'Cavelot geen In Schapenbout waait concurrent Perkpolder' Onvrede over wijzigen plan Japans eethuis dicht Warmer Vuile grond in Biervliet wordt schoongemaakt 22 I Woensdag 16 januari 2008 PZC Bewoners gehucht kijken sinds kort uit op 22 windmolens. Aantal grote projecten in handen van dezelfde pro j ectontwikkelaar. door Frank van Cootcn Cadzand-Bad - Door de fusie tus sen projectontwikkelaars Rabo Vastgoed en Bouwfonds tot Rabo Bouwfonds, per t januari dit jaar, is een aantal grote bouwprojecten in Zeeuws-Vlaanderen in dezelfde handen gekomen. Het gaat onder meer om plan Ca- velot in Cadzand-Bad, het Hof van Europa in Oostburg en Plan Perk polder in het noordelijk deel van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Als de drie projecten doorgaan, be tekent dat honderden nieuwe hui zen in de streek. Een groot aantal daarvan zijn vakantiewoningen. Projectmanager Alexander Henst ziet echter geen problemen. „De projecten vissen uiteraard in de zelfde vijver, maar de doelgroepen zijn verschillend. Plan Perkpolder mikt met onder meer de golfbaan en de jachthaven vooral op diege ne die rust en ruimte zoekt, terwijl Cavelot meer op de liefheb ber van het strand mikt. De wonin gen in Cavelot zullen mede vanwe ge het Belgische achterland ook Grote projecten als Cavelot, Hof van Europa en Plan Perkpolder versterken elkaar. Rabo Bouw fonds ziet daarom geen reden voor afstoting van een project. duurder zijn dan die in Perkpol der." De grote projecten in Zeeuws- Vlaanderen versterken elkaar juist, legt Henst uit. „Ze zijn allemaal be doeld om de positie van Zeeuws- Vlaanderen te versterken. Mede daarom vind ik het jammer dat Sluis aan Zee niet doorgaat. Dit project is door ons nooit als con current beschouwd." Rabo Bouwfonds ziet daarom vooralsnog geen enkele reden een van de projecten, zoals bijvoor beeld Cavelot, af te stoten. In het totaal vijftig hectare grote plange bied ten noorden van de Noord- dijk in Cadzand-Bad moeten een kleine 450 woningen komen. Dit plan kent een lange voorge schiedenis, die teruggaat tot eind jaren tachtig, toen oud-burgemees ter (an Kruize van Oostburg in een radio-programma het kuur oord lanceerde. Volgens Alexander Henst van Ra bo Bouwfonds duurt het nog wel een jaar of twee, drie voordat er iets te zien is in het gebied. „Maar dan moeten alle procedures mee zitten. Als mensen bezwaar ma ken, duurt het nog zeker tien jaar voordat de eerste spa de grond in gaat. Cavelot is in onze ogen nog steeds een prima aanvulling op de verbetering van de badplaats. We hebben onlangs een goed gesprek gehad met het kwaliteitsteam. Bin nenkort is weer een gesprek ge pland." Merral bioscoop Terneuzen trekt stekker uit restaurant. terneuzen - Exploitant René van Steen van Merral Theaters heeft het Japanse eethuis bij de bio scoop in Terneuzen met onmiddel lijke ingang gesloten. Het Japanse restaurant werd eind 2006 tegelijkertijd met de bio scoop in de binnenstad geopend. „Nu is gebleken dat Zeeuws-Vlaan deren helemaal nog niet toe is aan een Japans restaurant. Na een jaar heb ik de balans opgemaakt en ge constateerd dat slechts een klein groepje mensen telkens terug kwam. De meeste mensen associë- ZEEUWSE Eén onzer collega's heeft de afgelo pen weken doorgebracht met het doornemen van vergeelde kranten. Heel wat oud nieuws is hij tegenge komen. Vergeten gebeurtenissen als een brand waarbij de Sint Jacobskerk in Vlissingen in 1911 bijna volledig verwoest werd en een bombarde ment op Goes in 1917. Maar ook door Raymond de