duidelijk signaal. Ze raken niet van hun stuk door elk hikje in de ontwikkeling van de koopkracht. Daarmee heeft het kabinet de juiste lange lijn te pakken. Maar aan dit beleid zit nog wel een rafel. Want voor de laagste inkomens is zelfs zo'n koopkrachtdipje behoorlijk pijnlijk. Balkenende IV wenst echter slechts de allerzwaksten te beschermen. Alleen AOW'ers met nauwelijks extra inkomsten en werkende alleenstaande ouders worden ontzien. Bij een rijke samenleving als Nederland past een iets ruimhartiger financieel vangnet. MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek heeft een nieuwe rechts vorm. Van gemeenschappelijke re geling, een rechtsvorm waarin de provincie, de gemeente Middel burg en de Stichting Openbare Bi bliotheek Middelburg participe ren, is zij omgevormd tot een zelf standige stichting. Deze vorm past beter bij de nieuwe rol van biblio theken, met meer aandacht voor 'cultureel ondernemen'. Boven dien is de soms ingewikkelde struc tuur, waarbij het bestuur tegelijker tijd politiek verantwoordelijk is, niet bevorderlijk voor de slag kracht van de onderneming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3