Mensen kunnen leren v ROC Terneuzen wil gratis schoolboeken Toezicht Veiligheidsregio verlengd C Hoge verwachtingen van expositie Vleeshal VIER VRAGEN OVER UURDER BIERTJE SP Hulst wil structureel overleg met het regionale bedrijfsleven 30 I Woensdag 16 januari 2008 PZC Een biertje wordt de komende tijd in veel cafés zo'n tien cent duurder. Bierbrouwerij en berekenen de hoge grondstofprijzen j door aan horeca-ondernemers. Naam: Jack Polfliet Leeftijd: 62 Woonplaats: Hulst Beroep: eigenaar van café-restaurant De Ster in Hulst. jn ROC Westerschelde steunt actie van vakbond De Unie. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De directie van het ROC Westerschelde in Terneuzen schaart zich achter de actie van de vakbond De Unie om ook voor leerlingen van het middelbaar be roeps onderwijs (mbo) gratis schoolboeken te krijgen. Het gaat dan om studenten tot en met acht tien jaar. Eerder kaartte voorzitter Toine Huijsmans van het ROC de school boekenkwestie al aan in de MBO-raad. Huijsmans vindt het onbegrijpe lijk dat de Tweede Kamer tot nu toe de 492.000 leerlingen in het mbo gewoon vergeet. „We hebben het hier over kinde ren die niet uit de betere milieus komen en waarvoor het boeken geld een behoorlijke financiële last is. Dan spreek afhankelijk van de opleiding toch over 500 tot 700 eu ro per jaar. Het is uitermate vreemd dat kabinet en Kamer de ze groep kinderen in de steek laat. In mijn ogen is het gewoon discri minerend." De Unie, en Huijsmans is het daar volledig mee eens, vreest dat door de schoolboekenkwestie dit jaar veel vmbo-leerlingen zullen beslui ten niet door te stromen naar het mbo maar zullen kiezen voor de havo. De instroom in het middel baar beroepsonderwijs zal daar door afnemen, hetgeen weer bete kent dat op termijn minder kinde ren een technische opleiding zul len afronden. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraadsfractie van de Socialistische Partij in Hulst dringt aan op structureel overleg tussen het college van bur gemeester en wethouders en werk gevers en vakbonden in de ge meente. Aanleiding voor dat verzoek is de nieuwe grote reorganisatie bij Mor- res Meubel. Volgens de SP is het na de aangekondigde overname vo rig jaar van Neckermann de twee de keer dat de gemeente door een grote werkgever niet tijdig op de hoogte wordt gebracht van so ciaal-economische ontwikkelingen met grote gevolgen. De SP denkt dat zo'n overleg ertoe kan leiden dat het gemeentebe stuur 'niet meer voor onaangena me verrassingen komt te staan'. Verder roept de partij in de open brief ook de Brabants-Zeeuwse Werkgeverskring op om de ontsla gen werknemers van Morres weer zo snel mogelijk aan de slag te hel pen. door Cornelleke Blok Gaat u de prijs van een biertje ook verhogen? „Nee, dat doen we voorlopig niet. We hebben inderdaad een brief gehad van de bierbrouwerij dat de prijzen weer vijf procent omhoog gaan, maar wij berekenen dat niet door aan de klant. In elk geval niet dit jaar. Bij ons blijft een biertje één euro zestig kosten." Waarom? „Ik ben solidair met mijn klanten. Ik vind een biertje al duur genoeg. Straks gaat ook nog het rookverbod in. Ze pakken de klanten alles af. Mensen gaan voor de gezelligheid naar het café. Op deze manier wordt het gewoon te veel. Ik wil niet met de kudde meegaan. Bovendien gaan we echt niet failliet van die paar procent. Bent u bang om klanten te verliezen als u de prijsverhoging wel doorvoert? „Nou, die klanten blijven wel, denk ik. Daar lig ik niet wakker van. Ik heb vooral oudere klanten, maar ik hoor van collega's dat je wel effect merkt bij jongeren. Voor die cafés zijn die prijsverhogingen een zware dobber. Jongeren kopen kratten bier in de supermarkt of flessen drank bij de slijterij en gaan in een keet zitten zuipen, omdat de drank in de cafés gewoon veel te duur wordt. Ze zorgen dat ze al flink wat op heb ben, voordat ze in het café komen. Ik denk dat die hoge prijzen het drankgebruik alleen maar in de hand werken." Café-eigenaren in Brabant en Limburg zijn boos op de bierbrouwerijen om dat ze de prijzen juist nu verhogen, vlak voor de carnaval Wat vindt u? „Tja, de prijs van een biertje gaat elk jaar omhoog. Dat gebeurt altijd rond januari. Voor mij maakt het niet zo veel uit of het nou voor of na carnaval gebeurt. Wie slim is, heeft z'n bier voor de carnaval nu al bin nen. Voor de oude prijs dus. Mijn hele kelder staat in elk geval al vol. En bovendien: met carnaval is het hier altijd volle bak." Zeeland haakt uitbundig in op het jaar van het Religieus Erfgoed, waarvan de landelijke opening morgen plaatsvindt. De Zeeuwse activiteiten beginnen op 16 mei in de Hulster basiliek. Tegelijk met het Jaar wordt, vanaf april, de door de provincie gewenste manifestatie Cultuur, Wereldbeeld Religie gehouden, waarvoor de stichting NieuwZout is opgericht. In De Vleeshal van Middelburg krijgt de komst van de nadere reformatie, vierhonderd jaar geleden, aandacht. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) geeft zijn mening over het waarom en hoe. door Rinus Antonisse en Rolf Bosboom Waarom is het van belang dat Zee land meedoet? Van Waveren: „Religie speelt in de Zeeuwse samenleving nog steeds een behoorlijke rol. De aandacht ervoor neemt toe. Het is goed de achtergronden en geschiedenis er van grotere bekendheid te geven. Mensen kunnen ervan leren en er voor de toekomst wat mee kun- MIDDELBURG - De expositie in De Vleeshal in Middelburg over 'de ge reformeerde gezindte' (in het na jaar) wordt een van de hoogtepun ten van de manifestatie Cultuur, Wereldbeeld Religie, verwacht gedeputeerde Harry van Waveren. „De Vleeshal vind ik een kunst instelling die op nationaal niveau presteert en die op het gebied van beeldende kunst een vernieuwen de weg inslaat. Als zo'n instelling zich hieraan verbindt, dan heb ik daar hoge verwachtingen van." De provincie had al lange tijd, sinds de totstandkoming van de huidige cultuurnota in 2004, idee ën voor een manifestatie op het ge bied van cultuur en religie. Toen bleek dat 2008 ook was uitgeroe pen tot het Jaar van het Religieus Erfgoed, lag het voor de hand om verbindingen te maken en, waar dat mogelijk en zinvol is, ook sa men op te trekken. Datzelfde geldt voor de herdenking van de Nadere Reformatie en de uitvinding van de telescoop, dit jaar allebei 400 jaar geleden. Cultuur, Wereldbeeld en Religie - 'wereldbeeld' is er later op aandrin gen van Provinciale Staten aan toe gevoegd - moet een manifestatie worden op hoog niveau, maar ook toegankelijk voor een breed pu bliek. Er zijn diverse activiteiten staan, je ziet verval intreden. Ik zie wel een onderscheid tussen rijke en armere gemeenten. De gemeen ten die grondbezit hebben, zijn be ter in staat het erfgoed in stand te houden. Met name de rk-paro- chies hebben het moeilijk." Bij het reformatorische volksdeel ligt het kennelijk anders. „De gereformeerde gemeenten nen. Er is trouwens nogal wat reli gieus erfgoed in Zeeland." Hoe is het daar mee gesteld? „Dat wisselt nogal. Bij de rooms-katholieke en protestantse kerken is er een behoorlijke terug gang in lidmaten. De financiële slagkracht van de organisatie wordt daardoor minder. Sommige gebouwen komen op de tocht te verspreid over het jaar. Voor de in vulling ervan is een stichting opge richt: NieuwZout, met Fiek Smits kamp als voorzitter en Charles Linssen als 'ambassadeur'. Veel werk wordt uitgevoerd door so ciaal-cultureel instituut Scoop. De opening van de manifestatie is vrijwel zeker zaterdag 12 april, in de Grote Kerk in Goes, met een ge varieerd programma. „Daar willen we ons visitekaartje afgeven voor de rest van het jaar", zegt Linssen. Verder komen er onder meer sym posia, tentoonstellingen, muziek uitvoeringen en lezingen. Er zitten verschillende rode dra den in het programma. Een ervan is een reizende fototentoonstel ling. Een ander terugkerend ele ment is 'Vijf eeuwen Zeeuwse mu ziek'. Onder die noemer zijn er op diverse momenten - waaronder bij de Zeeuwse opening van het Jaar van het Religieus Erfgoed in Hulst en bij de landelijke sluiting van dat jaar in december in Middel burg - muziekuitvoeringen. Verder staat er, in samenwerking met het Roosevelt Study Center, voor 25 april een congres in Middelburg op stapel over de Amerikaanse reli gieuze invloed op Nederland in de twintigste eeuw. Het definitieve programma presen teert NieuwZout binnenkort. Inspectie vindt de kwaliteit van de zorg nog steeds ondermaats. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het verscherpt toe zicht van de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) is met een half jaar verlengd. De inspectie voor de gezondheids zorg gaat daar mee door, omdat de Geneeskundige Hulp bij Ongeval len en Rampen (GHOR) nog steeds onvoldoende is gewaar borgd. Die situatie wordt veroor zaakt door het tekort aan gekwalifi ceerde beleidsmedewerkers op het GHOR-bureau. De werving van twee extra personeelsleden, heeft nog altijd geen resultaat opgele verd. Ondanks dat de Veiligheidsre gio de bezetting van een aantal cruciale posten inmiddels heeft in gevuld door intern zes mensen op te leiden, is de inspectie onverbid delijk, zo blijkt uit een brief die gis teren door het ministerie open baar werd gemaakt. Het verscherp te toezicht werd juni vorig jaar in gesteld en liep in principe eind 2007 af. De inpectie nam in okto ber de proef op de som en kwam tot de conclusie dat de 'operatione le hoofdstructuur van de GHOR niet bedrijfszeker is'. Tevens werd vastgesteld dat de ingezette zoek tocht naar beleidsmensen voor meer continuïteit 'onvoldoende perspectief bood om op korte ter mijn de kwaliteit van de zorg op het vereiste niveau te brengen'. De VRZ vindt de nieuwe tik op de vingers onterecht en komt deze maand met een 'gepast antwoord'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32