Frel schapenbout - Aan de entrees van het gehucht Schapenbout staan twee Blikvangers. Passeren de scholieren mikken daar hun le ge blikjes en pakjes in. Af en toe valt er wel eens wat naast het net, maar daar maken de bewoners zich niet zo druk om. Schapen bout heeft namelijk sinds kort 22 nieuwe, reusachtige blikvangers. Tegen wil en dank, dat wel. Vijf jaar lang streden bewoners, verza meld in de Stichting Houdt Woon omgeving Koegorspolder Leefbaar, tegen de bouw van windturbines in 'hun' polder. Waar hun strijd te gen een slibdepot nog succesvol was, dolven de omwonenden na jarenlange juridische procedures het onderspit. Alle bezwaren zijn door de Raad van State afgewezen. „We hebben verloren, dus moeten we ook zo groot zijn om ons daar bij neer te leggen", zegt bewoner Levien de Groote, sinds jaar en dag de niet zelf opgeworpen spreekbuis en 'burgemeester' van de tachtig inwoners van Schapen bout. In de meest recente uitgave van zijn nieuwsbrief Koeischorre Sto- rie, die hij onder bewoners en be kenden verspreidt, beschouwt De Groote in dialect de ontwikkelin gen in de Koegorspolder: 'T afgeloöp'n ja>r is'tur weë veë ghe- beurd in ons poldertje, die tweeëntwintig ranke dcemes steen d'r bience ammce op eêne nee, ut léste be- zwcerschrift is afgeweéz'n bie de raad van state, dus Jan Klaassen (projectmanager van windmolen bouwers Evelop, red.) kan z'n ghank ghoene diênkt tie. Mee onze Wilfred (advocaat Wilfred Suijker- buijk, red.) nog we wa iezertjes in 't vuur iïgh'n. Ze moet'n nie dienk'n ddsze van ons af zien. 'K ènt nooit nie zoo ghehloöfd van die slagscha duw mee ként noe oek meêghemcekt en 't leek wè of da'k in un disco zat, 't weëmeld'n vod m'n oögh'n. De schouwe kreeg alderlei kleur'n, ghe- lukkig duürd'n ut meer eév'n, mee 't is gheên lolletje. Kort samengevat: De Groote on dervindt af en toe hinder van de windturbines. „Vanuit mijn keu kenraam zie ik achttien molens, al verdwijnen er straks door begroei ing wel wat uit mijn zicht. Via de stichting onderzoeken we nu de mogelijkheden om planschadever- zoeken in te dienen. Het is overi gens niet de bedoeling om een heksenjacht te beginnen, je moet het park nu ook de kans geven om goed op te starten. Maar als er spra ke is van overlast, zul je ons horen. Misschien hebben die molens in ren Japans eten toch teveel met Chinees eten en wokgerechten", al dus Van Steen. Het sluiten van het restaurant leek zich ogenschijnlijk vrij plots te vol trekken. „Ik heb heel lang gezocht naar een teppan kok (een kok die uit de voeten kan met een stalen bakplaat, waaraan alle gasten zit ten, red.). Ik vond hem in Nijme gen, maar dit soort koks zijn echt heel dure jongens. Zijn contract liep af, dus was dit het moment om iets nieuws te gaan doen. Over twee of drie weken beslis ik of het een Italiaans of grillrestaurant wordt", zegt Van Steen. De kok is terug naar Nijmegen, het overige personeel werkt nu in de bioscoop. De skyline van Schapenbout wordt bepaald door windmolens. Tip? redactie@pzc.nl het bericht: 'Wordt ons klimaat warmer? Het heeft ons de aan dacht van Duitsche onderzoekers getrokken dat verschillende tee kenen wijzen op een regelmatig warmer worden van ons klimaat. Men meent daarom, dat een gelei delijke terugkeer van een subtro pisch klimaat plaats vindt'. Gedateerd 27 mei 1922. 'Permanente bewoning in Plan Perkpolder remt economische impuls'. kloosterzande - De keuze in Plan Perkpolder voor de bouw van louter permanente woningen in plaats van vakantiewoningen, doet de economische impuls die de be volking van de voormalige ge meente Hontenisse met de uitvoe ring van het plan is voorgehouden voor een groot deel weer teniet. Die kritiek viel gisteravond te be luisteren op de informatiebijeen komst over het milieu-effectrap port (mer) en voorontwerp-be stemmingsplan voor Plan Perkpol der. Inwoners van het gebied den ken dat alleen een hotel, een golf baan, een jachthaven en perma nente woningen nooit het verlies aan werkgelegenheid kan goedma ken dat is ontstaan door het weg vallen van de veerdienst. Vragen stellers kregen van procesmanager Peter Sturmans te horen, dat AM Wonen en Rabo Vastgoed samen met de betrokken overheden be wust gekozen hebben voor zogehe ten deeltijdwoningen. „Er komt dus alleen een groep rij ke mensen in het gebied wonen, maar die brengen te weinig werk gelegenheid met zich mee", luidde de conclusie van een van de circa zeventig aanwezigen. Een ander zei zich 'belazerd' te voelen omdat de beloofde recreatiewoningen niet langer onderdeel uitmaken van het plan. „In plaats van vakan tiewoningen krijgen we er vijfhon derd permanente woningen bij. Hoe kan Kloosterzande dat aan. Er is niet eens een politiebureau." de zomer nog wel een voordeel; ze zorgen wellicht voor verkoeling", grapt De Groote. In Schapenbout is de storm gaan liggen, maar er waait nog een heel licht briesje, dat maar een zuchtje extra nodig heeft om weer flink te keer te gaan. Sommige bewoners hebben de turbines 's nachts al ho ren ruisen. De Groote nog niet. „Overdag hoor je die molens niet, want sinds Rijkswaterstaat het wegdek van de Tractaatweg heeft vernieuwd, is de geluidsoverlast van voorbijrazend verkeer verdub- 'Leg nooit fluisterasfalt aan, dan hebben wij geen last van de windmolens' beid. Als Evelop slim is, sluiten ze een deal met Rijkswaterstaat: leg nooit fluisterasfalt aan, dan heb ben omwonenden geen geluidso verlast van de windmolens!" In het gehucht staan op dit mo ment zes huizen te koop. Onge kend veel, vindt ook De Groote, al weet hij ook dat dit weinig tot niets met de komst van de wind molens te maken heeft. „Ik heb nog niemand gehoord die ervoor vertrekt. Maar goed, sommige mensen vinden die molens mooi. Maar ook dat heb ik op Schapen bout nog nooit gehoord." Molens in Koegorspolder Evelop heeft inmiddels 21 van de 22 windmolens in de Koe gorspolder gebouwd en aan gesloten op het elektriciteits net. Door slecht weer en techni sche problemen wordt het windpark drie weken later dan gepland opgeleverd. Naar verwachting is het windmolen park in de Koegorspolder eind deze maand volledig operatio neel. Deze weken worden onder meer systemen getest die schaduw- en geluidhinder moe ten voorkomen. door Eugène Verstraeten biervliet - De ernstige bodem- en grondwaterverontreiniging op een terrein aan de Tuinstraat in Bier vliet wordt aangepakt. Met het op stellen van het saneringsplan en het opruimen van de vervuiling is 50.000 euro gemoeid. Op het perceel in de Tuinstraat was van 1956 tot 1972 een kolen- en petroleumhandel gevestigd. Door de bedrijfsactiviteiten is de grond en het grondwater verontrei nigd met polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (PAK's) en minerale olie. Het gaat om veront reinigingen op twee afzonderlijke, in eikaars nabijheid liggende, per celen. Wettelijk is de gemeente ver antwoordelijk voor de sanering van vervuiling binnen de bebouw de kom. Het waterschap is eigenaar van het stuk grond en draagt 15.000 euro bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34